10 Kasım 2014, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]
  • Ismim den de belli taşeron sistemin taşeron ucucu personali.....sgk pirimlerimiz bile uçucu personel olarak yatirilmiyor....simdide thy ID si cikarip sanki thy personeli gibi gosterilmeye calisiliyor ama ne mesai ücreti. ...ne ER boşu. ...ne sendika... hamile bayanlari isten ayrilmaya zorlamak için yerde üretimde ayakta agir islerde calistirma..... ve taşeron sistemi her adimda hissediyorsunuz.... torpille insanlara terfi sistemi.... iş e girerken verilen sozlerin tutulmamasi...
  • Sefa Bey, THY nin tüccar kafalı yöneticisi (devlet terbiyesi bilmeyen bir insanın) başa getirilmesi taşeronluğu tetikliyor. THY Çağrı Merkezi konusunda konuya el atmanızı dedim ama HABOMla kaldık buralarda ve burda çalışan kardeşlerimizin ne denli zorluk çektiğini evine ekmek götürebilmek için ukala yolcuların tepkileriyle başbaşalar. Çalışanların çoğu şirketine bağlılık duygusu hissetmeye çalışıyor ama THY bu insanları düşünmüyor. Çoğu evinden iş yerine yemek getiriyor. Evet yanlış okumadınız. Sefa Bey, konuyu gündeminize tekrar getiriyorum. Hamdi ve Temel'le bu işler olmuyor.
  • Sefa bey bu Fotoğrafın açısı çok kötü eskisi daha iyiydi
  • Cok önemli bir konuda bu isi bilen ve sıkıntılari yasayan degerli dostlarin yorumuna ve dusuncelerine ihtiyac var. Kimse taseronda calismak istemez, bu taseron sistemi ulke insaninin enerjisini aliyor. Bu yazilari bazi yetkililer okuyabilir belko vicdana gelebilir, vicdana gelmesede sarsabilir.Bunlarin hic birsey olmasa duyarsiz kalan yetkililere derslerini yine bu taseronda calisan Turkiye'de sayilari 2 milyonu gecen ve aileleri ile birlikte 10 milyonu gecen buyuk bir kitle yapmasi gerekeni yapmalidir. Buradan AHKAM KESENLERIN BAZILARININ VICDANLARI TORPULENMIS.BEGENMIYORSANIZ ISTIFA EDIN DEME CURETI GOSTEREBILIYOR. NAKLIYECI KARDES! KARADAYIN SANA DIYOR KI; Seni havacilik sektorunun duayeni sanmistim. Nakliyeci ciktin.Kucumsemiyorum Sen bu islerden anlamazsin lutfen esyalari iyi tasi kirma. Insanlara hakaret etme sana geri doner tamam mi? Sevgilerimle
  • Bir zamanlar Mng de Oktay diye biri vardı topkapıda eleman çok diyordu işine gelen çalışıŕ işine gelmeyen çalışmaz diyordu şimdi bunların aynısını Can bey yapıyor.Can bey topkapıda vasıfsız işçi bulursunuz Teknisyen bulamazsınız
  • Foto super :)
  • Pilot teknisyen mühendislik taşeron değil. Gerisinin olmasında mahsur yok tüm büyük ülkelerde aynı. Aslında thy özelleşse daha rekabetçi olacak. Yüksek personel sayısı ve gideri düşecek. Bunu gündeme getirin biraz sayın editör
  • Sefa Bey SAYFANDA TAŞERON CALISANLARINA HADDINI BILMEZ BEYINSIZ ADAM TASERON CALISANLARA HAKARET EDIYOR. BU ADAMLARIN GORUSLERI FIKIR DEGIL ZEHIR ADETA. KENDINI BEGENMIŞ, ZAVALLI BIR IHTIYAR YAFA BIRININ YALAKASI. BU TIP ADAMLARIN YORUMLARINA NEDEN YER VERIYORSUNUZ SEFA BEY?
  • sn sefa İNAN Keşke bu yazınızı sene 2010 senesınde TGS fırmasının kurulma aşamasında thy yer hızmetlerınden atılan esas personelın arkasında dursaydınız.Nerelerdeydınız o zamanlar.O zaman bızler bağırdık bu şirkete TAŞERONDAN FAYDA GELMEZ DIYE hıçbırınız kaleme bıle almadınız.Daha cok söylenecek söz daha cok konuşulcak laf varr..
  • MÜSTEHAKTIR rumuzlu kisinin yorumlarina baktim, okudum cok seviyesiz ve zavallica. THY nin yalakasi yada KARADAYI rumuzlu arkadasimizin dedigi gibi taseron firmalarindan nemalanan biri olabilir.Begenmiyorsaniz cikin istifa edin demek kolay bir cumle. Buralarda insanlar zirlamiyor ve aglamiyor. Cok haddini ve seviyesini aşmiş bir yorum. Taseron meselesi ulkemizin ciddi meselesi. Istanbuldakiler istifa etsin de; Zonguldaktakiler,Somadakiler ne yapacak onlarda mi istifa edecek ve bu boş konuşan adam mi odeyecek maaslarini. Bu yorumlari okuyan yetkili biri varsa gozlerini kulaklarini acsinlar bu seslere kulak versinler.

THY’NİN KÖLELERİ VE KÖLEBAŞILIK SİSTEMİ.

Büyük, paralı, iktidarlara yakın müteahhitler devletten ihale ile veya doğrudan “yol, köprü, okul, hastane v.b.” yapmak üzere iş alıyorlar. Fakat işi genelde kendileri yapmayıp, “TAŞERONA” devrediyorlar.

Her ne kadar daha önceleri fiilen uygulansa da Hükümet 2003 yılında “4857 sayılı iş kanunu” ile “Yasada ismi ALT İŞVEREN” olan TAŞERONLUK SİSTEMİNİ getirdi. Bence bu Taşeronluk Sisteminde, günümüzde son maden kazalarından sonra kullanılmaya başlanan DAYIBAŞILIK veya KÖLEBAŞILIK arasında bir fark yok göremiyorum.

Şimdi diyeceksiniz ki Sivil Havacılıkta KÖLEBAŞI ne alaka?

Günümüzde iş hayatını mahveden ve birçok çalışanın yarına güvenle bakabilmesinin önünü kesen bir uygulama var. Bu uygulama Taşeron işçi çalıştırmaktır.

Bu nedenle maden kazalarından sonra gündeme gelip manşetlerde yer alan DAYIBAŞILIK ve benim tabirim ile KÖLEBAŞILIK sistemi özünde aynı olmasına rağmen Taşeron Uygulamalar olarak sektörümüzde de yer bulmuştur. Bilhassa THY gibi büyük ölçekli şirketlerde Taşeron Sistemi işverenler için bulunmaz nimetken, Taşeron İşçiler için ise kölelik düzenidir.  Sendikalar ve sendikaların bağlı olduğu konfederasyonlar ise bu soruna çözüm bulmaktan aciz kalmışlardır.

Örneğin; THY yönetimine kaç çalışanınız var diye sorduğunuzda size mutlaka kadrolu çalışanlarının sayısını verecektir. Aslına bakacak olursanız Taşeron olarak sisteme yardımcı olan THY ve ortaklıkları bünyesinde tam olarak sayıyı kestiremesem de 3000 civarında Taşeron işçi vardır. Bu Taşeron işçiler, şirketin kadrolu elemanları arasında görülmediklerinden uçak başına çalışan personel sayısı oranı gerçeği göstermeyecektir.  Bu nedenle bir siyasi yetkili THY’deki uçak filosuna göre çalışan sayısına baktığında, “hımmm aferin Dünya standartlarına göre az adamla iyi iş çıkartıyorsunuz” diyerek övgüde bulunabilir. Buda THY’nin siyasi iktidarın isteği doğrultusunda getirdiği kadrolara artı puan yazar.  

THY’nin birçok işyerinde bu uygulama mevcuttur. Takriben sayıları 3000 civarında olan ve 5 veya 6 Taşeron Firmaya yani KÖLEBAŞILARIN kurmuş olduğu şirketlere yayılmış işçiler vardır. Bu iş güvencesiz ve sendikal haklardan mahrum işçiler, sendikal haklardan ve iş güvencesinden faydalanamamalarına rağmen kendilerine verilen en meşakkatli işleri çok düşük ücretle yaparlar. Her ne kadar asıl işi Taşerona yaptırmak yasak olsa da yapıldığı iddia edilen tarafıma yollanmış bilgiler mevcuttur.

Yarın öbür gün bu Taşeron Sistemi Sivil Havacılığımızda farklı işyerlerine de yansıyabilir. Kimse bize bu uygulama yapılamaz dememelidir. Konuya sadece kişi bazında değil sistem bazında da bakmak gerekir.  Mesela THY Teknikteki yetersizlik nedeniyle uçak bakımlarına gelen yerli ve yabancı firmalar ve elemanları geçici ve dönemsel olsa bile taşeron uygulamalara birer örnek değil midir?   İşte bunlar zamanla genişleyip her iş yerini kapsayabilir.     

Tarafıma yollanmış bu mail de bakın ne deniyor? (Aynen yayınlıyorum) Bu ileti her ne kadar doğrudur. Sizler yorumladığınızda anlayacağız.

“TAŞERON belası oradakileri nasıl ezdiyse ezmeye devam ediyorsa, Sivil Havacılık sektöründe de aynı bela var. EASA ve FAA'den denetime geldikleri zaman tüm TAŞERONLAR çil yavrusu gibi dağılsın ve ortada görünmeyin deniliyor. Ayrıca Soma'daki işleyen yapı, THY Teknik’te de aynı şekilde devam ediyor. Soma'da firmaya 2.000 tl, işçiye 1.100 ya da 1.300 tl arası para veriliyor. Sivil Havacılık Sektöründe THY ve THY Teknik’te çalışan taşeronların firmalara kişi başı 300-400 tl kar, TAŞERON elemanlarına da 1.000-1.200 tL maaş veriyorlar. Allah aşkına bu nasıl bir sistem. Binlerce TAŞERON ELEMANININ üzerinden yüz milyarlarca para kazanıyorlar. KİMİN BU TAŞERON FİRMA ? LÜTFEN ALLAH AŞKINA ORTAYA ÇIKARIN? Selamlar...” THY’NİN TAŞERONLARI.

Taşeron İşçilerin o işyerinde örgütlenmiş sendikalara üye olabilmeleri mümkün iken ne sendikalardan gelin sizi üye yapalım diyen var ne de KÖLEBAŞI korkusundan üye olmak isteyen… Kısaca; içler acısı bir durum söz konusu.

Şimdi de bahsettiğimiz Taşeronluk Sistemi ne demektir onu açıklayalım.

Taşeron Kiralama, genel olarak projenin maliyetlerini ve diğer risklerini azaltmak amacıyla genel yüklenici tarafından tercih edilmektedir. Böylece genel müteahhit veya genel yüklenici kendisi tarafından da yapılabilecek bir işte aynı veya daha iyi hizmet alarak riskini düşük düzeyde tutabilir. Ayrıca bu yolla ucuz işçilik ve rekabet ortamı da yaratılmış olur. Ancak bu sınıflandırma, işçilerin sendikal haklarının azalmasına ve toplu pazarlık hakkının kullanılamaz duruma gelmesine neden olmuştur.

Bu sistem çerçevesinde başta Belediyeler olmak üzere Devlet Kurumlarında çalışanların çoğu başka kurumlara yönlendirildiler. Bu kaydırılan personelin yaptığı işler ise Taşerona devredildi. 

Bu taşeron işçilerin, iş güvenceleri, izin ve sosyal hakları yok. TAŞERONUN işyeri ile sözleşmesi bitince çalışanlar işsiz kalabiliyor. Birde bakıyorsunuz ki, TAŞERON FİRMA PATRONU işçilerin kıdem tazminatını ödemeden çekip gitmiş. Bunlar yaşanmış olaylar. Her ne kadar THY’de kıdem ve senelik izin hakkı varsa da bu özel uygulama geneli kapsamıyor.

Aslında TAŞERONLUĞU uzun uzun anlatmaya gerek bile yok. Etrafınıza baktığınızda temizlik işçileri, güvenlikçiler, su ve elektrik saatlerine bakanlar ve bir dolu daha farklı işlerde çalışanların Taşeron Sistemi ile çalıştıklarını biliyorsunuzdur.

Anayasamıza göre, “Devlet” ülkeyi yöneten hükümetler insanların refah içinde yaşamasını sağlamak, herkese, yaşına, cinsiyetine ve gücüne göre iş sağlamak, bütün çalışanlara insanca yaşayacak bir ücret, “Dünya çalışma örgütü İLO kurallarına uygun” çalışma şartları ve iş güvencesi sağlamak zorundadır derken, Anayasada çalışanlar lehine var olan hakların hiçbiri TAŞERONLUK SİSTEMİNDE bulunmamaktadır.

TAŞERONLUK SİSTEMİ NEDEN GETİRİLDİ?

Türkiye’de son senelerde iktidara gelen partiler hep özelleştirmeleri savunmuşlardır. (Bilhassa sağ partiler) AKP de bildiğiniz üzere sol bir parti değildir. AKP 2002 seçimlerinde tek başına iktidar olunca, politikaları doğrultusunda özelleşmeye hız verdiler. Ancak bir sorun vardı. Bu sorun, Devletin bütün işyerlerinde memurların iş güvenceli ve işçilerin ise sendikalarının olması idi. Böyle bir durumda kurumları nasıl özelleştirecekti. İşverenler senelerce yapılmış Toplu İş Sözleşmeleri nedeniyle artış kaydetmiş bu işyerlerini almaya yanaşmazdı. Çünkü bu özelleştirilmeyle çalışılan kurumlar işçiyi ucuza çalıştırmak isteyeceğinden sendikal haklar ve iş güvenceleri onlar için istenmeyenlerdir.   

1982 Anayasası, sendikaların ve işçi kesiminin birçok haklarını tırpanlamıştı ama yine de bu sendikalar varlıklarını devam ettirdiği müddetçe ileride yine güçlenme ihtimalleri vardı. İşte bu nedenle TAŞERONLUK ve 4 /C SİSTEMLERİNİ getirdiler. Kısaca tavşan kaç tazı tutu oynadılar.  

Sonuç olarak; TAŞERONLUK ve 4 / C uygulaması kölelik sistemi olup İnsan Haklarına aykırıdır. İş kazalarının en büyük nedeni Taşeron Uygulamalar ve bu uygulamaları denetlemekten aciz yöneticilerdir. 

THY’NİN KÖLELERİ VE KÖLEBAŞILIK SİSTEMİ.

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (66)

taşeron fsc ~ 8 yıl önce
Ismim den de belli taşeron sistemin taşeron ucucu personali.....sgk pirimlerimiz bile uçucu personel olarak yatirilmiyor....simdide thy ID si cikarip sanki thy personeli gibi gosterilmeye calisiliyor ama ne mesai ücreti. ...ne ER boşu. ...ne sendika... hamile bayanlari isten ayrilmaya zorlamak için yerde üretimde ayakta agir islerde calistirma..... ve taşeron sistemi her adimda hissediyorsunuz.... torpille insanlara terfi sistemi.... iş e girerken verilen sozlerin tutulmamasi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY UZMAN ~ 8 yıl önce
Sefa Bey, THY nin tüccar kafalı yöneticisi (devlet terbiyesi bilmeyen bir insanın) başa getirilmesi taşeronluğu tetikliyor. THY Çağrı Merkezi konusunda konuya el atmanızı dedim ama HABOMla kaldık buralarda ve burda çalışan kardeşlerimizin ne denli zorluk çektiğini evine ekmek götürebilmek için ukala yolcuların tepkileriyle başbaşalar. Çalışanların çoğu şirketine bağlılık duygusu hissetmeye çalışıyor ama THY bu insanları düşünmüyor. Çoğu evinden iş yerine yemek getiriyor. Evet yanlış okumadınız. Sefa Bey, konuyu gündeminize tekrar getiriyorum. Hamdi ve Temel'le bu işler olmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Sefa bey bu Fotoğrafın açısı çok kötü eskisi daha iyiydi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARADAYI ~ 8 yıl önce
Cok önemli bir konuda bu isi bilen ve sıkıntılari yasayan degerli dostlarin yorumuna ve dusuncelerine ihtiyac var. Kimse taseronda calismak istemez, bu taseron sistemi ulke insaninin enerjisini aliyor. Bu yazilari bazi yetkililer okuyabilir belko vicdana gelebilir, vicdana gelmesede sarsabilir.Bunlarin hic birsey olmasa duyarsiz kalan yetkililere derslerini yine bu taseronda calisan Turkiye'de sayilari 2 milyonu gecen ve aileleri ile birlikte 10 milyonu gecen buyuk bir kitle yapmasi gerekeni yapmalidir. Buradan AHKAM KESENLERIN BAZILARININ VICDANLARI TORPULENMIS.BEGENMIYORSANIZ ISTIFA EDIN DEME CURETI GOSTEREBILIYOR. NAKLIYECI KARDES! KARADAYIN SANA DIYOR KI; Seni havacilik sektorunun duayeni sanmistim. Nakliyeci ciktin.Kucumsemiyorum Sen bu islerden anlamazsin lutfen esyalari iyi tasi kirma. Insanlara hakaret etme sana geri doner tamam mi? Sevgilerimle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 8 yıl önce
Bir zamanlar Mng de Oktay diye biri vardı topkapıda eleman çok diyordu işine gelen çalışıŕ işine gelmeyen çalışmaz diyordu şimdi bunların aynısını Can bey yapıyor.Can bey topkapıda vasıfsız işçi bulursunuz Teknisyen bulamazsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KADAR ~ 8 yıl önce
CAN ACABA PARLELMİ.ŞİMDİ YUNAN VE DİĞER TEKNİSYENE İHTİYAC DUYMUŞLAR VE GELİYOR.KIDEM TAZMİNATLARI 1000 TL DEN 800 TL YE DÜŞECEK VE FONA DEVREDİLECEK BUNDAN SONRA KÖLE DÜZENİ DEĞİL AHIR DÜZENİ BAŞLAYACAK EVET SEFA BEY BİRAZDA BUNU YAZ HANİ VARYA NE YUNAN SEVERİZ MALUM ONLARIN EKONOMİLERİ KÖTÜ VE ONLAR KABUKLU BUNLAR ONU SEVİYOR HACI SAĞLAM VE ÇİFTÇİ DAYI BEŞE BEŞ DAHA KATIN BİR SEFER DAHA HACCA GİDİN BELKİ TEMİZLENİRSİNİZ EY SENDİKA VE DERNEKLER UYU UYU YAVRUM UYU UYU ÜMİT UYU UYU YAVUZ UYU SAT SENDE SAT YAVRUM ÇALIŞANI SAT
KADAR ~ 8 yıl önce
CAN ACABA PARLELMİ.ŞİMDİ YUNAN VE DİĞER TEKNİSYENE İHTİYAC DUYMUŞLAR VE GELİYOR.KIDEM TAZMİNATLARI 1000 TL DEN 800 TL YE DÜŞECEK VE FONA DEVREDİLECEK BUNDAN SONRA KÖLE DÜZENİ DEĞİL AHIR DÜZENİ BAŞLAYACAK EVET SEFA BEY BİRAZDA BUNU YAZ HANİ VARYA NE YUNAN SEVERİZ MALUM ONLARIN EKONOMİLERİ KÖTÜ VE ONLAR KABUKLU BUNLAR ONU SEVİYOR HACI SAĞLAM VE ÇİFTÇİ DAYI BEŞE BEŞ DAHA KATIN BİR SEFER DAHA HACCA GİDİN BELKİ TEMİZLENİRSİNİZ EY SENDİKA VE DERNEKLER UYU UYU YAVRUM UYU UYU ÜMİT UYU UYU YAVUZ UYU SAT SENDE SAT YAVRUM ÇALIŞANI SAT
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Foto super :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vicik vicik ~ 8 yıl önce
Yikama yaglama yapilir
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Pilot teknisyen mühendislik taşeron değil. Gerisinin olmasında mahsur yok tüm büyük ülkelerde aynı. Aslında thy özelleşse daha rekabetçi olacak. Yüksek personel sayısı ve gideri düşecek. Bunu gündeme getirin biraz sayın editör

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal Tahir ~ 8 yıl önce
Sefa Bey SAYFANDA TAŞERON CALISANLARINA HADDINI BILMEZ BEYINSIZ ADAM TASERON CALISANLARA HAKARET EDIYOR. BU ADAMLARIN GORUSLERI FIKIR DEGIL ZEHIR ADETA. KENDINI BEGENMIŞ, ZAVALLI BIR IHTIYAR YAFA BIRININ YALAKASI. BU TIP ADAMLARIN YORUMLARINA NEDEN YER VERIYORSUNUZ SEFA BEY?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pushback ~ 8 yıl önce
sn sefa İNAN Keşke bu yazınızı sene 2010 senesınde TGS fırmasının kurulma aşamasında thy yer hızmetlerınden atılan esas personelın arkasında dursaydınız.Nerelerdeydınız o zamanlar.O zaman bızler bağırdık bu şirkete TAŞERONDAN FAYDA GELMEZ DIYE hıçbırınız kaleme bıle almadınız.Daha cok söylenecek söz daha cok konuşulcak laf varr..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARADENIZ ~ 8 yıl önce
MÜSTEHAKTIR rumuzlu kisinin yorumlarina baktim, okudum cok seviyesiz ve zavallica. THY nin yalakasi yada KARADAYI rumuzlu arkadasimizin dedigi gibi taseron firmalarindan nemalanan biri olabilir.Begenmiyorsaniz cikin istifa edin demek kolay bir cumle. Buralarda insanlar zirlamiyor ve aglamiyor. Cok haddini ve seviyesini aşmiş bir yorum. Taseron meselesi ulkemizin ciddi meselesi. Istanbuldakiler istifa etsin de; Zonguldaktakiler,Somadakiler ne yapacak onlarda mi istifa edecek ve bu boş konuşan adam mi odeyecek maaslarini. Bu yorumlari okuyan yetkili biri varsa gozlerini kulaklarini acsinlar bu seslere kulak versinler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karadeniz'e ~ 8 yıl önce
Sen laz olduğun için her şeyi bildiğini düşünürsün ama ben yine de yazıyım. Senin gibi, bozuk dayı gibi nefes alması bile zararlı insanlar yüzünden, insanlarımız bu gibi işlerde çalışmak zorunda olduğuna inandırılıyor ve sonuçta iğrenç çalışma şartları yüzünden insanlar ölüyor. Sizin gibi olmayan, farklı düşünen herkes ya yalakadır ya da nemalanan biri değil mi? insan kendini nasıl bilirse karşısındakini de öyle sanırmış. merak ediyorsanız ben sadece havacılığa meraklı, bir nakliye firmasında ücretli olarak çalışan, daha önce de dediğim gibi THY'den ve bir çok çalışanından hiç haz etmeyen biriyim. Sense muhtemelen karadenizli olduğun için THY'de iş bulmuş sonra da korkaklığından internet ortamında ağlayan birisin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000