25 Kasım 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Uçulmaz
  • 2 devlet bakani,Birkac THY ust yonetiminden yetki ve aileleri ile bir Max a binerler,Turk Yildizlari da Konyadan gelir 7 li kol Max ile Istanbul uzeri alcak ucarlar,yerde de mehter verir coskuyu bir yandan ertesi gun herkes ucar Max lerle.
  • thy teknik Engelli ellerinden ve ayaklarından son 3 senede hastalanan 19 yaşında işe thy de başlamış calışanını performanstan kıdem tazminatı daha az ödemek için aralık ayında 39 yaşında işten attı
  • Şahine ferrari motoru ne kadar uyuyorsa 737ye leap motoru o kadar uyuyor. Yapısal sorunu olan max bir daha düşecek mutlaka. Halen açıklamadıkları sistemler var uçakta stick kicker gibi lövyeyi ileri basan. Airbus yeni dar gövde uçağını geliştiriyor boeing çalışan otoparkına ürettiği sorunlu maxleri park ediyor anlamak imkansız.
  • If it is Boing, I am not going...!
  • Derli toplu, MAX hakkinda gayet guzel bir yazi olmus. Sahsen ben ve ailem MAX ile bir daha ucmam.
  • önce uçuracak ekip bulsunlar sonra yolcuyu düşünürüz
  • maxların uçuşlarının bilet fiyatlarını maliyetine denk getirirsiniz işi çözersiniz. bizim insanımız için ucuz olsun da isterse uçak düşsün, çoğunun umrunda olmaz o uçaklar yine havalanır. biz de uçmadığımızla kalırız. şahsen benim kırabileceğim bir önyargı değil bu, max uçaklarla uçmak istemem.
  • İsim degistirdigi an boeing kendi ayagina kursun sıkmış olur.kendi ucagina guvenmiyor algısı daha kolay reklam edilir diger ureticiler tarafindan ve zaten insanlar bilmeyecekler mi ismi degistiginde onun max oldugunu.bem sahsen her uçak bileti alışımda neyle ucacagimi kontrol ediyorum.
  • Murat bey safa beyin geçen haftaki köşe yazısını almışsınız.hayırdır

THY'nin MAX sorunu!

Sanırım Boeing 737 MAX krizinin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Kısa süre içerisinde üst üste yaşadığı iki kaza sonrasında tüm dünyada, “güvensiz” ilan edilen Boeing’in MAX modelinin, önümüzdeki yıl başlarında yeniden gökyüzü ile buluşması olası…

Yeni bir geniş gövde model üzerinde çalıştığı dönemde, ( B777x) bir anda MAX krizi ile yüzleşmek zorunda kalan Boeing, hesapta olmayan bir anda, bütün planlarının alt üst olduğu bir süreci yaşıyor.

Milyarlarca dolarlık değer kaybına ek olarak birçok programda aksamalar yaşanmasının da başaktörü MAX krizi...

Örneğin, geniş gövdede çok tercih edilen B777’nin dünyanın en büyük motoru (GE9X) kullanılarak geliştirilen 777X modelinin üretim takvimindeki rötarın ana sebeplerinden biri de MAX krizi…

Airbus’ın tarihinde ilk kez dar gövde ailesinde (Airbus 320) Boeing 737 serisi siparişlerini geçmesinin nedeni, yine MAX krizi…

Global havacılık fuarlarında at başı siparişler alan Boeing’in,  uçaklar yere indikten sonra düzenlenen iki büyük havacılık fuarında ( Paris ve Dubai) Airbus’ın şovunun altında ezilmesinin nedeni de yine MAX krizi…

Filosundaki uçakların tamamı Boeing olan ABD’li Southwest Havayolları’nın ülkesinde üretilen bir marka için “ Geleceğimizi Boeing’e teslim ederek hata ettik” itirafı yapmasının nedeni de MAX krizi…

Boeing’in yaşadığı MAX krizinin travmaya dönüşmesine neden olan buna benzer birçok gelişme yaşandı bu süreçte. Tek bir olumlu hadisenin yaşanmadığı bir ortamda ve aylarca MAX aşağı MAX yukarı bu krizin konuşulduğu bir dönemin sonunda Boeing, bu uçakları yeniden gökyüzü ile buluştursa da insanların güvenini yeniden kazanabilir mi? Bundan sonrası için asıl soru kesinlikle bu olacak!

Maddi ve manevi açıdan Boeing’i, yazılım güncellemesinden daha çok yoracak bir döneme giriliyor. Tüm dünyada haklı olarak oluşan negatif algıyı kırabilmenin, uçağın yazılım güncellemesini yapmaktan çok daha zor olacağı gerçeğini Boeing’in çok daha iyi bildiğini sanıyorum. Bu süreçte Boeing bütün yolları deneyecek, ilk önce de bu uçağı kullanan havayollarına, uçakla ilgili negatif algıyı kırabilmek için neler yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacak ve sistemli bir propaganda ile algıyı pozitife çevirmeye çalışacaktır. ABD’li senatörün bile, “ Uçan tabut” diye suçladığı MAX krizinde bundan sonraki süreci dikkatle izlemek gerektiğini düşünüyorum. Bu arada ABD’li senatörün kendi ülkesinin ürettiği bir uçağa, “ Uçan tabut” tanımını kullanması ve aynı şekilde Southwest CEO’sunun, “ Boeing tercihinde hata yaptık” şeklinde açıklama yapmasından sonra, “Acaba Türkiye’de böyle bir ortamda bir milletvekili aynı açıklamayı yapsa ya da bir havayolu CEO’su yerli bir marka için bu cümleleri kursa” hangi örgüt üyesi olarak ilan edilirdi, düşünmedim değil!

Neyse…

Boeing’in Türkiye internet sayfasında bir süredir yeni videolar var. Bu uçağı uçuran pilotlar, projede görev alan mühendisler, teknisyenler vs. uçağın ne denli güvenli olduğunu anlatıyorlar ve uçma konusunda endişe edilmemesi gerektiği konusunda telkinde bulunuyorlar. Benzer PR çalışmalarının havayolları tarafından da yavaş yavaş yapılmaya başlanacağını düşünüyorum. ABD’li United Airlines CEO’su Oscar Munoz’un, “MAX uçağının ilk uçuşunda ben de yer alacağım” açıklaması bu PR çalışmasının başladığının da bir habercisi aslında.

Şu ana kadar, bu uçakların Türkiye’deki en büyük kullanıcısı Türk Hava Yolları’ndan MAX konusuna ilişkin bir açıklama gelmedi ama THY yönetiminin, eğer bu uçakları kullanacaklarsa MAX’a karşı negatif algıyı şimdiden kırmaya başlaması gerekir. Çünkü bu uçaklara karşı herkeste çok ciddi bir önyargı mevcut. Önyargıyı kırmanın da atomu parçalamaktan daha zor olduğu sözünü anımsayalım.

2007 yılında Isparta’da MD tipi uçağın düşmesinden sonraki süreci hatırlayanlar vardır. MD tipi uçağa karşı müthiş bir negatif algı oluşmuştu. Havayolları o dönem, filolarında MD tipi uçak olmadığını vurgulamak için gazetelere, “ Tamamı Airbus’tan oluşan filomuz… “ vs.  diye ilanlar veriyordu. Yolcular bir dönem çağrı merkezlerinde havayolu şirketlerine, uçacakları uçağın tipini sorar olmuştu. Yani bugün nasıl “ MAX ise uçmam” türünden bir algı varsa o gün de “ MD ise uçmam” algısı hakimdi. O dönemde MD uçaklarını gayet emniyetli ve verimli olarak kullanan Onur Havayolları’nın, olayla uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen, sırf filosunda bu uçaklar olduğu için bazı yolcular tarafından tercih edilmediğine tanık olduk. Zaten sonrasında  da MD tipi uçakların Türkiye serüveni yavaş yavaş sona erdi. Yolcunun negatif algısı belki çok uzun sürmedi ama havayolları da bu uçak tipi konusunda fazla ısrarcı olmadı.

Şimdi aynı durum MAX uçaklarında da yaşanacak. Bir süre çağrı merkezlerinde, uçağın tipini soran, kontuarlarda “ Ben bu uçakla uçmam” kavgalarına karışan yolcularla karşılaşacağız.

Önyargı konusunda havacılığımızda buna benzer örneklerimiz var. Onlardan biri de Borajet'in pervaneli ATR model uçakları... Sırf pervaneli diye o uçakların güvensiz olduğunu  düşünen ve tercih etmeyen insanlarımız vardı. Kırılmadı o önyargı yıllarca. Kırılmayacağını da anlayınca, Borajet uçakları apar topar satarak jet motorlu Embraer'e dönmek zorunda kaldı.

Görünen köy yakın. Eğer filolarında Boeing 737 MAX olacaksa bu olumsuz algıyı kırmak da havayollarının görevi. Şimdiden başlasalar iyi olur. Mesela THY yönetiminin tam kadro uçakta olacağı ve pek sevdikleri gazeteci dostlarını da davet edecekleri bir sefer ile işe başlayabilirler. Ama bu arada, uçağın adının değiştirilmesi seçeneğinin de işleri daha da kolaylaştıracağını düşünenlerdenim. 

THY'nin MAX sorunu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Max ~ 4 ay önce
Uçulmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ikna ~ 4 ay önce
2 devlet bakani,Birkac THY ust yonetiminden yetki ve aileleri ile bir Max a binerler,Turk Yildizlari da Konyadan gelir 7 li kol Max ile Istanbul uzeri alcak ucarlar,yerde de mehter verir coskuyu bir yandan ertesi gun herkes ucar Max lerle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airman ~ 4 ay önce
Bizim seçmene bedava kurabiye ver hepsi sira olur.
hyt ~ 4 ay önce
thy teknik Engelli ellerinden ve ayaklarından son 3 senede hastalanan 19 yaşında işe thy de başlamış calışanını performanstan kıdem tazminatı daha az ödemek için aralık ayında 39 yaşında işten attı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hyt'ye yanıt ~ 4 ay önce
Ne güzel işte, 20 sene Thy'de çalışmış bu kardeşimiz..
Mad max ~ 4 ay önce
Şahine ferrari motoru ne kadar uyuyorsa 737ye leap motoru o kadar uyuyor. Yapısal sorunu olan max bir daha düşecek mutlaka. Halen açıklamadıkları sistemler var uçakta stick kicker gibi lövyeyi ileri basan. Airbus yeni dar gövde uçağını geliştiriyor boeing çalışan otoparkına ürettiği sorunlu maxleri park ediyor anlamak imkansız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 4 ay önce
If it is Boing, I am not going...!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ay canim ~ 4 ay önce
sen gitme zaten
Fuel Tank ~ 4 ay önce
Derli toplu, MAX hakkinda gayet guzel bir yazi olmus. Sahsen ben ve ailem MAX ile bir daha ucmam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bb ~ 4 ay önce
önce uçuracak ekip bulsunlar sonra yolcuyu düşünürüz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sxs ~ 4 ay önce
Ekip uçar sen merak etme ne derse yapıyoruz zaten.
bilet ifyatları ~ 4 ay önce
maxların uçuşlarının bilet fiyatlarını maliyetine denk getirirsiniz işi çözersiniz. bizim insanımız için ucuz olsun da isterse uçak düşsün, çoğunun umrunda olmaz o uçaklar yine havalanır. biz de uçmadığımızla kalırız. şahsen benim kırabileceğim bir önyargı değil bu, max uçaklarla uçmak istemem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 4 ay önce
İsim degistirdigi an boeing kendi ayagina kursun sıkmış olur.kendi ucagina guvenmiyor algısı daha kolay reklam edilir diger ureticiler tarafindan ve zaten insanlar bilmeyecekler mi ismi degistiginde onun max oldugunu.bem sahsen her uçak bileti alışımda neyle ucacagimi kontrol ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevdet İnce ~ 4 ay önce
Murat bey safa beyin geçen haftaki köşe yazısını almışsınız.hayırdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 4 ay önce
Bu imkansız çünkü eğer aynı kişiden bahsediyorsak hayatım boyunca o kişinin tek bir yazısını okumamışımdır... Zaten o kendi yazısını fazlasıyla okuyor :)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000