18 Kasım 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Madem o kadar doğrucu davutsunuz; öyleyse Türk Hava Yolları'nda tüm çalışanların sendikal hakları varken neden savunduğunuz şirketin bu yöndeki uygulamasına dair bir eleştiri yazmıyorsunuz. oradaki değerli çalışanların da madem o kadar karlı Türk Hava Yolları ile aynı özlük ve sendikal haklara sahip olmasını savunmuyorsunuz ?
  • Yanlış biliyorsunuz bu ara tek rakibi yazılım atılmış birde c sütununa tk logosu koyulmuş hatchback arabalar:)))
  • reklamlardan yorum çubuğunu aşağı indiremiyoruz. yorumları en alta indirmişsiniz haberi okuduktan sonra yorumlara inmek istediğimizde yüzlerce reklam çıkıyor, çubuğu aşağı çekene kadar 2 dakika geçiyor. bu sebeple şu an yorumları kimse görüntüleyemiyor. lütfen yorumları geri yukarı çıkartın.
  • Liyakat kelimesinin anlamını bilmez onlar. Sırf kendi adamları için biraz da sen oyalan diyerek uydurma gmy başkan vs makamlar oluştururlar. Allah'tan korkun ya. Biraz kriz olsa hemen personel giderini kısmaya kalkarlar. Önce kendi harcamanı kıs. Yazıklar olsun
  • pgs ye övgüler yağarken bazı şeyler görmezlikten geliniyor. sorun bakalım pgs personeline kaçı hayatından memnun? insani olmayan hangi şartlarda çalışıyorlar? şirket kar ederken personelin psikolojisi ne durumda? personel devir-daim oranı ne?
  • Pegasus kampanya mart 2020 iki kişi 980 TL Prag gidiş dönüş aldım, aynı tarihte thy 2 misli fiyata bilet satıyordu. Sağolasın Pegasus. İyi ki varsın.
  • Mevcut iktidar sayesinde siyasetin girmediği bir yer mi kaldı be gafil be ahmak?
  • 10 yıl önce girdiğine göre sen de torpillisin demek.
  • Ve de kripto feto yuvası...
  • Thy yönetimi devamlı havacılık otoriteleri ve çalışanları tarafından eleştiriliyor. Acaba yönetim toplantısında masaya yatırılan konular nedir? Kendilerinin çok iyi oldukları önemli değil, nasıl göründükleri önemli!

THY'nin asıl rakibi kim!

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın, farklı zamanlarda özel havayollarına yönelik iki eleştirel açıklaması oldu. Özel havayolları genelinde, aslında Pegasus Havayolları’na, “kızım sana diyorum gelinim sen işit” türünden bir gönderme idi o açıklamalar.

“İç hatlarda kapasite düşürüyorlar, taşın altına ellerini sokmuyorlar, sorumluluk almıyorlar” vs.

Özeti buydu açıklamaların…

“İç hatlarda sorumluluk almıyorlar” dediği özel havayollarından birinin iç hatlarda  sadece bir noktaya (Onur Air-Antalya) uçtuğunu, Atlasglobal’in de 15’in üzerinde iç hat noktasından birkaç noktaya kadar düştüğünü bildiğini sanıyorum. Yani aslında bu şirketler Atatürk Havalimanı’ndan taşınma ile birlikte, maliyetlerin artmasının da etkisiyle iç hatlarda neredeyse yok hükmüne geldiler.

Onur Air ve Atlasglobal’in mevcut - yağında kavrulma- durumlarından ötürü pazardan büyük oranda çekilmelerinin THY’ye pozitif etkisi olacağı için, normal şartlarda bu durumdan en son rahatsızlık duyması gereken Türk Hava Yolları olmalı… Büyük ihtimal de böyle…

Aycı isim vermiyor ama THY’nin rahatsız olacağı tek şirket var, o da Pegasus Havayolları…

2005 yılında 8 milyon dolara satın alınan bir şirketin bugün 1.1 milyar doların üzerinde değere ulaşmasının, filo ve network ağı açısından sürekli yukarı doğru bir ivme yakalamasının, yatırımcısına, base olarak kullandığı Sabiha Gökçen Havalimanı’na, ucuza uçan yolcusuna kazandırmasının, pazardaki en büyük rakibi rahatsız etmesinden daha doğal ne olabilir ki?

Aycı biliyor ki, THY’nin içeride, şu anda en ciddi ve en güçlü rakibi Pegasus Havayolları…

Bu arada Pegasus Havayolları’nın toplam kapasitenin yüzde 36’sını; THY ve Anadolujet’in ise birlikte toplam kapasitenin yüzde 23’ünü iç hatlara kullandığının da altını çizelim. Yani iç hatlarda kapasite düşürüyorlar diye suçlanan Pegasus, aslında THY’nin iç hatlarda bir buçuk katı kapasite kullanıyor. Ayrıca Pegasus Havayolları’nın ana üssü durumundaki Sabiha Gökçen de, Türkiye’nin en çok iç hat yolcusunu ağırlayan havalimanı…

Burada bana göre, THY’yi rahatsız eden Pegasus’un ya da diğer şirketlerin kapasite düşürmesinden ziyade mali tablolarda Pegasus’un iyi bir performans ortaya koyması ve bu istikrarlı gidişle, koyacak olması…

Filo olarak THY’nin dörtte birine sahip olmasına rağmen bu yılın ilk 9 ayında karlılık olarak THY’nin yarısı kadar net kar rakamına ulaşan  Pegasus’un rakibini tehdit edecek performans göstermesi, liyakattan çok siyaseten koltukları işgal edenleri tedirgin etmesi normal değil mi?

Kimin nereye, ne kadar uçtuğu veya uçmadığından çok, asıl üzerinde konuşulması gereken konu, Pegasus’un iyi yönetilirken THY’nin kötü yönetiliyor olması değil mi?

THY, yıllarca havacılık sektöründe adeta bir okul gibi, sektöre başarılı isimler yetiştirirken ve bu isimlerin birçoğu halen özel havayollarının bel kemiği durumunda iken, bugünkü THY yöneticileri için aynı başarıdan ve başarı hikayelerinden söz edebilir miyiz? Örneğin bugün THY yönetiminde; müdür, başkan, genel müdür yardımcısı seviyesinde görev alan kaç kişi Pegasus’ta aynı pozisyonlar için tercih edilir? Asıl buna bakmak lazım…Eğer ortada THY’yi  tehdit eden bir şey varsa; bu, rakibinin kapasite düşürmesi değil, senin liyakattan ve profesyonellikten uzak şişirilmiş kadrolarla, israf ve savurganlıkla iş yapmaya çalışmandır.

THY'de şu anda 700'e yakın müdür var. Yani uçak başına iki müdür düşüyor. Biraz alt kademede neyin uzmanı oldukları bilinmeyen, sırf yüksek maaş verebilmek için oluşturulan, düz memura göre  torpili bir tık daha kuvvetli uzman ordusu var.  Hangi projeyi, nasıl yürüttükleri belirsiz proje yöneticileri var. Uydurma müdürlükler, hatta genel müdür yardımcılıkları var.

Böyle bir ortamda, senin rakibin ne Pegasus ne Onur ne Atlasglobal, ne bir başkası... THY'nin en büyük rakibi bu zihniyetteki yönetim anlayışı... 

THY'nin asıl rakibi kim!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (65)

sektör çalışanı ~ 4 ay önce
Madem o kadar doğrucu davutsunuz; öyleyse Türk Hava Yolları'nda tüm çalışanların sendikal hakları varken neden savunduğunuz şirketin bu yöndeki uygulamasına dair bir eleştiri yazmıyorsunuz. oradaki değerli çalışanların da madem o kadar karlı Türk Hava Yolları ile aynı özlük ve sendikal haklara sahip olmasını savunmuyorsunuz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Siz ~ 4 ay önce
Yanlış biliyorsunuz bu ara tek rakibi yazılım atılmış birde c sütununa tk logosu koyulmuş hatchback arabalar:)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorumlar okunmuyor ~ 4 ay önce
reklamlardan yorum çubuğunu aşağı indiremiyoruz. yorumları en alta indirmişsiniz haberi okuduktan sonra yorumlara inmek istediğimizde yüzlerce reklam çıkıyor, çubuğu aşağı çekene kadar 2 dakika geçiyor. bu sebeple şu an yorumları kimse görüntüleyemiyor. lütfen yorumları geri yukarı çıkartın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat Bey kaleminize sağlık ~ 4 ay önce
Liyakat kelimesinin anlamını bilmez onlar. Sırf kendi adamları için biraz da sen oyalan diyerek uydurma gmy başkan vs makamlar oluştururlar. Allah'tan korkun ya. Biraz kriz olsa hemen personel giderini kısmaya kalkarlar. Önce kendi harcamanı kıs. Yazıklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bakış açısı ~ 4 ay önce
pgs ye övgüler yağarken bazı şeyler görmezlikten geliniyor. sorun bakalım pgs personeline kaçı hayatından memnun? insani olmayan hangi şartlarda çalışıyorlar? şirket kar ederken personelin psikolojisi ne durumda? personel devir-daim oranı ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bakış açısı'na ~ 4 ay önce
doğru diyorsun da pgs veya tgs,havaş,çelebi,taşeron'da çalışan insanlar da birlik olsun tepki versinler,devlet de adam gibi kanun çıkarsın sendikayı zorunlu hale getirsin,getirmiyorsa da getirecek adamlara oy versinler.
İrfan ~ 4 ay önce
Pegasus kampanya mart 2020 iki kişi 980 TL Prag gidiş dönüş aldım, aynı tarihte thy 2 misli fiyata bilet satıyordu. Sağolasın Pegasus. İyi ki varsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xxx ~ 4 ay önce
THY fakirlere bilet satmiyor ondanfir. Low cost pgs devam senin gibilere
Pgs li ~ 4 ay önce
Rica ederiz :)
berhudar yazana ~ 4 ay önce
Mevcut iktidar sayesinde siyasetin girmediği bir yer mi kaldı be gafil be ahmak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Halkmen'e ~ 4 ay önce
10 yıl önce girdiğine göre sen de torpillisin demek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turkish Cargo'ya ~ 4 ay önce
Ve de kripto feto yuvası...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Görünüm negatif ~ 4 ay önce
Thy yönetimi devamlı havacılık otoriteleri ve çalışanları tarafından eleştiriliyor. Acaba yönetim toplantısında masaya yatırılan konular nedir? Kendilerinin çok iyi oldukları önemli değil, nasıl göründükleri önemli!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000