30 Nisan 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • thy nin 2014-16 senesinde aldığı uçaklardan fetö ye kaç milyon dolar komisyon yatırıldı
  • Geçmişte THY nin kargosunu olanlar yeni bir şirketi beraberinde getirmiştir. Bu olayda da siyasi parmak olduğu aşıkardır. Bunun detayına inmek kime ne fayda sağlar! Ancak siyasilerin kalıcı çözümler üretecek nitelikteki adımları, gelecek nesillerin bunu bir adım daha ileriye taşıması ile arzu edilen tekamül gerçekleştirilebilir. Aslında bir türlü vaz geçemedikleri menfaat çatışması bu sorunun altında yatan gerçektir. Bunun önüne geçilip gelecek neslin, devletin, milletin menfaatleri devamlı ön planda tutulsa bunları yazmamıza bile gerek kalmayacak. Geçmişteki söz konusu hatalar günümüzde ise futursuzca yapılan harcamalar bizim kalitemizi gösteriyor!
  • Her yazılana karşı yazışmış çok komik oktay bey kendini savunmuşsun ama hep hata hata maalesef boşa yazmışsın Isparta kazasında yargılanan kim?
  • Genel müdürün telefonunu bile çalan bu Kubidik kim? Bu kubidik nasıl olmuşta hiç bir engele takılmadan yürü ya kulum misali yürümüş pardon koşmuş....
  • İyide bu fırıldak çevirdiği tüm fırıldaklara rağmen nasıl olmuşta hep güçlenerek ve yükselerek yoluna devam etmiş? Arkasındaki güç veya güçler kimlermiş?
  • Gereksiz bir yazi olmus. Kitaptan daha onemli deginilmesi gereken seyler yok mu?
  • ne fırıkdaklar dönmüş ama kimse bu işlerin peşine düşüp hak ettikleri cezayı vermiş mi
  • Madem bildiğin bir şey var sen neden anlatmıyorsun? Yüreğin mi yetmiyor? Oktay Beyin bildiği her şeyi mahkemede anlattığını basından okuduk, mahkeme kayıtları da orada duruyor merak eden açıp okur. Siz Oktay Beyi tanımıyorsunuz, o bildiği her şeyi anlatır arkasında da durur yıllarca birlikte çalıştık.
  • Doco çalısanlarına zulüm etmeyi ne zaman bırakacak???Eşd ve kontrollükteki tayfasını istemiyoruz!!!
  • SHGM'den ayrıldıktan sonra SAGA'da çalışmaya başladı. Çok üzücü ve düşündürücü olaylar sonrasında SAGA battı. Kitapta o dönemden de bahsetmiş mi kendileri ?

THY’nin 9 uçağını 17 milyon dolara kim sattı?

Türk Sivil Havacılığında, özellikle son çeyrek asırlık dönemde neler yaşandığını, özel havayolu şirketlerinin kurulmasından sonra havacılıktaki tekelleşmenin sona ermesi ve değişim sürecinde neler olup bittiğini merak etseniz bile alıp bunları okuyabileceğiniz yazılı bir kaynak bulamazsınız.
 
Özellikle 1980’li yılların başından itibaren kurulan özel havayolu şirketlerinin, havacılığın kurallara göre değil geleneklere göre yönetildiği bir dönemde hangi zorluklarla karşılaştığı ve neden kısa süre içerisinde tarih sahnesinden çekilmek zorunda kaldıklarını anlatan ne bir kitap ne de sağlıklı bir makale var.
 
Kulaktan dolma bilgilerle ve anlatan kişinin penceresinden dinlediğimiz o yıllara ait olaylar,  ilk kez masanın karşı tarafından olan biteni birebir takip eden otoritenin eski bir üyesi tarafından derlendi.
 
Uzun yıllar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde çeşitli kademelerde görev yapan Oktay Erdağı’nın kitabından söz etmek istiyorum.
 
Havada Ahkam isimli kitapta yukarıda da bahsettiğim gibi son çeyrek yüzyıla ait önemli olaylar ve ilginç detaylare yer veriliyor. Birçok bilgi ile ilk kez karşılaşacağınızdan eminim.
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, DHMİ  ve o dönemin tartışmasız tek gücü Türk Hava Yolları’nın askeri vesayetle yönetildiği, THY, DHMİ ve SHGM genel müdürlerinin eski asker olmalarından dolayı birbirlerine topuk selamı verdiği dönemlerde Türk sivil havacılığının sivilleşmekten ne kadar uzak bir yapıda kör topal ilerlemeye çalıştığını örnekli anlatımla, bu kitapta okuyabilirsiniz.
 
Kitapta o kadar çok farklı olay, çok fazla kafa karıştıran ayrıntılara girmeden ve nokta atışı ile özetlenmiş ki, bazı olayları okurken, şaşırıyor hatta bazen bu kadar da olmaz diyerek kala kalıyorsunuz.
 
Mesela THY filosundaki 9 adet DC 9 tipi uçağın her biri için birer milyon dolar masraf yaptırıldıktan sonra tamamının 17 milyon dolara apar topar satılması ve yerlerine de sonradan THY’nin başına büyük dert açacak RJ tipi uçakların, üstelik o günün THY genel müdürünün eşine ait şirket üzerinden Türkiye’ye getirilmesi kitapta yer alan önemli ayrıntılardan biri…
 
THY’nin karşısına çıkan en ciddi rakiplerden biri olan Türk sermayesi ile kurulan İstanbul Hava Yolları’na uygulanan ötekileştirme çabalarını ve o günün THY yöneticileri tarafından batırılmak için her türlü girişimin yapıldığı sürece ilişkin detayları da ilgi ile okudum.
 
Sadece İstanbul Havayolları da değil.
 
VIP Air, Sultan Air, Green Air, Fly Air… Ve daha birçok havayolu… Hepsine ait önemli hikayeler var. Siyasetin ve THY’nin tamamıyla kontrol ettiği dönemlere ait orantısız güç kullanımı ve havacılığın siyasiler tarafından aleni olarak kontrol edilmesi de var, Birgen Air, Adana ve Diyarbakır uçak kazalarına ait önemli detaylar ve SHGM’nin kimyasını bozan genel müdürün rüşvet alması ile aynı şekilde bir bakanlık müsteşar yardımcısınin rüşvet alması, bir diğerinin de alabilmek için ortaya koyduğü cabaların ayrıntıları da var. Fırıldak, Kubidik, Muallim, Kovboy ve Prens takma isimle  anılmak zorunda kalınan çakma kahramanların maceralarını okuyunca Türk bürokrasisinin içinde bulunduğu hali pür melal hakkında da bir fikir sahibi olacaksınız.
 
Kısacası, Oktay Erdağı’nın Havada Ahkam kitabı, bir dönemin kapalı kapılar ardında yaşanan olaylarının ilk kez neşredilmesi açısından çok önemli. Belki bazı olaylar çok daha fazla detaylandırılabilirdi ancak bu haliyle de yakın geçmişe ait özel bir kaynak olarak, Havada Ahkam kitabı ilginizi fazlasıyla çekecektir.
THY’nin 9 uçağını 17 milyon dolara kim sattı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

soruyorum ~ 10 ay önce
thy nin 2014-16 senesinde aldığı uçaklardan fetö ye kaç milyon dolar komisyon yatırıldı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sor ~ 10 ay önce
Onu uçakları alanlara sormak lazım...
TRI ~ 10 ay önce
Geçmişte THY nin kargosunu olanlar yeni bir şirketi beraberinde getirmiştir. Bu olayda da siyasi parmak olduğu aşıkardır. Bunun detayına inmek kime ne fayda sağlar! Ancak siyasilerin kalıcı çözümler üretecek nitelikteki adımları, gelecek nesillerin bunu bir adım daha ileriye taşıması ile arzu edilen tekamül gerçekleştirilebilir. Aslında bir türlü vaz geçemedikleri menfaat çatışması bu sorunun altında yatan gerçektir. Bunun önüne geçilip gelecek neslin, devletin, milletin menfaatleri devamlı ön planda tutulsa bunları yazmamıza bile gerek kalmayacak. Geçmişteki söz konusu hatalar günümüzde ise futursuzca yapılan harcamalar bizim kalitemizi gösteriyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok komik ~ 10 ay önce
Her yazılana karşı yazışmış çok komik oktay bey kendini savunmuşsun ama hep hata hata maalesef boşa yazmışsın Isparta kazasında yargılanan kim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet komik ~ 10 ay önce
İşkembeden sallarsan komik olur. Zeka düzeyini test mi ediyorsun. İyi yakalamışsın aman elden bırakma. Türkiyede son 15 yılda milyonlarca adam yargılanıyor yargılanmak suçmuymuş? Sen nerden biliyorsun kimin neyi yazdığını veya yazmadığını ruhta fesatlık olunca gerisi teferruat..
Kubidik ~ 10 ay önce
Genel müdürün telefonunu bile çalan bu Kubidik kim? Bu kubidik nasıl olmuşta hiç bir engele takılmadan yürü ya kulum misali yürümüş pardon koşmuş....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi de ~ 10 ay önce
İyide bu fırıldak çevirdiği tüm fırıldaklara rağmen nasıl olmuşta hep güçlenerek ve yükselerek yoluna devam etmiş? Arkasındaki güç veya güçler kimlermiş?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gundem disi ~ 10 ay önce
Gereksiz bir yazi olmus. Kitaptan daha onemli deginilmesi gereken seyler yok mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazda bilelim. ~ 10 ay önce
Yazsanda kamuoyu aydınlansa. Karnın davulmu be mubarek adam, neyse o kitaptan daha önemli olan ve senin bildiğin, yazda bilelim mezarına mı götúreceksin.
misafir ~ 10 ay önce
ne fırıkdaklar dönmüş ama kimse bu işlerin peşine düşüp hak ettikleri cezayı vermiş mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen Anlat ~ 10 ay önce
Madem bildiğin bir şey var sen neden anlatmıyorsun? Yüreğin mi yetmiyor? Oktay Beyin bildiği her şeyi mahkemede anlattığını basından okuduk, mahkeme kayıtları da orada duruyor merak eden açıp okur. Siz Oktay Beyi tanımıyorsunuz, o bildiği her şeyi anlatır arkasında da durur yıllarca birlikte çalıştık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doco ~ 10 ay önce
Doco çalısanlarına zulüm etmeyi ne zaman bırakacak???Eşd ve kontrollükteki tayfasını istemiyoruz!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SAGA ~ 10 ay önce
SHGM'den ayrıldıktan sonra SAGA'da çalışmaya başladı. Çok üzücü ve düşündürücü olaylar sonrasında SAGA battı. Kitapta o dönemden de bahsetmiş mi kendileri ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayret ~ 10 ay önce
Benim bildiğim Oktay Bey SAGA'da 3 çalıştıktan sonra parasını bile almadan şirketten ayrıldı. Sen sorunu neden Cemalettin Çelebi ile Birhan Temel'e sormuyorsun da ona soruyorsun. Adres yanlış kardeşim sen önce doğru adresi bul. En kötü ihtimalle Musa Alioğluna sorsan da olurdu.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000