22 Mayıs 2017, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • ne terfisi ne adaleti 19 yıl 8 ay aynı ünvanla çalıştım.üstüne üstlük birilerinin oyunu ile 2 haftalık raporum bahane edilerek işten çıkarıldım.değil bilal ekşi cumhurbaşkanı gelse bu ispiyonculuk ve ali cengiz oyunlarının önüne geçemez.işten çıkarılmamda emeği geçenlere! hakkımı helal etmiyorum.
  • Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.THY'de personellin sorunları öncelikle ilgilenilmesi gereken sorunlar arasında olmalı çalışan mutlu ise müşteride mutludur ilkesiyle hareket etmek önemli diye düşünüyorum.FTL sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğine inanıyorum.
  • THY de adalet geleceği kadar ütopik bir şey olabilir mi Allah aşkına.. neyin adaleti sağlanıyormuş ve nasıl.... Siyasi desteği olmadan THY de işe kaç kişi alınmış... Taşaron da işe girmek için bile siyasi destek gereken bir ülkede...Yurt dışında 3000 USD 5000 USD lik ücretlerle çalışma olanağı için adalet sağlanacak .... Komik olmayın lütfen.
  • Bilal efendinin thy ve calisanlarina gerçekten adalet getirdiğine inaniyorsaniz hicbir şeyden ya haberiniz yok ya da onu bos yere ovmeyi marifet saniyorsunuz. Thy'de haksizlik ve adaletsizlik, kendilerinden olmayanlara 15 yildir var gücüyle devam ediyor siz görmek isterseniz de istemeseniz de...
  • Muhasebe Memuru Eğitim Müdürü olursa nerde olur sizce
  • Bılal Bey , lutfen Almanya'da kı saklı fetöcü müdürlere gerekenı yapımız lutfen bir arastırınız kım nasıl mudur olmus kimler yapmiş vebaldesınız.Kendılerını saklamaktadırlar.
  • Thy gibi iktidarin çiftliği olmuş,binlerce insanin haksiz yere yandaslara yer acilsin diye atildigi, insanlarin ayristirildigi,kul hakkinin yenildigi bir yerde terfi adaleti falan olmaz,olamaz ! Ayrica adalet bu ülkede var mi ki thy'de olsun ? Bilal efendi gercekten adaleti saglayacaksa 3 yil sarti olmadan müdür olanlari memur yapsin işe alimlar ve tayinler de adaletli olsun feto ve isbirlikcileri yuzunden isten atilanlari ise geri alsin da görelim !
  • Adaletin olmadığı yerde, Ruh Ne Arar.
  • THY de müfettiş yardımcılığı sınavı varmış doğru mu? Doğru ise takip edin bakalım liyakata önem veriliyor mu?
  • Yazabiliyormusunuz sy Herdem bu şirkete kartal inam hatipten meleklerrrrr gibi gökyüzünden indirilen yöneticileri? Yazabiliyormusunuz yönetim kurulu başkanı değişince tepeden inme başkan olan bayanları? Yazaniliyormusunuz

THY'ye terfi adaleti geldi

Amerikalı kahve zinciri Starbucks’ın efsane CEO’su Howard Schultz’un, 2000 yılında bıraktığı görevinin başına 2008 yılında yeniden dönmek zorunda kalmasına ilişkin bir makale okudum.

Özetle, makale şu şekilde:

“Kimse vazgeçilmez değildir, gidenin yeri mutlaka doldurulur”  sözünü tekzip eder gibi Schultz’un eksikliği Starbucks’ta her an fazlasıyla hissedildi. 40 milyar dolarlık Starbucks,  2008 krizine kadar her yıl karlılığını yüzde 20 oranında artırırken krizle birlikte işler zora girmişti. İnsanlar krizden dolayı daha az kahve içiyor, maliyetler yükseliyor ve bunların sonucu olarak Starbucks’ın borsadaki hisse değeri 36 dolardan 8 dolara kadar düşüyordu.  Kriz ekonomik olarak hissediliyordu ama Schultz’a göre,  16 bin mağazası bulunan zincirde ‘eski ruh’ da artık yoktu.  

Schultz, Starbucks’ta bir şeylerin yanlış gittiğine inanıyordu.  Görevi bırakmış olmasına rağmen, gördüğü eksiklikleri not olarak Starbucks yönetimine iletti.

Deneyimli CEO, hızlı büyümeden rahatsızdı. Tuvaletlere bile şube açacak seviyeye gelinmesi, kalitenin düşmesine ve yönetilememeye zemin hazırlıyordu.  Özellikle son açılan dükkanlar  zarar ediyor, son 10 yılda yaşanan kontrolsüz büyümenin sonuçları, artık kontrol edilemiyordu. 

Schultz acı bir reçete hazırladı. Dikkat çektiği en önemli konu ise, çalışanlara yeterince önem verilmemesi, yeterince bilgi birikimi ve tecrübe sahibi olmayan çalışanların terfi ettirilmesi ve baristaların eksik bilgi ile kahve yapmak zorunda kalmasıydı. 

Yeniden yapılanma için düğmeye basıldı, ciddi bütçe ayrıldı. 600 mağaza tamamen kapandı, birçoğu yeniden dizayn edildi. Masraflar kısıldı. Çalışanlara kapsamlı kahve eğitimi verildi. Ciddi bir maliyet getirmesine rağmen  yeni kahve makineleri alındı, bilgisayarlar vs yenilendi. Ortamda sadece kahve kokusunun hissedilmesi için içeride kahvaltılık satılması ve hatta çalışanların parfüm sıkmaları dahi yasaklandı. İnsanların bizdeki kahvehane kültürü gibi toplanabilmelerini sağlamak için ücretsiz internet hizmeti sunulmaya başlandı.   

Schultz’un bu dokunuşu Starbuck’a adeta hayat verdi. Borsadaki hisseler yükselişe geçti, mağaza sayısı 20 bini aştı.  

Howard Schultz’un, belki de müdahale edilmese iflasını açıklayacağı düşünülen Starbucks’ı yeniden ayağa kaldırma hikayesinin özeti bu şekilde. Rakamlar arasında boğulmadan, hem müşterilerini hem de kendi çalışanlarını memnun etme stratejisi üzerine kurularak uygulanan bu başarı hikayesi ile kendimce Türk Hava Yolları arasında bir bağ kurdum. 

THY de tıpkı o günlerdeki Starbucks gibi son iki yıldır ciddi bir sınav veriyor. Birçoğu kendisi dışında etkenlerden kaynaklı olsa da Türk Hava Yolları’nın da, Schultz’un modelinden yola çıkarak bu dönemi en az hasarla atlatarak yeniden atağa kalkması için bu krizi fırsata çevireceğine inanıyorum. Her iki şirketin de hızlı büyümeden kaynaklanan benzer sorunlar yaşadığını varsayarsak sürdürülebilir kalite için yapılması gereken öncelikli işler var. Bana göre burada en öncelikli olan ise Schultz’un da dediği gibi, şirketin ruhudur. 

Yukarıda da yazdığım gibi Schultz’un “Çalışanlara yeterince önem verilmemesi, yeterince bilgi birikimi ve tecrübe sahibi olmayan çalışanların terfi ettirilmesi ve baristaların eksik bilgi ile kahve yapmak zorunda kalması” tespitleri THY için de değerlendirilmelidir. THY’nin yeni Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin bu konuya hassasiyet gösterdiğini biliyorum. Özellikle terfi edebilmek için , “ Şirkette üç yılı doldurma” koşulu getiren Bilal Ekşi’nin, bu kararla THY’ye en önemli dokunuşlarından birini yaptığını söyleyebiliriz. Eğer uygulanabilirse, bu demek oluyor ki THY'de artık tepeden inme şef, müdür vs olmayacak. 

Maliyetlerin kısılması, verimsiz hatların yeniden gözden geçirilmesi vs bunlar üzerinde mutlaka gerekli çalışmalar yapılıyor ancak THY’nin öncelikle taviz vermemesi gereken konu çalışanların eğitimi ve terfi adaletidir.

O konuda da son dönemde radikal kararlar alınıyor olması THY’nin geleceği açısından hepimizi fazlasıyla umutlandırıyor. 

THY'ye terfi adaleti geldi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (61)

serdarokthy ~ 2 yıl önce
ne terfisi ne adaleti 19 yıl 8 ay aynı ünvanla çalıştım.üstüne üstlük birilerinin oyunu ile 2 haftalık raporum bahane edilerek işten çıkarıldım.değil bilal ekşi cumhurbaşkanı gelse bu ispiyonculuk ve ali cengiz oyunlarının önüne geçemez.işten çıkarılmamda emeği geçenlere! hakkımı helal etmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adalet... ~ 2 yıl önce
Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.THY'de personellin sorunları öncelikle ilgilenilmesi gereken sorunlar arasında olmalı çalışan mutlu ise müşteride mutludur ilkesiyle hareket etmek önemli diye düşünüyorum.FTL sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğine inanıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehmet YILMAZ ~ 2 yıl önce
THY de adalet geleceği kadar ütopik bir şey olabilir mi Allah aşkına.. neyin adaleti sağlanıyormuş ve nasıl.... Siyasi desteği olmadan THY de işe kaç kişi alınmış... Taşaron da işe girmek için bile siyasi destek gereken bir ülkede...Yurt dışında 3000 USD 5000 USD lik ücretlerle çalışma olanağı için adalet sağlanacak .... Komik olmayın lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sn herdem ~ 2 yıl önce
Bilal efendinin thy ve calisanlarina gerçekten adalet getirdiğine inaniyorsaniz hicbir şeyden ya haberiniz yok ya da onu bos yere ovmeyi marifet saniyorsunuz. Thy'de haksizlik ve adaletsizlik, kendilerinden olmayanlara 15 yildir var gücüyle devam ediyor siz görmek isterseniz de istemeseniz de...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sence ~ 2 yıl önce
Muhasebe Memuru Eğitim Müdürü olursa nerde olur sizce

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilinçligenc ~ 2 yıl önce
Bılal Bey , lutfen Almanya'da kı saklı fetöcü müdürlere gerekenı yapımız lutfen bir arastırınız kım nasıl mudur olmus kimler yapmiş vebaldesınız.Kendılerını saklamaktadırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat beyyy ~ 2 yıl önce
Thy gibi iktidarin çiftliği olmuş,binlerce insanin haksiz yere yandaslara yer acilsin diye atildigi, insanlarin ayristirildigi,kul hakkinin yenildigi bir yerde terfi adaleti falan olmaz,olamaz ! Ayrica adalet bu ülkede var mi ki thy'de olsun ? Bilal efendi gercekten adaleti saglayacaksa 3 yil sarti olmadan müdür olanlari memur yapsin işe alimlar ve tayinler de adaletli olsun feto ve isbirlikcileri yuzunden isten atilanlari ise geri alsin da görelim !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK 737 KOKPİT ~ 2 yıl önce
Adaletin olmadığı yerde, Ruh Ne Arar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat Bey ~ 2 yıl önce
THY de müfettiş yardımcılığı sınavı varmış doğru mu? Doğru ise takip edin bakalım liyakata önem veriliyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sınav? ~ 2 yıl önce
Sınavla müfettiş olan kimse görmedim. Zaten birilerinin eşi, oğlu, gelini, kızı atanmıştır çoktan. Sınav göstermelik...liyakat tk'yı terkedeli 10 yıl oldu.
müfettiş müsveddeleri ~ 2 yıl önce
Caniklinin gelini, Cerrah'ın kızı, Binali'nin dünürünün oğlu, Davutoğlu'nun yeğeni gibi mi? Haa bir de terist rehberi var. O kimin nesi acaba?
soytarılık ~ 2 yıl önce
Hiç bu kadar prim yapmamıştı.
Sınav ~ 2 yıl önce
Bu sınavın duyurusu ne zaman yapıldı.Bilen var mı? Hıc duymadık.
Turist ~ 2 yıl önce
Rehberini müfettiş yaptılar arkadaşım. Tuz koktu tuz.
Turist!! ~ 2 yıl önce
Bunu bilmiyordum..napıyor ki orada? Diğer müfettiş arkadaşları ile yurtdışı gezileri mi :))) TK müthiş be...her birim aksiyon dolu. Ünlülerin, kodamanların çoluk çocuğu bu şirkette...vay be ne şirketmiş. Ye ye bitmedi bir türlü...
Sınav mı? ~ 2 yıl önce
Bu sınavdan neden kimsenin haberi yok? THY sitesinde neden duyurulmamış?
Herdem! ~ 2 yıl önce
Yazabiliyormusunuz sy Herdem bu şirkete kartal inam hatipten meleklerrrrr gibi gökyüzünden indirilen yöneticileri? Yazabiliyormusunuz yönetim kurulu başkanı değişince tepeden inme başkan olan bayanları? Yazaniliyormusunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazamaz ~ 2 yıl önce
Yahya Sağolsun hiçbir şey yazamaz. Bu yorumu da yayınlayamaz

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000