20 Haziran 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • MOBBING VAR…
  • herkes bi fikir atmis orataya, bence az daha verip panaromik tavan ve led farlı alsınlar :)) şaka bi yana airbus iyidir, ne işimiz var embraer le
  • Ortadoğu ve balkanların en büyük uçak mühendisi temel önderliğinde yapılıyor,yapılacak denilen yerli ve milli uçakları kullansınlar niye airbus şu bu uçaklarını tercih ediyorlar ?
  • Gulfstream bir numara icine bir kaca tane de Aga at
  • Aksini idda eden bu işten anlamıyor demektir.
  • Boeing tarafından yutulacak Embeaer nasıl ortak üretim için güvenilir bulabilir. Birileri yine kandıracak bunları.
  • Pilot, ekip ve yedek parca acisindan en mantikli secenekler A319Neo veya Max7! Sorun galiba her ikiside bugun ismarlansa gelmesi iki yili asacak, o yuzden A220 telafuz ediliyor.
  • En iyisi boing ve airbus’tır
  • ATR72 pişmanlıktır Cessna SkyCourier alsınlar
  • Airbus dışındakiler macera...

THY'nin tercihi Airbus mı Embraer mi olacak?

Türk Hava Yolları'nın İngiliz üretimi RJ 70 ve RJ 100 tipi uçakları filosundan çıkardıktan sonra, potansiyeli düşük ve fiziki koşulları kısıtlı havalimanlarına bölgesel uçuşlar yapma konusunda çok başarılı olduğunu söylemek zor...

Korozyon dolayısıyla RJ uçaklarının tamamının iade edildiği 2006 yılından itibaren bölgesel uçak konusunda zaman zaman girişimlerde bulunmasına rağmen Türk Hava Yolları'nın geçen bu süreçte enerjisini yoğunlukla orta menzil dar gövde ve geniş gövde uçaktan yana kullandığını söylemek yanlış olmaz. Filoda şu anda sadece 6 adet bulunan kısmen bölgesel uçuşlar için elverişli Airbus 319 tipi uçakla, düşük kapasite pazarını yönetmeye çalışan THY'nin, yakın geçmişte Borajet'e ait turboprop (pervaneli) ATR 72-500 tipi uçaklarla bölgesel uçuş pazarında girdiğini ancak hem pervaneli uçaklara Türk insanının negatif yaklaşımından hem de diğer bazı faktörlerden dolayı bu projenin de uzun ömürlü olmadığını gördük.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat'ın göreve gelmesiyle Türk Hava Yolları'nın bölgesel uçuş iştahının yeniden kabardığını gözlemleyebiliyoruz. İlk genel kurul toplantısında, bölgesel uçuşlar için Embraer'den teklif aldıklarını ifade eden Bolat'ın küçük uçak arzusunun siparişe dönüşmesi an meselesi gibi duruyor.

Açıklamalardan anladığımız kadarıyla, THY'nin önünde şimdilik pervaneli bir bölgesel uçak teklifi yok. Henüz Embraer ve A220 dışında bir uçak modelinin ismi telaffuz edilmedi. Kaldı ki THY'nin, pervaneli (ATR ve DASH gibi) uçak teklifine pek olumlu bakmayacağı, yakın geçmişteki başarısız sayılabilecek Borajet operasyonundan belli.

Dolayısıyla THY'nin masasındaki en güçlü adaylar bir dönem Türkiye ile ortak uçak üretme konusunda görüşmelerin de sağlandığı Brezilyalı Embraer'in E2 serisi uçakları...

Diğeri ise Kanadalı Bombardier'in C serisi uçak modelinden devşirme Airbus 220...

Brezilyalı Embraer'in, yavaş satan ancak sorunsuz imajına karşın Airbus'ın 220 modelinin Boeing 737 MAX'lerin yere indirilmesinden bir süre sonra bazı havayolu şirketleri tarafından motor sorunu gerekçe gösterilerek incelemeye alınması, genç Airbus 220 modelinin tek negatif repütasyonu olarak görülebilir.

Buna rağmen Airbus 220 modelinin Türk Hava Yolları filosu için daha uygun olduğu gerçeği de ortada... Hali hazırda Airbus operatörü olan Türk Hava Yolları'nın gerek teknik gerekse uçuş ekibi eğitimi açısından Embraer serisine geçişten çok daha fazla avantajlar sunacağı açık...

Bu arada aynı segmentteki rekabete Boeing'in dahil olup olmayacağını da henüz bilmiyoruz. Boeing 737 MAX ailesinin en küçük üyesi olan MAX 7'nin de hemen hemen aynı kapasitede olmasına rağmen Embraer ve A220 rekabetinde tercih edilmesi, MAX'in yaşadığı imaj kaybından sonra zor bir ihtimal olarak görünüyor.

Üç modeli ele aldığımızda, Airbus 220 modeli, maliyet ve menzil açısından Embraer ve MAX 7'nin bir adım önünde.. THY'nin Airbus ağırlıklı filosu da, yine bu açıdan Embraer'i A220 karşısında dezavantajlı duruma getiriyor.

Türk Hava Yolları, bugüne kadar filo tercihinde ince eleyip sık dokudu ve neredeyse tamamında doğru kararlar verdi. Bugün ihtiyacı olan, bölgesel uçuşlara uygun düşük yolcu kapasiteli uçaklar konusunda da yine doğru kararı verecektir. Son dakika siyasi bir telkin olmazsa, görünen haliyle THY'nin bu segmentte tercihi A220 olacak gibi duruyor.

THY'nin tercihi Airbus mı Embraer mi olacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

TGS ESB YHM de ~ 6 ay önce
MOBBING VAR…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucan adam sabri ~ 6 ay önce
herkes bi fikir atmis orataya, bence az daha verip panaromik tavan ve led farlı alsınlar :)) şaka bi yana airbus iyidir, ne işimiz var embraer le

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çok ayıp ~ 6 ay önce
Ortadoğu ve balkanların en büyük uçak mühendisi temel önderliğinde yapılıyor,yapılacak denilen yerli ve milli uçakları kullansınlar niye airbus şu bu uçaklarını tercih ediyorlar ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gulfstream ~ 6 ay önce
Gulfstream bir numara icine bir kaca tane de Aga at

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A319Neo veya Max7 tercih edilmelidir. ~ 6 ay önce
Aksini idda eden bu işten anlamıyor demektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sami ~ 6 ay önce
Yapma be,sen ne tür bir otoritesin acaba?
Küçük balık ~ 6 ay önce
Boeing tarafından yutulacak Embeaer nasıl ortak üretim için güvenilir bulabilir. Birileri yine kandıracak bunları.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzman ~ 6 ay önce
Pilot, ekip ve yedek parca acisindan en mantikli secenekler A319Neo veya Max7! Sorun galiba her ikiside bugun ismarlansa gelmesi iki yili asacak, o yuzden A220 telafuz ediliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A220 ~ 6 ay önce
Is not Airbus İs not Boeing İts Another aircraft..
mafaky ~ 6 ay önce
Airbus 220'lerin backlog'una bakmak aklınıza geldi mi? Ha, tabi Embraer'in backlog daha da kötü... Ama A319noe veya 737MAX7 zaten bir üst kategorinin uçakları. TK'nın bu yolcu kapasitesine de ihtiyacı olamayacaksa niye daha fazla para verip bunlardan alsın ki?
Yabancı pilotlara Sir diyen ezik ATC ~ 6 ay önce
En iyisi boing ve airbus’tır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Embraer ~ 6 ay önce
Embraer alsinlarda maliyetleri Gorsunler. PROF umuz saybin Bolat, Embraer alacak gibi
ATR ~ 6 ay önce
ATR72 pişmanlıktır Cessna SkyCourier alsınlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Votandas ~ 6 ay önce
Airbus dışındakiler macera...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000