07 Temmuz 2013, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]
  • ISTE BENIM TUTARSIZ CAMIAM....SIZ VE SIZIN GIBI BOZMA TEKNISYENLER YUZUNDEN BU CAMIA ICIN SHGM VE IS VERENLER ISTEDIGI GIBI BIZI PARMAGINDA OYNATIYOR.SHGM NIN VE HAVACILIK SIRKETLERININ UYGUN SARTLARDA MUAMELE YAPMASI ICIN HERKES APRONA CIKSIN BAKAYIM KAC KISI GELIR.BOYLE INTERNETTE MANGALDA KUL BIRAKMAZSINIZ TABİ...HERKES APRONDA LISANSININ HAKKINI VERSE BUTUN BUNLARI KONUSMAYA BILE GEREK KALMAZDI...ANLAYANA...
  • USA FAA,CANADA CAA,EURO EASA VE INGILTERE EASA+KENDI CA KURALLARI VAR VE HEPSI KENDI DILINDE...BIZIMKILERDE NEDEN TCAA KURUP EASANIN PESINDEN KOSUYOR VE TAMAMEN POLITIK EASA SARTLARINI ZORLUYORUZ OGRENMEK ISTERIM.....
  • TK!, Haboma bi geçelim biz Habom olarak adam nasıl ossurturuluyomuş gösterecez size yeter lan bize çektirdiğiniz..
  • SEFA BEY,AVRUPADA DEDİGİNİZ GİBİ LİSANSLAR SORGUSUZ SUALSİZ 2005 VE 2006 DONEMİ PART 66 YA CEVRİLDİ.BİZLER PART 66 OLMAMIZA RAGMEN Kİ PART66 ALMAN İCİN MODULLERİ GECMEN GEREKİYOR,BIZIM OTORİTE MODULLERDEN TECRUBE ISTIYOR.ANLAMADIGIM KONU ARA VERMEDEN CALISAN PERSONELDEN NASIL OLURDA MODUL ISTENIR.IKINCI KONU YABANCI DIL.BUNUN YUZUNDEN BIRCOK ARKADASIMIZ EKMEGINDEN OLDU.PEKI BU ADAMLAR DEFTER YAZMA VE AMM OKUMA KONUSUNDA COKM U ZAYIFLARDI KI BENDEN PROFESYONEL INGILIZCE ISTIRYORSUN...SAYGILARIMLA...
  • Sefa Bey, ayrı yazılması gereken de'leri ve mi'leri tashih edecek bir tane bile olsun tashihçiniz yok mu?
  • Sefa Bey, greve katılan sayısı ile ilgili yorumu mu niye yayınlamadınız? Araştırmaya başlayacağınızı düşünüyorum.Yıllar önce (2004) bir belediyede (önemli bir görev) yönetimin değişimiyle haksızlığa uğramış yüzlerce insandan biriyim.50 li yaşlardayım ve emekliyim.Eski işim gereği tel.iniz mevcut bende aramak istemedim.Bu sitede konuları saptırmadan (havacılıktan anlamam)yazı yazdığınızı düşünüyorum yorumlardan.Eminim Greve katılanlar işini en çok seven,ilkeli kişilerdir.Sendika etkisi yoktur,anayasal haklarını biliyorlardır diye düşünüyorum.Bu gençlerin önlerini görmedenyaşamaları,başarılı olmaları?...bunları düşünelim....vs.İyi çalışmalar diliyorum.
  • Sefa bey,grevle ilgili katılımısayısını günlerdir merakımdan izliyorum değişik haberler ve yorumlardan,emekliyim .Düşününce sayı tesbit etmenin yolları olmalı ;mesela kaç kişinin özel sağlık sigortası durdurulmuş ? bir tanesi ...yani öyle 450-550 mi acaba?araştırmacı gazetecilik diye birşey var diye de düşünüyorum.Araştırmaların sonucunu da doğru sunma yüreğine sahip olmak!
  • Arkadaslar konu harici ama bir sey paylasmak isterim;THY; ise alim surecinde turk ve sivil olanlari ise almiyor mu,ya da yerli kaptan mi istemiyor,B-737 kaptani olarak basvurdum,surecler tamamlandi ,hayirli olsun dediler,ama sonra,sureciniz olumsuz sonuclandi diye mail geldi.Ayni sureci yasayan kaptan arkadaslar var acaba merak ettim.
  • Bu TOEİC in iptal edilmesinin tek nedeni THY TOEİC ile yaptığı bir anlaşma sonuncunda Sınavların THY eğitim akademisinde şaibeli bir şekilde yapılması ve bunu duyan kişilerin SHGM ye şikayet etmelerinin sonucunda iptal edilmiştir. Bu çok açık ve net tabi herkes 200 tl verip girerken millet hem daha ucuza girdi sınava hemde kapalı kapılar arkasında AY EM GOİNG TO ÖBÜR UÇAK diyen adamlar da geçti.
  • grevdekilerin sayısına biz bile ulaşamazken siz nerden ve nasıl ulaştınız nolur söyleyin de ben de bileyim kaç kişi grevdeyiz teşekkürler

THY-TEKNİK A.Ş-HABOM-MNG TEKNİK VE LİSANS SORUNLARI

Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, sendika hala grev sürecini ümitsizce de olsa, yalnız da kalsa, iş arkadaşlarının bazıları grevcileri dışlasa ve grev yok deseler bile, süreci sürdürmektedir.  Kısaca, THY resmen grevdedir.

THY grevine katılan 450 kabin 4 kokpit çalışanının yanı sıra, hala bir ümitle bekleyen 305 arkadaşımızın yaptığı mücadeleyi hafife almak kimseye yakışmaz.

Ayrıca,18 Haziran 2013 günü THY/Teknik A.Ş de, yine Teknik A.Ş deki çalışanları kapsayan toplu iş sözleşmesinin görüşmelerine devam edilecek. Hava-İş Sendikası, Teknik A.Ş ile toplu iş sözleşmesinde tahminimce grev kararı alabilir. Aslına bakacak olursanız, Teknik A.Ş ile Sendikanın anlaşması, Hava-İş Sendikası adına artı yazabilir. THY’nin bunlar anlaşmaya yanaşmıyor, bunlara ne versek bunlar anlaşmazlar, bunlar; sözleşme sürecine, işe ideolojik bakıyor gibi söylemleri geri teper ve THY grevindeki suçun THY’de olduğu ortaya çıkar. Ancak, benim tahminim; 09.05.2013 tarihinde başlayan Teknik A.Ş-Hava-İş arasındaki 4.Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, 60 günlük süreç bittiğinde, her an uyuşmazlık tutulabilir. Kısaca Teknik A.Ş’de de grev kararı her an gelebilir.

Bu tür bir durumda Teknik A.Ş, aynı büyük ağabeyleri THY’nin yaptığı gibi, tek taraflı zam yaparak günü kurtarmaya gidebilir.

Bunun yanı sıra, THY’nin; uçak bakım merkezlerinin işkolu olarak Metal İş kolunda değerlendirilmesi isteğini tekrar yaptığına yönelik duyumlar almaktayım. THY grubunun, Teknik A.Ş için yapmış olduğu bu işkolu değiştirme isteği yanlıştır. Teknik A.Ş çalışanları havacı olup, lisansları ve uygulama alanları havacılık sektörüne yöneliktir.  15 no.lu taşımacılık işkoluna tabidir.

THY işvereni, Teknik A.Ş’yi 12. İşkolu olan Metal-İş’e sokma gerekçesi olarak;  metal işkolu kapsamında bulunan,” hava taşıtları ve uzay araçları ile bunlarla ilgili makine yapımı” tanımlamasını kullanarak uçak bakım hangarlarının metal iş koluna girmesi gerektiğini savunmaya çalışıyor sanırım.

Sevgili THY; Teknik A.Ş’de uçak ve uzay aracı yapılmıyor ve bunlarla ilgili makine yapımı falan yok. Uçak mutfağı (galley) yapmak, koltuk yapmak, küllük yapmak, makine yapımına girmez. Girse bile, ana iş; uçak bakımıdır.   

Ayrıca; 20 Haziran 2013 tarihinde, mahkeme olası bir yanlış kararla THY grevinin yasal olmadığına yönelik karar alır ve bunu Yargıtay onaylarsa, tam bir rezalet yaşanır. Bu kararın, THY lehine çıkacağını düşünmesem de, ileri demokrasi(!) yaşanan ülkemizde her türlü karara hazırlıklı olmak gerekir.

Biraz da HABOM’un geleceğine ve MNG Teknik ile birleşme konusuna bakalım.

Bu konuda henüz net bir karar ve işlem yapılmış değil. Yani, MNG Teknik çalışanları, THY/ Teknik A.Ş’ye geçti şeklindeki haberler yanlış. Bence, apayrı bir şirket kurulup, yeni bir şirket ismi altında MNG Teknik ve HABOM çalışanlarının birlikte çalıştığı AHL ve SAW’da, iki hangarlı bir yapılanmaya gidilebilir. Bu konuda henüz bir gelişme yok.

Sorun bitmiyor ki. Geçen hafta,2002’den itibaren açılan ve kapanan şirketlerden bahsetmiş ve “havacılığımızın ilerleyişi bu mu?”  sorusunu yönelmiştim. Bu hafta da, bu ilerlemelere(!) devam etmeyi düşündüm. Ayrıca;

Havacılığımız ilerliyor diyenlere yönelik “ben neden göremiyorum” diye laf atmıştım. Bu laf atmalarımın muhatabı varsa, buyurun aşağıda yazdığım yazıya cevap versinler de göreyim. 

Buyurun gerçeklere;

Havacılığı takip edenler çok iyi hatırlayacaklardır ki; Avrupa'da  JAA'nin kuruluşu ile beraber, ICAO kurallarına göre yürütülen havacılık operasyonu, JAA kurallarına göre yapılmak zorunda kalındı. Türkiye'de çok zorlu bir süreçten sonra çok geç olsa da JAA'nin kapanıp, EASA'nın kurulmasına bir kaç yıl kala Türkiye, JAA'nin tam üyesi oldu. Üye olduktan sonra bu kurallara paralel olarak, milli kurallarımız yazılıp yürürlüğe konulmaya çalışıldı.

En çok zorlanılan konulardan biri de; lisanslandırma yönetmeliği ve buna uygun lisans dönüşümünün yapılması oldu. Eski ICAO kurallarına paralel tanzim edilen SHT 35 lisansları (teknisyen) birçok kısıtlamalar ile JAA 66 lisansına Ali Arıduru’nun Genel Müdürü olduğu zaman diliminde çevrildi.  (Bu arada Avrupalılar, hiç bir kısıtlama koymadan, kendi lisanslarını birebir dönüştürmüşlerdi)  

Kısıtlamalar getirilen bu dönemde de birçok release işlemi SHGM'nin göz yumması sonucu başarıyla yapıldı. Bu konuda sorunlarımız bitti ve uluslararası bir lisansa kavuştuk derken, EASA kuruldu ve JAA kapandı.

Türkiye’miz bu yeni oluşumun dışında kaldı. Oysa ki bizim gibi, Avrupa Birliği üyesi olmayan; İsviçre, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn, 31 üyeli bu yeni oluşumun içinde EASA üyesi olarak kaldılar. Biz niye mi dışarıda kaldık?  Sivil Havacılık teşkilatımız yeterli bulunmadı. Öncelikle, kalifiye eleman yoktu, olanlar; ne kuralları biliyordu, ne de kuralları anlayacak dil bilgileri vardı. SHGM’de kadro boşluğu bulanlar; Genel Müdürlüğe, Genel Müdür Yardımcılığına, Daire Başkanlıklarına getirilmeye başlandı. Havacılıktan anlamayan yöneticiler, Orman Bakanlığından bile gelerek 1.dereceden emekli olana kadar bekleyen bu kişilere göz yumdular.

Şimdi de çok farklı mı derseniz? Eskiye göre iyi ama yetersizlikler hala devam ediyor. Bu kurum özerk olmadan, personeline para vermeden, bu iş düzelemez. Sektör deneyimli çok değerli kişiler sektörde mevcut. Ancak bunların mevcut işlerini bırakıp daha düşük maaşla SHGM’ye gelmeleri olanaklı değildir. Düşük maaş alan SHGM yöneticileri, bu işin çözümünü bol bol yurt dışı görevine gidip alınacak olan harcırahlarla çözmeye çalışıyor. Denetçiler ise, denetlemeye gidince acaba hangi otelde kalacağım, yemeği nerede yiyeceğim, kaygılarından kurtulmalılar.  Şirketlerin ikramı olan yemeklere ve yapılan otel rezervasyonlarına gitmemeliler.

Benim zamanımda, bazı denetçiler, şirket denetimlerinde terslik yaparlardı. Bunun nedeni, o şirketi bezdirip, sektörde işe girme nedenli idi. Bu denetçinin kıllıklarından kurtulabilmek için, bir çok şirketin bu denetçilere iş teklifi yaptığını bilirim. Hala bu sistem devam ediyor mu?  Yorumlarsanız sevinirim.

Günümüzde gelinen noktada, SHGM’nin verdiği lisans sadece ve sadece Türkiye’de geçerlidir. Hâlbuki JAA den önceki lisanslarımız tüm ICAO ülkelerinde geçerli idi. Yani, Dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan da olduk.  

Tüm bunların üzerine; SHGM ne yaptı biliyorsunuz; masaya oturup hak isteyeceğine; hem şirketleri hem de lisanslı personeli cezalandırdı. Şirketlere EASA releasa'i yapmayın, İngilizcesini belgeleyemeyenin de yetki belgesini yenilemeyin dedi. Hâlbuki  lisansları veren kendisi idi.

Elin Fransız’ı, Bulgar’ı, lisansları dönüştürürken, hiç buna bakmadı, pilot lisanslarında Level 4 yetmesine rağmen, Level 6 yazdılar. (EASA ile kafa yaptılar) Bulgar’da Fransız’da Level 6 İngilizce mi var?

EASA da; “lisan bilgisini belgeli ispatla” diyen bir dokümana rastlamadım. Şüphesiz, bir pilotun, teknisyenin, mutlaka derdini anlatabilecek, bir sorunu yazabilecek veya cevaplayabilecek, ilgili dokümanları takip edip anlayabilecek İngilizce bilgisine sahip olması lazımdır. Ancak bu konuyu abartmamak gerekir. Vur deyince öldürmeyin yahu…

SHGM şimdi de; Dil genelgesinde yayınladığı TOEIC lisan sınav neticelerini kabul etmeyeceğini açıkladı.  2014 ün Mayıs ayına kadar lisan bilgisini dil genelgesi çerçevesinde belgeleyemeyenlerin yetkileri düşürülecekmiş.

Sevgili SHGM;  bu TOEIC sınavını yapanlar, sahtekârlık yapıyorlarsa, merkezlerine şikâyet edin ki millet gitmesin. TOEIC’den istediğiniz puan düşükse, bunu yükseltin. Veya neden kaldırdığınızı açıklayın. Teknisyenlerin bu sınavı istemelerinin nedeni, haftanın 3-4 günü bu sınavlara girilebilir olmasındandır. YDS-UDS-KET yılda sadece 6 kez yapılıyormuş. Ayrıca TOEIC kaliteli sınav yapmıyor diyorsanız, her teknisyen zaten kendi kalite departmanınca, İngilizce sözlü sınava tabi tutuluyor. Kraldan çok kralcılığa soyunmayalım.

Çok istiyorsan, pilotları sınava tabi tuttuğun gibi, teknisyenleri de sen sınava tabi tut. Orada, burada sınava gir diyerek ipe un serme.  

Lisansı sen veriyorsun. Madem İngilizce bilmiyorlar, neden veriyorsun?

Şu anda sizin sınavınızdan geçemeyen yani sizin deyişinizle İngilizce bilmeyen pilotlar, iç hatlarda uçuyor. Biliyor musunuz?   Madem sınavı geçemediler uçurmada görelim. Türkiye’de uçar yabancı ülkede uçamaz tarzı uygulamamı olur yahu.

Sanki İngilizce; sadece kule ya da takozu alan adamla konuşurken lazım! FM, FCOM, QRH, hangi dilde? Butonlar, sigortalar, uyarı etiketleri, sanki Türkçe

Çifte standart yapmayalım Lütfen.

Sonuç olarak; önerim, zaman makinasına binin. Zaman makinasının tarihini, JAA lisanslarını dağıtmaya başladığımız günden bir önceki güne ayarlayın ve lisanslarımızı, eski haline getirin. Çünkü o lisansların üstünde ICAO yazısı vardı. ICAO lisanslarımız, eskiden olduğu gibi 162 ülkede geçerli iken, şimdi sizin verdiğiniz lisanslar sadece Türkiye’de geçerli.

 EASA lisansı 193 ülkede geçerken, bırakın bizimki de 162 ülkede geçsin. En azından sadece Türkiye’de geçerli olan bu günkü mevcut lisanstan iyidir.

Unutmayın ki;  AB Türkiye’yi, EASA’da bizi içerisine almaz. Kapıkulu askeri gibi bekleyip, EASA’ya kul köle olmanın bir anlamı yok. Beklemekten hala bıkmadınız mı?

SHGM’nin verdiği milli kurallara göre verilmiş lisansa kimse karşı çıkamaz.

Cesaret yahu, biraz cesaret…

 

THY-TEKNİK A.Ş-HABOM-MNG TEKNİK VE LİSANS SORUNLARI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (78)

TEKNISYEN CAMIASI ~ 9 yıl önce
ISTE BENIM TUTARSIZ CAMIAM....SIZ VE SIZIN GIBI BOZMA TEKNISYENLER YUZUNDEN BU CAMIA ICIN SHGM VE IS VERENLER ISTEDIGI GIBI BIZI PARMAGINDA OYNATIYOR.SHGM NIN VE HAVACILIK SIRKETLERININ UYGUN SARTLARDA MUAMELE YAPMASI ICIN HERKES APRONA CIKSIN BAKAYIM KAC KISI GELIR.BOYLE INTERNETTE MANGALDA KUL BIRAKMAZSINIZ TABİ...HERKES APRONDA LISANSININ HAKKINI VERSE BUTUN BUNLARI KONUSMAYA BILE GEREK KALMAZDI...ANLAYANA...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EASA;CILAR ~ 9 yıl önce
USA FAA,CANADA CAA,EURO EASA VE INGILTERE EASA+KENDI CA KURALLARI VAR VE HEPSI KENDI DILINDE...BIZIMKILERDE NEDEN TCAA KURUP EASANIN PESINDEN KOSUYOR VE TAMAMEN POLITIK EASA SARTLARINI ZORLUYORUZ OGRENMEK ISTERIM.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habomdan ~ 9 yıl önce
TK!, Haboma bi geçelim biz Habom olarak adam nasıl ossurturuluyomuş gösterecez size yeter lan bize çektirdiğiniz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EASA ~ 9 yıl önce
SEFA BEY,AVRUPADA DEDİGİNİZ GİBİ LİSANSLAR SORGUSUZ SUALSİZ 2005 VE 2006 DONEMİ PART 66 YA CEVRİLDİ.BİZLER PART 66 OLMAMIZA RAGMEN Kİ PART66 ALMAN İCİN MODULLERİ GECMEN GEREKİYOR,BIZIM OTORİTE MODULLERDEN TECRUBE ISTIYOR.ANLAMADIGIM KONU ARA VERMEDEN CALISAN PERSONELDEN NASIL OLURDA MODUL ISTENIR.IKINCI KONU YABANCI DIL.BUNUN YUZUNDEN BIRCOK ARKADASIMIZ EKMEGINDEN OLDU.PEKI BU ADAMLAR DEFTER YAZMA VE AMM OKUMA KONUSUNDA COKM U ZAYIFLARDI KI BENDEN PROFESYONEL INGILIZCE ISTIRYORSUN...SAYGILARIMLA...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tashihçi ~ 9 yıl önce
Sefa Bey, ayrı yazılması gereken de'leri ve mi'leri tashih edecek bir tane bile olsun tashihçiniz yok mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tashihci'ye ~ 9 yıl önce
Bu konuda bana yardımcı olur musun:) Acilen bir tashih uzmanına ihtiyacım var. Aksi takdirde her hafta bu tashih hataları ile yazımı okumak zorunda kalacaksın. Ya tashih cim ol yada beni okuma lütfen:)
sadece vatandaş ~ 9 yıl önce
Sefa Bey, greve katılan sayısı ile ilgili yorumu mu niye yayınlamadınız? Araştırmaya başlayacağınızı düşünüyorum.Yıllar önce (2004) bir belediyede (önemli bir görev) yönetimin değişimiyle haksızlığa uğramış yüzlerce insandan biriyim.50 li yaşlardayım ve emekliyim.Eski işim gereği tel.iniz mevcut bende aramak istemedim.Bu sitede konuları saptırmadan (havacılıktan anlamam)yazı yazdığınızı düşünüyorum yorumlardan.Eminim Greve katılanlar işini en çok seven,ilkeli kişilerdir.Sendika etkisi yoktur,anayasal haklarını biliyorlardır diye düşünüyorum.Bu gençlerin önlerini görmedenyaşamaları,başarılı olmaları?...bunları düşünelim....vs.İyi çalışmalar diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sadece vatandaş ~ 9 yıl önce
Sefa bey,grevle ilgili katılımısayısını günlerdir merakımdan izliyorum değişik haberler ve yorumlardan,emekliyim .Düşününce sayı tesbit etmenin yolları olmalı ;mesela kaç kişinin özel sağlık sigortası durdurulmuş ? bir tanesi ...yani öyle 450-550 mi acaba?araştırmacı gazetecilik diye birşey var diye de düşünüyorum.Araştırmaların sonucunu da doğru sunma yüreğine sahip olmak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kokpitistihdam ~ 9 yıl önce
Arkadaslar konu harici ama bir sey paylasmak isterim;THY; ise alim surecinde turk ve sivil olanlari ise almiyor mu,ya da yerli kaptan mi istemiyor,B-737 kaptani olarak basvurdum,surecler tamamlandi ,hayirli olsun dediler,ama sonra,sureciniz olumsuz sonuclandi diye mail geldi.Ayni sureci yasayan kaptan arkadaslar var acaba merak ettim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TOEİC ~ 9 yıl önce
Bu TOEİC in iptal edilmesinin tek nedeni THY TOEİC ile yaptığı bir anlaşma sonuncunda Sınavların THY eğitim akademisinde şaibeli bir şekilde yapılması ve bunu duyan kişilerin SHGM ye şikayet etmelerinin sonucunda iptal edilmiştir. Bu çok açık ve net tabi herkes 200 tl verip girerken millet hem daha ucuza girdi sınava hemde kapalı kapılar arkasında AY EM GOİNG TO ÖBÜR UÇAK diyen adamlar da geçti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
grevci ~ 9 yıl önce
grevdekilerin sayısına biz bile ulaşamazken siz nerden ve nasıl ulaştınız nolur söyleyin de ben de bileyim kaç kişi grevdeyiz teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
OKU ~ 9 yıl önce
2. Paragrafta koyu yazı ile yazılanları oku öğrenirsin kaç kişi grevde olduğunuzu. Ancak o ilk günkü grevci sayısı olabilir veya gösterici diyelim çünkü orada TKP,BDP,SDP ve İP liler vardı. Bu akşam baktım sadece 5 kişilerdi. Ben Sefa İnan değilim, havalimanı çalışanıyım.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000