28 Ekim 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Arkadaşlar ben pilot olmak için bütün şartları toefl diploma diğer sağlık şartları vs. sağladım. 2016 yılında bir defaya mahsus olmak üzere psikiyatriye gittim ve antiperesan yazmıştı. Şimdi pilot olamayacak mıyım? Bilen varsa aydınlatabilir mi lütfen.
  • Yıllar önce Doğan hastanesine daha mülakatlarım başlamadan gidip kendi paramla baştan sona istedikleri tüm testleri yaptırdım, tabi havacılık bölümüne, benim haberim olmadan sen git bu testleri THY’ye gönder, düşün ki daha THY’den mail bile almamışım, ordaki doktorlar çoğu THY ile anlaşmalı, hatta diğer hastaneleri bile Doğan kadar takmıyorlar
  • Airport forumda bu hukuksuz ve usülsüz uygulamayı yok etmek için çalışıyoruz. Konuyu okuyun ve aramıza katılın arkadaşlar. Haklıyız ve kazanacağız ! http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=154490
  • Selamlar burada insanlar ne yazık ki acı tecrübelerini paylaşmış , belki yetkili biri okur diye bende paylaşmak istedim , e nabız mağduru olarak, ben radyoloji doktoruyum eşim periferk disk bulging den dolayı elendi ve bu işin uzmanı olarak biliyorum ve söylüyorum ki bunun fıtık olmadığı bilimsel yayınlarla ortada olmasına rağmen fıtık olarak kabul ediliyormuş ve elendi, bunun üzerine fizik tedavi uzmanından görüş aldım ve gerek fizik tedavi dr gerek beyin cerrahisi bu olguları tedavi etmemektedir , çünkü bu bulgu yaş almanın doğal bir süreci olarak kemikte ve diskte gelişen olaylar yani kısaca tedavi edilecek bir hastalık değil radyolojik bir bulgu, elbetteki bu konuda yetkin değilim ama bir hekim olarak bunu uçuşa engel kabul etmek bilimsel bir hata olarak görüyorum , bu konuda mutlaka bir uzman görüşü alınmalı , çünkü eğer siz işe başvuru kriterini 35 e çektiyseniz bu bulguların herkese bakılsa %70 -80 ni elemeniz gerekecek , kurula sevk ediliecekse bu konuda uzman bir kurula gönderilmeli benim fikrim, 3-5 kişi toplanıp kendileri öyle kabul ediyor diye şüphede kalınan adayları kendileri tekrar değerlendirmemeli , her konuda yeterince bilgi sahibi olmamak ne ayıp ne hata, etik olan değerlendirilmenin ilgili branş uzmanları tarafından değerlendirilmesi , umarım bu yazıyı THY larından yetkili biri okur , zira bir hayali ve emeği haksız yere elemek vicdanlarda yara bırakır , bu kadar prestijli bir firmanın gereğini yapması adaletli bir seçim konusunda kafalarda soru işaratini çözeceğini düşünüyorum . Saygılar, bol şanslar
  • Gerçekten e nabıza mı bakıyorlar? Ne kadar geçmişe bakıyorlar ne olursa eliyorlar? Çok saçma bu. E babız geçmişi sildirilemiyor mu? herkes cimere yazsın şikayet edilsin komple e nabız kapatılsın.
  • Sivil havacılık okuyup geçmişte annesinin vefatından dolayı piskiyatri muayenesi olan gencecik kızın hayallerini sona erdirdiniz! Lanet olsun hepinize....
  • bu güne kadar hiçbir doktor e nabızdan bakabilirsiniz dediğim halde açıp da ordan tahlillere vs bakmadı. hepsi yeniden tahlil yapıp değerlendiriyor. kesinlikle ne amaçla yapıldığı belli olmayan bir uygulama. belki ailemden bile sakladığım bir hastalığım var bu kimi ilgilendirir? ben 18 yaşını doldurmuş bir bireyim.
  • Dr Serkan Çelik, uçuşa engeli olmayan, ameliyat olup düzelmiş kişileri sağlık kuruluna çıkardığın için umarım geceleri vicdanen rahat uyuyabilirsin. Kendisi gözlük takan bir doktorken; insanların hayallerini yıktın. 1,5 senelik mülakatları başarıyla geçip ve sivil havacılık hastahanelerinden aldığı olumlu rapora rağmen kurula sevk ettiğin tüm adayların çaldığın geleceğiyle uyuyamadığın her gece ve yaşadığın her olumsuzlukta bizleri hatırla.
  • E nabız fislemedir Kamu yararı yoktir. Derhal kapatılmalıdir.
  • Şu E-Nabiz'a en başta baksalardi ne vaktimiz ne paramiz ne de enerjimiz boşa giderdi

THY'nin e nabız'a girmesi yasal mı?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Havacılık Sağlık Talimatıyla(SHT-MED), havacılık personellerinin sağlık muayene kuralları ve esasları belirlenerek sağlık raporlarını düzenleme yetkisi bazı hastanelere verilmiştir. Havacılık personelinin fiziksel, mental ve ruhsal iyilik halini gösteren raporların uygun olması halinde, SHGM onayı ile ilgili kişiye sağlık sertifikası düzenlenir ve sağlık açısından uygun olduğu tescil edilir.

Sivil Havacılık otoritesi tarafından tanınan ve yetkilendirilen sağlık kuruluşlarında verilen bu raporların limitlere uygun olması halinde, rapor sahibi adayın işe başlaması uygun görülmesi gerekirken son dönemde yeni bir moda başladı. Diğer şirketlerde var mı bilmiyorum ancak Türk Hava Yolları, işe alım sırasında istenen bu raporlara güvenmiyor olacak ki, bir de adayların - e nabız sisteminden geçmiş tarihli sağlık verilerini inceliyor.

Adayın geriye dönük, bütün sağlık seceresi tek tek inceleniyor ve geçmişte yaşadığı herhangi bir rahatsızlık, yetkili hastaneden güncel sağlık raporu almış olsa bile, işe girişine engel olarak önüne konulabiliyor.

Burada açıkça SHGM’nin uluslararası kriterleri gözeterek hazırlattığı talimat da, o talimatlar gereği sağlık raporu hazırlayan yetkili hastaneler de THY iş yeri hekimliği tarafından by pass ediliyor, tanınmıyor.

İşin bir handikaplı tarafı bu…

Diğeri ise Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve kişiye özel sağlık bilgilerinin yer aldığı - e nabız sistemine üçüncü kişilerce, dolaylı yoldan giriliyor olması…

Nedir bu - e nabız ona bir bakalım önce…

“E-Nabız; sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.’’

Yani sağlık verilerinin gizliliği Anayasa ile güvence altına alınmış olmasına rağmen  THY hekimleri, e nabız geçmişine bakma hakkını kimden, hangi yasadan alıyor?

Hasta Hakları Yönetmeliği’nin 16. maddesi şöyle diyor: “Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili veya kanuni temsilcisi vasıtası ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.”

THY iş yeri hekimi, THY’ye başvuran bir adayın tedavi süreci ile doğrudan ilgili mi?

Hayır…

Peki hangi hakla e nabız geçmişine bakabiliyor?

Bu suçlamaya muhtemelen THY’den şöyle bir cevap gelecektir: “ Adaylar kendi rızası ile açıp e nabız sistemini işyeri hekimine gösteriyor”

Evet doğru…

THY, zaten başvuruya gelen adaylara, “ İşe giriş mülakatına gelmeden önce, e nabız uygulamasını indirin ve THY işyeri hekiminin istemesi halinde kişisel verilerinizi paylaşın” diyor.

THY, e nabız şifresini adaylardan alıp sağlık verilerini kontrol etmenin suç olduğunun farkında ve bunun için adaylara  kendi rızalarıyla sisteme giriş yaptırıyor ve oradan bütün sağlık verilerini tek tek inceliyor.

SHGM yetkili havacılık tıp merkezlerinden “sağlık durumunun iyiliği”ne dair rapor almasına rağmen birçok aday, geçmişte yaşadığı farklı rahatsızlıklardan dolayı olumsuz değerlendiriliyor ve iş hayalleri suya düşüyor.

Peki bir aday e nabız şifresini vermeyi reddederse ne olur?

Yasal olarak böyle bir hakka sahip ama o durumda da yine adayın elenmesi kaçınılmaz olur. Dolayısıyla her aday süreçten elenmemek için e nabız hesabını, iş yeri hekiminin incelemesine açıyor.

Son dönemde birçok aday, tüm aşamaları geçmesine rağmen, geçmişte yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı bu şekilde elendi.

Merak ediyorum, THY hatırlı kişilerin referansı ile gelen adayların da sağlık seceresini böyle dikkatli inceleyeliyor mu?

Bir de aklıma şu geliyor: Acaba referansı olmayan adayları elemek için bu e nabız sistemini bir araç olarak mı kullanıyorlar?

Eğer öyleyse gariban çocuklarını aylarca işe girme vaadiyle neden oyalıyprsunuz?

Bunun vebali ağır değil mi? 

THY'nin e nabız'a girmesi yasal mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (131)

muhammet ~ 2 ay önce
Arkadaşlar ben pilot olmak için bütün şartları toefl diploma diğer sağlık şartları vs. sağladım. 2016 yılında bir defaya mahsus olmak üzere psikiyatriye gittim ve antiperesan yazmıştı. Şimdi pilot olamayacak mıyım? Bilen varsa aydınlatabilir mi lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğan hastanesi ~ 5 ay önce
Yıllar önce Doğan hastanesine daha mülakatlarım başlamadan gidip kendi paramla baştan sona istedikleri tüm testleri yaptırdım, tabi havacılık bölümüne, benim haberim olmadan sen git bu testleri THY’ye gönder, düşün ki daha THY’den mail bile almamışım, ordaki doktorlar çoğu THY ile anlaşmalı, hatta diğer hastaneleri bile Doğan kadar takmıyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
E-Nabız Kontrolü Tümüyle Usülsüzdür !!! ~ 6 ay önce
Airport forumda bu hukuksuz ve usülsüz uygulamayı yok etmek için çalışıyoruz. Konuyu okuyun ve aramıza katılın arkadaşlar. Haklıyız ve kazanacağız ! http://forum.airporthaber.com/showthread.php?t=154490

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dilek Acar ~ 7 ay önce
Selamlar burada insanlar ne yazık ki acı tecrübelerini paylaşmış , belki yetkili biri okur diye bende paylaşmak istedim , e nabız mağduru olarak, ben radyoloji doktoruyum eşim periferk disk bulging den dolayı elendi ve bu işin uzmanı olarak biliyorum ve söylüyorum ki bunun fıtık olmadığı bilimsel yayınlarla ortada olmasına rağmen fıtık olarak kabul ediliyormuş ve elendi, bunun üzerine fizik tedavi uzmanından görüş aldım ve gerek fizik tedavi dr gerek beyin cerrahisi bu olguları tedavi etmemektedir , çünkü bu bulgu yaş almanın doğal bir süreci olarak kemikte ve diskte gelişen olaylar yani kısaca tedavi edilecek bir hastalık değil radyolojik bir bulgu, elbetteki bu konuda yetkin değilim ama bir hekim olarak bunu uçuşa engel kabul etmek bilimsel bir hata olarak görüyorum , bu konuda mutlaka bir uzman görüşü alınmalı , çünkü eğer siz işe başvuru kriterini 35 e çektiyseniz bu bulguların herkese bakılsa %70 -80 ni elemeniz gerekecek , kurula sevk ediliecekse bu konuda uzman bir kurula gönderilmeli benim fikrim, 3-5 kişi toplanıp kendileri öyle kabul ediyor diye şüphede kalınan adayları kendileri tekrar değerlendirmemeli , her konuda yeterince bilgi sahibi olmamak ne ayıp ne hata, etik olan değerlendirilmenin ilgili branş uzmanları tarafından değerlendirilmesi , umarım bu yazıyı THY larından yetkili biri okur , zira bir hayali ve emeği haksız yere elemek vicdanlarda yara bırakır , bu kadar prestijli bir firmanın gereğini yapması adaletli bir seçim konusunda kafalarda soru işaratini çözeceğini düşünüyorum . Saygılar, bol şanslar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam4 ~ 7 ay önce
Gerçekten e nabıza mı bakıyorlar? Ne kadar geçmişe bakıyorlar ne olursa eliyorlar? Çok saçma bu. E babız geçmişi sildirilemiyor mu? herkes cimere yazsın şikayet edilsin komple e nabız kapatılsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burcu yahoy ~ 7 ay önce
Sivil havacılık okuyup geçmişte annesinin vefatından dolayı piskiyatri muayenesi olan gencecik kızın hayallerini sona erdirdiniz! Lanet olsun hepinize....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atakan ~ 7 ay önce
Gercekten mi ? Isminiz nedir bende birebir ayni durumdayim suan bugun olumsuz mail geldi
Adam4 ~ 7 ay önce
Nasıl oluyor? Sağlık raporu almış olmanıza rağmen THY hekimi aç e nabız uygulamanı bakacağım mı diyor? Açıklar mısınız?
Ana baba yok ~ 7 ay önce
Tarefik kazasında anami babami kaybettim. Bunun yüzüne psikiyatri e gittim. Hayatımla oynadınız. Bilsem gitmezdim. Ke ndi iyikugunm için gittim. Geleceğimi s... için değil.
burcu ~ 7 ay önce
bu güne kadar hiçbir doktor e nabızdan bakabilirsiniz dediğim halde açıp da ordan tahlillere vs bakmadı. hepsi yeniden tahlil yapıp değerlendiriyor. kesinlikle ne amaçla yapıldığı belli olmayan bir uygulama. belki ailemden bile sakladığım bir hastalığım var bu kimi ilgilendirir? ben 18 yaşını doldurmuş bir bireyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sağlık kurulu mağduru ~ 7 ay önce
Dr Serkan Çelik, uçuşa engeli olmayan, ameliyat olup düzelmiş kişileri sağlık kuruluna çıkardığın için umarım geceleri vicdanen rahat uyuyabilirsin. Kendisi gözlük takan bir doktorken; insanların hayallerini yıktın. 1,5 senelik mülakatları başarıyla geçip ve sivil havacılık hastahanelerinden aldığı olumlu rapora rağmen kurula sevk ettiğin tüm adayların çaldığın geleceğiyle uyuyamadığın her gece ve yaşadığın her olumsuzlukta bizleri hatırla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
E nabız ~ 7 ay önce
E nabıza yasal zemin hazırlayan tüm düzenlemeler Anayasa Mahkemesi tarafından 2 kez(663 sayılı KHK 47.madde) Danıştay tarafından 2 genelge ve 2 yönetmeliğin yürütmesi durdurulup iptal edildi.E nabız hukuki değildir.
E nabız fislemedir. ~ 8 ay önce
E nabız fislemedir Kamu yararı yoktir. Derhal kapatılmalıdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
E-Nabiz Mağduru ~ 8 ay önce
Şu E-Nabiz'a en başta baksalardi ne vaktimiz ne paramiz ne de enerjimiz boşa giderdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ebesinin nabzi ~ 8 ay önce
Kardeşim soyke diyurum. Insan doktura gider tedavi olur. Doktur bak bu hastalıktsn tedavi okursan. Şen basın belaya girer. 1 sistemden kimsenim haberi yok. 2. Doktur a gitmek suç olmuş. 3. Doktur şerefsiz olmuş. Bu sistem hiç-bir yararı görmedim. Derhal kapatılmalı.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000