04 Mart 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Ve son durum, imsik havalimani kr.hv.birligi olarak kullaniliyor, ve dip not; pisin yönü hakim ruzgarlari yandan aliyor, yani buyuk ucak inip kalkmasi cok zor
  • hayırlı olsun, shgm lisans müdürü A.K. görevinden alınmış.
  • 3 kişi de hayatta. Git konuş, öğren ve yaz. Onu da biz mi yapacağız!
  • Ustadlarim sizler daha iyibilirsiniz elbet ama benim gorum sefa beyle ayni Mehmet nazif beyi devlet bataktan kurtardi thy ile satin alarak olan bizlere olucak az para cok is ama kim calisicak merak ediyorum ,iskur bir baslangicti habom ise devami, inanin tum personel gelecek korkusu yasayip herkes baska planlar kurar oldu.Havacilik kulturu ne oldu ama bi cezbedici tarafi kalmadi.....
  • 1997 yılında 583 milyar yaklaşık 4 milyon dolardır. karı büyük zarar yok
  • Thy mevcut yonetimi tarihinin gelmis gecmis en basarisiz, en isci dusmani olan yonetimidir
  • yönetim kurulu başkanının eski fırıncı olduğu bir şirkette herşey olabilir!!!!
  • 583 milyar tl'nin eski para birimi olduğunu okuyup da anlamayanlar var galiba...
  • Bir sekilde rant aktarimi yapilmis gibi gorunuyor suan yine oyle gorunuyor, kesinlikle sorusturulmali
  • 583 milyar TL, sanırım hata var türkiyedeki tüm kitleri satsan bu rakamın yarısı etmez

THY’NİN İKİNCİ IMSIK VAKASI MI?

Türk Hava Yolları’nın son dönemdeki en önemli hamlelerinden biri MNG Teknik ile ilgili attığı adımdı. İçkiydi, kıyafetti, şerbetti derken bir süredir fısıltı halinde dilden dile dolaşan stratejik karar THY tarafından resmen açıklanınca açıkçası herkes kadar ben de şaşırdım. Acaba THY’nin bu hamledeki amacı ne olabilirdi?  Akıllardaki en ciddi soru ise şuydu: “Bütün havacılık şirketleri uzun vadeli planlarını üçüncü havalimanı için yaparken THY’nin bir kaç yıl içinde büyük oranda erimesi beklenen Atatürk Havalimanı’na hangar yatırımı yapmak istemesinin sebebi neydi?”

THY’nin yaptığı açıklamadan anlaşıldığına göre MNG Teknik için belirli süreli bir kiralama düşünülmüyor. Şu an için ortaklık ve satın alma seçenekleri masada... THY mutlaka bunları hesaplamıştır ancak bu satışın perde arkasında hangi hesaplar ve aracılar olduğu açıklanmaya muhtaç ancak açıklanmasını beklemediğim şeyler!

Şimdilik bir virgül koyarak bu satışın THY'ye neler kazandırıp neler kaybettireceğini bekleyelim. Bu sırada da benzer bir olayı hep birlikte hatırlayalım.

1988 yılında işadamı Fuat Imsık tarafından kurulan bin 570 metrelik piste sahip Imsık Havaalanı, eski sahibinin borç batağına girmesinden sonra Fenerbahçe’nin eski başkanlarından Ali Şen’e satılmıştı. Ali Şen’e ait Maş Air, İstanbul ile Bodrum arasında Antonov tipi uçaklarla bir süre seferler düzenledi. Ancak havaalanı arazisi ihtilaflıydı. Arazide Bodrumlu bir kadının da payı vardı ve arazisini vermek istemiyordu. Uzun yargı süreci yaşandı. 

Köylü kadın arazisini kullandırmak istemiyor, Ali Şen ise kadının haklarını yok sayıyordu. Sonra bir günlük operasyonla Imsık Havaalanı, değerinin kat kat fazlasına, açıklanan rakamlarla 1.6 milyon dolara (gerçek rakamın 3 milyon dolar olduğu söyleniyor) Türk Hava Yolları’na satıldı. THY yargı süreci devam eden havaalanını alarak bir anlamda sorunlar yumağını da devraldı.

Akıbetinin ne olacağı belirsiz olan Imsık Havaalanı’ndan bir süre seferler yapıldı. Ancak yargı sürecinin sonunda köylü kadın haklı çıkınca THY’nin Imsık Havaalanı macerasında sona iyice yaklaşıldı. Bütün bu gelişmelerin üstüne Bodrum Güllük’te yeni bir havaalanı yapılmasına karar verilince Imsık Havaalanı’nın hiç bir ehemmiyeti kalmadı.

1997 yılında Bodrum Milas Havalimanı hizmete açıldı ve THY operasyonlarını mecburen buraya kaydırdı. Bir kaç yıl önce satın aldığı havaalanı için ödediği 3 milyon dolar da bir anlamda çöpe atıldı.  Imsık Havaalanı bankalara olan borçlar sebebiyle icra İflas Mahkemesi’nin talebiyle Bodrum İcra Müdürlüğü tarafından satışa çıkarıldı. THY’nin 3 milyon dolar gömdüğü havaalanı 583 milyar TL’ye Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın oldu. Bugün hala şu soruların cevapları sır olarak duruyor: “THY ile Ali Şen arasındaki anlaşmada neler vaad edildi, THY neden böyle bir yatırıma itildi?”

Olayın tarafları THY eski Genel Müdürü Atilla Çelebi, işadamı Ali Şen ve dönemin Ulaştırma Bakanı Ömer Barutçu halen hayatta... Fırsat olsa da bu soruyu bu üç kişiye sorabilsek!

Kafamızdaki sorulara beklediğimiz cevabı alabilir miyiz bilmiyorum ama THY’nin geçmişte yaşanan bu olaydan ders alması gerektiğini nacizane hatırlatmakta fayda görüyorum.

Şimdi değil ama belki yıllar sonra bugünün THY ve MNG Teknik yöneticileri bu satışın perde arkasını anlatırlar...

THY’NİN İKİNCİ IMSIK VAKASI MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Fyosya ~ 5 yıl önce
Ve son durum, imsik havalimani kr.hv.birligi olarak kullaniliyor, ve dip not; pisin yönü hakim ruzgarlari yandan aliyor, yani buyuk ucak inip kalkmasi cok zor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shgm ~ 9 yıl önce
hayırlı olsun, shgm lisans müdürü A.K. görevinden alınmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mantık ~ 9 yıl önce
3 kişi de hayatta. Git konuş, öğren ve yaz. Onu da biz mi yapacağız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
teknisyen ~ 9 yıl önce
Ustadlarim sizler daha iyibilirsiniz elbet ama benim gorum sefa beyle ayni Mehmet nazif beyi devlet bataktan kurtardi thy ile satin alarak olan bizlere olucak az para cok is ama kim calisicak merak ediyorum ,iskur bir baslangicti habom ise devami, inanin tum personel gelecek korkusu yasayip herkes baska planlar kurar oldu.Havacilik kulturu ne oldu ama bi cezbedici tarafi kalmadi.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
a. a ~ 9 yıl önce
1997 yılında 583 milyar yaklaşık 4 milyon dolardır. karı büyük zarar yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cok acik ~ 9 yıl önce
Thy mevcut yonetimi tarihinin gelmis gecmis en basarisiz, en isci dusmani olan yonetimidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rf ~ 9 yıl önce
Başarısız yönetim? komiksiniz hepiniz.
taş da düşebilir ~ 9 yıl önce
yönetim kurulu başkanının eski fırıncı olduğu bir şirkette herşey olabilir!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
583 ~ 9 yıl önce
583 milyar tl'nin eski para birimi olduğunu okuyup da anlamayanlar var galiba...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Her isi boyle ~ 9 yıl önce
Bir sekilde rant aktarimi yapilmis gibi gorunuyor suan yine oyle gorunuyor, kesinlikle sorusturulmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alone ~ 9 yıl önce
583 milyar TL, sanırım hata var türkiyedeki tüm kitleri satsan bu rakamın yarısı etmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000