14 Eylül 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • thy bir numaraa olacak macronun airfranceni merkelin lutfhansasini alacak klm yerlerde zaten tek thy olacak herkes bakakalacak
  • THY SENDİKAYA PİLOTLARIN MAAŞI 2018 E DÖNSÜN VE İKRAMİYELERDE KALKSIN DEDİ.SENDİKADA HAYIR DEYİP MASADAN KALKTI KABUL ETMEM DEDİ.TÜM PİLOTLAR SENDİKAMIZ BİZİ KORUYOR DİYE SEVİNDİ. 1 AY SONRA PİLOTLARDAN YÜZDE ELLİ KESİNTİYİ KABUL ETTİ BAKIN DAHA GÜZEL Bİ ANLAŞMA İMZALADIM VE İKRAMİYEDE VERİLECEK DEDİ.HESABI YAPALIM ŞİMDİ.SENDİKA VE THY NIN PİLOTLARA NASIL BÜYÜK OYUN OYNADIĞINI GÖRÜN. 2018 YILINDA 10 TL ALAN KAPTANA YÜZDE ELLİ ZAM YAPILDI 15 TL OLDU DİYELİM.THY NIN TEKLİFİNİ SENDİKA KABUL ETSEYDİ 1O TL YE DÜŞECEKTİ MAAŞ.AMA SENDİKA YÜZDE ELLİ KESİNTİYİ KABUL ETTİ.15 TL KAÇA DÜŞTÜ 7.5 TL YE DÜŞTÜ.YANİ 2018 ZAMSIZ MAAŞIN BİLE YÜZDE 25 GERİSİNE GÖTÜRDÜLER. İKRAMİYEDE 3 AYDA BİR 3.5 TL GELİR ONUDA AYLARA YAYALIM.SENDİKANIN İMZALADIĞI PROTOKOL İLE MAAŞ 8.7 TL OLDU. AMA THY ZATEN İKİ AY ÖNCE 2018 ZAMSIZ MAAŞ OLAN 10 TL Yİ TEKLİF ETMİŞTİ. PİLOTLARA TARİHŞN EN BÜYÜK KAZIĞINI SENDİKA VE THY EL ELE ATTI.PŞLOTLARIN SENDİKAYA GİDİP İMZALAMAYIN DEDİĞİ ANLAŞMADAN KAT VE KAT KÖTÜ Bİ ANLAŞMA YAPILARAK KANDIRILDIK. ŞÖYLE ÖRNEK VEREYİM 2018 YILI BAŞINDA KAPTAN PİLOT ZAM YÜZDE ELLİ ZAM YAPILMADAN ÖNCE KESİNTİLER YAPILDIKTAN SONRA 42 BİN TL NET MAAŞ ALIYORDU.ŞİRKET SENDİKAYA BUNU TEKLİF ETTİ AMA SENDİKA KABUL ETMEDİ.AMA SON YAPTIĞI YÜZDE ELLİ KESİNTİ İLE BERABER KESİNTİLERDEN SONRA KAPTAN PİLOT NET 27 BİN TL ALACAK.ÜÇ AYDA BİR İKTAMİYEYİDE AYLARA YAYARSAK 31 BİN TL HERŞEY DAHİL KAPTAN MAAŞ ALACAK.BUNLAR NET BİLGİDİR.SUNEX ŞU ANDA KAPTANA 7.000 EURO VERİYOR VE BİR HAFTA BLOK BOŞ VERİYOR.YANİ SUNEXİN 3 HAFTALIK MAAŞI BİLE ŞU ANDA 63 BİN TL..PEGASUS KEZA YİNE AYNI. THY 200 MİLYON DOLARLIK UÇAĞI VE 400 YOLCUYU TESLİM ETTİĞİ KAPTANINA 3.000 EURO VERİYOR.İKİNCİ PŞLOTLARI KONUŞMUYORUM BİLE.ONLAR AKADEMİ KESİNTİSİNDEN SONRA KABİN AMİRİNDEN BİLE DAHA DÜŞÜK MAAŞ ALACAKLAR. PİLOTLAR SENDİKANIN VE THY NIN ATTIĞI BU KAZIĞI UNUTMAYACAKTIR.BU ŞİRKETE PİLOTLARIN ZERRE GÜVENİ KALMADI.NEFRET EDİYOLAR HEPSİ..HERYERDE KENDİLERİNE ATILAN BU KAZIĞI KONUŞUYOLAR VE BU KAFADA UÇUYOLAR. BAŞKA ŞİRKETLER ALIM AÇTIĞINDA THY ŞARTLARI 10 KAT DAHA DÜZELTSE KALŞTELİ TECRÜBELİ TÜM PİLOTLAR GİTMEYE ANT İÇTİ.ÇÜNKÜ EN UFAK BAŞKA Bİ KRİZDE YİNE THY NIN İLK OLARAK PİLOTLARI MAĞDUR EDECEĞİNİ VE ONLARIN MAAŞINA ÇÖKECEĞİNİ ANLADILAR. KONUYU ŞÖYLE BAĞLAYALIM 5 AY ZATEN THY YÜZDE 10 MAAŞ VERMEDİ.SONRADA BÖYLE Bİ ANLAŞMA YAPARAK NERDEYSE YIL BAZINDA PİLOTLARA ORTALAMA YÜZDE 20 MAAŞ VERİLMİŞ OLACAKPEGASUS SUNEX İLK 3 AY YÜZDE ELLİ VERDİ SONRA NORMALE DÖNDÜ. SENDİKA VE THY NA YAZIKLAR OLSUN DİYORUM.NEDEN PİLOTLARDAN FAZLA MAAŞ ALAN BİÇOK MÜDÜRLERDEN ŞEFLERDEN BAŞKANLIKLARDAN DAHA AZ KESİLİYODA HER TÜRLÜ RİSKİ ALAN PİLOTLARDAN YÜZDE ELLİ.ŞİRKETİN PİLOTLARINA KARŞI BU NEFRET VE KİNİN SEBEBİ NEDİR...PİLOTLARA YAPILAN BU BASKI VE MUAMELE UÇUŞ EMNİYETİNİDE RİSKE ATMAKTIR.
  • Bakalım Kış sezonunda ne yapacak THY 2.dalga iyice kendi belli ederse Zaten maaşlarda indirime gidildi şimdi kökten Ücresiz izine yollamalar başlar
  • İki haftadır TK personelinin Sunex personeline olan düşmanlığı karşısında şaşkınım. Biri bana bunun nedenini anlatabilir mi? Ben şu iki açıdan bakıyorum olaya: TK personeli; 1. AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MEME VERMEZLER'i oynuyor. 2. Sunex daha iyi bir model olduğundan MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR'ı uyguluyor.
  • nice meslekler var turkiyede emekle kazanılmış kör olan çocuklar 3 bin liraya çalışıyorlar bir hostes kadar alamıyorlar pilotlara lafım yok
  • devlete dua edın;sızı kapının önune koymadı.Devlet baba kurtardı...
  • sunex ne gibi THY'ye yük acaba? Anlatır mısın?
  • Valla kimse kusura bakmasın ama Hava-İş nasıl tıpış tıpış işverenin istediği koşullarda tadil protokolü imzaladıysa, tekniğin sendikası da imzalayacak.Çünkü şu anda eli güçlü olan Thy. Şu ortamda kimsenin bir yerlere transfer olamayacağını onlar çok iyi biliyorlar ve bunu çok iyi değerlendiriyorlar.Ileride bir zaman çalışanın eli güçlenirse o zaman işler tersine döner, işveren çalışanın peşinden koşar.Lutfen bu gerçeği kabullenin ve ona göre pozisyon alın, yoksa çok üzülürsünüz.
  • ülke battı yazmayın kuzucuklarımız uyanır sonra
  • Yakın geçmişte süslü ilker, Boşnak'lara ağır hakaret eden şahsın eşi olan yandaş bayan gazeteciye verdiği röportajında thy'deki torpil ve nepotizm iddiaları karşısında “Bunlar üzerinden THY’yi yıpratanlara cevabımız şirketimizin vazgeçmediğimiz kadrolarıyla elde ettiği başarıları. Biz ailesine, ismine değil, ehliyetine, liyakatine, performansına ve emeğine bakıyoruz. Seçimlerimiz yanlış olsa bu sonuçlar gelmezdi” diye sallamıştı. Thy'nin ayakta kalması adına mucize ve gerekli hamleleri de devlet veya iktidar değil de o vasıflara sahip,vazgeçmedikleri,doğru seçim ! torpilli kadrolar ile torpilli ilker ve yöneticiler yapsınlar o zaman !

Türkiye'de bir buçuk havayolu bile kalmaz!

Pandemi dolayısıyla havayolu şirketleri altı aydan bu yana kısıtlı şekilde operasyonlarını yürütüyor. Bu süreçte, operasyonlarına kısmi olarak devam eden havayolları da oldu, tamamen durduranlar da...

Global havacılık sektörünü yüzde 90 oranında hareketsiz hale getiren pandeminin ilk başladığı dönemlerde, havayolu şirketlerinin kendi başına bu krizle baş edemeyeceği ve mutlaka devlet desteği verilmesi gerektiği konusunda ortak bir görüş hakimdi.

Geçen süre içerisinde dünyada birçok havayolu şirketi doğrudan finansal yardım dahil olmak üzere banka kredileri ve vergi muafiyetleri ile pandemide ayakta kalma savaşı verdi ve pandemi sona ermediği için halen de veriyor.

Yakın geçmişte birçok havayolu şirketinin krizi tek başına aşma noktasında yetersiz kalacağı ortaya çıkınca, onlar da ilk olarak devletin kapısını çalmak zorunda kaldılar.

Örneğin,  Fransız Air Afrance'a 7 milyar euro, Hollandalı KLM'e 10 milyar euro,
Alman Lufthansa'ya 9 milyar euro,
Emirates'e, Aeroflot'a 1 milyar dolar doğrudan devlet desteği verildi.
Bildiğim kadarıyla Avrupa'da ölçek bakımından yukarıda saydıklarıma yakın havayolu şirketleri arasında British Airways ve Türk Hava Yolları, devlet desteği almadan ayakta kalma savaşı veren iki şirketti.

British Airways'in nakit desteği almaması sonrası 12 bin kişiyi işten çıkarması beklenirken Türk Hava Yolları, hem doğrudan devlet desteği almıyor hem de işten çıkarma konusunda Ankara'nın 'kesin talimatı'na uymak zorunda kalıyor.

Para ver...
Para yok...
O halde işçi çıkaracağım...
Aman kimse işten çıkmasın, siyasi olarak zora gireriz...
Hem karnım doysun hem pastam dursun...
Türkiye'de sadece Türk Hava Yolları'na değil, hiçbir şirkete doğrudan devlet desteği verilmedi...

Uçuşların neredeyse sıfırlandığı dönemde KDV oranının yüzde 1'e düşürülmesi dışında, vergi indirim desteği de verilmedi.
Havacılık işletmelerinin banka kredisi kullanabilmesi için doğrudan bir destek de olmadı.

Bu şartlarda Türkiye'deki havayolu şirketlerinin böylesine ağır bir krizin içinden çıkarak ayakta kalabilmesi tam olarak mucize olur.
Özellikle son yıllarda Türk  sivil havacılığının geldiği nokta siyasi propaganda aracı olarak sık sık kullanılırken ve bu anlamda tabiri caizse “ sektörün kaymağı yenirken” şimdi havacılık sektörüne sırt çevirmek ve kendi başlarının çaresine bakmalarını beklemek ne kadar doğru?
Sanıyorum ki yaz sezonu boyunca operasyonlarını ya kısıtlı gerçekleştiren ya da hiç gerçekleştiremeyen havayolları için bu sonbahar ve kış ayları son derece kritik olacak. Şu dönemde palyatif çözümlerle baskılanan havayolları ve irili ufaklı havacılık şirketleri yakın gelecekte havlu atarsa, buralarda çalışan binlerce çalışan da maalesef işsiz kalacak.

Bu bir kehanet değil. Bu aslında malumun ilamı... Çünkü sektör, uçuşların olmadığı veya çok az olduğu bir süreçten geçerek karanlığa doğru sürükleniyor. Sektördeki oyuncuların global kriz ortamında hamle şansları yok. Kriz her yerde...Sadece beklemek ve olan biteni izlemekten başka ellerinden bir şey de gelmiyor. Bu işletmelerin ayakta kalabilmeleri için ise artık kısa çalışma ödeneğinden daha fazlası gerekiyor. Ama ne hikmetse, bir yıl öncesine kadar, “ Şu kadar yolcu uçtu, şu kadar uçağımız oldu, şu kadar havaalanı açtık” diyerek havacılığı siyasi malzeme yapanlar, bugün havacılığın yükselen çığlığına kulaklarını tıkamaktan başka bir şey yapmıyorlar. Yapraklarını yerken kıtır kıtır, sapına gelince meee!

Unutmamak lazım ki, Türkiye'de sivil havacılık denildiğinde akla ilk olarak THY ve İstanbul Havalimanı geliyor olsa da ve onlar diğerlerinden öncelikli sayılsa da, bu ülkeye katma değer getiren ötekileştirilen o şirketleri görmemek, yok saymak, Türk sivil havacılığının 20 yıllık yükselişinin ilk krizde yerle bir edilmesi ve sistemin topyekün çökmesi anlamına gelir.

Umarım ilgili kişiler sektörün çığlığını duyar ve  sektörün ayakta kalabilmesi adına kararlı adımların atılmasına ön ayak olurlar. Aksi takdirde kısa vadede Türkiye'de bırakın üç buçuk havayolunu bir buçuk havayolu bile kalmaz!

Türkiye'de bir buçuk havayolu bile kalmaz!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (123)

Catlasanizda ~ 4 ay önce
thy bir numaraa olacak macronun airfranceni merkelin lutfhansasini alacak klm yerlerde zaten tek thy olacak herkes bakakalacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SENDİKANIN VE THY NIN PİLOTLARA BÜYÜK OYUNU ~ 4 ay önce
THY SENDİKAYA PİLOTLARIN MAAŞI 2018 E DÖNSÜN VE İKRAMİYELERDE KALKSIN DEDİ.SENDİKADA HAYIR DEYİP MASADAN KALKTI KABUL ETMEM DEDİ.TÜM PİLOTLAR SENDİKAMIZ BİZİ KORUYOR DİYE SEVİNDİ. 1 AY SONRA PİLOTLARDAN YÜZDE ELLİ KESİNTİYİ KABUL ETTİ BAKIN DAHA GÜZEL Bİ ANLAŞMA İMZALADIM VE İKRAMİYEDE VERİLECEK DEDİ.HESABI YAPALIM ŞİMDİ.SENDİKA VE THY NIN PİLOTLARA NASIL BÜYÜK OYUN OYNADIĞINI GÖRÜN. 2018 YILINDA 10 TL ALAN KAPTANA YÜZDE ELLİ ZAM YAPILDI 15 TL OLDU DİYELİM.THY NIN TEKLİFİNİ SENDİKA KABUL ETSEYDİ 1O TL YE DÜŞECEKTİ MAAŞ.AMA SENDİKA YÜZDE ELLİ KESİNTİYİ KABUL ETTİ.15 TL KAÇA DÜŞTÜ 7.5 TL YE DÜŞTÜ.YANİ 2018 ZAMSIZ MAAŞIN BİLE YÜZDE 25 GERİSİNE GÖTÜRDÜLER. İKRAMİYEDE 3 AYDA BİR 3.5 TL GELİR ONUDA AYLARA YAYALIM.SENDİKANIN İMZALADIĞI PROTOKOL İLE MAAŞ 8.7 TL OLDU. AMA THY ZATEN İKİ AY ÖNCE 2018 ZAMSIZ MAAŞ OLAN 10 TL Yİ TEKLİF ETMİŞTİ. PİLOTLARA TARİHŞN EN BÜYÜK KAZIĞINI SENDİKA VE THY EL ELE ATTI.PŞLOTLARIN SENDİKAYA GİDİP İMZALAMAYIN DEDİĞİ ANLAŞMADAN KAT VE KAT KÖTÜ Bİ ANLAŞMA YAPILARAK KANDIRILDIK. ŞÖYLE ÖRNEK VEREYİM 2018 YILI BAŞINDA KAPTAN PİLOT ZAM YÜZDE ELLİ ZAM YAPILMADAN ÖNCE KESİNTİLER YAPILDIKTAN SONRA 42 BİN TL NET MAAŞ ALIYORDU.ŞİRKET SENDİKAYA BUNU TEKLİF ETTİ AMA SENDİKA KABUL ETMEDİ.AMA SON YAPTIĞI YÜZDE ELLİ KESİNTİ İLE BERABER KESİNTİLERDEN SONRA KAPTAN PİLOT NET 27 BİN TL ALACAK.ÜÇ AYDA BİR İKTAMİYEYİDE AYLARA YAYARSAK 31 BİN TL HERŞEY DAHİL KAPTAN MAAŞ ALACAK.BUNLAR NET BİLGİDİR.SUNEX ŞU ANDA KAPTANA 7.000 EURO VERİYOR VE BİR HAFTA BLOK BOŞ VERİYOR.YANİ SUNEXİN 3 HAFTALIK MAAŞI BİLE ŞU ANDA 63 BİN TL..PEGASUS KEZA YİNE AYNI. THY 200 MİLYON DOLARLIK UÇAĞI VE 400 YOLCUYU TESLİM ETTİĞİ KAPTANINA 3.000 EURO VERİYOR.İKİNCİ PŞLOTLARI KONUŞMUYORUM BİLE.ONLAR AKADEMİ KESİNTİSİNDEN SONRA KABİN AMİRİNDEN BİLE DAHA DÜŞÜK MAAŞ ALACAKLAR. PİLOTLAR SENDİKANIN VE THY NIN ATTIĞI BU KAZIĞI UNUTMAYACAKTIR.BU ŞİRKETE PİLOTLARIN ZERRE GÜVENİ KALMADI.NEFRET EDİYOLAR HEPSİ..HERYERDE KENDİLERİNE ATILAN BU KAZIĞI KONUŞUYOLAR VE BU KAFADA UÇUYOLAR. BAŞKA ŞİRKETLER ALIM AÇTIĞINDA THY ŞARTLARI 10 KAT DAHA DÜZELTSE KALŞTELİ TECRÜBELİ TÜM PİLOTLAR GİTMEYE ANT İÇTİ.ÇÜNKÜ EN UFAK BAŞKA Bİ KRİZDE YİNE THY NIN İLK OLARAK PİLOTLARI MAĞDUR EDECEĞİNİ VE ONLARIN MAAŞINA ÇÖKECEĞİNİ ANLADILAR. KONUYU ŞÖYLE BAĞLAYALIM 5 AY ZATEN THY YÜZDE 10 MAAŞ VERMEDİ.SONRADA BÖYLE Bİ ANLAŞMA YAPARAK NERDEYSE YIL BAZINDA PİLOTLARA ORTALAMA YÜZDE 20 MAAŞ VERİLMİŞ OLACAKPEGASUS SUNEX İLK 3 AY YÜZDE ELLİ VERDİ SONRA NORMALE DÖNDÜ. SENDİKA VE THY NA YAZIKLAR OLSUN DİYORUM.NEDEN PİLOTLARDAN FAZLA MAAŞ ALAN BİÇOK MÜDÜRLERDEN ŞEFLERDEN BAŞKANLIKLARDAN DAHA AZ KESİLİYODA HER TÜRLÜ RİSKİ ALAN PİLOTLARDAN YÜZDE ELLİ.ŞİRKETİN PİLOTLARINA KARŞI BU NEFRET VE KİNİN SEBEBİ NEDİR...PİLOTLARA YAPILAN BU BASKI VE MUAMELE UÇUŞ EMNİYETİNİDE RİSKE ATMAKTIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kazık yiyene... ~ 3 ay önce
Ellerine sağlık ülkemin fakir insanına zerre kadar da olsa fayda sağlamışlar. Kaliteli kaptanmış! her uçak uçup iniyor oto pilot tuşuna basan her kaptan çok kaliteli tuşa dokunuyor ve çok kaliteli o zaman (bu arada şiddetli bir gülüş). Doktor sağlıkçılar hayatlarını ortaya koydu, siz bu zor durumda hala isteyin, hep bana hep bana! 50bine düşen maaş bile para değil size göre. Bu paraya sizleri alıştıran utansın. Biraz vicdan diyorum...
Tatil Sezonu Bitti ~ 4 ay önce
Bakalım Kış sezonunda ne yapacak THY 2.dalga iyice kendi belli ederse Zaten maaşlarda indirime gidildi şimdi kökten Ücresiz izine yollamalar başlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnanılmaz ~ 4 ay önce
İki haftadır TK personelinin Sunex personeline olan düşmanlığı karşısında şaşkınım. Biri bana bunun nedenini anlatabilir mi? Ben şu iki açıdan bakıyorum olaya: TK personeli; 1. AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MEME VERMEZLER'i oynuyor. 2. Sunex daha iyi bir model olduğundan MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR'ı uyguluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik ~ 4 ay önce
nice meslekler var turkiyede emekle kazanılmış kör olan çocuklar 3 bin liraya çalışıyorlar bir hostes kadar alamıyorlar pilotlara lafım yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
?? ~ 4 ay önce
Sevgili yer hizmetleri arkadaşım sen de ingilizce öğren. Sen de memur ol. Ulaşamadığın ciğeri kötüleme. Allah kalbinize göre versin inşallah..
Yazık diyene... ~ 3 ay önce
Pilota neden lafın yok! Havada her sallanan uçağı size pilot kurtardı gibi geliyor da ondan! Kimseyi boşa kayıracağına, biraz araştır turbulanstan düşen uçak var mı dünyada! Ve bu turbulanstan kurtaran otomatik sistemler mi değil mi... Biraz araştırın, kulaktan duymalara inanmayın....
diyarbakırlı ~ 4 ay önce
devlete dua edın;sızı kapının önune koymadı.Devlet baba kurtardı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şaşkın ~ 4 ay önce
sunex ne gibi THY'ye yük acaba? Anlatır mısın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik gerçeği kabullenin ~ 4 ay önce
Valla kimse kusura bakmasın ama Hava-İş nasıl tıpış tıpış işverenin istediği koşullarda tadil protokolü imzaladıysa, tekniğin sendikası da imzalayacak.Çünkü şu anda eli güçlü olan Thy. Şu ortamda kimsenin bir yerlere transfer olamayacağını onlar çok iyi biliyorlar ve bunu çok iyi değerlendiriyorlar.Ileride bir zaman çalışanın eli güçlenirse o zaman işler tersine döner, işveren çalışanın peşinden koşar.Lutfen bu gerçeği kabullenin ve ona göre pozisyon alın, yoksa çok üzülürsünüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Görün gerçeği... ~ 3 ay önce
Liyakatsız bir çoğunlukla bu iş her alanında yürüdü ülkemde ve 82 milyon insan var ülkede ne babayiğitler hem de okumuş insanlar. Kısa zamanda işi alır ve iş sürer. Kuru tehdit bunlar. Hakkıyla liyakatsizlerim temizliği için fırsattır bu. Hiç değilse sektöre bir can ve eğitim gelir...
şşşşştttt ~ 4 ay önce
ülke battı yazmayın kuzucuklarımız uyanır sonra

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1.5 ! ~ 4 ay önce
Yakın geçmişte süslü ilker, Boşnak'lara ağır hakaret eden şahsın eşi olan yandaş bayan gazeteciye verdiği röportajında thy'deki torpil ve nepotizm iddiaları karşısında “Bunlar üzerinden THY’yi yıpratanlara cevabımız şirketimizin vazgeçmediğimiz kadrolarıyla elde ettiği başarıları. Biz ailesine, ismine değil, ehliyetine, liyakatine, performansına ve emeğine bakıyoruz. Seçimlerimiz yanlış olsa bu sonuçlar gelmezdi” diye sallamıştı. Thy'nin ayakta kalması adına mucize ve gerekli hamleleri de devlet veya iktidar değil de o vasıflara sahip,vazgeçmedikleri,doğru seçim ! torpilli kadrolar ile torpilli ilker ve yöneticiler yapsınlar o zaman !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000