09 Aralık 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • En kral operatör doktor bile ömrü hayatı boyunca ortalama bir hava trafik kontrolörünün 1 saatte aldığı kadar insan hayatı riski almıyor. Askeri kontrolörlerin çalışma şartları kötü bunun da farkındayız ama onların maaş artışı devletin cebinden çıkacak burda Eurocontrol'den bedavadan gelecek bir para engelleniyor biz onu konuşuyoruz.
  • CN-35 yazmışsın fakat doğrusu CN-235 yada CN35 olması gerekiyor.
  • eleman belli ki diğer gruplardan. halbuki yorum her şeyi açıklamış sataşma vs de yok.
  • Havacılık Tazminatı diye bir şey yoktur. Asıl olan En-Route ödeneğidir. Arkadaş eline sağlık uzun uzun yazmış ve hepsi doğru. Bu para en başından hiç VERİLMEMESİ gereken gruplara verildiği için şu an ülke olarak yıllık 500 milyon Euro civarında ZARARIMIZ var. Hiç verilmemesi gerek grupların ortalığı karıştırıp yalan yanlış bilgilerle bürokratları yönlendirmesi sonucu yine çıkmaza girdi. Sayın Cumhurbaşkanı şu işin farkına varsa bu parayı Avrupa'ya teslim edenlerden hesabını sorardı. Unutulmamalıdır hiç kimsenin menfaati Türkiye Cumhuriyeti Devletinin menfaatlarinin önünde yer alamaz. Genel Müdürümüzün bu işi bitireceğinden kuşkum yok.
  • Ameliyata giren operatör doktor bile ATC kadar maaş almıyor. ATC arkadaşlar nasıl bir ruha büründüyse neredeyse biz olmasak havalimanı olmaz diyecekler. Bir çok havalimanında askeri kulede askeri personel tazminat almadan yapıyor bu işi. Halinize şükredin.
  • Bordro aynı dağılıyoz mu beyler şımdı
  • Bordro aynı dağılıyoz mu beyler şımdı
  • ortalığı yalan yanlış haberlerle karıştırma senin loblarına vazelin sürerim
  • Kuleci arkadaşlar Elektrikçi arkadaşlar da artık seyrüsefer grubuna alınacak. Onlara ne diyeceksiniz bakalım?
  • ATC'nin tazminat düzenlemesi Genel Müdür'den geri dönmüş. Genel Müdür 1. Gruptakilerle 2. ve 3. gruptakiler arasında zaten farkın çok olduğunu bu düzenleme ile farkın daha da çok artacağını bu yüzden reddettiğini söylüyorlar. Bu şekilde bir tazminat düzenlemesinin olmayacağını kimsenin umutlanmaması gerektiğini söylemiş.

Türkiye ucuz çöplük mü?

Avrupa’da tek bir üst hava sahası oluşturmak için kurulan Eurocontrol, hava aracı ağırlık ve mesafe kat sayılarını baz alarak birim fiyat üzerinden havayolu şirketlerine üst geçiş faturası çıkarıyor. Havayolu şirketleri de, kendilerine fatura edilen hava sahası kullanım ücretlerini, euro cinsinden Eurocontrol hesabına yatırıyor. Avrupa Birliği üyesi olan ve olmayan Eurocontrol üyesi 41 ülke, havayollarından hava sahası ücretini tahsil etmek için kendileri uğraşmak yerine  Eurocontrol’ü tahsilatçı olarak kullanıyor. Türkiye de, 1989 yılından bu yana Eurocontrol’ün bir üyesi olduğu için, biz de hava sahası kullanım ücretlerinin tahsilatını Eurocontrol vasıtasıyla yapıyoruz. Bu arada, Eurocontrol’ün, tüm Avrupa bölgesinde güvenli etkin ve çevre dostu hava trafik faaliyeti sürdürmeleri için üye devletleri desteklemek gibi bir misyonu olduğunu da hatırlatalım. Yani görevi sadece para toplamak değil!

Ülkeler belirli bir komisyon karşılığında (Türkiye yılda yaklaşık 20 milyon dolar ödüyor) üst geçiş ücretlerini toplama işini Eurocontrol’e yaptırırken, oradan kazanılan paranın önemli bölümünü, hava seyrüsefer alt yapı yatırımlarına ayırıyor. Böylece daha gelişmiş teknolojiler kullanarak daha güvenli hizmet verilmesi sağlanıyor.

Buraya kadar her şey olağan akışında ancak işi ilginç kılan kısım az sonra yazacaklarım…

Türkiye, Edirne’den Karsa kadar iki saatlik uçuş mesafesi ile Avrupa’nın en uzun hava sahasına sahip olan ülkesi konumunda. Bulunduğu bölge itibariyle de doğu ile batı arasında kritik bir noktada ve dolayısıyla üst geçiş sayısı oldukça fazla. Türkiye hava sahasındaki uçak trafiği geçen yılın rakamlarına göre tam 2 milyon 17 bin… 2003 yılında, üst geçiş sayısının 529 bin olduğunu düşünürsek, geçen sürede hava sahasını kullanan uçak sayısı neredeyse 4 kat artmış durumda!

“Tepemizden 8 saniyede bir uçak geçti” diye atılan başlıklar var ya, işte onlardan bahsediyorum…

Gelelim işin ekonomik boyutuna…

Türkiye üzerinden çok uçak geçiyor, evet…

Giderek de artıyor, ona da evet…

Peki, hava sahamızı herkesten daha fazla kullanan, herkesten daha fazla çalışan ile hizmet ettiğimiz ve en önemlisi bütün ülkelerden daha fazla hava sahamızı kirleten bu trafiklerden, en çok parayı da biz mi alıyoruz?

Maalesef hayır…

Kritik noktadayız, hava sahamız çok uzun ama gelin görün ki bu işin karşılığında Avrupa’nın en ucuz üç dört ülkesinden de biriyiz!

Hatta giderek daha da ucuzluyoruz….

Bundan 15 yıl önce Türkiye hava sahasını kullanan havayolu şirketlerinden her 100 km’de  45 euro ücret alırken, bugün sadece 23 euro alabiliyoruz. Hatta bu rakam, hangi sebeple bilmiyorum ama geçen yıl 18 euro’ya kadar düşmüştü. Neyse ki bu yıl 5 euro daha artarak 23 euro’ya çıkabildi. Ama diğer ülkelere bakarak yine de çok kötü bir durumda olduğumuzu söyleyebilirim.

Diğer ülkeleri merak ediyorsanız birkaç örnek vereyim.

Mesela…

Alman hava sahasını kullanan bir havayolu her 100 km için 63.7 euro ödüyor.

İtalya hava sahasının kullanım ücreti 100 km için 78.10 euro…

Avusturya 67,88, Fransa 60,95…

Ülkesinin hava sahasını en çok düşünen ve tarifeyi yüksek tutan İsviçre hava sahasının 100 km’lik kullanım ücreti ise 94.41 euro ile en pahalısı…

Gürcistan, Malta ve Portekiz ile birlikte en ucuz tarife ise maalesef bizde…

Bu işin iki boyutu var ve elbetteki bizi daha çok ilgilendiren kısmı, milyonlarca uçağın hava sahamız üzerinde yarattığı kirliliğini onaylamasak da karşılığını da alamıyor olmamız… Gelişmiş ülkeler, paradan daha önemli gördükleri için hava sahalarını koruma eğiliminde iken biz ise adeta hava sahamızı ucuz bir çöplük gibi kullanmalarına izin veriyoruz! 

Mevcut tarife yüzünden, alt yapı yatırımlarımızın karşılığını alamıyor olmamızı saymıyorum bile… Çünkü Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri, tarifeyi yüksek tutarak, “ Oradan gelecek paradan daha önemlisi temiz bir havaya sahip  olmaktır” anlayışını güdüyor.

Araştırmalara göre, Avrupa’da toplam sera gazı salınımının yüzde 3 ile 8’ini havayolu taşımacılığı oluşturuyor. Dolayısıyla hava sahasını en çok kullandıran ülkeler de bu riski daha çok taşıyor. Avrupa’nın sera gazı salınımı konusunda hassasiyetinin giderek arttığı bir dönemde, kara  araçlarından kat kat fazla havamızı kirleten uçakların, herkesten daha ucuza üzerimize zehir atmasına razı oluyoruz...

Hava sahamız üzerindeki uçak trafiğini övünç meselesi olarak ballandıra ballandıra anlatıyoruz da kimse çıkıp da, “ Neden Almanya, Fransa, İsviçre hava sahasından 4-5 kat ucuza hizmet veriyoruz diye sorgulamıyor.

Sahi neden bu kadar ucuzuz?

Türkiye ucuz çöplük mü?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (169)

ATC ~ 7 ay önce
En kral operatör doktor bile ömrü hayatı boyunca ortalama bir hava trafik kontrolörünün 1 saatte aldığı kadar insan hayatı riski almıyor. Askeri kontrolörlerin çalışma şartları kötü bunun da farkındayız ama onların maaş artışı devletin cebinden çıkacak burda Eurocontrol'den bedavadan gelecek bir para engelleniyor biz onu konuşuyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anonymous ~ 7 ay önce
Kardeşim ne bedavadan gelen parası ya.Atc olmuşsunuz lütfen bir araştırın.bedavadan gelen para diye bir olay yok.Gelcek olan para Türkiye’nin üst geçiş haklarından dolayı hak ettiği bir para zaten.mesele bu paradan hava trafik kontrolörlerine pay verilecek mi yoksa hak ettiğimiz parayı almayıp bu şekilde devam mı edeceğiz? Mesele bu kardeş..
Anonymous'a ~ 7 ay önce
İlgili gruba para verilmezse nereye veriliyor? Biliyor musun?
WhiteFLAG ~ 7 ay önce
Bu parayı sadece hava trafik kontrolörleri alacak!
Anonymous ~ 7 ay önce
Devletin kasasına gidiyor
CASA ~ 7 ay önce
CN-35 yazmışsın fakat doğrusu CN-235 yada CN35 olması gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kerim ~ 7 ay önce
Evet bu bilgi çok kritik. Kasa uçağı cn-35 diye yazılır.
ATC ~ 7 ay önce
eleman belli ki diğer gruplardan. halbuki yorum her şeyi açıklamış sataşma vs de yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akayar ~ 7 ay önce
ATC ve Elektronik adıyla hem burada hem karpuz başlığı altında aynı gün ve aynı saatte aynı nicklerle aynı paylaşımı yapan sen sayın cloud komik olma.
Tazminat??? ~ 7 ay önce
Havacılık Tazminatı diye bir şey yoktur. Asıl olan En-Route ödeneğidir. Arkadaş eline sağlık uzun uzun yazmış ve hepsi doğru. Bu para en başından hiç VERİLMEMESİ gereken gruplara verildiği için şu an ülke olarak yıllık 500 milyon Euro civarında ZARARIMIZ var. Hiç verilmemesi gerek grupların ortalığı karıştırıp yalan yanlış bilgilerle bürokratları yönlendirmesi sonucu yine çıkmaza girdi. Sayın Cumhurbaşkanı şu işin farkına varsa bu parayı Avrupa'ya teslim edenlerden hesabını sorardı. Unutulmamalıdır hiç kimsenin menfaati Türkiye Cumhuriyeti Devletinin menfaatlarinin önünde yer alamaz. Genel Müdürümüzün bu işi bitireceğinden kuşkum yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doktor ~ 7 ay önce
Ameliyata giren operatör doktor bile ATC kadar maaş almıyor. ATC arkadaşlar nasıl bir ruha büründüyse neredeyse biz olmasak havalimanı olmaz diyecekler. Bir çok havalimanında askeri kulede askeri personel tazminat almadan yapıyor bu işi. Halinize şükredin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne oldu şimdi ~ 7 ay önce
Bordro aynı dağılıyoz mu beyler şımdı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne oldu şimdi ~ 7 ay önce
Bordro aynı dağılıyoz mu beyler şımdı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
höst ~ 7 ay önce
ortalığı yalan yanlış haberlerle karıştırma senin loblarına vazelin sürerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elektronik ~ 7 ay önce
Kuleci arkadaşlar Elektrikçi arkadaşlar da artık seyrüsefer grubuna alınacak. Onlara ne diyeceksiniz bakalım?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ot ~ 7 ay önce
Otla mücadele de dahil edilsin
Kayhan Akayar ~ 7 ay önce
Sende inandın mı bu dedikoduya.
Atc ~ 7 ay önce
İnşallah biran önce ayrilirizda sizde kurtulun bizde hiçbir birim de peşimize takılmasın asıl olsun
Atc ~ 7 ay önce
Hava trafik hiçbir birimi istemiyor yanında bilginize
ATC ~ 7 ay önce
ATC'nin tazminat düzenlemesi Genel Müdür'den geri dönmüş. Genel Müdür 1. Gruptakilerle 2. ve 3. gruptakiler arasında zaten farkın çok olduğunu bu düzenleme ile farkın daha da çok artacağını bu yüzden reddettiğini söylüyorlar. Bu şekilde bir tazminat düzenlemesinin olmayacağını kimsenin umutlanmaması gerektiğini söylemiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi ~ 7 ay önce
İyi tamam yatın uyuyun artık. Işıkları da kapatın. Ses çıkmasın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000