09 Ağustos 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sektör pilota doydu, şu an hali hazırda lisansı elinde bir sürü işsiz pilot var yenileri de işsiz pilot kadrosuna eklensin istiyorlar, bir şeyin arzı çoksa fiyatı düşer, amaç sektöre pilot pompalayıp yaparsan bu maaşa yapmazsan dışarda senin işini yapacak binlerce pilot var demek, sonra uçuş saatini doldurmak için bedavaya uçan first officerlar göreceksiniz
  • Bence Thy'nın bu uygulamaya geçmek istemesinin asıl nedeni ,kendi şirketi için borçlandırarak yetiştirdiği pilotların eğitim ücretlerinin finansmanını sağlamak, bir taşla iki kuş vurmak..
  • iyi oldu umarim daha beter olurlar. insan olmayi ogrenirlerse ve musterilerine karsi(ogrenciler) esas durusa gecerlerse belllllki bikactane bulurlar hahahahaha THY ninki ueo degilmi gayet de disariya egitim verebilir.
  • Bahsetmiş olduğunuz TAFA genel müdürü, vizyonuyla, katkılarıyla bu sektörün gelişimi ve eğitim kalitesinin artırılması noktasında sektör için büyük bir şanstır. Unutmayın vagonları lokomotif çeker, TAFA bu sektörün lokomotifidir.
  • DHMİ nin itfaiye araçlarının 1 tanesi ortalama 20 milyon. Peki hiç düşündünüz mü bu kadar pahalı araçları başka kurum ve belediyeler niye almıyor. Çünkü bu araçlar kullanılmadıkları halde arıza veriyor ve her bir arızası 100 bin tl. Asıl skandal ise yerli üretim yalan ve dolandırıcılıkla VOLKAN Firması (külliyeden dan destekli)2015 yılında arızalı araçları DHMİ ye yediriyor ve bu araçlar tarihte görülmemiş rezillikle arızalı satın alınıyor. 2 sene garanti bittikten sonra her arıza en az 50 bin. Volkan firmasının araçlarının alt kısmı mercedes, üst kısmı italyan yazılım yani kombinasyon kısmı yerli ve kronikleşmiş arızalarda zaten burada.araçlar kendi kendine su v köpük atıyor. Bu araçları onaylayan memur Hakan...müdür kürşat dair başkanı.devletin değil sermayenin hizmetkarları karşılığını alıyor. BTS uyuyor zaten diğerleri kula kul. teftiş bu konuyu araştırmaz ise görevi kötüye kullanma. bu araçlar olaya gitseler hemen dökülecekler.onun için havalimanında zaten kullanılmıyorlar düşüncs
  • THY bundan sonra kaptanlık upgrade lerini sadece Anadolujet markasına geçmeyi kabul eden adaylar çin yapmalı. Yabancılara ancak Anadolujet e dönmeyi kabul ederlerse dönüş izni verilmeli
  • İlk tercih olsa dahi her kurumun olduğu gibi TAFA'nında bir kapasitesi var. Dolayısıyla bu kaynak kısıtını göz ardı etmemek gerekiyor.
  • Florya uçuş eğitime gidip gelirken bu aydın üniversiyetesi ile dalga geçerdik. Burdan mezun olabı pilot yapacaklar diye :). Hayat
  • Akademinin Ortaklık bünyesinden ayrılmasıyla ticari bir şirket unvanın olduğunu ve bu yüzden gelir elde etmek amaçlı third party satışlarının yapacak olması, rekabet ettiği Lufthansa, Emirates gibi şirketlerin de yaptığı bir uygulama. Buradaki amaç ülkedeki diğer okulları daha kötü duruma düşürmek değil, yurtdışına da açılarak dünyadaki eğitim piyasasında ülkenin pasta payını artırmak. Şartlar oluşmadığı için şimdiye dek uygulanamamıştı. Geçmişe yönelik araştırmalara bakarsanız THY'nin Aydın'daki havaalanını kiralamasının ve ayrı bir şirket olma amaçlarından biri olarak görülebilir.
  • Bir şeyi bozmak istiyorsanız onu sulandırırsınız. Sonunda yok olacaktır. O kadar okul ve bölüm açıldı ki pilotajda kalite yerlere düşecek. İşsiz kalacaksınız. Üstüne tip eğitimi ayağına dolandırılıp ortada bırakılacaksınız. Birkaç yıl sonra sektör ne hale gelecek hep beraber göreceğiz. Pilotaj bölümünden mezun olanların da garanti iş bulabileceğini sanmıyorum. İyi bir uçuş okulu mezunu genç mühendis her zamsn onların önündedir.

THY'nin bu hamlesi kurulu sistemi yıkabilir

Türk sivil havacılık sektörünün önümüzdeki yıllarda kaç uçağa, kaç pilota, kaç teknisyene veya kaç kabin memuruna ihtiyaç duyacağına yönelik bir fikri olan var mı?

Bu konuda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, herhangi bir havayolunun veya üniversitelerin, ciddiye alınabilecek bir çalışmasına denk gelen oldu mu?

SHGM'nin yayınladığı 2019-2023 stratejik planında, buna yönelik bir çalışma var mı diye bakındım ancak orada da somut bir çalışma ne yazık ki yer almıyor.

Yıllardır bilindik sözler... Türkiye'nin sivil havacılık konusunda eğitim üssü haline getirilmesi... vs...

Kalıplaşmış, geçiştirilmiş, içi boş ve üzerine kafa yorulmayan sözler dışında, ileriye dönük bir insan kaynakları stratejisi yok maalesef...

Mantar gibi çoğalan üniversiteler, bir biri ardına eğitimlere açılan özel uçuş eğitim organizasyonları ve buralarda binlerce lirasını geleceği için harcayan sayısız öğrenci...

Sektör ile koordinasyon sıfır...

Sektörün  hangi alanda, ne kadar yetişmiş iş gücüne ihtiyacı var, bilen yok...

“Havaalanı yapıldı” diye reklam yapılarak üniversiteler açılıyor ve her yıl o üniversitelere yeni bölümler ekleniyor. Üstelik mevcut bölümlerden mezun olanlar iş bulamazken... Bırakın iş bulmayı staj dahi bulamıyorken...

Diğer bölümlere göre kısmen öğrenci kontenjan sayısı daha az olan pilotaj bölümlerine bakalım...

Bu yıl İstanbul'da iki üniversite daha pilotaj bölümü açtı mesela...

Aydın Üniversitesi ile Nişantaşı üniversiteleri'nin de eklenmesiyle pilotaj eğitimi veren üniversite sayısı 12 oldu.
Bu okulların yıllık öğrenci kapasiteleri 385...

Bir o kadar da özel uçuş okulu var. Onların da kapasiteleri toplamda bunun biraz üzerinde...

Havayollarının kendi eğitim ve pilot yetiştirme organizasyonlarını da ekleyelim bunlara...

Diğer eğitimlere göre çok pahalı bir eğitim olması dolayısıyla her yıl milyonlarca dolar akıyor bu eğitimlere...

Sektörün ne kadar pilota ihtiyacı olduğu hesaplanmadan, sisteme pilot pompalanıyor.

Elbette pilot ihtiyacı her zaman olacak ama bazı dönemlerdeki yığılmaların geçici de olsa mağduriyetlere neden olacağı da açık...

Özellikle pandemi sürecinde bu yığılmanın diğer tüm bölümlerle birlikte pilotaj eğitimi alanlar için de geçerli olduğunu söylemek mümkün...

Okullar açılmasın, eğitim verilmesin demiyorum elbette ama bunu bir sistem dahilinde yapmanın gerekliliğine vurgu yapmak istiyorum.

Bir örnekle izah edeyim.

Havacılık sektörü için en büyük pazarlardan biri olan Hindistan'da son yıllarda özellikle pilotaj eğitimi için yurtdışına milyonlarca dolar akıyor ama yine de ihtiyaçlar karşılanamıyordu. Hindistan devleti buna çözüm bulabilmek için, bir çalışma yaptı. Önce bir projeksiyon çizildi ve ihtiyaç belirlendi. Hali hazırda 9 bin civarında pilot bulunan Hindistan'ın önümüzdeki beş yıl içerisinde 9 bin 488 pilota daha ihtiyaç duyacağı ortaya konuldu.

Bunun mevcut sistemle karşılanması mümkün olmadığı için Havacılık Bakanlığı, ucuş eğitimleri verilmesi için beş havalimanını sembolik fiyatlarla kiralama kararı aldı. Bu havalimanlarında 8 yeni uçuş okulu kuruldu. İhtiyaçlar çerçevesinde her biri sisteme pilot yetiştirecek ve bu sistem sayesinde eğitim için harcanan milyonlarca dolar döviz ülkede kalmış olacak.

Gelelim bize...

Türkiye'de 31 Ağustos'tan itibaren yurtdışından alınan pilot lisanslarının Türk lisansına çevrilmesi konusunda zorlaştırıcı bazı değişiklikler yürürlüğe girmiş olacak. Amaç içerdeki kurulu sistemi korumak... Bir açıdan hak verebiliriz. Ama içeride de haksız rekabete karşı bir şeyler yapmak gerekiyor.

Türk Hava Yolları, birkaç hafta önce artık dışarıdan pilotaj eğitimi için öğrenci kabul edebileceğini açıkladı mesela...
Yani şu anda sadece kendi filosu için pilot yetiştiren THY, ücreti karşılığında pilot adayı kabul edebilecek. Belki bu hamle pek dikkat çekmedi ama yıllarca büyük emek verilerek kurulan sistemi alt üst edebilecek bir karar aslında bu...

Eğer uçuş akademisinin önünde Türk Hava Yolları  ibaresi varsa, aklında pilot olmak olan birisinin başka bir kurumu tercih etme olasılığı yüzde kaçtır?

Kesinlikle ilk tercih orası olacaktır...

Hali hazırda kendi filosu için yetiştireceği bir kısım pilotu Türkiye'deki bazı okullar ile birlikte yurtdışında da yetiştirme yoluna giderken, dışarıdan pilot adayı kabul etmek de neyin nesidir? Üstelik kendisi için yetiştirdiği pilot adaylarına 140 bin euro'ya eğitim satan THY, dışarıdan alacağı adaylara nasıl bunun çok altında fiyatla eğitim verecek? İçerideki pilot adayları bu fiyat politikasına acaba ne diyecek?

Ve en önemlisi, THY'nin gerçekten böyle bir organizasyona ihtiyacı var mıydı?

Tabi bu fikir gerçekten hayata geçirilecek mi, yoksa okulun başındaki yöneticinin kendisini kanıtlamaya yönelik bir  stratejisi mi?

Bunu bilemiyorum ancak böyle bir projenin hayata geçmesi demek, diğer uçuş okullarının işlerinin bir hayli zora girmesi anlamına gelir. THY gibi bir marka altında böyle bir oluşuma girilmesi halinde diğer uçuş okullarının haksız rekabet koşullarından dolayı sadece ikinci alternatif durumuna geleceği de açıktır. Böyle bir ortam, sistemin toptan iflasa sürüklenmesi anlamına gelir. THY bu sistemle pilotaj eğitimi anlamında sınırı olmayan bir büyüme sürecine girerken diğerleri sistemin dışında kalacakları için kapılarına belki de kilit vurmak zorunda kalacaklar. Bu organizasyonların yaptıkları uçak, simülatör, alt yapı ve istihdam yatırımlarının da  heba olabileceği gerçeğini unutmamak gerekir.
Özetle Türk sivil havacılığında sistemli bir alt yapı kurulmadığı için, eğitim sektörünün canı pamuk ipliğine bağlı gibi duruyor. Pandeminin başında ani bir kararla THY, filoların bir kısmını geri çekince özel okulların nasıl paniklediğini gördüysek aynı şekilde alternatif eğitim organizasyonunu hayata geçirmesi de sektörün işini zorlaştırıcak ve tehlikeli bir tekelleşmenin önünü de açacaktır.

Bu tehlikeli adımların sonuçları vahim olabilir. Nasıl ki, havayolu taşımacılığı sektöründe bugün sadece THY ve Pegasus kaldı, diğerleri haksız rekabete karşı direnemediyse, aynı sonu uçuş eğitim sektörünün yaşaması da kaçınılmaz olur.

THY'nin bu hamlesi kurulu sistemi yıkabilir

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (53)

Sektörel ~ 2 ay önce
Sektör pilota doydu, şu an hali hazırda lisansı elinde bir sürü işsiz pilot var yenileri de işsiz pilot kadrosuna eklensin istiyorlar, bir şeyin arzı çoksa fiyatı düşer, amaç sektöre pilot pompalayıp yaparsan bu maaşa yapmazsan dışarda senin işini yapacak binlerce pilot var demek, sonra uçuş saatini doldurmak için bedavaya uçan first officerlar göreceksiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asıl neden ~ 2 ay önce
Bence Thy'nın bu uygulamaya geçmek istemesinin asıl nedeni ,kendi şirketi için borçlandırarak yetiştirdiği pilotların eğitim ücretlerinin finansmanını sağlamak, bir taşla iki kuş vurmak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucus okullarina ~ 2 ay önce
iyi oldu umarim daha beter olurlar. insan olmayi ogrenirlerse ve musterilerine karsi(ogrenciler) esas durusa gecerlerse belllllki bikactane bulurlar hahahahaha THY ninki ueo degilmi gayet de disariya egitim verebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CK ~ 2 ay önce
Bahsetmiş olduğunuz TAFA genel müdürü, vizyonuyla, katkılarıyla bu sektörün gelişimi ve eğitim kalitesinin artırılması noktasında sektör için büyük bir şanstır. Unutmayın vagonları lokomotif çeker, TAFA bu sektörün lokomotifidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lider ~ 2 ay önce
Bahsettiğin yonetici kendini çoktan ispatladı. Yapılan hareket kalitenin artması gerekli...
arff araçları ~ 2 ay önce
DHMİ nin itfaiye araçlarının 1 tanesi ortalama 20 milyon. Peki hiç düşündünüz mü bu kadar pahalı araçları başka kurum ve belediyeler niye almıyor. Çünkü bu araçlar kullanılmadıkları halde arıza veriyor ve her bir arızası 100 bin tl. Asıl skandal ise yerli üretim yalan ve dolandırıcılıkla VOLKAN Firması (külliyeden dan destekli)2015 yılında arızalı araçları DHMİ ye yediriyor ve bu araçlar tarihte görülmemiş rezillikle arızalı satın alınıyor. 2 sene garanti bittikten sonra her arıza en az 50 bin. Volkan firmasının araçlarının alt kısmı mercedes, üst kısmı italyan yazılım yani kombinasyon kısmı yerli ve kronikleşmiş arızalarda zaten burada.araçlar kendi kendine su v köpük atıyor. Bu araçları onaylayan memur Hakan...müdür kürşat dair başkanı.devletin değil sermayenin hizmetkarları karşılığını alıyor. BTS uyuyor zaten diğerleri kula kul. teftiş bu konuyu araştırmaz ise görevi kötüye kullanma. bu araçlar olaya gitseler hemen dökülecekler.onun için havalimanında zaten kullanılmıyorlar düşüncs

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptanlık upgrade ~ 2 ay önce
THY bundan sonra kaptanlık upgrade lerini sadece Anadolujet markasına geçmeyi kabul eden adaylar çin yapmalı. Yabancılara ancak Anadolujet e dönmeyi kabul ederlerse dönüş izni verilmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden ~ 2 ay önce
Ben 8 yıl bekledikten sonra sadece anadolujete kaptan olabileyim neden
x-ray ~ 2 ay önce
İlk tercih olsa dahi her kurumun olduğu gibi TAFA'nında bir kapasitesi var. Dolayısıyla bu kaynak kısıtını göz ardı etmemek gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meslek nereye geldi ~ 2 ay önce
Florya uçuş eğitime gidip gelirken bu aydın üniversiyetesi ile dalga geçerdik. Burdan mezun olabı pilot yapacaklar diye :). Hayat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAFA ~ 2 ay önce
Akademinin Ortaklık bünyesinden ayrılmasıyla ticari bir şirket unvanın olduğunu ve bu yüzden gelir elde etmek amaçlı third party satışlarının yapacak olması, rekabet ettiği Lufthansa, Emirates gibi şirketlerin de yaptığı bir uygulama. Buradaki amaç ülkedeki diğer okulları daha kötü duruma düşürmek değil, yurtdışına da açılarak dünyadaki eğitim piyasasında ülkenin pasta payını artırmak. Şartlar oluşmadığı için şimdiye dek uygulanamamıştı. Geçmişe yönelik araştırmalara bakarsanız THY'nin Aydın'daki havaalanını kiralamasının ve ayrı bir şirket olma amaçlarından biri olarak görülebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçuş okulları ~ 2 ay önce
Bir şeyi bozmak istiyorsanız onu sulandırırsınız. Sonunda yok olacaktır. O kadar okul ve bölüm açıldı ki pilotajda kalite yerlere düşecek. İşsiz kalacaksınız. Üstüne tip eğitimi ayağına dolandırılıp ortada bırakılacaksınız. Birkaç yıl sonra sektör ne hale gelecek hep beraber göreceğiz. Pilotaj bölümünden mezun olanların da garanti iş bulabileceğini sanmıyorum. İyi bir uçuş okulu mezunu genç mühendis her zamsn onların önündedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Keske ~ 2 ay önce
Akademinin kurulus ve baslangic ilk donemlerinde ki alim kriterlerinden vazgecilmeseydi. Ne zaman ilk baslarda ki alim kriterlerinden, aday ogrenci kalitesinden 2008 senesinde vazgecilerek, kriterler dusurulerek/gevsetilerek (buna her universiteden ve hemen hemen her bolumden ogrenci alinmasi dahil) ezber ve hizlandirilmis egitimlere agirlik verilerek ve insangucu anlaminda altyapisiz buyumeyle; sektorun kalitesinin dusurulmesi ve sagliksiz buyumesi hizlandirildi. Bu ayni zamanda pilot arz-talep denge anlaminda en erken bir krizde tikanmaya yol acti. Pilotluk meslegi yakin zamanda diyemiyorum maalesef 1-2 sene oncesinden bilgi/egitim/kultur seviyesinde zaten ele ayaga dusmeye basladi. Uzulerek soyluyorum ki bu kalitesizligi; hem kaptan arkadaslarimiz da hem de F/O arkadaslarimizda gerek ucuslarda, gerek egitimlerde gerekse gorev disi zamanlarda gormekteyiz. Ozellikle ucus ve egitimlerde ezberlediklerinin disina cikamiyorlar; teknik/muhendislik/operasyonel anlamda kapasite sorunlari var, ezberlediklerinin disina cikamiyorlar, gerisini getiremiyorlar, fikir sunamiyorlar ancak konustuklari dedikodu bazli konular. Bilmiyor olabilirler ama kendilerini de gelistirmiyorlar.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000