14 Ekim 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • 6 ay uçurulup sonra performans yetersizliği bahane edilerek atılan bir kitle var. Bu kişiler lütfen utanmasınlar, çekinmesinler başlarına gelenleri gizlemesinler. Toplu halde çıkartılmadıkları için yalnız hissediyorlar ama söylesin herkes ki birbirlerinden haberdar olsunlar. O performans yetersizliği dedikleri şeyler birkaç ay önceki bi amirin ikramla alakalı önemsiz raporu dışında bişey olmuyor malesef. Amirler de uçuş bittikten sonra ellerine o ipadi alırken vicdanlarını devre dışı bırakmasınlar. Yazdığınız her kelime kabin memurlarını işten atmak için bahane olarak kullanılıyor sevgili amirler. Uçuştan sonra bir insanın geleceğini etkileyen şeyler yazarken biraz vicdanlı davranın. Siz işgüzarlık edip oraya hotcupu ters taktı çok yetersiz gibi basit şeyleri yazarken o cümleniz fesih gerekçesi olarak kağıtlara geçiyor. Muhtemelen kendinizin bile zor taktığı hotcup için Bir insanın geleceğiyle ailesiyle ekmeğiyle oynuyorsunuz buna alet olmayın.
  • 1 YIL ÖNCE BAŞVURU YAPTIM. OLUMLU SONUÇLANDI. HALA EĞİTİME DAHİ BAŞLAMADIM. ŞU AN 1000 TANE KM FAZLASI VAR ZATEN. 500 KİŞİ DE GEÇEN SENEDEN ALDIKLARI. 1500. SHOW YAPIYORLAR. 1 YILDAN FAZLA BEKLERİM DİYENLER BUYURSUN...
  • İşletmeler uçaklarını uçurabilmek için pilot sıkıntısı çekmek istemezler. İş garantisi de vermezler, mecbur değillerdir. Bu bağlamda şirketlere sorumluluk yüklenemez. Kendi imkanıyla pilotaj eğitimi alan kişiler tüm riskleri göze alabilmelidir. Bu mesleğe iyi bir yatırım gözüyle bakıldı. Yatırılan paraya karşılık bol kazanç cezbetti. Şimdi okullarda yer yok, rezervasyon bile alınamıyor. İşe giremeyen pilotların keşke 3. Dünya ülkelerinde time building şansları olsa. O da bir bilinmez yol. Pilotluk trendi ani yükselişe geçtiği gibi, düşüşe geçiyor gibi görünüyor. Haberde bahsedildiği gibiyse bu durum, tipi olmayan pilot adayları için durum iyi değil.
  • Sırf İBB den istifa edenleri alacakları için 6 ay kullanılıp çıkarıldım daha daha bölümü olmadan işe girenler varken. Bizde okuduğumuz, yüksek ortalamali mezun olduğumuz başımızı derslerden kaldırmadığımız bölümden, başarılı mezun olarak kapınıza geldik lakin siz bu hevesi 2. Defa kursağımda bıraktınız.. kimse bu dünyada yaşattığını, yaşamadan ölmez inşallah kırdığınız yerden kırılırsınız. Allah'ın adaleti şaşmaz
  • Her hafta 6 ayı dolan birkaç kişiyi gönderiyorlar. Azar azar yaptıkları için kimsenin ruhu duymuyor. Atılanlar performans yetersizliğinden zorlama sebeplerle atılıyorlar. İşten çıkartılanlar aslında hiç gerek olmamasına rağmen utandıkları ve durumlarını ne hikmetse herkesten sakladıkları için sanki kimse çıkartılmamış gibi oluyor. Çıkartılanlar çıkartıldığınızı gizlemek yerine haykırın, yer açmak için sizin hakkınızın yenildiğini herkes görsün.
  • ibbden atılanları alacaklar suçsuz günahsız 600 kişiyi de işten atacaklar azar azar çaktırmadan. işsizlik oranı düşsün diye yukarıdan baskıyla işkur vasıtasıyla alınacak vs vs
  • thy teknik Engelli ellerinden ve ayaklarından sonradan hasta olan 19 yaşında işe thy de başlamış calışanını performanstan 39 yaşında işten attı
  • Öncelikle sorunun kök nedenlerine inmek lazım. Üst düzey ulusal otorite ve şirket yöneticileri tarafından var olduğu iddia edilen binlerce pilot açığı, gelecek hayalleri kuran birçok gencin hatta orta yaştaki kariyerli vatandaşımızın pilotaj eğitimine yönelmesine sebep olmuştur. Sektörel ihtiyaca paralel, istihdama talip pilotların ne oranda olduğu biliniyor mu? Ülkemizin eğitim kuruluşlarından lisans alanlar kadar, yurtdışı kaynaklı kuruluşlardan eğitim alıp lisans çevriminde bulunanların istatistiği var mı? ABD ve Avrupa da tüm giderleriyle yaklaşık 400 bin TL ye mal olan bu eğitim ülkemizde 750 bin TL civarında. Bazı şirketlerin 35000 Euroluk type training maliyetini saymadım bile. Şimdi, 346 uçaklık THY nin 24 uçağı uçamıyor diye 500 pilotun yaşadığı trajedi, durumu gözler önüne seriyor. ZED emrini bekleyen yüzlerce asker pilota rağmen bu yaklaşım normal değil. Pilotajı kariyer planına dahil edenler için gelecek pek de parlak görünmüyor. Yazık harcanan paraya, zamana, emeklerine..
  • Bahsettiğiniz pilot ve kabin görevlilerinin gerçekten çalışmadıklarını ben nerden bileceğim, siz yazdınız diye doğru bilgi olarakmı kabul edeceğiz.
  • 2020 içerisinde alım olur mu olursa da ne zaman olur?

THY'den kafa karıştıran ilan!

Türk Hava Yolları’nın, Boeing 737 MAX uçaklarının yere indirilmesinden sonra, gelecekle ilgili bazı planlarını yeniden revize etmek zorunda kaldığını biliyoruz.

Mart ayından bu yana uçamayan 12 Boeing 737 MAX ile birlikte, teslim alınması gereken 12 MAX uçağının filoya katılmamasından dolayı 24 uçak eksikle operasyonu sürdüren THY, sırf bu sebeple, bu yıl için belirlediği hedefleri güncellemek zorunda kalmıştı.

THY bu süreçte, Anadolujet filosundan İstanbul’a uçak kaydırarak iç hatlarda MAX uçaklarının açığını kapatmak zorunda kalırken, İstanbul’a transfer edilen uçaklardan dolayı  filosu eksilen Anadolujet’in, birçok uçuşu iptal ettiğini de biliyoruz.

Yıl sonu için belirlenen 80 milyonluk yolcu hedefinin tutmayacak olmasının bir sebebi de yine MAX uçakları…Biliyorsunuz, THY geçtiğimiz haftalarda yıl sonu yolcu hedefini 80 milyonun altına çekmişti…

Bu uçakların dünyadaki birçok havayolu şirketi gibi, THY’nin de kimyasını bozduğunu söyleyebiliriz. Hatta THY’nin, MAX krizi ile İstanbul Havalimanı’na taşınmanın getirdiği sorunları, hemen hemen aynı zaman diliminde kucağında bulmasının, faturayı daha da ağırlaştırdığını söylemek yanlış olmaz.

Sayısal olarak bakıldığında, filoda 24 uçaklık eksiklik, THY filosu için önemli bir rakam olarak görünüyor. Sadece kokpit ve kabin ekipleri açısından baktığımızda, 24 uçaklık bir filonun yerde olması, 300 civarında pilot ve 500 civarında kabin memurunun boşa çıkması anlamına geliyor. Zaten THY de, MAX krizi ortaya çıktığı andan itibaren hızlı şekilde devam eden kokpit ve kabin istihdam politikasını daha ağırdan almaya başladı, bir süre sonra da durdurdu. Hatta geçen Nisan-Mayıs aylarında mülakat sürecini geçen ve eğitim sürecine başlaması gereken pilot adaylarını yakın tarihe kadar, back up’ta(yedek) tuttu.

Aynı şekilde yine o tarihlerde eğitime başlaması gereken veya eğitime başlayan kabin memurlarını da, yaz sezonu boyunca, “ ha bugün ha yarın alacağız” diye aylarca bekletti.

THY sanırım, ABD’den gelecek MAX haberine endeksli olarak aksiyon alacaktı ancak orada süreç beklenenden daha uzun olunca 6-7 aylık bekleme sürecinden sonra, kokpit ve kabin adaylarına, “ Üzgünüz, sizi işe alamıyoruz” mesajı gönderildi. Nasıl olsa THY’de işe kabul aldık diye kendilerine yeni bir düzen kuran pilot ve kabin memuru adayları, bu dönemde zorlu bir sınav vermiş oldu!

Bunlara ek olarak, THY’nin hali hazırda görev yapan 600 civarında kabin memurunu da eğitim adı altında tasarruf politikası gereği yere indirdiğini de unutmayalım.

Şimdi tablo böyle iken, yani  tüm aşamaları geçerek işe almayı bekleyen yüzlerce pilot ve kabin memuru dururken, yeni bir kabin memuru alım ilanına çıkılmış olmasını normal bir durum olarak mı değerlendirmeliyiz?

Siz elinizde tüm mülakatları başarıyla geçmiş ve hatta eğitimini almış adayları işe başlatamıyorken yeni bir kabin memuru alımı ilanına neden çıkarsınız ki?
Herkesin aklındaki soru da bu değil mi?
“ Onları da alacağız , yenilerini de alacağız” derseniz ona sözümüz olmaz ama onların kenara atıp yenilerini alırsanız, bu çok büyük haksızlık olur..

Bu arada ilanın içeriğine baktığımızda klasik THY ilanları ile arasında fark olduğunu görüyorum. Yanlış hatırlamıyorsam, THY ilk kez bir ilan öncesinde sayı olarak kaç kişinin alacağını söylüyor ve alım işini kendi başına değil İş Kur Müdürlüğü ile ortak proje olarak yapıyor.Üstelik, ilanın kendi içerisinde ince tüyolar da görebiliyoruz. Kabin memuru için alım kriterini en az ön lisans seviyesine yükselten THY’nin, İŞ-KUR ile yaptığı anlaşma sonrası yayınlanan ilanda, “lise mezunu” adaylara kapısını açması da ciddi bir soru işaretidir.

MAX’ların en erken uçuş tarihi 2020’nin ilk çeyreği…

Filoda bizim bildiğimiz bir büyüme yok, en azından şimdilik…

Kendi kabin personelin ihtiyaç fazlası olduğu için tasarruf adı altında eğitime çekildi…

İşe aldığın ama eğitime başlatmadığın onlarca pilot ve kabin memuru adayın ortada duruyor…

Hatta eğitimini tamamlayan ama işe başlatılmayan ekiplerin bile duruyorken yeni ilanın mantığını neyle açıklayabiliriz?

Diyelim ki MAX’ların uçuşuna göre planlanıyor her şey…

Peki ya MAX’lar uçamazsa ne olacak?

Yeni işe alınanlara da mı, “Üzgünüz biz sizi fazladan almışız” diyeceksiniz?

THY'den kafa karıştıran ilan!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

6 ay mağdurları ~ 7 ay önce
6 ay uçurulup sonra performans yetersizliği bahane edilerek atılan bir kitle var. Bu kişiler lütfen utanmasınlar, çekinmesinler başlarına gelenleri gizlemesinler. Toplu halde çıkartılmadıkları için yalnız hissediyorlar ama söylesin herkes ki birbirlerinden haberdar olsunlar. O performans yetersizliği dedikleri şeyler birkaç ay önceki bi amirin ikramla alakalı önemsiz raporu dışında bişey olmuyor malesef. Amirler de uçuş bittikten sonra ellerine o ipadi alırken vicdanlarını devre dışı bırakmasınlar. Yazdığınız her kelime kabin memurlarını işten atmak için bahane olarak kullanılıyor sevgili amirler. Uçuştan sonra bir insanın geleceğini etkileyen şeyler yazarken biraz vicdanlı davranın. Siz işgüzarlık edip oraya hotcupu ters taktı çok yetersiz gibi basit şeyleri yazarken o cümleniz fesih gerekçesi olarak kağıtlara geçiyor. Muhtemelen kendinizin bile zor taktığı hotcup için Bir insanın geleceğiyle ailesiyle ekmeğiyle oynuyorsunuz buna alet olmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AĞAÖ BİZLE EĞLENİYOR ~ 8 ay önce
1 YIL ÖNCE BAŞVURU YAPTIM. OLUMLU SONUÇLANDI. HALA EĞİTİME DAHİ BAŞLAMADIM. ŞU AN 1000 TANE KM FAZLASI VAR ZATEN. 500 KİŞİ DE GEÇEN SENEDEN ALDIKLARI. 1500. SHOW YAPIYORLAR. 1 YILDAN FAZLA BEKLERİM DİYENLER BUYURSUN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ihtiyacı ~ 8 ay önce
İşletmeler uçaklarını uçurabilmek için pilot sıkıntısı çekmek istemezler. İş garantisi de vermezler, mecbur değillerdir. Bu bağlamda şirketlere sorumluluk yüklenemez. Kendi imkanıyla pilotaj eğitimi alan kişiler tüm riskleri göze alabilmelidir. Bu mesleğe iyi bir yatırım gözüyle bakıldı. Yatırılan paraya karşılık bol kazanç cezbetti. Şimdi okullarda yer yok, rezervasyon bile alınamıyor. İşe giremeyen pilotların keşke 3. Dünya ülkelerinde time building şansları olsa. O da bir bilinmez yol. Pilotluk trendi ani yükselişe geçtiği gibi, düşüşe geçiyor gibi görünüyor. Haberde bahsedildiği gibiyse bu durum, tipi olmayan pilot adayları için durum iyi değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İBB !!!!! ~ 8 ay önce
Sırf İBB den istifa edenleri alacakları için 6 ay kullanılıp çıkarıldım daha daha bölümü olmadan işe girenler varken. Bizde okuduğumuz, yüksek ortalamali mezun olduğumuz başımızı derslerden kaldırmadığımız bölümden, başarılı mezun olarak kapınıza geldik lakin siz bu hevesi 2. Defa kursağımda bıraktınız.. kimse bu dünyada yaşattığını, yaşamadan ölmez inşallah kırdığınız yerden kırılırsınız. Allah'ın adaleti şaşmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İBB!! rumuzluya ~ 7 ay önce
Kabin hizmetleri bölümü okudunuz bitirdiniz ve thye girip 6 ay kullanılıp çıkarıldınız mı? Eğer öyleyse bizde sizinle aynı durumdayız
İşten çıkartıyorlar ~ 8 ay önce
Her hafta 6 ayı dolan birkaç kişiyi gönderiyorlar. Azar azar yaptıkları için kimsenin ruhu duymuyor. Atılanlar performans yetersizliğinden zorlama sebeplerle atılıyorlar. İşten çıkartılanlar aslında hiç gerek olmamasına rağmen utandıkları ve durumlarını ne hikmetse herkesten sakladıkları için sanki kimse çıkartılmamış gibi oluyor. Çıkartılanlar çıkartıldığınızı gizlemek yerine haykırın, yer açmak için sizin hakkınızın yenildiğini herkes görsün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İBB ~ 8 ay önce
ibbden atılanları alacaklar suçsuz günahsız 600 kişiyi de işten atacaklar azar azar çaktırmadan. işsizlik oranı düşsün diye yukarıdan baskıyla işkur vasıtasıyla alınacak vs vs

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zalim ~ 8 ay önce
thy teknik Engelli ellerinden ve ayaklarından sonradan hasta olan 19 yaşında işe thy de başlamış calışanını performanstan 39 yaşında işten attı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YOLCU ~ 8 ay önce
20 yils calistirmis daha ne yapsin adamlar. 20 yilda millet emekli oluyor. Sen yine sukret daha once cikarmamislar.
Pilotaj ve işsizlik ~ 8 ay önce
Öncelikle sorunun kök nedenlerine inmek lazım. Üst düzey ulusal otorite ve şirket yöneticileri tarafından var olduğu iddia edilen binlerce pilot açığı, gelecek hayalleri kuran birçok gencin hatta orta yaştaki kariyerli vatandaşımızın pilotaj eğitimine yönelmesine sebep olmuştur. Sektörel ihtiyaca paralel, istihdama talip pilotların ne oranda olduğu biliniyor mu? Ülkemizin eğitim kuruluşlarından lisans alanlar kadar, yurtdışı kaynaklı kuruluşlardan eğitim alıp lisans çevriminde bulunanların istatistiği var mı? ABD ve Avrupa da tüm giderleriyle yaklaşık 400 bin TL ye mal olan bu eğitim ülkemizde 750 bin TL civarında. Bazı şirketlerin 35000 Euroluk type training maliyetini saymadım bile. Şimdi, 346 uçaklık THY nin 24 uçağı uçamıyor diye 500 pilotun yaşadığı trajedi, durumu gözler önüne seriyor. ZED emrini bekleyen yüzlerce asker pilota rağmen bu yaklaşım normal değil. Pilotajı kariyer planına dahil edenler için gelecek pek de parlak görünmüyor. Yazık harcanan paraya, zamana, emeklerine..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Checkilin oradan ~ 8 ay önce
Sen cok biliyorsun sn prof dr bu arada isim neydi?
Teknik ~ 8 ay önce
En azından gelir ve statü açısından ulke şartlarına göre üst seviye gelecek ne kadar karanlık bilmen ama bu kumara değer diye düşünüyorum havacılık okuyup teknisyen olmaktan çok daha mantıklı bir hareket emin olun :)
Pilotların aldığı para ~ 8 ay önce
Piyasadaki arz talep dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Piyasa tecrübesiz FO'ya doyduğu için, şu anda tecrübesiz FOnun para kazanması pek mümkün değildir. Yalnızca THY, Pegasus ve Sunexpress para vermektedir. Onmar da artık dışarıdan almak yerine kendi yetiştirme yoluna gitmektedir. Yani bu saatten sonra, ben 3ncu dünya ülkelerinde time building yapamam diyenler, aldıkları Frozen Atpl lisanslarını odaya asarlar. Ya da asgari ücretle Onur'da Atlas'ta 2 yıl uçarlar. O da 40bin Euro daha ödeyerek. Bu zaman zarfında piyasa, kaçmayan FO larla birlikte tecrübeli FO'ya da doyar mı bilemiyoruz. Ancak eninde sonunda kaptan ihtiyacı da azalınca bu paralar kalmayacak. 15 sene mi 20 sene mi bilemem
Pilot açığı yok ~ 7 ay önce
Öyle anlatıldığı gibi pilot açığı falan yok. Type Rating Training kar odaklı şirketler de bunun farkında. Ki, şartları yine değiştirdiler. Yine öğrenci mağdur olma riskiyle karşı karşıya.
İspat et ~ 8 ay önce
Bahsettiğiniz pilot ve kabin görevlilerinin gerçekten çalışmadıklarını ben nerden bileceğim, siz yazdınız diye doğru bilgi olarakmı kabul edeceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 8 ay önce
Emin olabilirsin
Candidate ~ 8 ay önce
2018 aralik ayinda mulakat sürecini tamamlamış, evraklarını ve sağlık raporu sürecini tamamlamış ama eğitim alamamış adayım. Benim gibi bir çok aday var. Lütfen Isin gerçekçiliğini ört bas etmek için yorum yapmaktan kaçınalım.
Yaşayan bilir ~ 8 ay önce
Sen bilemezsin bu olayları yaşayanlar çok iyi bilir.
Km ~ 8 ay önce
Pilotu bilmem ama bekletilen egitimi bitmiş kabin memurları var
Sebo ~ 8 ay önce
Emekliliği gelmiş ama emekli olmayan memurları emekli edin sorun kalmaz.
Pilot ~ 8 ay önce
2020 içerisinde alım olur mu olursa da ne zaman olur?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olur Olur.. ~ 8 ay önce
Olur da.. Dlr1 ve 2 tekrar olur. Ingiltere Wales veya USA Texas ya da Orta California aksanlı native Ingilizce isterler. Kurulda göz kacirdin diye psikolojik vaka damgasi yersin. Çevre işiymiş bu iş dersin, son noktayi sen koyarsin :)
Beğendim ~ 8 ay önce
Güzelmyorum
Gençlik kolları ~ 8 ay önce
Çorum gençlik kolları başkanı direk geçer o mülakatı
Sülo ~ 8 ay önce
hahahah bugün akademideki adamların özellikle eski gm çalışanlarının alayı torpilli bunu çok net bilin sağlam itiraflar var ama köprüyü geçtikten sonra konuşur bunlar bilirsiniz bu saatten sonrası önemli değil ama bilin diye yazdım bende zaten
Sebo ~ 8 ay önce
Emekliliği gelmiş ama emekli olmayan birçok kabin memuru var. Onları emekli edin. Onların yerine 2-3 tane yeni memur alın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000