07 Ekim 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Açıp bi yönetmeliği okusaydınız keşke de öyle ahkam kesseydiniz
  • Murat bey istanbul havalimanında işler iyice kötü ama hiç deginmiyorsunuz çoğu şirket özellikle Çelebi molasız yemek arasız 8 10 bazen 12 saat mesialere bırakıyorlar. Sadece bir sirketten son bir ayda 50 kişi istifa etti çeşitli birimlerden. Bu konu cok hassas bir konu. Bugün daha bir arkadaşım ard arda 3 kez yemeksiz molasız 10 saat mesai yapıyor! Yol ile beraber 15 saati bulan mesailer ve devamında tekrar yazılan mesailer!
  • valla asıl savaş jetlerine ve helikopterlerine yerleştirmek gerek birer tane marshall. malum en çok kaybı oradan verdik havacılık tarihinde! bir kez esir aldılarsa, yine esir alabilirler komutanı. Garantisi yok.
  • İranda bu tip güvenlikler var. bir işe yaramayıp uçağın sahibi gibi bir havaları var. tan türkiyeye göre bi uygulama olur zaten ne kadaş boş adam varsa havalimanında onlara iş açma durumları var.
  • Başta karada dağda bayırda sokakta her Neyse yeryüzünün problemini çözün ondan sonraki gökyüzüne çıkın bu kadar onemi var dediğiniz keyifli uçuşlar güldürmeyin insanı ha bu arada zaten uçağa binene kadar güvenlik güçleri zaten güvenliği sağlıyor ağrımayan başınızıda ağrıtmayın arkadaşlar
  • Gereksiz bir uygulama görmedim.Kesinlikle ama kesinlikle buna müsaade edilmemeli.Polisin havada işi yok.Hele ki şu an polis teşkilatı bu kadar çoluk çocuk kaynıyorken.
  • Nereden bakarsan oyle görürsün. En azından uçak içerisndeki sarhoş yolcularının taşkınlıgının , kadın memurlarına olan tacizin önüne geçilir
  • Sadece uçak kaçırma olayı yaşanırsa müdahil olacak onun dışında bir şey yapmayacak. Yanı afrika gönderilmesinin de bi anlamı da yok çünkü adamların görev tanımında ekip yada yolcu ile ilgili bir şey olmayacak. Bizim saftirik ekiplerinizde sanıyorki onları koruyacak, yolcu problem çıkartırsa müdahele edecek.
  • At izi ,it izine karışmışken hala bir çok kurumda feto terör örgütü üyelerinin görev aldığı biliniyorken uçağa silahlı bir polis koymak ne kadar güvenli acaba?bu adamın o silahı kullanıp uçağı kaçırmaya çalışmayacağı ne malum? Böyle bir ortamda birilerinin eline koz veriliyor, bence daha tehlikeli...
  • Flying cook ayni zamanda polis olmali

Uçakta hava polisi de nereden çıktı?

Uçaklarda sivil polis bulundurulmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Sivil hava polisinin, görev ve sorumluluklarının yanı sıra seçme kriterleri ve uygulama esaslarına ilişkin bilgiler yönetmelikte yer alıyor.

Dünyada Air Marshall ya da Sky Marshall adıyla bilinen hava polisi uygulamasının, birkaç ülke dışında yaygın olduğunu söylemek mümkün değildi. En azından yakın tarihe kadar... (ABD ve İsrail bu konuda istisnai ülkelerden ikisi) Ancak son zamanlarda; Almanya,  S.Arabistan, Irak, Ürdün ve İsviçre taşıyıcılarının da uçaklara hava polisi koydukları biliniyor.
Diğer ülkeleri bilmem ama açıkçası bizde böyle bir uygulamanın ortaya çıkması sürpriz oldu çünkü yakın geçmişte, bu düzenlemeyi gerektirecek, ihtiyaç duymamıza neden olacak, uçaklarımızda uçuş emniyetini tehdit eden ciddi bir durum yaşanmadı. Dolayısıyla Türk uçaklarında hava polisi uygulaması, neden ortaya çıktı, SHGM'nin kendi inisiyatifi mi yoksa havayollarından böyle bir talep mi geldi bunu kesin olarak bilemiyorum. Bu arada, talebin yukarıda saydığım ülke taşıyıcılarından bir dayatma gelmiş olma olasılığı konuşuluyor. Kamuoyunda çok konuşulmadı ancak
aceleyle bu yönetmeliğin çıkarılmasında, "sivil  havacılığa karşı olabilecek yasa dışı müdahalerin önlenmesine ilişkin Tokyo Sözleşmesinde yapılan son değişiklikler güvenlik tedbirlerinin alınması kararı  da etkili olmuş olabilir.

Global piyasada yaygınlaşma eğilimi gösterse de, bir anda ortaya çıkan bu uygulamaya yönelik ciddi endişeler mevcut. Özellikle, uçuş ekiplerinin arasına dahil edilecek polis memurlarının; yetki kullanımı, CRM ve maliyet konusunda sıkıntılar ortaya çıkaracağını düşünüyorum.

Dışarıdan bakıldığında, uçuş ekiplerinin arasına silahlı birden fazla polisin dahil edilmesinin alışılagelen işleyişi bozacağına dair endişe içeren yorumlar yapılıyor. Haksız da sayılmazlar çünkü uluslararası kurallar gereği, uçağın mesuliyetinin kaptan pilota verilmiş olmasına rağmen, polisin bu hiyerarşinin dışında tutulmasının, içerde bir güç çatışmasına dönüşme olasılığı bulunuyor. Bunun da CRM açısından sorunlar doğuracağı şüphesiz.

Hava polisi sayısı, belirli kriterler seviyesinde değişecek ama en az iki polis olacak uçakta. Tıpkı uçuş ekibi sayısı gibi, uçağın gövdesi ve koltuk sayısı büyüdükçe hava polisi sayısı da artabilecek. Bu durumda ER olarak bilenen 6 saati aşan uçuşlarda ikiden fazla polis olma durumu ortaya çıkıyor.  Tabi koltuk kapasitesinden bağımsız olarak, risk arttıkça, polis sayısı da artabilecek. 
Risk oranı yüksek hatlar denilince aklımıza ilk olarak Afrika ülkeleri geliyor. Birçok bayrak taşıyıcı yabancı havayolunun güvenlik riski nedeniyle uçmadığı havalimanlarına THY, riski ile beraber uçuyor. Para kazandığı için o riski üstlenebiliyor. Zaman zaman bu ülkelerde güvenlik konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını biliyoruz. ( THY ekiplerinin otelde rehin alınması, silahlı saldırı, sık sık gasp olayları yaşanması gibi...) Dolayısıyla THY, hava polisi uygulamasını sanıyorum birçok Afrika hattında kullanacaktır.

Gelelim işin mali boyutuna... Bu hizmet, dışarıdan bakıldığında güvenlik açısından kabul edilebilir görünüyor ama, havayolu şirketlerine çok ciddi külfet getireceği de açık. Harcırah Kanunu gereği hava polisleri için belirlenen iaşe bedellerinin havayolu şirketlerinden tahsil edilip edilmeyeceği konusunda yönetmelikte kesin bir cümle yok ancak uçak bileti ve konaklama gibi giderler doğrudan havacılık işletmeleri tarafından karşılanacak. Yani, 3 euro'luk güvenlik tarifesini henüz sindiremeyen havayolu şirketlerimiz, zorunlu bir uygulama değilse fantezi bir yönetmeliğe de her yıl milyonlar akıtacak! Yeri gelmişken İsrailli El Al havayolu şirketinin güvenlik harcamalarından dolayı zaman zaman mali krize girdiğini de unutmayalım.

Hem mali açıdan hem de operasyonun işleyişi açısından neresinden bakarsanız bakın, sorun yaratacak bir uygulama olduğunu düşündüğüm hava polisi konusunun, örnekleri olsa da dünyada birçok havayolu şirketi tarafından tercih edilmiyor olması bize bir ipucu verebilir ama yine her zaman olduğu gibi, örneklerini iyi analiz etmeden, uygulamanın olası sorunlarını tartışmaya açmadan, bu işi de oldu bitti ile hayatımıza dahil ediyoruz.  Bakalım ne tür hikayeler dinleyeceğiz!

Uçakta hava polisi de nereden çıktı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Samim ~ 8 ay önce
Açıp bi yönetmeliği okusaydınız keşke de öyle ahkam kesseydiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yer hizmetleri! ~ 9 ay önce
Murat bey istanbul havalimanında işler iyice kötü ama hiç deginmiyorsunuz çoğu şirket özellikle Çelebi molasız yemek arasız 8 10 bazen 12 saat mesialere bırakıyorlar. Sadece bir sirketten son bir ayda 50 kişi istifa etti çeşitli birimlerden. Bu konu cok hassas bir konu. Bugün daha bir arkadaşım ard arda 3 kez yemeksiz molasız 10 saat mesai yapıyor! Yol ile beraber 15 saati bulan mesailer ve devamında tekrar yazılan mesailer!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
savaş jeti ~ 9 ay önce
valla asıl savaş jetlerine ve helikopterlerine yerleştirmek gerek birer tane marshall. malum en çok kaybı oradan verdik havacılık tarihinde! bir kez esir aldılarsa, yine esir alabilirler komutanı. Garantisi yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tehran ~ 9 ay önce
İranda bu tip güvenlikler var. bir işe yaramayıp uçağın sahibi gibi bir havaları var. tan türkiyeye göre bi uygulama olur zaten ne kadaş boş adam varsa havalimanında onlara iş açma durumları var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Önemili ~ 9 ay önce
Başta karada dağda bayırda sokakta her Neyse yeryüzünün problemini çözün ondan sonraki gökyüzüne çıkın bu kadar onemi var dediğiniz keyifli uçuşlar güldürmeyin insanı ha bu arada zaten uçağa binene kadar güvenlik güçleri zaten güvenliği sağlıyor ağrımayan başınızıda ağrıtmayın arkadaşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu kadar daha... ~ 9 ay önce
Gereksiz bir uygulama görmedim.Kesinlikle ama kesinlikle buna müsaade edilmemeli.Polisin havada işi yok.Hele ki şu an polis teşkilatı bu kadar çoluk çocuk kaynıyorken.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bulut ~ 9 ay önce
Bu kadar fedakarca çalışan bir kuruma '' çoluk çocuk'' dolu demeniz çok yakışıksız olmuş. Sizin çoluk çocuk dediğiniz insanlar geride ailelerini çocuklarını bırakıp şehit oluyorlar. Belki karşılaştığınız ferdi konular olabilir ama bu yaptığınız genelleme çok acı.
Meymur ~ 9 ay önce
Nereden bakarsan oyle görürsün. En azından uçak içerisndeki sarhoş yolcularının taşkınlıgının , kadın memurlarına olan tacizin önüne geçilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş iş ~ 9 ay önce
Sadece uçak kaçırma olayı yaşanırsa müdahil olacak onun dışında bir şey yapmayacak. Yanı afrika gönderilmesinin de bi anlamı da yok çünkü adamların görev tanımında ekip yada yolcu ile ilgili bir şey olmayacak. Bizim saftirik ekiplerinizde sanıyorki onları koruyacak, yolcu problem çıkartırsa müdahele edecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
At izi ~ 9 ay önce
At izi ,it izine karışmışken hala bir çok kurumda feto terör örgütü üyelerinin görev aldığı biliniyorken uçağa silahlı bir polis koymak ne kadar güvenli acaba?bu adamın o silahı kullanıp uçağı kaçırmaya çalışmayacağı ne malum? Böyle bir ortamda birilerinin eline koz veriliyor, bence daha tehlikeli...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flying cook ~ 9 ay önce
Flying cook ayni zamanda polis olmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000