09 Temmuz 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ekşisözlükte yer alan kabin amirinin yazmış olduğu yazıyı da gündeminize alırsınız umarım Murat bey.. https://eksisozluk.com/entry/79129711
  • Malesef Türk Hava yolları İstanbul gibi. İstanbulu herkes sever ama istanbul olmasaydı belki Türkiyenin dört bir yanında büyük şehirler olurdu. Türk Hava Yolları da öyle Sivil havacılığın büyümesine izin vermiyor. Kendi içinde bir kanser yönü var. Türk pilotlarını korumuyor, eğitmiyor. Babasının parasını harcayan eğitimsiz bir zengin çocuğu gibi. Zaman zaman aksini söyleselerde orada çalışan herkes mutsuz ve stres yüklü, para için katlanıyorlar fakat son zamanlarda o da bitti. Ama merak etmeyin devlet halleder. Herkesin paralel olduğu şu dönemde ne mutlu dim dik durabilene. Huzur var ya onu parayla satın alamazsınız...
  • Türk Sivil Havacılığı, Türk Sivil havacılık sektörüne katkı yapan her bir işletme, kurum, üniversite, lise, vakıf, dernek vb organizasyonlar demek. Bugün Ramp işçilerinin durumunu konuşan kimse görmedik. Neden. çünkü vasıfsız gözüyle bakılıyor. Ancak ramp işçisi uçağı zamanında yüklemez ise uçak kalkamaz. Veya doğru bir yükleme yapmaz ise uçak kaza kırım geçirebilir. o halde sektörde herkesin işi çok çok önemli. Bu anlaşılırsa sektör düzelir..
  • THK Gökçen doları 3.1 e sabitledi, eskiden 14-15 alan şimdi normalde 20.000TL civarı alması gereken ambulans pilotlarına 8.000 tl teklif ediyor.Hizmetlilerin 8 aydır yemek parasını vermiyor. Hak mıdır? Haktır haktır. Çalışanlar birbirini satarsa işverene yalakalık için kırk takla atarsa, yaptığı işi meslek olarak değilde evde oturacağıma limon satmak gibi görürse olacağı budur. Yangın uçakçılara 20-24 bin, daha çok çalışan helikoptercilere 8 bin.Bu bile fazla 3-5 neyinize yetmiyor.kendi düşen ağlamaz.
  • sayın murat bey km maaşları düşerse tüm sorunlar çözülecektir. hep aşırı yüksek km maaşları yüzünden oluyor bunlar. f/o'ların kmler ile aynı maaşı aldığı başka ülke yok dünya üzerinde. saygılar
  • Ben bu ekonomik şartlar altında havacılık sektörünün önünü göremeyeceğini belirtmek isterim. Eğer özel havayolu şirketleri ayakta kalacaksa hepsi tek çatı altında toplanmalı operasyonları ortak yürütmeli. Pegasus Thy dahil bu döviz kuru bu sektörü çok zor durumlara götürebilir . Thy devlet sübvansiyonu ile ayakta kalsa dahi diğerlerinin Allah yardımcısı olsun.
  • İnsanlar € bazında aldıkları maaşlarını yıllarca zam bekliyerek geçirdiler hep söylenen €alıyorsun ya zaten.Sanki € alıyorsun ne oluyor hangi banka kuru düşükse birde hesaplama günü nasıl ayarlanıyorsa en düşüğünden alıyorsun. Kur dedeğiniz gibi kimseye sorulmadan işlerine nasıl geldiyse sabitle di.13 ay insanlar 3 tlden maaş aldı.Harcirahlar düşürüldü.Ama bunun yanında kokpit ekibi sağlam duruşundan ödün vermeyip 2 zam ve harcirah farkını aldı.Kabin memuru demek insanları emniyetli birşekilde gidecekleri yere ulaştırmak demek.Hizlandırılmış eğitim git uç demek, uçakta temizlik yap, açma simit dağıt satış yap, bütün emniyet kurallarını hiçe say hesap yap demek değil.Herkes hakkını almak ister.İkramı 5.40 € sat ekibine 3.tl den ver onuda işine gelirse öde hoş ikram patasını herkes unuttu.Kabin memuru iş tanımında temizlik yapar ibaresi bulunmuyor gecenin körü git buzdolabında 75 tane troley say demiyor.Ne mutlu çalışan insanlaraki şirketlerinin borçlarını hafifletip uçak motorların aldı.3. Havalimanına geçebilsinler diye 24 aydır maaşımızın 3 te 1 ni şirketimize bağışladık.Yani lafın özü türkiye türkhava yolları deği birazda başka şkrketlerin dertlerine çalışanların sorunlarına lütfen önem verin.İnsanlar ev geçindiremiyor hastası olan çocuğuna bakamıyan ve bu sebeplerden işi bırakmak zorunda olan günü dolduğu halde yıllardır emek veripte tek kuruş alamıyan borçlar kanunu seneryosuyla bedava çalıştırılan insanlara bakın.Dinleyin emekçi insanın sesini lütfen dineyin.
  • Türkiye için 3 tane güçlü havayolu olması bile yeterli değil mi? Bizim boyutumuzdaki ülkelerin kaç tane sağlam havayolu var ki?
  • Açıklanan enflasyon rakamlarını duymadığınız belli ki şu şekilde yazmışsınız "THY, ekstra zamlarla çalışanlarını kat kat motive ederken" ayrıca bırakın dünya havacılığını Türk Havacılığından da haberdar değilsiniz sanırım ve şöyle yazmışsınız "bugün 5.50’lere çıkan euro kurunu 3 TL’lere sabitleyerek çalışanlarını mutsuz uçuşa yollayan şirketleri neden konuşmuyoruz" Şöyle açıklayayım; Sun Express, Corendon, Tailwind, Freebird maaş günü kur neyse oradan hesaplama yapıyor ve hepsinde kokpit maaşları TK'dan fazla. Pegasus TL veriyor ve TK'dan fazla. Bahsettiğiniz Onur ve Atlas, onlarda da kur şu an 4.50'den hesaplanıyor ve TK'ya yakın kokpit maaşları var. TK Kat kat zam veriyor demişsiniz son enflasyon oranı ile TIS gereği zaten %10 zam verecekti, hani kat kat zam? Bir daha düşünün isterseniz.
  • Lütfen Murat Bey. Euro 3'de sabitlenmedi. 3,3 olacak o. Çok değerli şirketimiz(!) her ay maaşımızdan en az 7000 lirayı azaltıyor.

Türk sivil havacılığı = Türk Hava Yolları mıdır?

Türk Hava Yolları’nın büyümesi tek başına Türk sivil havacılığının gelişimi manasına gelir mi?

Bundan 10 yıl önce Türkiye’deki havayolu sayısı ile bugünkü havayolu sayısının aynı olması bizim için ne ifade eder?

Ya da 10 yıl önce özel havayolu şirketlerinin toplam uçak sayısı THY’ninkinden fazla iken bugün neden yarısı bile değil?

“Türkiye’de havacılık patladı, uçtu” manşetleri atılırken THY,  Pegasus ve Sunexpress dışında orta ve uzun vadeli planlar yapabilen bir başka şirket var mı?

THY’nin yakıt tedariki için kurduğu şirket bile Fortune dergisinin en büyük 100 şirketi arasına girerken neden o listede yukarıda saydığım üç şirket dışında ilk 100’e giren bir havacılık şirketimiz  yok?

THY’nin yeni açtığı hatlara odaklanırken diğer şirketlerin maddi sebeplerle kapattığı hatları neden kimse görmüyor?

THY, ekstra zamlarla çalışanlarını kat kat motive ederken,  bugün 5.50’lere çıkan euro kurunu 3 TL’lere sabitleyerek çalışanlarını mutsuz uçuşa yollayan şirketleri neden konuşmuyoruz?

Genel havacılık işletmelerini zaten konuşan yok da gelecekte havayolu şirketlerinin pilot sorunu yaşamamaları için hayati öneme sahip olan uçuş okulları, altın çağlarını yaşamaları gereken bir dönemde neden ayakta kalma savaşı veriyor?

Bu kadar pilot açığı varken maliyetlerin sürekli artması sebebiyle fiyatları yüksek tutmak zorunda kalan  uçuş okulları neden kapanmanın eşiğine geliyor?

Yukarıda da söylediğim gibi Türk sivil havacılığını yıllardır maalesef Türk Hava Yolları ile eşdeğer görüyoruz. THY’nin ortaya koyduğu performansı konuşurken diğer havayollarının ya da genel havacılık şirketlerinin ne tür sıkıntılar yaşadığını görmüyoruz.

Yıllardır, yeni havalimanına güçlü şirketlerle girmemiz gerekir diye yazarken aslında bugünkü fotoğrafın aksini kastediyordum.  THY bugün çok iyi bir performans  ortaya koyuyor ama peki ya diğerleri?

Bir sezon ötesini görebilen kaç şirket var ki şunun şurasında? Belki de yeni havalimanına taşınacak gücü dahi olmayan şirketlerimiz var. Nasıl taşınacaklar, taşınma maliyetlerini nasıl karşılayacaklar? Velev ki taşındılar, daha yüksek maliyetlerin çıkarılacağı bir ortamda nasıl rekabet edecekler?

Yeni havalimanının fiziki sorunlarının yanı sıra öncelikli olarak bunları konuşmamız gerekiyor. Her bir havayolunun taşınma maliyetinin 50-60 milyon dolar olduğunu varsayarsak, kredi ve borç ile maaş ödeyen havayolu şirketleri bu rakamları nereden bulacaklar?

Bir parantez de genel havacılık işletmelerine açmamız gerekiyor. Dar bir pazarda ayakta kalmaya çalışıyorlar. Yeni havalimanına gidecekler mi kalacaklar mı? En büyük belirsizlik bu… Yeni havalimanı açıldı açılacak ama hala onların yerlerinde kalacakları ya da taşınacakları konusu belli değil. Yatırım yapsalar çöpe gitme olasılığı var. Geçen hafta Başaran Holding’in yeni hangarını ziyaret ettim. 15 milyon dolara yakın para harcanarak müthiş bir tesis yapılmış ama onlar da bilmiyor birkaç ay sonrasının senaryosunu… Atatürk Havalimanı hiç kapanmayacakmış gibi yatırım yapıyorlar, her an kapanacakmış gibi kaderlerine razılar…

Genel havacılık apronunda ekonomik olarak sorunsuz birkaç şirket var. Onun dışındakiler bugün yarın kapıya kilit vurmanın eşiğinde…

Yeni havalimanına taşınma hengamasinde onlar belki kimsenin umurunda değil ama İstanbul’un göbeğinde çok güçlü olması gereken hava taksi işletmeleri yarın birer ikişer kapıya kilit vurursa kimse şaşırmasın…

Tamam THY ile övünelim, Pegasus ile sevinelim ama diğer şirketlere de arada sırada da olsa, “ Bir derdin var mı?’ diye bir soralım kardeşim…

Türk sivil havacılığı = Türk Hava Yolları mıdır?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Ekşici ~ 7 ay önce
Ekşisözlükte yer alan kabin amirinin yazmış olduğu yazıyı da gündeminize alırsınız umarım Murat bey.. https://eksisozluk.com/entry/79129711

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk Pilotu ~ 7 ay önce
Malesef Türk Hava yolları İstanbul gibi. İstanbulu herkes sever ama istanbul olmasaydı belki Türkiyenin dört bir yanında büyük şehirler olurdu. Türk Hava Yolları da öyle Sivil havacılığın büyümesine izin vermiyor. Kendi içinde bir kanser yönü var. Türk pilotlarını korumuyor, eğitmiyor. Babasının parasını harcayan eğitimsiz bir zengin çocuğu gibi. Zaman zaman aksini söyleselerde orada çalışan herkes mutsuz ve stres yüklü, para için katlanıyorlar fakat son zamanlarda o da bitti. Ama merak etmeyin devlet halleder. Herkesin paralel olduğu şu dönemde ne mutlu dim dik durabilene. Huzur var ya onu parayla satın alamazsınız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HY ~ 7 ay önce
Türk Sivil Havacılığı, Türk Sivil havacılık sektörüne katkı yapan her bir işletme, kurum, üniversite, lise, vakıf, dernek vb organizasyonlar demek. Bugün Ramp işçilerinin durumunu konuşan kimse görmedik. Neden. çünkü vasıfsız gözüyle bakılıyor. Ancak ramp işçisi uçağı zamanında yüklemez ise uçak kalkamaz. Veya doğru bir yükleme yapmaz ise uçak kaza kırım geçirebilir. o halde sektörde herkesin işi çok çok önemli. Bu anlaşılırsa sektör düzelir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 7 ay önce
Ramp işçisi kardeşim kesinlikle haklısın, herkesin işi çok önemli, sonuçta biz hepimiz bir zincirin halkalarıyız. Aradaki fark şirketlerin piyasada o işi yapacak kişiyi kolayca bulup bulamamaları, ve şirketin çalışacak kişiyi ne kadar sürede eğitip işine yarayacak duruma getireceği meselesi. Pilotlara daha fazla maaş verilmesinin nedeni şirketlerin ihtiyacı kadar pilot bulamaması ve eğitimlerinin uzun sürmesi. Allah herkese hayırlı kazançlar ve işlerinde kolaylıklar versin.
Hep katakulli ~ 7 ay önce
THK Gökçen doları 3.1 e sabitledi, eskiden 14-15 alan şimdi normalde 20.000TL civarı alması gereken ambulans pilotlarına 8.000 tl teklif ediyor.Hizmetlilerin 8 aydır yemek parasını vermiyor. Hak mıdır? Haktır haktır. Çalışanlar birbirini satarsa işverene yalakalık için kırk takla atarsa, yaptığı işi meslek olarak değilde evde oturacağıma limon satmak gibi görürse olacağı budur. Yangın uçakçılara 20-24 bin, daha çok çalışan helikoptercilere 8 bin.Bu bile fazla 3-5 neyinize yetmiyor.kendi düşen ağlamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
f/o ~ 7 ay önce
sayın murat bey km maaşları düşerse tüm sorunlar çözülecektir. hep aşırı yüksek km maaşları yüzünden oluyor bunlar. f/o'ların kmler ile aynı maaşı aldığı başka ülke yok dünya üzerinde. saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO'ya ~ 7 ay önce
Ben de F/O'yum ve sizin zihniyetinizi anlamıyorum gerçekten. Başkasının maaşından size ne, kendi maaşınıza zam isteseniz hadi anlayacağım da nasıl bir ruh halindeki insan başkasının maaşının düşmesinden zevk alabilir. Kabin Memuru maaşı düşse ve sizinki aynı kalsa sizin için ne değişecek?
Km ~ 7 ay önce
Müdürlerin, başkanların maaşından haberin yok heralde vasıfsız
Başka bir f/o ~ 7 ay önce
Burada km lere geçiren f/o , kaptan yada kaptanlara geçiren km lere içimden en güzel temennileri geçiriyorum.Anladınız siz onu
Musti ~ 7 ay önce
Ben bu ekonomik şartlar altında havacılık sektörünün önünü göremeyeceğini belirtmek isterim. Eğer özel havayolu şirketleri ayakta kalacaksa hepsi tek çatı altında toplanmalı operasyonları ortak yürütmeli. Pegasus Thy dahil bu döviz kuru bu sektörü çok zor durumlara götürebilir . Thy devlet sübvansiyonu ile ayakta kalsa dahi diğerlerinin Allah yardımcısı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmazmı ~ 7 ay önce
İnsanlar € bazında aldıkları maaşlarını yıllarca zam bekliyerek geçirdiler hep söylenen €alıyorsun ya zaten.Sanki € alıyorsun ne oluyor hangi banka kuru düşükse birde hesaplama günü nasıl ayarlanıyorsa en düşüğünden alıyorsun. Kur dedeğiniz gibi kimseye sorulmadan işlerine nasıl geldiyse sabitle di.13 ay insanlar 3 tlden maaş aldı.Harcirahlar düşürüldü.Ama bunun yanında kokpit ekibi sağlam duruşundan ödün vermeyip 2 zam ve harcirah farkını aldı.Kabin memuru demek insanları emniyetli birşekilde gidecekleri yere ulaştırmak demek.Hizlandırılmış eğitim git uç demek, uçakta temizlik yap, açma simit dağıt satış yap, bütün emniyet kurallarını hiçe say hesap yap demek değil.Herkes hakkını almak ister.İkramı 5.40 € sat ekibine 3.tl den ver onuda işine gelirse öde hoş ikram patasını herkes unuttu.Kabin memuru iş tanımında temizlik yapar ibaresi bulunmuyor gecenin körü git buzdolabında 75 tane troley say demiyor.Ne mutlu çalışan insanlaraki şirketlerinin borçlarını hafifletip uçak motorların aldı.3. Havalimanına geçebilsinler diye 24 aydır maaşımızın 3 te 1 ni şirketimize bağışladık.Yani lafın özü türkiye türkhava yolları deği birazda başka şkrketlerin dertlerine çalışanların sorunlarına lütfen önem verin.İnsanlar ev geçindiremiyor hastası olan çocuğuna bakamıyan ve bu sebeplerden işi bırakmak zorunda olan günü dolduğu halde yıllardır emek veripte tek kuruş alamıyan borçlar kanunu seneryosuyla bedava çalıştırılan insanlara bakın.Dinleyin emekçi insanın sesini lütfen dineyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3 ~ 7 ay önce
Türkiye için 3 tane güçlü havayolu olması bile yeterli değil mi? Bizim boyutumuzdaki ülkelerin kaç tane sağlam havayolu var ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın Yazar ~ 7 ay önce
Açıklanan enflasyon rakamlarını duymadığınız belli ki şu şekilde yazmışsınız "THY, ekstra zamlarla çalışanlarını kat kat motive ederken" ayrıca bırakın dünya havacılığını Türk Havacılığından da haberdar değilsiniz sanırım ve şöyle yazmışsınız "bugün 5.50’lere çıkan euro kurunu 3 TL’lere sabitleyerek çalışanlarını mutsuz uçuşa yollayan şirketleri neden konuşmuyoruz" Şöyle açıklayayım; Sun Express, Corendon, Tailwind, Freebird maaş günü kur neyse oradan hesaplama yapıyor ve hepsinde kokpit maaşları TK'dan fazla. Pegasus TL veriyor ve TK'dan fazla. Bahsettiğiniz Onur ve Atlas, onlarda da kur şu an 4.50'den hesaplanıyor ve TK'ya yakın kokpit maaşları var. TK Kat kat zam veriyor demişsiniz son enflasyon oranı ile TIS gereği zaten %10 zam verecekti, hani kat kat zam? Bir daha düşünün isterseniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilotcuk ~ 7 ay önce
Şirketlerde sadece pilotlar mı var? Ötekileri çalışandan saymıyor musunuz? Zihniyetinize...
Onurair ~ 7 ay önce
Malesef onurair de kur 3.75 tem hesaplanıyor bence birşey yazarken araştırmak lazım 13 ay 3 tlnden maaş alındı şuanki hesap 3.75 tabi kaptanları bilemeyiz onların arkaları sağlam.
Euro 3 ~ 7 ay önce
Lütfen Murat Bey. Euro 3'de sabitlenmedi. 3,3 olacak o. Çok değerli şirketimiz(!) her ay maaşımızdan en az 7000 lirayı azaltıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000