11 Kasım 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Evet cok dogru,devlet elini bugun ceksin
  • Adam yönetim değişince İbb'den ayrılıyor polis teşkilatına bağlı bir kurumda yönetici oluyor,başkası da trt'ye. Böyle örnekler çok. Hangi aklı başında bir ülkede böyle şeyler olur,bu kafayla mı ileri gideceğiz? İktidarın adamlarının hepsi cevahir,hangi kurum,şirket olduğu önemli deģil,bilmedikleri,anlamadıkları iş yok ve hepsi de doğuştan yönetici. Allah çoluk çocuklarından çıkaracak, bu ne para ve makam hırsı, biraz ilahi adaleti düşünün be.
  • Genel Müdürlük,muhasebe,dış istasyonlar vs. Binlerce adam çalışıyor herkesin başvuracağı bir ilan çıkmıyor kamuoyuna ayıp değil mi,haram değil mi?Beldeiyeden kaç kişi geçti? Ey Bilal Ekşi zamanında kalkan ucuslarla gurur duyacaginiza ,kul hakkını nasıl yediğinizi anlatsaniza yüzünüz kızarır belki...
  • Yeminle ifade ediyorum ki, Bayrak Taşıyıcısı diye bilinmenin nemasını yiyen bu şirket bir özelleşsin, o vakit ak ve kara çatalın dibinin ne olduğunu herkes çok iyi görecek.
  • Sayın Ali, İşinizi beğenmiyorsanız çıkarsınız, yani istifa edersiniz. Bireysel seçiminizdir, kimse sizi ihaleyi bitirmediler vs. diye zorla çalıştıramaz, köle değilsiniz. Çıkın, hiç bir şey olmaz.
  • Siz de sizi sömürenlere,hakkınızı yiyenlere içinizden torpille thy'ye geçenlere karşı birlik olun örgütlü tepki verin yok yapamıyorsanız da kaderinize razı olup susun olur mu?
  • iBBden atılanlar tkyı doldurmuş ,sonrada kriz yok diyorlar tabi kriz yok .Belediyeden süper maaş al işsiz kalmadan THY geç oh ne güzel memleket.
  • THY de kargo diye bir yer var sanki vatansız. Personeli ile ilgilenmeyen müdürler başkan yardimcilari vesair. Bir şirket var 5m mıdır ne udugu belirsiz 5. Seneye girdik neye çalıştımizi ne olacağını bilmiyoruz. İşten çıkmak isteyen 100 lerce personel var korkularından ihaleyi bitirmiyorlar hani burda bazen artis arkadaşlar varya işinize gelmiyorsa çıkın diye cıkacaz evet evettde ihalemizi bitirseler göreceksiniz 2300 kişiden kaç kişi kalacak. Ey THY Yönetim kurulu ihalemizi bitirin biz çıkalım ihtiyacı olan gelsin bu "büyük" şirketinize
  • Ucaklarin yaz yerine simdi kiralanmasinin sebebi low cost carrier denilen Ryanair ve Norwegian in yaz sonrasi yolcu sayilari dustugunden bazi ucaklarini yere indirmektense kis sezonunda flag carrierlere kiralamasi.Thomas Cook ta yeni battigindan ucaklari simdi elden cikariliyor.
  • Arkadaş herkesi kadroya aldınız (adamı olan) fakat tk gibi giyinen, işe giriş çıkış için parmak basan, yemeği servisi tk karşılayan yani her şeyi tk olan şu taşeronu kadroya alamadı gittiler. Ya adamımız yok müslümansınız ya hayır yapmak için bari kadroya alın şu garibanların. Yaptıkları iş tk nın işi bunu fazlasıyla hakkediyorlar.

THY’nin personel sayısındaki anormal artış! THY uçak kiralamak için neden kışı bekledi!

Türk Hava Yolları’nın yılın ilk 9 ayına ilişkin faaliyet raporunda en dikkat çekici noktalardan biri gider kalemindeki artışlar…

2018 yılının ilk 9 ayında 8.7 milyar dolar gideri olan THY’nin, bu yıl aynı dönem için gideri 9.5 milyar dolar...

Fark 800 milyon dolar! Yani yüzde 9.2 oranında giderler artmış…

Peki bu fark neden kaynaklanıyor?

Ocak-Eylül döneminde THY’nin 9.5 milyar doları bulan giderlerinin 2.9 milyar doları akaryakıt gideri. Burada önceki yıla göre ortaya çıkan, yüzde 4’lük artış, kabul edilebilir bir oran…

Yer hizmetleri, yolcu hizmet giderleri ve konma konaklama ücretlerinde ise yüzde 13’ü aşan artışlar var ki, İstanbul Havalimanı’ndaki yüksek tarifeden kaynaklanan bu etki THY’nin bilançosuna net olarak yansıyor.

THY için ilk 9 ayda kötü bir performans gösterdi diyemeyiz. Kardan zarar olarak nitelendirilebilecek bir durum sözkonusu… Çok daha yüksek kar rakamları ile kapatabileceği bir yılda hem havalimanının taşınması hem de Boeing 737 MAX etkisi ile kardan zarar eden bir bilanço ortaya çıkmış görünüyor. Bu sebeple THY’nin, 2018 yılının aynı dönemine göre; net operasyonel kar, esas faaliyet karı, net kar marjı ve net karı düşmüş sadece uçak bakım gideri yüzde 3 oranında azalmış. Bu arada bakım giderinin azalmasının, bakımın eksik ya da az yapıldığı anlamına gelmediğini, uçakların yeni olmasından kaynaklandığını da vurgulamakta fayda var.

THY, 2018 yılı performansını mumla arasa da yine de, 9 aylık dönemi artı puanda geride bıraktı.

Yılın ilk yarısındaki 1.1 milyar TL’lik zararı kapatarak üzerine 2.5 milyar TL kar etmek bir başarı olarak görünüyor. Ama tabi bu bilançodan sonra, “Türkiye’de enflasyon da yüzde 8.5 olarak açıklanıyor ama gerçekte durum çok farklı” diyerek THY’nin bilanço rakamlarının maniple edilmiş olabileceğini söyleyenler de var. Bu görüşü savunanların sayısının hiç de azımsanamayacağını belirtelim. Ama biz açıklanan rakamlara inanmak durumundayız.

Geçelim bir başka noktaya…

THY bir önceki yılın aynı dönemine göre daha kötü bir performans gösteriyor. Bu net şekilde ortada. Yukarıda da dediğim gibi haklı nedenleri de var. Ama bu faaliyet raporunda dikkat çekici bir nokta daha söz konusu…

Personel sayısındaki anormal artış!

THY’nin üretim gücünün düştüğü, kapasitesinin daraldığı ve 24 aktif uçağını uçuramadığı bir dönemde personel sayısındaki artış, anormal ve çok dikkat çekici değil mi?

2018 yılına göre yüzde 15’lik artışın son birkaç yılı göz önüne aldığımızda en yüksek personel artış oranı olduğunu da vurgulayalım. (2018'de aynı dönem personel sayısı 25 bin 568, 2019 yılı aynı döneminde 29 bin 344)

Havayolu şirketleri için ikinci ve üçüncü çeyrek, bilançoyu en çok rahatlatan dönemlerdir. THY ikinci çeyrekte o etkiyi hissedemese de üçüncü çeyrekte iyi bir performans gösterdi gibi görünüyor. Şimdi yıl sonu rakamlarını bekleyeceğiz.

Tabi önceki yıla göre 800 milyon dolarlık gider artışındaki en önemli kalemlerden biri olan yeni havalimanının yüksek tarifesinin bu yıl için üç ay geç bilançoya yansıdığını (Nisan’da taşındığı için) ve önümüzdeki yıl artı 3 ay olarak yansıması halinde giderlerin şimdikinden daha  da yüksek çıkacağını tahmin etmek zor değil!

THY NEDEN ŞİMDİ UÇAK KİRALADI?

THY, uçamayan Boeing 737 MAX tipi uçakların yerine Norwegian ve Ryanair ile birlikte iflas eden Thomas Cook’tan toplam 21 adet dar gövde uçak kiralıyor. Bu uçaklar THY filosuna katılmaya başladı. Tamamının ne zaman filoya dahil olacağını bilmiyorum ancak MAX’ların olmamasından dolayı yaz döneminde uçak kiralamak yerine, Anadolujet’ten İstanbul’a uçak kaydırarak eksik kapasiteyi doldurmaya çalışan ve bazı seferleri iptal eden THY’nin, uçak kiralama tercihini kış sezonunda tercih etmesi de ilgi çekici!

Tabi bu uçakların kiralık süreleri de önemli. Uçaklar ne kadar süreyle kiralandı? Uzun vadeli mi kısa vadeli mi?

Bu süre önemli çünkü önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde MAX uçaklarının yeniden gökyüzüne dönme ihtimali çok yüksek. Eğer planlandığı gibi MAX uçakları 2020’nin ilk çeyreğinde uçmaya başlarsa, o zamana kadar teslim alınan uçaklarla birlikte THY’de kapasitenin üzerinde uçak olabilir. Eğer bu uçaklar kiralandıkları şirketlere geri gönderilmezse, bu arz fazlası doluluk oranlarına ve maliyete de yansıyabilir.

THY’nin personel sayısındaki anormal artış! THY uçak kiralamak için neden kışı bekledi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Haranli ~ 2 gün önce
Evet cok dogru,devlet elini bugun ceksin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yuh be ~ 2 gün önce
Adam yönetim değişince İbb'den ayrılıyor polis teşkilatına bağlı bir kurumda yönetici oluyor,başkası da trt'ye. Böyle örnekler çok. Hangi aklı başında bir ülkede böyle şeyler olur,bu kafayla mı ileri gideceğiz? İktidarın adamlarının hepsi cevahir,hangi kurum,şirket olduğu önemli deģil,bilmedikleri,anlamadıkları iş yok ve hepsi de doğuştan yönetici. Allah çoluk çocuklarından çıkaracak, bu ne para ve makam hırsı, biraz ilahi adaleti düşünün be.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haram Kötü ~ 2 gün önce
Genel Müdürlük,muhasebe,dış istasyonlar vs. Binlerce adam çalışıyor herkesin başvuracağı bir ilan çıkmıyor kamuoyuna ayıp değil mi,haram değil mi?Beldeiyeden kaç kişi geçti? Ey Bilal Ekşi zamanında kalkan ucuslarla gurur duyacaginiza ,kul hakkını nasıl yediğinizi anlatsaniza yüzünüz kızarır belki...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yağma Hasan ~ 2 gün önce
Yeminle ifade ediyorum ki, Bayrak Taşıyıcısı diye bilinmenin nemasını yiyen bu şirket bir özelleşsin, o vakit ak ve kara çatalın dibinin ne olduğunu herkes çok iyi görecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haranli ~ 2 gün önce
Evet cok
Veli ~ 2 gün önce
Sayın Ali, İşinizi beğenmiyorsanız çıkarsınız, yani istifa edersiniz. Bireysel seçiminizdir, kimse sizi ihaleyi bitirmediler vs. diye zorla çalıştıramaz, köle değilsiniz. Çıkın, hiç bir şey olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
taşeronlara ~ 2 gün önce
Siz de sizi sömürenlere,hakkınızı yiyenlere içinizden torpille thy'ye geçenlere karşı birlik olun örgütlü tepki verin yok yapamıyorsanız da kaderinize razı olup susun olur mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Apron ~ 3 gün önce
iBBden atılanlar tkyı doldurmuş ,sonrada kriz yok diyorlar tabi kriz yok .Belediyeden süper maaş al işsiz kalmadan THY geç oh ne güzel memleket.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY cargo ~ 2 gün önce
Valla doğru kardeşim
Tarikatci yandas ibb ~ 2 gün önce
Eee kalifiye gununuzde bu arkadaslar
Ali ~ 3 gün önce
THY de kargo diye bir yer var sanki vatansız. Personeli ile ilgilenmeyen müdürler başkan yardimcilari vesair. Bir şirket var 5m mıdır ne udugu belirsiz 5. Seneye girdik neye çalıştımizi ne olacağını bilmiyoruz. İşten çıkmak isteyen 100 lerce personel var korkularından ihaleyi bitirmiyorlar hani burda bazen artis arkadaşlar varya işinize gelmiyorsa çıkın diye cıkacaz evet evettde ihalemizi bitirseler göreceksiniz 2300 kişiden kaç kişi kalacak. Ey THY Yönetim kurulu ihalemizi bitirin biz çıkalım ihtiyacı olan gelsin bu "büyük" şirketinize

Yanıtla

Kalan karakter 1000
veli ~ 2 gün önce
Siz de yıllardır kandırılıyorsunuz! Hani sizi kadrolu yapacaklardı? Hani tüm taşeronlar kadroya geçirilecekti? Gidin o çok müslüman! Kartal imam hatipli müdürlerinize hesap sorun..onca oy yağdırdınız...ama işte şimdi; ellerim bom boş...yüreğimde fırtına...
THY cargo ~ 2 gün önce
Valla doğru kardeşim benim 4 yılımı yediler zorla çıkardılar Allah bildiği yapsın
dusuk sezon ~ 3 gün önce
Ucaklarin yaz yerine simdi kiralanmasinin sebebi low cost carrier denilen Ryanair ve Norwegian in yaz sonrasi yolcu sayilari dustugunden bazi ucaklarini yere indirmektense kis sezonunda flag carrierlere kiralamasi.Thomas Cook ta yeni battigindan ucaklari simdi elden cikariliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY taşeron ~ 3 gün önce
Arkadaş herkesi kadroya aldınız (adamı olan) fakat tk gibi giyinen, işe giriş çıkış için parmak basan, yemeği servisi tk karşılayan yani her şeyi tk olan şu taşeronu kadroya alamadı gittiler. Ya adamımız yok müslümansınız ya hayır yapmak için bari kadroya alın şu garibanların. Yaptıkları iş tk nın işi bunu fazlasıyla hakkediyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taşerona ~ 3 gün önce
Haıyr bekliyorsanız hayır kurumlarına gidin thy kar amacı güden bir şirket
Metin ~ 3 gün önce
Taserona yazan hiyara 2 seneyi gecen herhangi bir personel kadroya alinmak zorundadir yok efendim sozlesme yenilemek yok efendim sozlesme uzatmak bunlar bos isguzarliklar evet boyle bir kanun yok ama ahlak kanunu var
Taşerona cevap ~ 3 gün önce
Doğru diyorsun burası hayır kurumu değil başımızdakiler sayesinde çok büyük kar amacı güdüyor. O yüzden Torpil Airlines güdümlü . Sınavsız mülakatsız uzman olarak işe alınanlar. Üniversite mezunuyum temizlik veya güvenlik değilim asıl işi yapıyorum. Yanımda tk personeli var benimle aynı işi yapıyor. 10 yıldır THY hizmet veriyorum. Kadroya alın Mamak için ne eksiğim var. Tek eksiğim torpilim yok. Ha bu arada senin torpilin kim.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000