11 Aralık 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • İyi günler.Biz havalimanlarında çalışan DHMİ hariç devlet memurlarıyız.Üniversite mezunuyuz,ortalama 3.500 tl civarında maaş alıyoruz.DHMİ çalişanları gibi EUROCONTROL tazminatı alamıyoruz.Bugün DHMİ de çalişan ilkokul mezunu EUROCONTROL TAZMİNATI ALIYOR VE MAAŞI 5.000 tl.Yılbaşında tüm kamu görvlileri hukümetin belirlediği yüzse 4 zam alacak.YILBAŞINDAN İTİBAREN dhmi GN.MD.DHMİ çalışanlarına yüzde 50 zam yapıyor.bu adaletmi.Biz bu durumu hem sn.cumhurbaşkanlığı makamına hem deBrüksel deki EUROCONTROL merkezine soracagız.bu zamlar nasıl oluyor.DHMİ de çalişan havacılıkla alakası olmayan evrak memuru Eurocontrol tazminatı alıyor.Bunları Brüksel EUROCONTROL MERKEZİNE aktarıp fkirlerini almak istiyoruz.Bu durum vicdanımızı sızlatıyor.Durumu EUROCONTROL merkezine anlatıp niye böyle bir uygulama var vdiye soracağız.
  • Thy dört dörtlük! Ancak , personelde anormal bir gevşeklik ve abartılı şımarıklık var.eski nezaketlerini kaybetmişler. Hele stewart lar uçağın kaptanından daha etkili ve yetkili gibi savranıyorlar. Kabin amirleri ise ALLAH'ın kızı gibi ben sizi şuradan şuraya uçuruyorum gibi anlamsız tavır içindeler. Eski kaptanlar bunu kal'e almıyor ama insanın canı sıkılıyorr. Purser v.s gibi ifadelerle kendilerini kaf dağında hissediyorlar. Ne kaptanlar ne de kabin ekipleri gecikme v.s ile ilgili en ufak bir bilgi vermiyor. Özel şirketlerde en küçük gecikmede bile anons yaparak yolcuyu rahatlatırlar.hele hele ABD den gelirken saatlerce türbülans varken kaptanlardan en ufak bir anons yapılmıyor!!!! Özellikle de uçak kullanımında yolcu konforuna asla riayet etmiyorlar. Atarabası gibi kullanıyorlar???!!!! Bu işi bilenler anlar.
  • Murat Herdem ve Tatlibal baskan elele ,sendika geleceğe..Yaşa airporthaber ..
  • Alkışladığın thy 99 öncesi işe girenlere mail atıp, yeni alınacağı ilan edilen 7000 torpilliye yer açılsın diye ikale anlaşması teklif ediyor ya kabul edin ya da biz atarız diyor haberin var mı ?
  • Sensikayı unutmayalım demek istedini galiba
  • Güzel bir noktaya dikkat cekmis
  • sizce yolcu artışında Türkiye'den çekilen havayollarının etkisi olabilir mi?
  • Fatih Altaylının air france istanbula uçmama kararı aldıktan sonra yazdığı yazının birebir kopyası..biraz özgün olsaydı ua..
  • .vergilerimizle desteklediğiniz şirketimiz yapı...
  • OGU ile ilgili bir yazı yayınlamadan ne yazsanız boş.

THY'yi alkışlarken...

Türk Hava Yolları'nın Ocak-Kasım dönemine ilişkin trafik sonuçları açıklandı.  Şu ana kadar, kıyaslamak ne kadar doğru olur bilmiyorum ancak kabus gibi geçen önceki yıla göre değerlendirdiğimizde, -birkaç bölge hariç- THY’nin ciddi bir artış ortaya koyduğunu görebiliyoruz.

THY'nin açıkladığı rakamları göz önünde tutarak baktığımızda, uçakların daha az uçtuğunu, koltuk kapasitesinin daha az, utilizasyonun daha düşük olduğunu, uçak sayısının 335'ten 329'a düştüğünü ama buna rağmen geçen yıla göre 5 milyon daha fazla yolcu taşıdığını farkediyoruz.

Her ne kadar, az da olsa Avrupa'da (%-06)  ve özellikle vize krizi ile elektronik yasağı sonrası Kuzey Amerika'da yolcu kaybeden ( yaklaşık 2 milyon)  THY, bu kayıpları Afrika, Ortadoğu ve iç hatlardaki artışlarla tolere etmeyi bildi.

Bir önceki yıla göre altı uçak eksik olarak operasyon yürüten THY, doluluk oranlarını yüzde 4.5 artırarak ideal bir filo ile operasyon yapmanın ödülünü de almış oldu. Yani geçen yıl krizde yeniden revize edilen gelecek yıllara ilişkin filo projeksiyonunun ne kadar doğru olduğu, aslında THY'nin ideal filo sayısının biraz üzerinde uçakla operasyon yaptığı böylelikle doğruluk kazandı.

Peki THY'nin bu başarısının tek nedeni kendi performansı mı?

Tabiki THY, kriz sonrası çok iyi yönetildi ve uçakların yere indirilmesi de dahil olmak üzere bazı verimsiz hatların kapatılması, bazı noktalarda frekans sayılarının düşürülmesi gibi reaksiyonlarla da etkili bir politika yürüttü. Ama THY'nin yükselen performansının bana göre çok çok önemli bir başka nedeni daha var.

Türkiye'den çekilen yabancı havayolları...

Belki çok fazla farkedilmiyor ancak özellikle 2016 yılındaki terör olayları, havalimanı saldırısı ve Fetö'nün darbe girişimi sonrası yabancı birçok havayolu şirketi birer ikişer Türkiye'den çekildi.

Üstelik bu çekilen havayolları arasında hem ülkelerin bayrak taşıyıcıları hem de hacim olarak büyük ve önemli, uçtukları ülkeye katma değer katan havayolları da var.

Mesela, İsviçreli Swiss var, Avusturyalı Avusturian var, Finlandiyalı Finnair var, İskandinav Sas var, Belçikalı Brussels var, İtalyan Alitalia var, İspanyol Iberia var, Macar Wizzair var, Maltalı Air Malta var, Slovenyalı Adria, Hırvat Crotia var, ABD'li Delta var, United var, Kanadalı Air Canada var, Çek Cumhuriyeti'nden CSA var, Çinli China Southern, Tayvanlı Eva var, Pakistanlı PIA var.

Bunlara ek olarak Sabiha Gökçen Havalimanı'na seferlerini bitiren Emirates var (Nisan'da geri dönmeyi planlıyor), Etihad var.

Ayrıca, Türkiye hattından çekilmeyip de sefer sayılarını düşüren ve hatta uçak tipini küçülten havayolları da var.

Ankara, İzmir, Antalya gibi noktaları rotalarından çıkaran havayollarını saymıyorum bile...

Muhtemelen yıl sonunda 65 milyonu aşacak yolcu sayısı THY için çok önemlidir ve kriz sonrası bu grafik hem THY'nin motivasyonunu artırmış hem de kasasını doldurmuştur. THY kriz içerisinde fırsatı yakalayarak  rakip yabancı havayollarının taşıyacağı yolcuları tek başına kapmıştır ama rekabetçi ortamın yeniden sağlanması ve ülke olarak kazanmak için Türkiye'den çekilen bu havayollarını yeniden kazanmanın formüllerini aramalıyız. THY'yi alkışlarken enerjimizin bir bölümünü de Türkiye'yi rotalarından çıkaran havayollarını yeniden nasıl Türkiye'ye getiririz bunun hesaplarını yapmalıyız. Yeni havalimanının açılmasına bir yıl kala Türk sivil havacılığı için en önemli gündem başlığı bu olmalıdır. THY gözbebeğimiz ama bir çiçekle bahar olmayacağını da çok çok iyi biliyoruz.

THY'yi alkışlarken...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

kemal demir ~ 1 yıl önce
İyi günler.Biz havalimanlarında çalışan DHMİ hariç devlet memurlarıyız.Üniversite mezunuyuz,ortalama 3.500 tl civarında maaş alıyoruz.DHMİ çalişanları gibi EUROCONTROL tazminatı alamıyoruz.Bugün DHMİ de çalişan ilkokul mezunu EUROCONTROL TAZMİNATI ALIYOR VE MAAŞI 5.000 tl.Yılbaşında tüm kamu görvlileri hukümetin belirlediği yüzse 4 zam alacak.YILBAŞINDAN İTİBAREN dhmi GN.MD.DHMİ çalışanlarına yüzde 50 zam yapıyor.bu adaletmi.Biz bu durumu hem sn.cumhurbaşkanlığı makamına hem deBrüksel deki EUROCONTROL merkezine soracagız.bu zamlar nasıl oluyor.DHMİ de çalişan havacılıkla alakası olmayan evrak memuru Eurocontrol tazminatı alıyor.Bunları Brüksel EUROCONTROL MERKEZİNE aktarıp fkirlerini almak istiyoruz.Bu durum vicdanımızı sızlatıyor.Durumu EUROCONTROL merkezine anlatıp niye böyle bir uygulama var vdiye soracağız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oscar ~ 1 yıl önce
Thy dört dörtlük! Ancak , personelde anormal bir gevşeklik ve abartılı şımarıklık var.eski nezaketlerini kaybetmişler. Hele stewart lar uçağın kaptanından daha etkili ve yetkili gibi savranıyorlar. Kabin amirleri ise ALLAH'ın kızı gibi ben sizi şuradan şuraya uçuruyorum gibi anlamsız tavır içindeler. Eski kaptanlar bunu kal'e almıyor ama insanın canı sıkılıyorr. Purser v.s gibi ifadelerle kendilerini kaf dağında hissediyorlar. Ne kaptanlar ne de kabin ekipleri gecikme v.s ile ilgili en ufak bir bilgi vermiyor. Özel şirketlerde en küçük gecikmede bile anons yaparak yolcuyu rahatlatırlar.hele hele ABD den gelirken saatlerce türbülans varken kaptanlardan en ufak bir anons yapılmıyor!!!! Özellikle de uçak kullanımında yolcu konforuna asla riayet etmiyorlar. Atarabası gibi kullanıyorlar???!!!! Bu işi bilenler anlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakisir ~ 1 yıl önce
Murat Herdem ve Tatlibal baskan elele ,sendika geleceğe..Yaşa airporthaber ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
murat beyyy ~ 1 yıl önce
Alkışladığın thy 99 öncesi işe girenlere mail atıp, yeni alınacağı ilan edilen 7000 torpilliye yer açılsın diye ikale anlaşması teklif ediyor ya kabul edin ya da biz atarız diyor haberin var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy yi alkışlarken ~ 1 yıl önce
Sensikayı unutmayalım demek istedini galiba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bki ~ 1 yıl önce
Güzel bir noktaya dikkat cekmis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acaba ~ 1 yıl önce
sizce yolcu artışında Türkiye'den çekilen havayollarının etkisi olabilir mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tracker ~ 1 yıl önce
Fatih Altaylının air france istanbula uçmama kararı aldıktan sonra yazdığı yazının birebir kopyası..biraz özgün olsaydı ua..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gec ~ 1 yıl önce
.vergilerimizle desteklediğiniz şirketimiz yapı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ads ~ 1 yıl önce
OGU ile ilgili bir yazı yayınlamadan ne yazsanız boş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne alaka ~ 1 yıl önce
Neden boş olsun. Asıl şu yorumu atan sende bir boşluk var bence?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000