29 Kasım 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Kavga etmekten, ego tatmini yapmaktan fırsat bulursa, bizim insanlarımızda günün birinde tartışmayı öğrenecek.
  • Kabinci maaşı 4999 TL olmazsa bu ay içinde benzine de motorine de zam gelecek benden söylemesi uyarmadı demeyin sonra
  • Kurumların işi gücü çalışana mobing, tehdit, yıldırma, gasp. Emir eri şeklinde çalışan bir "güya otorite!" var, hiçbir inceleme araştırma yapmadan sponsor olmuş ne istenirse imza atıyor,denetimler abuk sabuk.. çalışıyoruz göstermek için. Kimsenin derdi gerçekten hayırlı işler yapmak olmayınca, dolsun cebim dolsun cebim. Zaten liyakat yok yırtsa da yapamaz. Ülkeyi rezil ettiniz rezil abv.
  • Bel fitigi baslangici ( herhangi bir agri uapmiyor) class 1 e engel midir? Bu durumu tecrubeleyen arkadaslar varsa bilgilendirirse cok sevinirim tesekkurler simdiden
  • Bir uçuş okulunda FI olarak zaman zaman safety uçmak zorunda kalıyorum. Zorunda diyorum çünkü okul yönetiminin bile yalnız uçmaya gönderemediği "sözde" pilot adaylarının bir şekilde uçuşlarının tamamlanması gerek. Söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Safety diye bizlerin uçakta bulunması demek kendi kendine karar vermesi gereken pilot adaylarının öz güvenini sıfırlamaktan başka birşey değil.
  • Yazıda yazar kaza kırım raporlarının açıklandığını anlatmış; sevindim ama nereden okunabileceğini yazsa iyiymiş. Misal ben internette bulamadım. Yorumcular da goygoy. Biri de sormamış bu asıl sorulması gerekeni
  • Murat bey, uzun zamandan beri süre gelen ve hatta eski bir SHGM Genel Müdürü tarafından "kaza raporlarının yayınlanamamasının" 1982 Anayasası gereği (!) olduğunu ifade edilen, havacılık emniyet kurallarının tamamına aykırı, saçma sapan bir sürecin sona erdiğini haberini bu yazınızla öğrendim ve çok sevindim. Daha önceleri böyle bir uygulama yoktu, "delinin biri" kuyuya bir taş attı ve uçuş emniyeti adına büyük kayıplar yaşandı. Ümit ederiz ki bir gün bir başka deli kuyuya taş atmasın ... !!! Saygılarımla.
  • Türkiye'de uçuş eğitiminde çok büyük hatalar yapılmaya başlandı. Büyük ve köklü okullar bile (Ayjet dahil) öğrencilerin yanına yalnız uçuşlarında mutlaka safety pilot koyuyorlar. Aman yalnız uçarken pistten falan çıkar da haber oluruz kötü reklam olur bizim açımızdan diye korkuyorlar. Öğrenciyi değil prestiji düşünüyorlar. Safety ile yalnız uçulmaz/uçulmamalı. Geçenlerde eğitim aldığını bildiğim bir hostese de aynı tavsiyede bulundum. Benim çocuğum var o yüzden safety ile PIC uçuyorum demişti. Çok acı bir itiraf. Kardeşim senin çocuğun varsa hiç bulaşma bu pilotluk işlerine? Eskiden hostesler arasında estetik yarışı vardı şimdi sınıf atlama yarışına dönüşmüş bu ATPL alma işleri. Sonra lisans alınca üzülüyorsunuz neden işe giremedik diye. FI arkadaşıma da bahsettim bu safety hususunu. Abi öğrencilerin nerdeyse yuzde sekseni safety ile solo/pic uçmak istiyor öyle bir noktaya geldik dedi. Akıl alır gibi değil. Yazık.
  • kesinlikle katılıyorum, yaptığım uçuşların 80%'i safety pilot ile beraberdi. Pek müdahale etmiyorlar ama gerçekten insanın canını sıkıyor bu durum. Aman ağzımızın tadı kaçmasın durumunda uçuş okulları.
  • Yanlış hatırlamıyorsam 2007-2008 yıllarında erah in eski uçağı bu TC-YUZ . O zamanlar uçtum bu uçakla, tam bir hurda, motorda güç yok ne tırmanır ne hızlanır cinsi birseydi. Hala uciyooohhh

Uçak yakıtı yerine kurşunsuz benzin!

Yıllardır uçak kazası raporlarının kamuoyuna açıklanmamasını eleştiriyoruz. Kazalar/kırımlar yaşanıyor ancak bu kazaların oluş nedeni ve oluş şekli detaylı olarak hiçbir zaman kamuoyu ile paylaşılmıyor. Kaza raporlarının asıl amacı olan, bir sonraki kazanın yaşanmasının önüne geçme misyonu da, bizim ülkemizde fonksiyonunu yitiriyor.

Ben dahil bir çok kişi, defalarca bu konuda eleştirilerde bulunduk ve raporların kamuoyunun bilgisine sunulmasının zorunluluğuna dikkat çektik.
Kısmet bugünlereymiş...
Yıllarca kaza raporlarını sümen altı eden sistem, nasıl olduysa artık uçak kaza raporlarını kamuoyuna açık şekilde yayınlanmasına karar verdi.
Ve o raporlar Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi'nin internet sayfasına yüklendi.

2020 yılında yaşanan bir pistten çıkma olayı ile birlikte 2021 yılı içerisinde yaşanan dört kazaya ait raporun ayrıntılı  haline internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün... Yani artık, “şu şu kazaya ait rapor yayımlanmıştır, muhatapları edinebilir” sözü ile Resmi Gazete'de bir cümle ile geçiştirilen raporları değil  kazanın tamamına ait detayların ve görsellerin yer aldığı raporları görebileceğiz. Elbette, adli bir süreç sözkonusu ise raporların kamuoyuna açıklanması yine olanaksız olacak. Bunu da belirtmekte fayda var.

Her raporda olduğu gibi, sözkonusu raporlarda da kazaların oluş şekli, uçakların bakım durumları, uçuş ekiplerinin yeterliliği ile görevlerini eksiksiz yerine getirip getirmedikleri ve raporun sonunda işletmeci şirketlere tavsiye bölümleri var.
Bu raporların artık açık şekilde yayınlanıyor olması sonraki yaşanması muhtemel kazaların da önlenmesine yardımcı olacak, kamuoyunun farkındalığı ile birlikte herkes üzerine düşeni daha bir dikkatli yerine getirmeye gayret gösterecek, bu kesin...

Haziran ayında bir eğitim uçuşu sırasında TC-YUZ tescilli Cessna 172 tescilli uçağa ait rapor son yayınlanan rapor oldu. O kazanın önemi büyük... Merdivenaltı diye tabir ettiğim “bir uçak bir pilot” eğitim veren organizasyonların yetersiz denetim mekanizmasından faydalanarak insanların canını hiçe saydığı ve gencecik bedenleri ölümün kıyısında dolaştıran bir kazadan ve onların sorumlularından bahsediyorum.

Uçağın motorunda kullanılmasına müsaade edilen yakıt türü ve bu yakıt içerisindeki ethanole ilişkin kısıtlama olmasına rağmen, hem kolay ulaşmak hem de ucuza mal etmek için uçak yakıtı yerine otomobillerde kullanılan 95 oktan kurşunsuz yakıt kullanarak, nasıl ölüme davetiye çıkarıldığına ilişkin detaylar açık açık bu kaza raporunda yer alıyor.

Uçağın meyve bahçelerinin üzerine düştüğü gün, Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı'na 180 litre yakıtın havalimanına sokulmasına ait izin alındığı bilgisi ile birlikte, düşen uçağa 150 litre kurşunsuz benzin konulduğu detayı da raporda yer alıyor. Kazadan sonra uçaktaki yakıt örneğinin incelenmesi sonucunda ise, etanol oranı yüksek ve uçağın motor üreticisinin tavsiye etmediği yakıtın kullanılmasının kazanın ana nedeni olduğu vurgusu yer alıyor.

Bu raporların en önemli kısmı tavsiyeler bölümü...

Orada hem sivil havacılık otoritesine hem de hava aracının işletmecisi olan firmalara, benzer kazaların yaşanmaması için çeşitli tavsiyelerde bulunuluyor. Mesela bu kazada da ön önemli tavsiye, bu tip uçaklarda etanollü yakıt kullanılmaması konusunda SHGM'nin duyuru yapması gerekliliği...

Bu kaza belki de can kaybıyla sonuçlanacak başka kazaların önüne geçilmesi için bir işaretti. Bunu böyle değerlendirmek gerek. Bugün biliyorum ki hala aynı yöntemle uçuş yapanlar var. Maliyetleri düşürerek fırsatçılık yapmak isterken insanların canını tehlikeye atan bu oluşumlar için SHGM'nin daha etkin denetim mekanizmasını işletmesi gerekiyor. Ayrıca bu rapor öğrenciler için de bir referans olsun.  Bu tarz organizasyonlarda eğitim alan pilot adayları, sözkonusu rapor ışığında, farkındalığı artmış şekilde olan biteni sorgulasın ve benzer şekilde usulsüz yakıt kullanımını farkettikleri anda ilgili yerlere şikayet etmekten geri durmasınlar.

TC-YUZ uçağına ait kaza kırım raporuna ulaşmak için tıklayın

Uçak yakıtı yerine kurşunsuz benzin!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (30)

Türkler kavga etmekten ~ 10 ay önce
Kavga etmekten, ego tatmini yapmaktan fırsat bulursa, bizim insanlarımızda günün birinde tartışmayı öğrenecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Logo Light ~ 10 ay önce
Kabinci maaşı 4999 TL olmazsa bu ay içinde benzine de motorine de zam gelecek benden söylemesi uyarmadı demeyin sonra

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 10 ay önce
Akraba evliliklerine de dur denilmezse artan beyin fakirliği en büyük fakirlik olacak demedi demeyin.
İş güç ~ 10 ay önce
Kurumların işi gücü çalışana mobing, tehdit, yıldırma, gasp. Emir eri şeklinde çalışan bir "güya otorite!" var, hiçbir inceleme araştırma yapmadan sponsor olmuş ne istenirse imza atıyor,denetimler abuk sabuk.. çalışıyoruz göstermek için. Kimsenin derdi gerçekten hayırlı işler yapmak olmayınca, dolsun cebim dolsun cebim. Zaten liyakat yok yırtsa da yapamaz. Ülkeyi rezil ettiniz rezil abv.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Konudan alakasiz ~ 10 ay önce
Bel fitigi baslangici ( herhangi bir agri uapmiyor) class 1 e engel midir? Bu durumu tecrubeleyen arkadaslar varsa bilgilendirirse cok sevinirim tesekkurler simdiden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FI ~ 10 ay önce
Bir uçuş okulunda FI olarak zaman zaman safety uçmak zorunda kalıyorum. Zorunda diyorum çünkü okul yönetiminin bile yalnız uçmaya gönderemediği "sözde" pilot adaylarının bir şekilde uçuşlarının tamamlanması gerek. Söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Safety diye bizlerin uçakta bulunması demek kendi kendine karar vermesi gereken pilot adaylarının öz güvenini sıfırlamaktan başka birşey değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaza-kırım ~ 10 ay önce
Yazıda yazar kaza kırım raporlarının açıklandığını anlatmış; sevindim ama nereden okunabileceğini yazsa iyiymiş. Misal ben internette bulamadım. Yorumcular da goygoy. Biri de sormamış bu asıl sorulması gerekeni

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazmış ~ 10 ay önce
İlgili bakanlık ve ilgili inceleme merkezinin adı verilmiş, oraya mı bakıp bulamadınız ?
okuyucu ~ 10 ay önce
"Ve o raporlar Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi'nin internet sayfasına yüklendi." yok abicim, onu sormaya gerek yok, adamın yazdığını okusan ve google'da arasan yetiyor. önünüze hazır link mi gelmeli her zaman?
Davut ~ 10 ay önce
Yazıda "o raporlar Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi'nin internet sayfasına yüklendi." denmiş. Bir zahmet internet sayfasına girin. Orada kaza raporları kısmı var. Hava aracı, deniz, demiryolu vs gibi birçok kaza raporuna ulaşabiliyorsunuz. Her şeyi hazır beklemeyin.
Ali İsmet Öztürk ~ 10 ay önce
Murat bey, uzun zamandan beri süre gelen ve hatta eski bir SHGM Genel Müdürü tarafından "kaza raporlarının yayınlanamamasının" 1982 Anayasası gereği (!) olduğunu ifade edilen, havacılık emniyet kurallarının tamamına aykırı, saçma sapan bir sürecin sona erdiğini haberini bu yazınızla öğrendim ve çok sevindim. Daha önceleri böyle bir uygulama yoktu, "delinin biri" kuyuya bir taş attı ve uçuş emniyeti adına büyük kayıplar yaşandı. Ümit ederiz ki bir gün bir başka deli kuyuya taş atmasın ... !!! Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B737 F/O ~ 10 ay önce
Türkiye'de uçuş eğitiminde çok büyük hatalar yapılmaya başlandı. Büyük ve köklü okullar bile (Ayjet dahil) öğrencilerin yanına yalnız uçuşlarında mutlaka safety pilot koyuyorlar. Aman yalnız uçarken pistten falan çıkar da haber oluruz kötü reklam olur bizim açımızdan diye korkuyorlar. Öğrenciyi değil prestiji düşünüyorlar. Safety ile yalnız uçulmaz/uçulmamalı. Geçenlerde eğitim aldığını bildiğim bir hostese de aynı tavsiyede bulundum. Benim çocuğum var o yüzden safety ile PIC uçuyorum demişti. Çok acı bir itiraf. Kardeşim senin çocuğun varsa hiç bulaşma bu pilotluk işlerine? Eskiden hostesler arasında estetik yarışı vardı şimdi sınıf atlama yarışına dönüşmüş bu ATPL alma işleri. Sonra lisans alınca üzülüyorsunuz neden işe giremedik diye. FI arkadaşıma da bahsettim bu safety hususunu. Abi öğrencilerin nerdeyse yuzde sekseni safety ile solo/pic uçmak istiyor öyle bir noktaya geldik dedi. Akıl alır gibi değil. Yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi hoş ta ~ 10 ay önce
Araya sokuşturduğunuz hosteslerde eskiden şu yarışı vardı şimdi bu yarışına dönmüş..şeklindeki yoruma ne gerek vardı. İnsanlar yaşamaya çalışıyor, bir yerden bir şekil kendini ve ailesini kurtarma derdinde. Yarıştıran sizsiniz bence. Muhteşem analitik zekası olan beyinlerle bir mesleğin sahibi olduğunuzu, kişilere izni sizin vereceğinizi falan mı sanıyorsunuz, size ne? Tavsiye verecek kadar oldunuz mu? Kimse birbiriyle yarışmıyor, yaşamaya çalışıyor! Kabinden kokpite geçen insanlar olması mı rahatsız etti? Tekrar soruyorum size ne?
.... ~ 10 ay önce
kesinlikle katılıyorum, yaptığım uçuşların 80%'i safety pilot ile beraberdi. Pek müdahale etmiyorlar ama gerçekten insanın canını sıkıyor bu durum. Aman ağzımızın tadı kaçmasın durumunda uçuş okulları.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Afa ~ 10 ay önce
Ben tam 100 saat yalniz uctum. İstesen de safety verilmezdi.
Yuz ~ 10 ay önce
Yanlış hatırlamıyorsam 2007-2008 yıllarında erah in eski uçağı bu TC-YUZ . O zamanlar uçtum bu uçakla, tam bir hurda, motorda güç yok ne tırmanır ne hızlanır cinsi birseydi. Hala uciyooohhh

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzay mekigi ~ 5 ay önce
O ucak o tarihten sonra kac kere yenilenmistir ndt testleri vs vs tabi bunlarin ne oldugnu biliyorsan , ucagin motoru da yeni overhaul dan geldi yani daha 200 saatlik motor ndt testleri yapildi yeniden boyandi vs vs , bilip bilmeden yorum yapmayin , eski ucak yoktur bakimsiz ucak vardir ,

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000