05 Temmuz 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Thy çalışanıyım ve iş akdim hiç bir açıklama yapmadan işime son verdi işten çıkartmalar doğru araştırın derim
  • 2 hafta once dıyarbakır ıstasyonunda ıst yolcusunu Antalya ucagına bındırıyorlar sonra ıst yolcusu ucagını kacırıyor THY yetkılılerden habersız yolcuya ucret verılıp otobus termınalıne gonderıyorlar bunun arastırılmasını ıstemektyım yolcu olarak. celebı personellerı ve ıdarecıler bu olayı gızlemesınler sızden rıcam bu konunun takıbı ıstemekteyım. ANTALYA Thy calısanları uyuyormu
  • Lazıım olduğunda parayı basar alırımla olmuyor bu işler. Evet bulursun ama hangi kumaştan bulursun? Sen güya bayrak taşıyansın, şampiyonlar liginde mücadele ediyorsun ama oyuncuları amatör kümeden toplamışssın. O misal. Bunu yaşadık daha önce. Kabinde 600-900 yabancı var. Niye? Ülkemde insanlar işsiz lan. Dünyanın açık ara en kötü yönetimi. Defolup gidicem. Nasılsa orada da ikinci sınıf insan muamelesi görüyorum, burada da. Abin kokpit düşmanları da kınalarını hazırlasın. Hele o her tarafa hakareti, aşağılamayı sevenleri terketmeyi çok istiyorum.
  • Her ay tonlarca aidat ödeyip gelip burada yorumlarda hak arıyoruz. İstifa etsen sendika yönetim kol kola gitmiş adam fişleme derdindeler. Korku cumhuriyeti kurmuşlar oturuyorlar. Başınıza yıkılır inşallah.
  • Çıkıp bir açıklama yapsalar zarar şuraya düştüğünde veya şu kadar kâr edildiğinde verilecek diye ne bileyim bir şeyler söylenmesi gerek. 6 ayda bir görüşme yapılacak dendi ama görüşülüp, görüşülmediğini bile bilmiyoruz. Ayrıca bir karar alınsa dahi bunu THY den veya sendikadan önce hep havayolu haber sitelerinden öğreniyoruz. Ben, maaşlar 4 ay daha bu şekilde devam edecek olursa evimi satmak zorunda kalacam. Deselerki ocakta maaşlar düzelecek ben de ona göre borç edinirim satmam evimi. Yöneticiler arasında personelini düşünerek fikir beyan eden yönetici maalesef kalmamış. Ne acı! 2023 te bir çok şeyin değişmesi ümidiyle diyelim. Hoşça kalın.
  • dünyanın her yerinde maaşını beğenmeyen gider. ama tk kokpite bakıyorsun gitmeyip her gün ağlıyorlar. arkadaşlar zorla tutan yok, dünya sizin, madem çok para hak ediyorsunuz size hak ettiğiniz değeri veren bir yere geçin, geçebilirseniz. tk için akademiden gelen borçlu uçan köleler ve türk işsiz pilotlar oldukça FO bulmak kolay. bizim yaşlı çarpık kaptanlar da gidemez kimse almaz, haliyle tk kokpit sorunu yaşamaz, kabullenin bunu.
  • Ne yazık ki hem bu ülkeyi yönetenler hem de THY yi yönetenler gerçeklerden çok uzaklaşmış durumda. THY yurt dışında mevcut maaş ile yabancı pilot arıyor ve tabii ki kimseyi bulamıyor. 6 ay evvel yabancı pilot çıkaran THY için yine burada yazmıştık. 6 ay sonra sıkışır yine yabancı pilot arasınız diye. Yabancı pilotlar tabii ki gelmesinler. THY nin basiretsiz yöneticiler pandemi fırsatçılığını çalışana karşı kullanmak yerine pandemi sırasında uçulmayan zamanlarda elindeki pilotları hazırlasaydı bugün yabancı pilota ihtiyacı kalmazdı. Ama iyi oluyor ve THY nin pilotlara yaptığı rezilliği herkes duyuyor.
  • ss çalışacaksınız fazla konuşmayın, bu ülkede uzman doktor maaşı 9500 tl
  • Ya bu ülkede hiç kimse mi hakkını aramaz? Çıkın protesto edin, bazı şeylere ses çıkarın, korkmayın. Koskoca TC haramilerin eline geçmiş bir Allah’ın kulu sesini çıkaramıyor. Bir de kendinizi Avrupa ile kıyaslarsınız. Aydın insanlar olarak görürsünüz. Havanızdan geçilmez. Sorsan hepiniz Atatürk’çü, bu kadar korkmayın özellikle pilotlar işten çıkarılırsanız gidersiniz başka bi şirkete. Ben yurtdışında yaşayan biri olarak söylüyorum, korkmayın! Çaresiz kalırsanız gidin yurtdışına, ama korkmayın. Korkak olmayın.
  • .evet evet gelecek gençlerin ama görgüsüz pespayi influencer kaptan ve eşlerinin olmasın.bunlar tam sonradan görme abideleri.Eski bir thy çalışanıyım.Busines seyahatlerde bunları ve görgüsüz eşlerini ,km larına davranışlarını görünce ben utanıyorum.

THY'de zam kaçınılmaz oldu

30 Haziran itibariyle Kısa Çalışma Ödeneği ve onunla birlikte işten çıkarma yasağı sona erince havacılık şirketlerinde de işten çıkarmalar yaşandı.

1 Temmuz'dan itibaren, birçok şirketten işten çıkarma haberleri art arda gelirken, Türk Hava Yolları'nın 2 bin 500 kişinin işine son verdiğine dair haberler de yayıldı. Nereden çıktığı belli olmayan bu haber, kısa sürede kamuoyunda ciddi bir karşılık buldu.
THY' yi zor duruma düşürebilecek haberlerin önünü almak için THY'den iki farklı açıklama geldi. Basın Müşaviri, 2 bin 500 kişinin değil 24 kişinin işine son verildiğini açıkladı. Aynı dakikalarda THY Genel Müdürü Bilal Ekşi rakam vermek yerine, "2500 kişinin çıkarıldığı yalandır" açıklaması yaptı.

Basın müşaviri aracılığıyla 24 sayısı verilirken genel müdürün sayı telaffuz etmemiş olması, rakam konusunda netlik olmadığı şeklinde değerlendirilebilir.

THY'nin pek de şeffaf diyemeyeceğimiz yapısından dolayı işten çıkarılanlarla ilgili gerçek sayıyı öğrenmemiz olası görünmüyor. Tıpkı Fetö darbe girişimi sonrası işten çıkarılan birçok kişinin, 211 kişi arasında sanıldığı gibi, işten çıkarılan ve  yakın dönemde işten çıkarılacak her kişi de, sanırım kendisini o 24 kişiden biri sanacak.

24 ya da 2 bin 500...Bir kişinin dahi işinden olması üzüntü verici ancak çalışma hayatında zaman zaman bunlar yaşanıyor. İşten çıkarma yasağı olmamış olsa, belki çok daha önce ve o panikle çok daha fazla kişi işinden olacaktı. Bugün işlerin yavaş yavaş yoluna girme eğilimi, işçi kıyımı seçeneğini kısmen geri plana itiyor olabilir.

Haziran ve Temmuz aylarında rezervasyonlarda yaşanan artış havacılık sektörü için kısmen iyimser bir tabloyu ortaya koyuyor.
Bu sebeple, 140 kişinin işine son verilen Ats Team adlı teknik bakım şirketindeki ve pandemiden dolayı işleri azalan free shop işletmecisi Unifree'deki işten çıkarmaları ayrı tutarsak, hem Türk Hava Yolları hem de Pegasus Havayolları'nda yaşanan işten çıkarmaların pandemi ile doğrudan alakası olmadığını sanıyorum. Yani buradaki işten çıkarmalar küçülme ya da tasarrufa gitme olarak değerlendirilemez. Yaklaşık bir buçuk yıldır farklı nedenlerle iş akdi fesh edilebilecek durumdaki  (şirketler açısından) bazı çalışanlar, hem işten çıkarma yasak olduğu hem de kısa çalışma ödeneği sayesinde şirketlere bir yükleri olmadığı için 1 Temmuz'a kadar tutulmuş görünüyor.
Her biri için işsiz kalmak üstelik böyle bir dönemde çok çok zor. Daha büyük kıyımların olmaması tek temennimiz...

Geçen hafta Türk Hava Yolları çalışanlarının ciddi zam beklentisinde olduklarını yazmıştım. Ancak mevcut pandemi koşullarında şirketin hele de yetkili sendika ile anlaşmayı cebine koymuşken zam vermeye yanaşmayacağını düşünüyordum.
Bu fikrim hafta içinde 180 derece değişti.

Öyle olaylar üst üste geldi ki, THY istemeye istemeye de olsa zam vermek zorunda olacağı bir pozisyona düştü. Eski maaşlara dönmeyecek ama belli ki bir gaz alacak...

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve Özel Kalem Müdürü Memduh Sayıner üzerinden bazı isimlere aktarılan paraların kamuoyunda olduğu kadar çalışanlar arasında da infial yarattığını söyleyebilirim. Böyle bir ortamda, çalışanların özveri ile görevlerini yerine getirmelerine rağmen yarı yarıya maaş kesintileri ile karşı karşıya kaldıkları gerçeği ortada dururken THY'nin paralarının hatır işi sponsorluklara ve reklamlara ayrılması çalışanların gözünde ne ifade ediyor, az çok tahmin edebiliyorum.
Sadece bu da değil.

THY İLETİŞİMDE SINIFTA KALDI
 
Türk Hava Yolları'nın yarısına sahip olduğu Sunexpress Havayolları dahi tam ücret uygulamasına geri dönmüşken, bayrak taşıyıcımız maaş feragatına daha ne kadar direnç gösterebilir, açıkçası merak ediyorum. Bu arada Sunexpress' in kriz süresince çalışanlarını şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi ve iyi bir iletişim örneği sergilemesi de THY ile bu süreçte en önemli farklarından biriydi. Çalışanları düşünen ve hızlı aksiyon alan Sunexpress'in bu anlamda takdiri hak ettiğini de vurgulamakta fayda var.

THY maalesef pandemi döneminde krizi iyi yönetemedi. Çalışanla çalışmayanı, iş yapanla yapmayanı aynı kefeye koydu. Uçakların büyük bölümü yerde olduğu ve storage dolayısıyla teknik tarafının en yoğun çalıştığı bu süreçte, onlar da hiç iş yapmayanla aynı değerlendirildi. Aynı şekilde kargo operasyonunu yapanlar da çok çalıştılar ama hakettiklerini alamadılar.
Kısacası alt markanın çok iyi yönettiği süreçte THY sınıfta kaldı.

Şimdi de maaş düzenlemesine THY'nin öncülük etmesi gerekirken ilk hamle Sunexpress'ten geldi.
Sunexpress'in bahse konu düzenlemesine ait mailler THY çalışanlarının arasında elden ele dolaşıyor ve içten içe hayıflanırken küçük ortağı da  takdir ediyorlar. Pandemi mazeretine sığınılsa da THY ve onun çalışanları bu duruma düşmemeliydi...

UZAKTAN İŞ KALICI OLACAK

Bu arada pandemi sonrası dönemde klasik iş alışkanlıklarının değişeceğini de şimdiden görebiliyoruz. Kokpit, kabin, teknik ve yer hizmetleri gibi birimlerin dışında kalan çalışanlar pandemi sonrasında da uzaktan çalışacak gibi görünüyor. Aynı şekilde Pegasus'un da bu sistemi devam ettirme planı var. Pandeminin en önemli kazanımı da sanırım bu olacak. Çalışan memnun, şirketler memnun...

THY'de zam kaçınılmaz oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (192)

Thy işten atılanlar ~ 1 yıl önce
Thy çalışanıyım ve iş akdim hiç bir açıklama yapmadan işime son verdi işten çıkartmalar doğru araştırın derim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
antalya ~ 1 yıl önce
2 hafta once dıyarbakır ıstasyonunda ıst yolcusunu Antalya ucagına bındırıyorlar sonra ıst yolcusu ucagını kacırıyor THY yetkılılerden habersız yolcuya ucret verılıp otobus termınalıne gonderıyorlar bunun arastırılmasını ıstemektyım yolcu olarak. celebı personellerı ve ıdarecıler bu olayı gızlemesınler sızden rıcam bu konunun takıbı ıstemekteyım. ANTALYA Thy calısanları uyuyormu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Balta taş misali ~ 1 yıl önce
Lazıım olduğunda parayı basar alırımla olmuyor bu işler. Evet bulursun ama hangi kumaştan bulursun? Sen güya bayrak taşıyansın, şampiyonlar liginde mücadele ediyorsun ama oyuncuları amatör kümeden toplamışssın. O misal. Bunu yaşadık daha önce. Kabinde 600-900 yabancı var. Niye? Ülkemde insanlar işsiz lan. Dünyanın açık ara en kötü yönetimi. Defolup gidicem. Nasılsa orada da ikinci sınıf insan muamelesi görüyorum, burada da. Abin kokpit düşmanları da kınalarını hazırlasın. Hele o her tarafa hakareti, aşağılamayı sevenleri terketmeyi çok istiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 1 yıl önce
Her ay tonlarca aidat ödeyip gelip burada yorumlarda hak arıyoruz. İstifa etsen sendika yönetim kol kola gitmiş adam fişleme derdindeler. Korku cumhuriyeti kurmuşlar oturuyorlar. Başınıza yıkılır inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bırakin bu isleri ~ 1 yıl önce
Ödlekliginizin sınırı yok yıllardır sendikaya üye değilim ve dayanışma aidatı bile odemiyorum bu yüzden maaşımı %3 eksik yatiriyorlar her ay ama içim rahat benim bir kuruş parami yiyemiyor sendika.%3 maaş eksikliği mi bir A4 kağıdına iki satırla elimizden alınan illegal bişey zamanı gelince onu da dava edeceğim...Herkes bunu yapmadığı müddetçe daha cooook lokum kuyruğuna girersiniz....
MikeHotel ~ 1 yıl önce
Çıkıp bir açıklama yapsalar zarar şuraya düştüğünde veya şu kadar kâr edildiğinde verilecek diye ne bileyim bir şeyler söylenmesi gerek. 6 ayda bir görüşme yapılacak dendi ama görüşülüp, görüşülmediğini bile bilmiyoruz. Ayrıca bir karar alınsa dahi bunu THY den veya sendikadan önce hep havayolu haber sitelerinden öğreniyoruz. Ben, maaşlar 4 ay daha bu şekilde devam edecek olursa evimi satmak zorunda kalacam. Deselerki ocakta maaşlar düzelecek ben de ona göre borç edinirim satmam evimi. Yöneticiler arasında personelini düşünerek fikir beyan eden yönetici maalesef kalmamış. Ne acı! 2023 te bir çok şeyin değişmesi ümidiyle diyelim. Hoşça kalın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
buyrun kapı ~ 1 yıl önce
dünyanın her yerinde maaşını beğenmeyen gider. ama tk kokpite bakıyorsun gitmeyip her gün ağlıyorlar. arkadaşlar zorla tutan yok, dünya sizin, madem çok para hak ediyorsunuz size hak ettiğiniz değeri veren bir yere geçin, geçebilirseniz. tk için akademiden gelen borçlu uçan köleler ve türk işsiz pilotlar oldukça FO bulmak kolay. bizim yaşlı çarpık kaptanlar da gidemez kimse almaz, haliyle tk kokpit sorunu yaşamaz, kabullenin bunu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kapı ~ 1 yıl önce
Beğenmiyorsan kapı orda şeklindeki bir sistemin, rejimin adı nedir ? Boş boş yorum yapma kıt akıllı. İşçi ve işveren in ayrı ayrı sorumlulukları vardır, bu sorumluluklar da yazılıdır ve bağlayıcıdır. Buna uymayan hangi tarafsa o gider ya da ceza alarak gider. Aldığınız nefesi hakedin bari.
Kokpit sorunu ~ 1 yıl önce
Yaşamamış mı oluyor söylediğin adamlarla uçunca.Tk işler açıldığında ki artık ucu göründü , öyle bşr sorun yaşayak ki , elinde işe tarayan bir tane doğru düzgün adam olmayacak
Buyurun Kapıya ~ 1 yıl önce
40 bin saatin üzerinde uçmuş deneyimli pilotlara yaşlı ve çarpık kaptan yazılarınız hiç hoş değil editörün onayından nasıl geçmiş bilmiyorum Evet borçlu FO larla allaha emanet uçarsınız siz yolcu olsanız hangisini tercih edersiniz
Sn Ayci ~ 1 yıl önce
Lütfen çıkın bir açıklama yapın bu karmaşaya huzursuzluğa son verin lütfen
Gerçeklerden uzak ~ 1 yıl önce
Ne yazık ki hem bu ülkeyi yönetenler hem de THY yi yönetenler gerçeklerden çok uzaklaşmış durumda. THY yurt dışında mevcut maaş ile yabancı pilot arıyor ve tabii ki kimseyi bulamıyor. 6 ay evvel yabancı pilot çıkaran THY için yine burada yazmıştık. 6 ay sonra sıkışır yine yabancı pilot arasınız diye. Yabancı pilotlar tabii ki gelmesinler. THY nin basiretsiz yöneticiler pandemi fırsatçılığını çalışana karşı kullanmak yerine pandemi sırasında uçulmayan zamanlarda elindeki pilotları hazırlasaydı bugün yabancı pilota ihtiyacı kalmazdı. Ama iyi oluyor ve THY nin pilotlara yaptığı rezilliği herkes duyuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ss ~ 1 yıl önce
ss çalışacaksınız fazla konuşmayın, bu ülkede uzman doktor maaşı 9500 tl

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yani ~ 1 yıl önce
Kime ne ?
Çok ta s ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
777 ~ 1 yıl önce
Uzman köpek maaşının kaç para olduğunu biliyormusun,şu uyuşturucu arayan cinsten olanlar.İnan onlar senden daha kıymetlidir.Senin tek farkın iki ayağa sahip olman .
The zombi ~ 1 yıl önce
Ss seni kucaklıyorum bu yorumun için anladın sen onu
UçanAdam ~ 1 yıl önce
Ya bu ülkede hiç kimse mi hakkını aramaz? Çıkın protesto edin, bazı şeylere ses çıkarın, korkmayın. Koskoca TC haramilerin eline geçmiş bir Allah’ın kulu sesini çıkaramıyor. Bir de kendinizi Avrupa ile kıyaslarsınız. Aydın insanlar olarak görürsünüz. Havanızdan geçilmez. Sorsan hepiniz Atatürk’çü, bu kadar korkmayın özellikle pilotlar işten çıkarılırsanız gidersiniz başka bi şirkete. Ben yurtdışında yaşayan biri olarak söylüyorum, korkmayın! Çaresiz kalırsanız gidin yurtdışına, ama korkmayın. Korkak olmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaşasın gençlik ~ 1 yıl önce
.evet evet gelecek gençlerin ama görgüsüz pespayi influencer kaptan ve eşlerinin olmasın.bunlar tam sonradan görme abideleri.Eski bir thy çalışanıyım.Busines seyahatlerde bunları ve görgüsüz eşlerini ,km larına davranışlarını görünce ben utanıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
görgüsüz kaptan ~ 1 yıl önce
terbiyesizlik yapma haddini bil seni kim soktu busines a editöre bu mesajıda yayınla çünkü yukardaki mesaj hakaret içeriyor ve sorumlusu sensin
eski kabinci ~ 1 yıl önce
sanırım sen busines a upgrade yaptırcak bir kaptan a Kapagı atamadıgın için böyle bir terbiyesislik yapıyon. kaç kpt tan hürmetle kucakladı seni :)))))
Neden ~ 1 yıl önce
Üstünüze alındınız ki , genelleme yapılmamış. Bu sayfalarda yayınlanmış ne rezillikler okuduk inkar mı ediyorsunuz ! İnkarınız bile ahlaksızca olunca size kim inanır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000