03 Ağustos 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Ya senin akıl sagligin yerindemi ? Butun doktorlara bu uaftayi nasil yapistirabiliyorsun. Bu konunun hukuki olarak takip isi olacagiz arkadaslae ilgili kisi ile ilgili suc duyrusunda bulunduk. Takipcisi olacagiz.
  • 11 tane ulkede yasadim (babam buyuk elciydi). Bunlardan 5 i avrupa ulkesi. Sen varya bu cumhuriyetin doktorlarina, sağlıkcılarına kurban ol kurban her kurusu hakkiyla en sonuna kadar hak ediyorlar. Keske daha fazla kazansalar
  • Havayollarının Corendon, Onurair, Taiwind ve Freebirdün durumları nedir? Havacılık sadece THY denmi ibaret?
  • Thy'nin amacı ' üzüm yemek değil bağcıyı dövmek' . KÇÖ devam ettiği sürece Thy ayak sürümeye devam edecek gibi görünüyor, çünkü bu şekilde devam etmek finansal bakımdan işine geliyor ;ama bu uygulamayla çalışanlarının güven va aidiyet duygularını hızlı bir şekilde yok ettiğinin,çalışanlarının kızgınlığını had safhaya çıkardığının farkında değil galiba.
  • Karakterli saygili yazin. Doktorlar, hemsireler, saglik ekibine saygimiz sonsuzdur. Nokta. Havaci.
  • CIMER e yazın, bu arsız yönetimi ancak Cumhurbaşkanı düzeltir.
  • Kabin ve kokpite laf utazan tgs li ve teknik arkadaşlara sesleriniyorum ne alaka bu haberin altına diyeceksiniz içimden geldi, kabin ve kokpitin maaşınızı konuşmaktan bıkmadınız mı? Ingilizceniz olsaydı birazcık uçucu personel olurdunuz böyle uzaktan fake fake yorum yazarsınız anca,
  • Bi kaptan olsam şu dönemde şirketten 70 bin lira maaş beklemezdim. Haddimi bilirdim, empati kurardım. Mesela kesilecekse herkesten aynı oranda da kesilsin demezdim. 70bin lira, 50bin olsa mi daha cok zorlar insanı yoksa 7 bin lira, 5 bin olsa mı? Elimi vicdanıma koyardım. 2018’de %40 zam alırken nasıl sesimi çıkarmadıysam şimdi de çıkarmazdım.
  • bu ne kendini begenmislik. daha nice meslek var hepsi de dunya meslegi. pilotluktan otesi yok sanırsın bunu okuyunca. her isin kendine göre rizikosu var. tamamen boş laf. belgesel isine gelince... kuru laf etmissin. dam basinda saksagan vur beline kazmayi. belgeseli yapılmayan hangi konu var. her dalin, uzmanlık alaninin, meslegin artı ve eksi yonlerini goz onune seren dunya kadar belgesel soz kunusu. herkes birbirine bagli sosyal hayatta. zincirdeki halkadan biri koparsa sosyal hayat durur. her insan kendisinin, butunun bir parcasi oldugu bilinciyle hareket etmeli.
  • Abilerimden biri "bizim jargona hakimsin" yazmış; PPL'im var, naçizane. Rumuza takılmayın abi, moussasow7 var, gemerekligurbetçi var, o da olmadıysa kariyerplanlamakoçu var. Saygılar.

THY'nin elindeki ayna düşerse...

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası arasında 'ücret kesintisi'ne ilişkin görüşmeler şimdilik rafa kalktı. Bundan sonra nasıl bir yol haritası izlenecek, bunu ne THY tarafı ne Hava İş tarafı ne de çalışanlar biliyor.

Bilinen tek bir şey var ki, belirsizlik; bir süre daha çalışanların canını sıkmaya devam edecek.

Başından beri bu sürecin, geçmişte tıkanan bütün toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde olduğu gibi, Ankara'nın müdahalesi ile çözüleceğine inananlardanım. Her ne kadar THY kağıt üzerinde özel şirket statüsünde olsa da; Varlık Fonu'na ait ve yönetim atamalarından, işletme şekline kadar, kamunun tam kontrolünde olan bir şirket konumunda...

Bu cihette düşünence, açıkçası 29 Temmuz günü gerçekleşen THY ile Hava İş Sendikası görüşmesinde, THY tarafının masaya kendi iradesi ile değil Ankara'nın talimatı ile oturduğunu ve anlaşmanın kolayca imzalanacağını sanıyordum.
Ancak yanıldım...

Talimat konusunda zihnimde en ufak bir soru işareti yok ama açıkçası protokol aşamasından dönülmesine şaşırdım. Ve şunu düşündüm... Acaba başka bir plan mı var?

Kabul etmek gerekir ki, THY yönetimi pandemi sürecinde sınıfta kaldı. Aslında, pandemi öncesindeki yönetim anlayışı, böylesine büyük bir krizin, bu yönetim anlayışı ile idare edilemeyeceği konusunda net fikirler veriyordu. Şirketin tepe yönetiminin kendi bekaları(!) için çabaladığı resmen olmasa da fiilen en küçük bir flu alan bırakmayacak kadar netti. THY yönetimi vitrinde maalesef ama maalesef şovdan öte geçemedi... Perde arkasında ise deneyimsiz birkaç kişinin inisiyatifine bırakılmış, koskoca  şirket o küçük grubun her zaman ön yaka ceplerinde taşıdıkları egolarına teslim edilmişti. Birkaç satın alınmış kalem ile bu görüntüyü değiştirmek artık mümkün olmadığı için bu kriz ile birlikte mızrak da çuvala sığmaz hale geldi.

THY'nin bugünkü yönetimi, yılların birikimini bozdura bozdura harcayan miras yedi durumuna düştüyse bunda yukarıda belirttiğim gibi, gerçekleri kamufle etmek için girişilen şovlar ve liyakatsiz üç beş kişinin iş bilmezliklerinin ve yersiz egolarının rolü büyüktür.

Aslında pandemi dönemi de MAX krizi de ve hatta  ‪2015-2016‬ krizleri de bu yönetim anlayışının ekmeğine yağ sürmüştür. Yaşanan krizler; sağlıklı yönetilemeyen THY'nin, her seferinde cebinden çıkardığı bir bahane olmuştur.

2000'li yılların başından itibaren, iyi bir alt yapı ve network ağı ile yükselen THY'nin pandemi öncesinde geldiği nokta, işte o sağlam temellerin eseridir ama artık maalesef deniz bitmiştir.

THY içi boşaltılmış, siyasete ve liyakatsiz ellere tam teslim“hasta adam” statüsünde bir şirkettir artık.

Böyle bir şirketin ayağa kalkması da özellikle böyle bir dönemde ve böyle bir yönetim anlayışı ile çok kolay olmayacaktır.
THY yönetiminin başından beri belki de yaptığı en iyi iş, psikolojik projeksiyonu çok iyi kullanmasıdır. Yani her krizde bir suçlu bulmakta ustalaşmışlardır...

Şimdi ise THY yönetiminin psikolojik projeksiyonda kullanacağı materyal yavaş yavaş ortaya çıkıyor:
"Başta pilotlar ve diğer tüm çalışanlar..."

THY yönetimi üzerinde uzlaşılan protokol maddelerinden neden bir anda vazgeçti?
Nihai hedefi neydi?

Pilotlar başta olmak üzere çalışanların sinir uçlarına basmak ve onları isyana teşvik etmek mi?
Olabilir mi?

Eğer THY yönetimi tarihinin en ağır mali sonuçları ile karşılaşırsa fatura kime çıkar?
Tabiki THY'yi yöneten çekirdek kadroya...

Peki pilotlar ve diğer çalışanlar belirsizlik sürecinin sona ermemesi dolayısıyla boykot kararı alırsa ne olur?
İşte o zaman THY yönetimi, kendini kurtarır...

Çünkü, “Tam biz her şeyi yoluna koyacaktık ki, personel boykotu engel oldu” savunmasına tutunacaklar...
Ve bunca yanlıştan ötürü suçlu THY yönetimi değil, hakkını arayan çalışanlar olacak belki de...

İşte bu  yüzden THY çalışanları bu oyuna gelmemelidir. Görevlerine her zamankinden daha sıkı sarılarak yolcularıın tek birini bile mağdur etmeden işlerinin başında olmaları gerekir.

Bu fırsatı karşı tarafa vermeniz için her türlü tahrik yapılacaktır. Birkaç gün önce olduğu gibi, bir grup pilotun uçuşları kesilecek ve belki haklarını savunanların bazıları işten çıkarılacak. Buna tepki olarak uçak başına gitmemek, işi boykot etmek, bu yönetim anlayışının ekmeğine yağ sürmek olur...

Sağduyu ile davranmak ve bu yanılgıya düşmemek bu oyuna gelmemek gerekir.

THY yönetiminin elinde dev bir ayna var. O ayna ile bakıyor ve o aynaya baktırarak göz boyuyorlar... Ancak aynaya yansıyan kısmı onların sandığı gibi gerçek değil... O ayna ellerinden düştüğü anda gerçekler tüm çıplaklığı ile ortaya çıkacak. Bırakın aynayı onlar düşürsün, siz bu oyunu bozan taraf olun...

THY'nin elindeki ayna düşerse...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (292)

Hukuki sureç baslattık ~ 2 ay önce
Ya senin akıl sagligin yerindemi ? Butun doktorlara bu uaftayi nasil yapistirabiliyorsun. Bu konunun hukuki olarak takip isi olacagiz arkadaslae ilgili kisi ile ilgili suc duyrusunda bulunduk. Takipcisi olacagiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cahil seni ~ 2 ay önce
11 tane ulkede yasadim (babam buyuk elciydi). Bunlardan 5 i avrupa ulkesi. Sen varya bu cumhuriyetin doktorlarina, sağlıkcılarına kurban ol kurban her kurusu hakkiyla en sonuna kadar hak ediyorlar. Keske daha fazla kazansalar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Diğer ~ 2 ay önce
Havayollarının Corendon, Onurair, Taiwind ve Freebirdün durumları nedir? Havacılık sadece THY denmi ibaret?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bağcıyı dövmek ~ 2 ay önce
Thy'nin amacı ' üzüm yemek değil bağcıyı dövmek' . KÇÖ devam ettiği sürece Thy ayak sürümeye devam edecek gibi görünüyor, çünkü bu şekilde devam etmek finansal bakımdan işine geliyor ;ama bu uygulamayla çalışanlarının güven va aidiyet duygularını hızlı bir şekilde yok ettiğinin,çalışanlarının kızgınlığını had safhaya çıkardığının farkında değil galiba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zircahil insanlarla dolmus ~ 2 ay önce
Karakterli saygili yazin. Doktorlar, hemsireler, saglik ekibine saygimiz sonsuzdur. Nokta. Havaci.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
NGümüşdağ ~ 2 ay önce
CIMER e yazın, bu arsız yönetimi ancak Cumhurbaşkanı düzeltir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Capt 330 ~ 2 ay önce
Kabin ve kokpite laf utazan tgs li ve teknik arkadaşlara sesleriniyorum ne alaka bu haberin altına diyeceksiniz içimden geldi, kabin ve kokpitin maaşınızı konuşmaktan bıkmadınız mı? Ingilizceniz olsaydı birazcık uçucu personel olurdunuz böyle uzaktan fake fake yorum yazarsınız anca,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haddini Bilen Kaptan ~ 2 ay önce
Bi kaptan olsam şu dönemde şirketten 70 bin lira maaş beklemezdim. Haddimi bilirdim, empati kurardım. Mesela kesilecekse herkesten aynı oranda da kesilsin demezdim. 70bin lira, 50bin olsa mi daha cok zorlar insanı yoksa 7 bin lira, 5 bin olsa mı? Elimi vicdanıma koyardım. 2018’de %40 zam alırken nasıl sesimi çıkarmadıysam şimdi de çıkarmazdım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat ~ 2 ay önce
bu ne kendini begenmislik. daha nice meslek var hepsi de dunya meslegi. pilotluktan otesi yok sanırsın bunu okuyunca. her isin kendine göre rizikosu var. tamamen boş laf. belgesel isine gelince... kuru laf etmissin. dam basinda saksagan vur beline kazmayi. belgeseli yapılmayan hangi konu var. her dalin, uzmanlık alaninin, meslegin artı ve eksi yonlerini goz onune seren dunya kadar belgesel soz kunusu. herkes birbirine bagli sosyal hayatta. zincirdeki halkadan biri koparsa sosyal hayat durur. her insan kendisinin, butunun bir parcasi oldugu bilinciyle hareket etmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Riziko ~ 2 ay önce
Ne ya sen nesin
opel necati ~ 2 ay önce
Abilerimden biri "bizim jargona hakimsin" yazmış; PPL'im var, naçizane. Rumuza takılmayın abi, moussasow7 var, gemerekligurbetçi var, o da olmadıysa kariyerplanlamakoçu var. Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ppl i olan bacaktan anlamaz ki ~ 2 ay önce
Sen hayırdır

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000