28 Ekim 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • E nabız fislemedir Kamu yararı yoktir. Derhal kapatılmalıdir.
  • Şu E-Nabiz'a en başta baksalardi ne vaktimiz ne paramiz ne de enerjimiz boşa giderdi
  • Arkadaskar e nabiz ne yazık ki fişlemek için yapılmış. DOKTORA gitmek suç olmuş. Kamu yararı yoktur. Insanin 1 hastalığı olup olmadığı doktor tahlil yapar. Bulur. Eler .bu boyke değil. E nabuza bak. Hangi doktura gotmis. Şu anda öyle bir hastalık yok. Önemli değil ele torpilli çok.
  • Arkadaşlar birinizde çıkıp yer hizmetlerini anlatın yaa arkadaşlarımız 0030 dan çıkarılıp servis 01de 3 te eve varıp tek servis dolanıyor saba 11 mesaisine 0930 servisi ile geliyor insanlar resmen uyutulmadan ise getiriliyor ve kimse bu konuyu gündeme taşımıyor!
  • Ben D... hastanesindeki kalp doktoruna kalp hastası olmadığını ispatla diye gönderilip tüm tetkikleri yaptıktan sonra kabinden elendim. Kalp hastasıymışım diye korkup amerikan hastanesine tetkik yaptırdım ve sapasağlam olduğum anlaşıldı. D.. hastanesine gidip kalp sonuçlarımı istedim vermediler.
  • bu halk hiyar oldugu muddetce boyle. tiksiniyorum bu ulkeden yakinda yolcuyum. kendi gunahlarnizda bogulun. sozde muslumanlar hepiniz obur tarafta hesap vericeksiniz.
  • Cimere sikayet edilmesi gereken bir uygulama, kisinin ozel bilgilerini gostermeye mecbur birakilmasi kisisel verilerin korunmasi kanununa aykiridir..
  • ne emgegi ya, sebepsiz yere 10 dakikalik mulakatlarla elenenlerin oldugu yere girmissin diye saygi mi gostercez sana? Senden once kimler BUTUN ASAMALARI SAGLIK DA DAHIL GECIP 10 Dakikalik mulakatlarla haksiz yere elendi. Boyle bir meslege cadet piloto saygi duymuyoruz. saygiyi haketmiyorsunuz.
  • Bunu yalanların derhal cezalandırılması gerekiyor. Adaylara tavsiyem bu yola başvuranları konusunda uzman bir avukat ile dava etmeniz.
  • Boşuna burada yasa masa demeyin. Bu şirketin her kademesinde torpil var. Arada bir kaç kişi torpilsiz girmiştir. istisnalar kaideyi bozmaz. Bu şirkete girenlerin %95 i torpille giriyor. Kimse bana maval okumasın. Torpille girenlere bu millet hakkını helal etmez...haram zıkkım olsun.

THY'nin e nabız'a girmesi yasal mı?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Havacılık Sağlık Talimatıyla(SHT-MED), havacılık personellerinin sağlık muayene kuralları ve esasları belirlenerek sağlık raporlarını düzenleme yetkisi bazı hastanelere verilmiştir. Havacılık personelinin fiziksel, mental ve ruhsal iyilik halini gösteren raporların uygun olması halinde, SHGM onayı ile ilgili kişiye sağlık sertifikası düzenlenir ve sağlık açısından uygun olduğu tescil edilir.

Sivil Havacılık otoritesi tarafından tanınan ve yetkilendirilen sağlık kuruluşlarında verilen bu raporların limitlere uygun olması halinde, rapor sahibi adayın işe başlaması uygun görülmesi gerekirken son dönemde yeni bir moda başladı. Diğer şirketlerde var mı bilmiyorum ancak Türk Hava Yolları, işe alım sırasında istenen bu raporlara güvenmiyor olacak ki, bir de adayların - e nabız sisteminden geçmiş tarihli sağlık verilerini inceliyor.

Adayın geriye dönük, bütün sağlık seceresi tek tek inceleniyor ve geçmişte yaşadığı herhangi bir rahatsızlık, yetkili hastaneden güncel sağlık raporu almış olsa bile, işe girişine engel olarak önüne konulabiliyor.

Burada açıkça SHGM’nin uluslararası kriterleri gözeterek hazırlattığı talimat da, o talimatlar gereği sağlık raporu hazırlayan yetkili hastaneler de THY iş yeri hekimliği tarafından by pass ediliyor, tanınmıyor.

İşin bir handikaplı tarafı bu…

Diğeri ise Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve kişiye özel sağlık bilgilerinin yer aldığı - e nabız sistemine üçüncü kişilerce, dolaylı yoldan giriliyor olması…

Nedir bu - e nabız ona bir bakalım önce…

“E-Nabız; sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.’’

Yani sağlık verilerinin gizliliği Anayasa ile güvence altına alınmış olmasına rağmen  THY hekimleri, e nabız geçmişine bakma hakkını kimden, hangi yasadan alıyor?

Hasta Hakları Yönetmeliği’nin 16. maddesi şöyle diyor: “Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili veya kanuni temsilcisi vasıtası ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.”

THY iş yeri hekimi, THY’ye başvuran bir adayın tedavi süreci ile doğrudan ilgili mi?

Hayır…

Peki hangi hakla e nabız geçmişine bakabiliyor?

Bu suçlamaya muhtemelen THY’den şöyle bir cevap gelecektir: “ Adaylar kendi rızası ile açıp e nabız sistemini işyeri hekimine gösteriyor”

Evet doğru…

THY, zaten başvuruya gelen adaylara, “ İşe giriş mülakatına gelmeden önce, e nabız uygulamasını indirin ve THY işyeri hekiminin istemesi halinde kişisel verilerinizi paylaşın” diyor.

THY, e nabız şifresini adaylardan alıp sağlık verilerini kontrol etmenin suç olduğunun farkında ve bunun için adaylara  kendi rızalarıyla sisteme giriş yaptırıyor ve oradan bütün sağlık verilerini tek tek inceliyor.

SHGM yetkili havacılık tıp merkezlerinden “sağlık durumunun iyiliği”ne dair rapor almasına rağmen birçok aday, geçmişte yaşadığı farklı rahatsızlıklardan dolayı olumsuz değerlendiriliyor ve iş hayalleri suya düşüyor.

Peki bir aday e nabız şifresini vermeyi reddederse ne olur?

Yasal olarak böyle bir hakka sahip ama o durumda da yine adayın elenmesi kaçınılmaz olur. Dolayısıyla her aday süreçten elenmemek için e nabız hesabını, iş yeri hekiminin incelemesine açıyor.

Son dönemde birçok aday, tüm aşamaları geçmesine rağmen, geçmişte yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı bu şekilde elendi.

Merak ediyorum, THY hatırlı kişilerin referansı ile gelen adayların da sağlık seceresini böyle dikkatli inceleyeliyor mu?

Bir de aklıma şu geliyor: Acaba referansı olmayan adayları elemek için bu e nabız sistemini bir araç olarak mı kullanıyorlar?

Eğer öyleyse gariban çocuklarını aylarca işe girme vaadiyle neden oyalıyprsunuz?

Bunun vebali ağır değil mi? 

THY'nin e nabız'a girmesi yasal mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (115)

E nabız fislemedir. ~ 7 gün önce
E nabız fislemedir Kamu yararı yoktir. Derhal kapatılmalıdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
E-Nabiz Mağduru ~ 9 gün önce
Şu E-Nabiz'a en başta baksalardi ne vaktimiz ne paramiz ne de enerjimiz boşa giderdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ebesinin nabzi ~ 7 gün önce
Kardeşim soyke diyurum. Insan doktura gider tedavi olur. Doktur bak bu hastalıktsn tedavi okursan. Şen basın belaya girer. 1 sistemden kimsenim haberi yok. 2. Doktur a gitmek suç olmuş. 3. Doktur şerefsiz olmuş. Bu sistem hiç-bir yararı görmedim. Derhal kapatılmalı.
E nabız fişleme. ~ 9 gün önce
Arkadaskar e nabiz ne yazık ki fişlemek için yapılmış. DOKTORA gitmek suç olmuş. Kamu yararı yoktur. Insanin 1 hastalığı olup olmadığı doktor tahlil yapar. Bulur. Eler .bu boyke değil. E nabuza bak. Hangi doktura gotmis. Şu anda öyle bir hastalık yok. Önemli değil ele torpilli çok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yer hizmetleri! ~ 16 gün önce
Arkadaşlar birinizde çıkıp yer hizmetlerini anlatın yaa arkadaşlarımız 0030 dan çıkarılıp servis 01de 3 te eve varıp tek servis dolanıyor saba 11 mesaisine 0930 servisi ile geliyor insanlar resmen uyutulmadan ise getiriliyor ve kimse bu konuyu gündeme taşımıyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
D hastanesi mağdurları ~ 19 gün önce
Ben D... hastanesindeki kalp doktoruna kalp hastası olmadığını ispatla diye gönderilip tüm tetkikleri yaptıktan sonra kabinden elendim. Kalp hastasıymışım diye korkup amerikan hastanesine tetkik yaptırdım ve sapasağlam olduğum anlaşıldı. D.. hastanesine gidip kalp sonuçlarımı istedim vermediler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soru ~ 18 gün önce
Hiçbir tanı çıkmadan ve size sonuçları söylemeden direkt elediler mi??
hiyar ~ 19 gün önce
bu halk hiyar oldugu muddetce boyle. tiksiniyorum bu ulkeden yakinda yolcuyum. kendi gunahlarnizda bogulun. sozde muslumanlar hepiniz obur tarafta hesap vericeksiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arvederc-She ~ 19 gün önce
Cimere sikayet edilmesi gereken bir uygulama, kisinin ozel bilgilerini gostermeye mecbur birakilmasi kisisel verilerin korunmasi kanununa aykiridir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şikayet ~ 17 gün önce
Bence sen bunu bir dene bakalım.
Haksızlıkla Mücadele ~ 14 gün önce
Etmeliyiz elbet. Böyle bir sistemden kimsenin haceri yok Ben de mağdurum. Uzman çavuş olamadım. Kendi mesleğimi yapacam. Neymiş. 4 yıl önceki şu hastalığından dolayı olamazsın. Ormancılık okurken neden söylemedin. Tedavi olursan kendi mesleğimi bile yapamasın.
ne emegi ~ 19 gün önce
ne emgegi ya, sebepsiz yere 10 dakikalik mulakatlarla elenenlerin oldugu yere girmissin diye saygi mi gostercez sana? Senden once kimler BUTUN ASAMALARI SAGLIK DA DAHIL GECIP 10 Dakikalik mulakatlarla haksiz yere elendi. Boyle bir meslege cadet piloto saygi duymuyoruz. saygiyi haketmiyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ciddi bir bak ihlali ~ 20 gün önce
Bunu yalanların derhal cezalandırılması gerekiyor. Adaylara tavsiyem bu yola başvuranları konusunda uzman bir avukat ile dava etmeniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
torpilli!! ~ 20 gün önce
Boşuna burada yasa masa demeyin. Bu şirketin her kademesinde torpil var. Arada bir kaç kişi torpilsiz girmiştir. istisnalar kaideyi bozmaz. Bu şirkete girenlerin %95 i torpille giriyor. Kimse bana maval okumasın. Torpille girenlere bu millet hakkını helal etmez...haram zıkkım olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mimar_anne ~ 20 gün önce
Aynen öyle bende öyle girdim. Sizin hatanız adaminizi önceden ayarlamamaniz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000