01 Nisan 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • IHL tam bir trekking cenneti bavul ve valizler ile tabi-Allah c.c kimseyi yeni hv.limanına düşürmesin- metro turizmin otobüslerinde nakit geçmiyor iyi oldu taksiler bizim firmaya ait.
  • Onu bunu bilmem , istanbul yeni havalimanı uçucular için gidip gelme bazında zorlu xaten 4 bacak vs derkrn 2 zet 1 zetlerde kalkıo yeşilköye giderken ağlardık şimdi teee 45 km gidicez 3 gün 4bacak yaparsak ve düşünsenize gecikmeye girdiğini ikram vs sıkınyılar off.. tüm meslektaşlarıma bol sabırlar diliyorum ve sağlıklı emniyetli uçuşlar yeni bir dönem ve zorlukları bizi beklemekte.
  • Isim tabiki ucmak benim! Ama insan gibi ucmak! Bitkinlik yasamadan alert bi durumda inis ve kalkis yapabilmek, sen merak etme yatilarda da yatmiyoruz zira 14 saat uctugumuz 17 saat mesai yaptigimiz -10 saat farkina gittigimiz yerde bile kagit uzerinde 24 saat dinleniyoruz. Bos laf yapma
  • Bunlari nerden duyup uyduruyorsunuz bilmiyorum bu ayki programimda ara bi bacagi pas olmak uzere gayet de yine 4 bacak ic hatli ucusum var, siz neden bahsediyorsunuz? Her turlu 4 bacagi yaptirirlar siz rahat olun. Ayrica guya America layoverlar da 48 saat olacakti.. bari lax sfo’yu degistirsinler hala 24 saat el insaf!!!!!
  • Satılmadığına emin misin ? Biraz sabret.
  • BU ARADA UZATILMIS DINLENME BUSUNA CIKMADI ISL CANLAR HER 8 KARE ER MI OLACAK
  • Cok konusulan taksi surelerine bilgi eklemek ve aydinlatmak istedim her limanda karayollarindaki gibi taksi hiz limitleri mevcuttur iga havalimanindaki F taksi yollari 30knot tir ancak suanda sirket politakisi ve denemeler ve yakit kar marji olcumleri nedeniyle 10kn civarinda seyir etmekte ucaklar ve max 20/25dk icinde en uzat park pozisyonuna parklama mevcut tek motor ve 10kn taksilerinde cift motor taksilerde max kn ta 15dk larsa seyir etmektedir.cidt pist ayni anda kalkis inis yapilabilmektedir yani mesai problemi olma ihtimali cok azdir daha cok detay var ancak inanin soylentilere kulak asmamalisiniz... hayirli mesailer dilerim
  • Şu "çok" başlıklı cevap yazan arkadaşa ay boyu 4 bacak yazsa ya sevgili planlama :)
  • 737nin problemi!!
  • Sen ve engelli hasta arkadaşın, diğer çalışanlar haksız yere atılırken neredeydi?

THY’ye yeni havalimanında 4 bacak şoku! THY uçuculara neden 30’ar TL ödeyecek?

Türk Hava Yolları’nda görev yapan uçuş ekiplerinin bu ayki uçuş programlarında, önceki programlara göre önemli bir farklılık var.
 
Nedir o?
 
Anlatayım…
 
Uçuş ekipleri; uçuş programlarına göre, bazı günler bir günde, tek bir git-gel seferde görev alırken bazı günlerde ise üst üste iki kez git gel yapabiliyorlar. Bu uçuşların her parkuruna da “bacak” diyorlar. Yani bir git gel iki bacak, iki git gel dört bacak gibi…(İST-ESB-ESB-İST-İST-DUS-DUS-İST gibi)
 
Özellikle dar gövdede görev yapanların sık gerçekleştirdiği ve her bacağın bir iniş ve bir kalkış anlamına geldiği dört bacak uçuşlar, ekipler için oldukça yorucu ve yıpratıcıdır. Hatta uçuş ekipleri arasında bu uçuşların zorluğunu ifade etmek için nükteli espriler de yapılır.
 
İşte bu dört bacak uçuşlar, THY ekiplerinin bu ayki uçuş programında yer almadı. 
 
Nedeni ise önümüzdeki aydan itibaren operasyonların kaydırılacağı İstanbul Havalimanı’ndaki uzun taksi sürelerinden dolayı, mesai saatlerinin dört bacağı tutmaması! Yani mesai aşımı...
 
Atatürk Havalimanı’nda istisnai günlerdeki taksi sürelerine isyan edildiği günleri hatırlayın. Özellikle yoğun yaz sezonunda pik saatlerde veya rüzgarın güneyli estiği günlerde, ekiplerin ve yolcuların saç baş yolduğuna zaman zaman tanık oluyorduk. İşte Atatürk Havalimanı’nda senede birkaç gün yaşanan o uzun taksi süreleri, İstanbul Havalimanı’nda vaka-i adiyeden olacak. Çünkü pist ile terminal mesafelerinin bir hayli uzak olması İstanbul Havalimanı’nda taksi süresini 30 dakikanın üzerine kadar çıkarıyor. Park pozisyonuna göre bu süre artabiliyor da, birkaç dakika kısalabiliyor da. Bildiğim kadarıyla şu ana kadar ölçülen maksimum taksi süresi 36 dakika… Bomboş bir apronda, 36 dakika süren taksi süresinin, bütün operasyonun İstanbul Havalimanı’na alınmasından sonra kaç dakikaya çıkacağını varın siz hesaplayın!
 
İşte bu taksi sürelerinin uzunluğu THY’yi alternatif çözüm yolları bulmaya itti ve yeni programda dört bacak uçuş vermedi (istisnalar olabilir). Örneğin Atatürk Havalimanı’ndan yapılan operasyonlarda, Almanya git gel yapan bir uçuş ekibine, bir de iç hat git gel verilebiliyordu. Ama İstanbul Havalimanı’nda taksi sürelerinin uzun olması dört bacağı düşürdü iki bacağa... Çünkü üç saatlik yurtdışı sefer; uçuş görev ve bekleme süresi ile birlikte git gel minimum 9 saat sürüyor. Üzerine bir de iç hat git gel eklemeye kalkarsanız FTL’deki uçuş limitlerinin üzerine çıkmanız gerekiyor. Böyle olunca Almanya git gel yaptırdığınız bir uçuş ekibini, bir başka iç hat uçuşu yerine evine yollamak mecburiyetinde kalıyorsunuz.
 
Sadece THY’nin değil tüm havayolu şirketlerinin  1 Ocak 2017’den bu yana FTL ile birlikte, zaten yüzde 10 daha az uçurabildiği ( FTL aylık 100 saat, SHY 6A aylık 110 saat) gerçeğinden yola çıkarsak önümüzdeki yaz sezonunda ekiplerin dört bacak uçamayacak olması en başta THY’yi ciddi sıkıntıya sokabilir. THY’nin bir anda Antalya ve Ankara’da base açma hamlesinin de, açıkçası bu dört bacak kısıtına alternatif olarak geldiğini düşünüyorum.
 
Tabi bu uzun taksi süreleri sadece THY’yi ilgilendirmiyor. Diğer havayolu şirketlerinin de bu konuda ciddi mağduriyetler yaşayacağını düşünüyorum. Hatta ve hatta bazı havayolu şirketlerinin hali hazırda 7-8 saatlik mesaileri 3-4 saat gibi göstererek ekipleri (işinden olmamak için göz yummak zorunda kalıyorlar) istismar ettiğini bildiğimden yeni havalimanında bu istismarların daha da artacağını öngörmekteyim.
 
THY’DEN UÇUCULARA OTOYOL PARASI!
 
Bir başka konu… İstanbul Havalimanı’nda operasyonun kusursuz şekilde yoluna girmesi bugünden yarına hemen olacak bir şey değil. Mutlaka sıkıntılar olacak. Hem havayolları hem işletmeciler hem de çalışanlar açısından birçok handikap yaşanacak.
 
Görünen o ki, İstanbul Havalimanı’nda havayolu şirketleri bambaşka bir kalıbın içine girmek zorunda kalacak ve bunun için de hem daha fazla para harcayacak hem de daha çok efor sarf edecekler.
 
Bakın Türk Hava Yolları’nın İstanbul dışında Ankara ve Antalya’ya base açmasının bir sebebi mesai saatlerini uydurmaksa diğer bir sebebi de maliyetleri düşürmek. THY yetkililerinin, Ankara ve Antalya’dan uçacak ekipleri pas olarak (görevsiz) bu şehirlere uçurmanın ve orada konaklatmanın maliyetinin, base maliyetinden daha yüksek olduğunu hesap ettiğini sanıyorum. Sonuçta base olarak bu şehirleri seçenlere konaklama sağlanmayacağı için ekipler evlerinden uçuşlarına gidecek ve maliyetler de aşağı çekilecek.
 
THY’nin kalem ucuyla maliyet hesabı yaptığını bu iki base kararından anlayabiliyoruz ama dediğim gibi İstanbul Havalimanı’nın bazı hesapları alt üst ettiğini de görebiliyorum ve bir başka gider kaleminden bahsetmek istiyorum.
 
THY, 29 Ekim’den sonra İstanbul Havalimanı’ndan yapılan uçuşlar için Atatürk Havalimanı’ndan uçuş ekiplerini taşımak için servis koydu. Ekiplerin önemli bölümü o servislerle ulaşımı sağladı ancak operasyon tamamen İstanbul Havalimanı’na geçtiğinde servis işi de kalkacak. Bu yüzden THY ekiplerin maddi sıkıntı yaşamaması için önemli bir fedakarlık yaptı. Öğrendiğim kadarıyla THY, Avrupa yakasında oturan ekipler için günlük 6.5 litre olan benzin istihkakını 10 litreye çıkardı. Üstüne, havalimanı ulaşımında kullanılacak olan paralı otoyol geçiş ücreti için uçuş başına gidiş dönüş için 30’ar TL de ek ödeme yapma kararı aldı.
 
THY bünyesinde 16-17 bin uçuş ekibinin olduğunu ve bunlar için ödenen ekstra yakıt ve otoyol geçiş ücretlerini düşündüğümüzde ortaya çok ciddi bir maliyet çıkacaktır. Tabi Halkalı’da oturan bir uçuş ekibinin yeni havalimanına gidiş dönüş otoyol geçiş ücretinin 48 TL olduğunu, kalanın da çalışanın cebinden çıkacağını hatırlatmakta fayda var!
THY’ye yeni havalimanında 4 bacak şoku! THY uçuculara neden 30’ar TL ödeyecek?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (81)

murat kaya ~ 6 ay önce
IHL tam bir trekking cenneti bavul ve valizler ile tabi-Allah c.c kimseyi yeni hv.limanına düşürmesin- metro turizmin otobüslerinde nakit geçmiyor iyi oldu taksiler bizim firmaya ait.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçuşkafası ~ 6 ay önce
Onu bunu bilmem , istanbul yeni havalimanı uçucular için gidip gelme bazında zorlu xaten 4 bacak vs derkrn 2 zet 1 zetlerde kalkıo yeşilköye giderken ağlardık şimdi teee 45 km gidicez 3 gün 4bacak yaparsak ve düşünsenize gecikmeye girdiğini ikram vs sıkınyılar off.. tüm meslektaşlarıma bol sabırlar diliyorum ve sağlıklı emniyetli uçuşlar yeni bir dönem ve zorlukları bizi beklemekte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isin ne diye sorana ~ 6 ay önce
Isim tabiki ucmak benim! Ama insan gibi ucmak! Bitkinlik yasamadan alert bi durumda inis ve kalkis yapabilmek, sen merak etme yatilarda da yatmiyoruz zira 14 saat uctugumuz 17 saat mesai yaptigimiz -10 saat farkina gittigimiz yerde bile kagit uzerinde 24 saat dinleniyoruz. Bos laf yapma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
4 bacak ~ 6 ay önce
Bunlari nerden duyup uyduruyorsunuz bilmiyorum bu ayki programimda ara bi bacagi pas olmak uzere gayet de yine 4 bacak ic hatli ucusum var, siz neden bahsediyorsunuz? Her turlu 4 bacagi yaptirirlar siz rahat olun. Ayrica guya America layoverlar da 48 saat olacakti.. bari lax sfo’yu degistirsinler hala 24 saat el insaf!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşin ~ 6 ay önce
İşin ne yatı da gezmek mi hizmet etmek mi
QNB ~ 6 ay önce
Satılmadığına emin misin ? Biraz sabret.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KABIN ~ 6 ay önce
BU ARADA UZATILMIS DINLENME BUSUNA CIKMADI ISL CANLAR HER 8 KARE ER MI OLACAK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taksi sureleri hk ~ 6 ay önce
Cok konusulan taksi surelerine bilgi eklemek ve aydinlatmak istedim her limanda karayollarindaki gibi taksi hiz limitleri mevcuttur iga havalimanindaki F taksi yollari 30knot tir ancak suanda sirket politakisi ve denemeler ve yakit kar marji olcumleri nedeniyle 10kn civarinda seyir etmekte ucaklar ve max 20/25dk icinde en uzat park pozisyonuna parklama mevcut tek motor ve 10kn taksilerinde cift motor taksilerde max kn ta 15dk larsa seyir etmektedir.cidt pist ayni anda kalkis inis yapilabilmektedir yani mesai problemi olma ihtimali cok azdir daha cok detay var ancak inanin soylentilere kulak asmamalisiniz... hayirli mesailer dilerim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok ~ 6 ay önce
Şu "çok" başlıklı cevap yazan arkadaşa ay boyu 4 bacak yazsa ya sevgili planlama :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737ciler Düşünsün!! ~ 6 ay önce
737nin problemi!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk'ya ~ 6 ay önce
Sen ve engelli hasta arkadaşın, diğer çalışanlar haksız yere atılırken neredeydi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000