24 Şubat 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ne is yqptigi belli olmayn bir Etik kurul var, hadi buna bir laf soylesin de ne is yaptigini anlayalim
  • Buradan ettiği zararları bizden çıkardılar zarar falan yok yani neredeyse asgari ücret verdikleri Tgs çalışanlarına her yıl verilen ikramiyeyi vermediler. Tgs ye verilen erken kapama paralarını 6 yildir vermeyip yöneticiler ceblerine indiriyor Zaten Tgs denilen firmanın yöneticileri ve yolcu hizmetleri çalışanlarını tamamına yakını da sanki Chp il başkanlığından atanmış
  • Gelişmiş ülkelerde tarihi binalar koruma altında. Bizde otel yapacaklar. Olacak şey değil. Seversiniz sevmezsiniz ama tarihimiz.
  • Ya THY deki hakim Ve savci cocuklarina ne demeli.AKP pis islerini yaptirdigi hakim ve savci cocuklarina sef ve mudurluk makami dagitiyor.Hirsizliklarinda ve hukuksuzluklarinda kullaniyor sonra babalarinin annelerinin uzerinde hukuku paspas ediyor.
  • Balık baştan kokmuş,herkes parayı hamuduyla götürmenin derdinde nasılsa hesap soran da veren de yok. Bu iktidarda olanlar için de devletten ihale alan adam için de devlet kurumlarında yönetici olan için de sıradan vatandaş için de,herkes için geçerli. Toplum olarak para bizim Allah'ımız,kıblemiz,peygamberimiz olmuş ne yazık ki. Ülkeyi yöneten partinin adamı çıkıp 'insanların suç işleme özgürlüğü var' diye yolsuzlukları normalleştirirse imam cemaat hesabı alttakiler de her dümeni yapar haliyle.
  • Murat Bey korkmayin bunu da haber yapin: https://eksisozluk.com/elif-can-yetim--5443402?p=1 Tesekkürler
  • Yurdum da normaldir, yakalanmadigin surece her aykiri is hobi dir itibari artirir

THY'nin yalıları cepten yiyor!

Türk Hava Yolları, bundan tam 12 yıl önce, Boğaz'da iki yalı kiraladı.

Fehime ve Hatice Sultan yalıları...

O dönem THY'nin yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda  Candan Karlıtekin vardı.

Yalılar, doğrudan THY üzerinden değil, yüzde 50 ortağı olduğu ikram şirketi Turkish DO&CO tarafından kiralandı.

Mülkiyeti İl Özel İdaresi'ne ait olan iki yalı için THY,  yıllık 5.5 milyon TL (KDV hariç) ödeyecek.

İlk başta işletme süresi 25 yıldı ancak İhale şartnamesinde olmamasına rağmen 4 kat bodrum eklenmesi karşılığında süre 33 yıla çıkarıldı.

Geçen yılki rakamlara göre, THY ve Turkish DO&CO, kira bedeli hariç projenin restorasyonu için 150 milyon TL para harcadı. 12 yıldaki kira bedeli, yıllık artışlarla birlikte 70 milyon TL'nin üzerinde olunca, henüz açılmayan otelin maliyeti şimdiden 200 milyon TL'yi geçmiş oldu. ( Yeri gelmişken, restorasyon sırasında, kullanılabilir durumdaki parçaların tamamının kullanıldığını, kullanılamayacak durumda olanların ise aslına uygun olarak restore edildiğını ve tarihi dokunun bozulmamasına özel gösterildiğinin altını da çizelim.)

Burada asıl sorulması gereken soru şu: Bir buçuk yılda biter denilen proje 12 yılda neden bitirilmesi?

2008 yılından itibaren bunun birçok sebebi var ama sondönemdeki en önemli sebeplerden biri, THY yönetimi ile DO&CO arasındaki kavga...

THY, sayesinde sayısız ödül aldığı Turkish DO&CO ile önceki yıllarda bir anda ters düşmüş, hatta Singapurlu ikram şirketi SATS ile ikram anlaşması için iyi niyet anlaşması bile yapmıştı.

THY ile DO&CO arasındaki restleşmenin nedeni ise şerefiye bedeli idi.

İddiaya göre THY; dünya çapında bir marka haline gelen Turkish DO&CO için, Türk işadamı Attila Doğudan'a ait Avusturya menşeili Do&Co firmasından, 100 milyon TL şerefiye bedeli istedi.

Doğudan,  THY'nin bu talebini geri çevirince ipler kopma noktasına geldi. THY ile yüzde 50'sine sahip olduğu Turkish DO&CO arasında ticari ilişkinin sona ereceği düşünülürken taraflar sürpriz bir şekilde masaya oturdu ve şerefiye konusunda anlaştı. Ancak bundan sonra Turkish DO&CO'nun yönetim yapısında değişiklik oldu, THY ikram şirketinde yönetim kurulu başkanlığı pozisyonunu ve yönetim hakkını Attila Doğudan'a bıraktı.

Karşılığında ise bir miktar para ile iki  yalının işletmesi tamamen THY'ye devredildi. THY de, Singapurlu ikram şirketi SATS ile görüşmeleri noktalayarak Turkish DO&CO ile 15 yıllık ikram sözleşmesine imza attı. Ancak henüz bu sözleşmenin, Rekabet Kurumu tarafından onaylanmadığını da hatırlatalım.

Resmi olarak açıklanmamış olsa da, THY'nin şerefiye bedeli olarak DO&CO'dan bir miktar para ve otelin devir hakkını aldığı iddia ediliyor. Bir önceki genel kurulda THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, DO&CO tarafından ödenmesi gereken şerefiye bedelinin  bilançoda neden görünmediğinin sorulması üzerine, “ Sözkonusu bedel, bir sonraki yıl (2019) bilançosunda görünecek” dediğini biliyorum. O rakamın ne olduğunu ise ilk genel kurulda öğreneceğiz.

Yalı meselesine dönersek... THY yıllar süren restorasyon çalışmalarını yönetim krizleri nedeniyle bir türlü tamamlayamadı. Özellikle son 4 yılda yukarıda anlattığım krizlerden ötürü neredeyse çivi bile çakılmadı.  Tabi bu arada THY kira ödemeye, işletme süresi de kısalmaya devam etti.

Bugünkü durumda, iki yalının ortasında bulunan restoran kısmının hazıra yakın halde olduğu bilgisini aldım. Ancak otel konusunda biraz daha iş var. 2008 yılında ilk kiraladığında, “ Bir buçuk yıl içinde restore edilip açılacağı” söylenen yalıların 12 yıldır otele dönüştürülememesi açık bir beceriksizliktir.

Kısır çatışmalardan ötürü THY, hem işletmeden elde edeceği gelirden hem de ödediği kira açısından sürekli zarar ederken dünyada büyük ses getirecek önemli bir projeden geri kalıyor. Böylesine dünya çapında bir proje, kayıkçı kavgasına dönüştürülerek kişisel kaprislere kurban ediliyor.

Bu arada yalıların statüsü ile ilgili bir değişikliği de hatırlatmakta fayda var. Yalıların kiralandığı sırada mülkiyet İl Özel İdaresi'nde olduğu için THY'nin bu konudaki muhatabı da İl Özel İdaresi idi. Ancak birkaç yıl önce İl Özel İdareleri kapatılıp taşınmazları büyükşehir belediyelerine devredilince, bu yalılar da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne geçmiş oldu. Dolayısıyla THY'nin yeni muhatabı İl Özel İdaresi değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi... İşletme süresinin sona ermesinden sonra her iki yalının ve dolayısıyla 7 yıldızlı paha biçilmez otelin sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi olacak. THY'nin muhatabının değişmesi ile sürecin nasıl bir şekilde devam edeceğini de açıkçası merak ediyorum.

Öyle ya da böyle, yerde yatan MAX uçakları için Boeing'den milyonlarca dolar tazminat talep eden ve alan THY'nin, yıllarca boşa yatan ve üstüne milyonlarca lira masraf edilen yalılarla ilgili daha hızlı aksiyon alması gerekiyor. Çünkü geçen süre, THY'nin aleyhine çalışıyor.

THY'nin yalıları cepten yiyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Etik ~ 11 ay önce
Ne is yqptigi belli olmayn bir Etik kurul var, hadi buna bir laf soylesin de ne is yaptigini anlayalim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harranlı ~ 11 ay önce
Buradan ettiği zararları bizden çıkardılar zarar falan yok yani neredeyse asgari ücret verdikleri Tgs çalışanlarına her yıl verilen ikramiyeyi vermediler. Tgs ye verilen erken kapama paralarını 6 yildir vermeyip yöneticiler ceblerine indiriyor Zaten Tgs denilen firmanın yöneticileri ve yolcu hizmetleri çalışanlarını tamamına yakını da sanki Chp il başkanlığından atanmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sana ~ 11 ay önce
Sana bu kötülükleri yapanlara rağmen sanki chpliler diyecek kadar ülkenin durumunu anlayamıyorsan sana müstehak işçi kardeş! Ülke dingonun ahırına dönmüş ama bundan ülkeyi yönetenler hariç herkes sorumlu değilmi!
Pes ~ 11 ay önce
Umarım ironi yapmıssındır son cümlenle. Yoksa durumun ciddi vahim.
Sana 1000 TL maaş yeter. ~ 11 ay önce
Adam CHP yi iktidarda sanıyor. İşte Bu adamlar oy kullanıp bizim gelecegimizi belirliyor. Şimdi bu cahille benim oy'um aynı sayılıyor. Vah güzel ülkem vah.
Sultan Muratın kızları. ~ 11 ay önce
Gelişmiş ülkelerde tarihi binalar koruma altında. Bizde otel yapacaklar. Olacak şey değil. Seversiniz sevmezsiniz ama tarihimiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 11 ay önce
Ya THY deki hakim Ve savci cocuklarina ne demeli.AKP pis islerini yaptirdigi hakim ve savci cocuklarina sef ve mudurluk makami dagitiyor.Hirsizliklarinda ve hukuksuzluklarinda kullaniyor sonra babalarinin annelerinin uzerinde hukuku paspas ediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akin ~ 11 ay önce
Dediginiz gibi butun birimlerde var yukarida bahsettiginiz tiplrr. Ya mudurler yada sef.
Ali yazana ~ 11 ay önce
Aynen öyle,hakim,savcı,emniyet müdürü,rektör,dekan,kaymakam,vali vs oğlu,kızı,yeğeni thy'de cirit atıyor ve bunu kimse dile getirmiyor. Mevcut iktidar sayesinde bu ülke türlü türlü rezillik yaşadı hala daha yaşıyor hamdolsun...
Murat bey ~ 11 ay önce
Balık baştan kokmuş,herkes parayı hamuduyla götürmenin derdinde nasılsa hesap soran da veren de yok. Bu iktidarda olanlar için de devletten ihale alan adam için de devlet kurumlarında yönetici olan için de sıradan vatandaş için de,herkes için geçerli. Toplum olarak para bizim Allah'ımız,kıblemiz,peygamberimiz olmuş ne yazık ki. Ülkeyi yöneten partinin adamı çıkıp 'insanların suç işleme özgürlüğü var' diye yolsuzlukları normalleştirirse imam cemaat hesabı alttakiler de her dümeni yapar haliyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 11 ay önce
Ekside bu kadar yorumu ben mi yazdim, bu kadini tanimam etmem ama nasil yandas kaydirildiginin belgeli örnegidir. Bunlari kabul edecekseniz, siz önce psikologa gidin. Allah'a havaleymis, güldürme beni...
Yuh ~ 11 ay önce
ADAM UNTANMAMIS ALLAHA HAVALE ET YAZMIS; BU NASIL BIR BEYIN UYUSMASI!!!
buna da el atin ~ 11 ay önce
Murat Bey korkmayin bunu da haber yapin: https://eksisozluk.com/elif-can-yetim--5443402?p=1 Tesekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yetim ~ 11 ay önce
Aynen öyle. Airport haber'in bu rezaleti haber yapmaması çok ilginç. Niye acaba? Bir araştırılırsa thy'de daha ne rezillikler çıkar kimbilir.
derin baglantilar ~ 11 ay önce
Babasi Raif Yetim RTE ile beraber Akbil yolsuzlugundan yargilanmis biri. Bunun yazildigi entryi sildi eksi yonetimi, olay derin
Psikologa gitmelisin ~ 11 ay önce
Yani olan biten benim de hoşuma gitmiyor da, sen olayı bayagı abartmışsın. Eksi sözlükte bir günde 150 tane yorum yazmak nedir yaaa... Eminim ki canını cok acıtan bişey yapmış bu kadın. Ama kendini harap etme bu kadar. O’na bişey olmaz. Sen üzüldüğünle kalırsın. Hemen topla kendini. Onu da Allaha havale et.. ne demişler; ZULÜMLE ABAD OLANIN AHİRİ BERBAAD OLUR..
Psikoloğa gitmelisin diyene ~ 11 ay önce
Herşeyi Allah'a havale ede ede böyle olduk. Niye aklı başında bir ülkede bir olay oldu mu insanlar Allah'a havale etmiyor da hakkını arıyor? Kadının işe nasıl girdiği makam sahibi olmak için ne taklalar attığı ortada,illa can yakması mı lazım? Kul hakkı yiyerek, torpille thy'ye girip,makam sahibi olmak can yakmasına yetmez mi? Bu rezaletin yayınlanması gerekir kimbilir onun dışında ne örnekler vardır. Hem hoşuma gitmiyor hem de ona bir şey olmaz diyorsun hem de akıl veriyorsun da asıl senin gibi teslimiyetçi,umursamazların psikoloğa gitmesi lazım.
Psikoloğa sen git ~ 11 ay önce
utaniyorum bu gibi tiplerden, siz bu ülkenin pisliklerisiniz... Allaha havale etmekmis. dalga mi geciyorsun ...
Ohh ohh ~ 11 ay önce
Tmm peki , psikologa gitme, hahhahahahhahag:) boyle yorum koselerinde kendini avutmaya devam et.
P.a SEN GIT DIYENE ~ 11 ay önce
Evet iste boyle butun icinden gecenleri soyle. Iyice kus, bu ulkenin pislikleriyiz oyle mi? Bence tam tersi. SiZ dediklerin tam olarak kimler oluyor? Peki ya siz kimsiniz.. ? Ayrimi neye gore yapiyorsun bir soyle bakalim.. hem kendin ayir, hem de magduru oyna... ben burda bi saHsi savunmuyirum, ama sen resmen bir kesimi asagiliiyorsun. Niye? Cunku sen olamadan ordan biri oldu... bence asil pislik sensin. Senin gibiler yuzunden bu haldeyiz. Otekilestiren sensin cunku.
oldururum ~ 11 ay önce
ohh yazan yandas karaktersiz... senin gibiler azalarak yokaolacak. Benim kimsenin makaminda gozum yok ama haksizliklari dile getiririm, karsima senin gibiler umarim cikar ve oldururum.
Havale etME DIYENE ~ 11 ay önce
Alllaha havale etmem, hakkimi ararim diyosun, burda yaptigin hakkini aramak mi ? Burada yazinca sen ne yapmis oldugunu saniyosun? Allaha havale etmekten ne farki var?
Komik Insanlar ~ 11 ay önce
Türk insaninin Ortadogu kafasindan kurtulmamis olmasinin etkilerini yorumlarda görüyoruz. THY'de cogu kisi daha yüksek bir göreve üstün basarisindan dolayi getirilmez, baska faktörler etki eder. Ancak ilk kez bir torpil bu kadar ayyuka cikti, teslimiyetciligin anlami yok, sosyal medyada protesto edilmesinin nesi kötü. THY ile ilgim yok, ve yenmis bir hakkim da yok, ancak burada sen olamadin o oldu gibi kücük hesaplar yapan hastalikli beyinleri gördükce, bu ülkenin ne kadar pislige battigini görüyorum. Olay sen ben degil, liyakat önemli. Eminim negatif görüs belirtenlerin cogu bir sekilde o inandiklari dinin kul hakkini yiyenlerdir...
P.A yazana ~ 11 ay önce
Ötekilestiren sizsiniz, bu etki tepki olayidir. Belli bir basari ile bir yere insana hicbirsey olmaz...
Heh heh ~ 11 ay önce
Yurdum da normaldir, yakalanmadigin surece her aykiri is hobi dir itibari artirir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000