21 Eylül 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Her sakallı deden değil. Tüm austro control lisans sahipleri için bu genellemeyi yapamazsın. Millet burada bir gecede soru ezberlerken çatır çatır çalıştık geçtik alnımızın akıyla 13 ayda. kalıp bir daha girdiğim 2 ders oldu. kopya teşebbüslerinin oturumda tutanakla atıldığına da şahit oldum. Sınavların çoğuna austrocontrol binasında girdim oturum tarihi ve müsaitliğe göre. Her koyun kendi bacağından asılır. Yapan da kendine yapar. Sözüm sana değil ama genelde sağda solda böyle zırvalayanlar ya değişen sorulara karşı yeterli çalışma başarıyı gösteremeyip bırakıyorlar ya da o tutanaklı kafile içinde oluyorlar. Herkes mi günahkar? Biz doğru olalım eğri müstehakını bulur.
  • Yakında yine başlarlar 40 000 Euro Tip parası alıp umut dolu pilotları çarpmaya. İşe umudu taşıyan inançlı pilotlara ibadet sonrası iş vaadiyle pamuk eller cebe, camimize yardım hesabı yine başlar.
  • Instagram’da turkishcabincrew loveeflying sayfalarina fotograflarini dm’den atip paylasilmasini isteyen kabin memurlari (ozellikle evli ve sarisin olan) isten atilmasin diye herkesin maaslarindan kesintiye gidildi. Neresi adil? THY nasil olur da sosyal medyayi kontrol etmez?
  • Maximum 2 ay eğitimle yapılabilen ve hiç bir kişisel eğitim masrafı ( uçuş ve tip eğitimi masrafı gibi) gerektirmeyen bir iş kolunda çalışan kabin memurlarına Thy neden bu kadar yüksek maaş(Pegasus'un 2 katı) verir anlayabilmiş değilim.
  • Austro Control Atpl lisanslı TC vatandaşı pilotlara ne yapıldı? 72 den 75 geç..kopya cekmek serbest Ichtwan'a kusadasi tatil hediyesi. Rafael Kizlara hasta.. Pakistan sahte pilot cenneti de austro control pilotlari aksütleri gibi helal mi? Yüzlercesi Thy kadrolarinda ve diger sirketlerde...Easa sorusturmasindan haberi olan var mi? En büyük Pilot kaybi buradan yasanacak haberiniz olsun.
  • Austro Control den kopya, hile ve af ile Atpl teori derslerini veren havayollarimizda çalişan pilotlar hakkında ne zaman haber yazıp yayimlayacaksiniz? Haklarinda acilmis sorusturma var. Simsarlar da isin icinde kar ettiler. Bu simsar dediklerinle mucadeleye ne zaman baslarsin sn Herdem?
  • Mayıs ayından bu yana fırsat buldukça durumu izah etmeye uğraşıyorum. Sevgili havacılık mensubu arkadaşlarım. Tüm havacılık şirketleri için yıl sonu beklenen minimum daralma %30 dur. İptal edilen siparişler nedeni ile boeing'in personel çıkarma kararını kim açıklayabilir? Ben açıklayayım 5 yıllık teslimat planı için 1500 civarında iptal başvurusu mevcut. Aynı zamanda askeri üretim yapan bir firmadan bahsediyoruz bu arada. Biricik kazık yemiş kaptan arkadaşlarım, gelir düzeyiniz en az 3 sene eski haline ulaşamayacak. Şirketinizi terk ettiğinizde suni gübreleme uçaklarında iş bulmanız olası. Atıp tutarken çok komik oluyorsunuz. Cumhurbaşkanı size sahip çıkmasa Ilker şutlayacaktı hepinizi. Madem o kadar onurluydunuz neden hala THY desiniz? Durun tahmin edeyim, yemedi :) THYnin ki dahil LR filolar elden çıkartılmaya ve seyreltilmeye başlandı. A380 mi kaldı 747 mi kaldı? Bu masraflardan kimse sağ çıkamaz. Her mesleğin aşırı parladıgı ve çakıldığı dönemler vardır. Genelde çakılma, parlamanın peşinden gelir. Hepinize iyi uçuşlar...
  • O vasıfsız zat Mako’dan kovulup tarikatçılığı ile buralarda iş buldu. Şimdi personele küfürle hakaretle iş yaptırıyor. Getirdiği kankaları da kendi gibi vasıfsız şirketi kabadayı kahvesine çevirdiler. Bunlarla mı airbus’a boieng’e baskı kuracaksın ilker aycı?
  • yarin cikip thy ucurma vakti bizde 10 liraniz varmi diye baslarlar yine
  • Türkiye değil, Dünya bile eski seviyeye uzun sürede dönecek.Lanet virüs yok olsa bile uğranan zararların giderilmesi çok sancılı olacak. Okullar haklı olarak PİLOTAJ eğitimi satma derdinde, sonuçta yatırım yapılmış. 600-700 bin tl öde, 2-3 yılda amorti ettir, sonra 30-35 sene para yağmurunda ıslanmaca. O DÖNEM ARTIK BİTTİ. Her mesleğin pick noktaya ulaştığı bir dönem vardır ve biter. PİLOTLUK mesleği her zaman var olacak fakat; artık hiçbir zaman hiçbir şekilde eski değerinde olmayacaktır. Pilot düşmanlığı yapmıyorum, yapanları da şiddetle kınıyorum. Gerçekleri görmek zorundayız. Malesef dünyanın her yerinde pilotun değeri çok düştü.

THY'de uçak siparişleri iptal mi ediliyor? Ankara noteri SHGM!

Bu hafta Türk Hava Yolları ile ilgili önemli iki bilgi kulislerde konuşuluyor. Önümüzdeki süreçte THY'nin kapasite kullanımını doğrudan ilgilendiren iki hamleden birisi Airbus ile sipariş iptaline ilişkin görüşmeler...

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Airbus ile mevcut bazı siparişlerin iptal edilmesi dahil birçok senaryoyu doğrudan kendisi görüşüyor. Hatta İlker Aycı'nın oturduğu semtte Airbus yetkililerine randevu verdiğini ve randevu yeri tercihinin oldukça yadırgandığını da belirtelim.

Öğrenebildiğim kadarıyla Türk Hava Yolları ilk etapta ağırlıklı olarak geniş gövde uçakları olmak üzere, Airbus'tan 25 uçaklık siparişin iptal edilmesini istiyor. THY'nin öncelikli hedefi, siparişin iptal edilmesi ancak Airbus'ın buna direnç göstermesi olasılığına karşı alternatif senaryolar da masada duruyor. Tabi üretimi tamamlanan uçakların iptal olması sözkonusu  olmayacağından, THY'nin 2022 sonrası teslim alacağı uçakların bir kısmının iptal edilmesi hesaplanıyor. 

THY'nin Boeing ile görüşüp görüşmediğine dair bir bilgi edinemedim ama Airbus ile birlikte Boeing ile de paralel içerikte görüşmelerin sürdüğünü tahmin edebiliyorum.

THY ile ilgili bir başka bilgi de şu... THY bunu da dilerse yalanlayabilir. THY, filosunda kiralık olarak uçan geniş gövde uçakların tüm lessörlerine (kiralayan firma) pandemiden dolayı force major durumu olduğunu söyleyerek, “ Uçaklarınızı alın” şeklinde yazı gönderdi mi?

Sektörde konuşulan bu bilginin de teyid edilmesi gerekiyor. Malum sebeplerle bu bilginin teyidini bizler yapamıyoruz. Ama sektörde konuşulduğuna göre, “ Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” deyip aksi durum sözkonusu ise bunu da THY'nin açıklamasına bırakıyorum. THY küçülüyor mu yoksa bilmediğimiz başka şeyler mi var?

Havayolu şirketlerinin pandemi başında; 3, 6 ve   12 aylık senaryoları vardı.  3 ay süreli pandemi krizi iyi senaryo, 6 aylık senaryo kötü senaryo idi. 12 aylık senaryo ise havacılık sektörü için tam anlamıyla felaket senaryosu olarak adlandırılıyordu.

Şu anda  6 aylık süre geride kaldığı için kötü senaryoya doğru yavaş yavaş yol alıyoruz. Salgın devam eder ve  12 aylık süren bir krizle karşı karşıya kalınırsa işte o zaman felaket senaryolarını ve dramatik sonuçlarını konuşacağız.

Felaket senaryoları diyoruz da bizim sektörde böyle bir senaryo açıklayan hiç olmadı. THY'nin de diğer şirketlerimizin de kamuoyuna açıklanmış orta ve uzun vadede bir eylem planı yoktu. En azından kamuoyuna bu konuda bir bilgi verilmedi. Özellikle, yüzde 51'i halka açık özel bir şirket statüsünde olan THY'nin ve hatta Pegasus'un, böylesine özel bir süreçte, çeyreklik raporlarla süreci geciştirmemelerini ve daha şeffaf bir bilgilendirme metodu benimsemelerini isterdim.

Sürekli THY ile kıyaslandığı ve hatta bir dönem THY'nin tüm vizyonunu onu geçmek üzere kurguladığı için, Lufthansa'dan örnek verirsek....
Süreci, belki de dünyada en şeffaf yöneten şirketlerinden biri idi Lufthansa...

Lufthansa CEO'su Carsten Spohr, normal koşullarda çalışanlarla ayda bir yüzyüze yaptığı görüşmeleri bu süreçte de hiç aksatmadı. İnternet üzerinden verilen şifrelerle bütün çalışanlar Spohr tarafından verilen şirketin o anki durumuna ilişkin bilgileri her ay düzenli olarak izledi, takip etti. Ve hala da ediyor. Hatta şirketin CEO'suna, en alt seviye çalışan internet üzerinden aklına takılan soruları dahi yöneltebiliyor.
THY'yi örnek veriyorum ama neredeyse bütün şirketlerimiz adeta kapalı kutu...

Yatırımcılar merak ediyor, çalışanlar merak ediyor ve hatta bir gün havacılık sektöründeki bu şirketlerde çalışmayı umanlar bile merak ediyor. Ancak gelin görün ki, şeffaflıktan eser yok ve her şey ama her şey  kamuoyundan özellikle gizleniyor gibi... Dediğim gibi sadece THY değil. Pegasus da öyle, Sunexpress de öyle, Onur Air de öyle, Corendon da öyle... Bu şirketlerde çalışanların, içinde bulundukları durumun ne olduğu ve geleceklerinin ne olacağına dair bir fikri sahip olmak istemesini çok görmemek gerekiyor değil mi?

Havacılık sektöründe bunlar olup biterken Ulaştırma Bakanının, bakan yardımcısının ve DHMİ Genel Müdürü'nün pilot lisansı alıyor olmasına bir çift söz etmemiz gerekir. Sektör kör topal kış ayına girecek. Uçuşlar 15 Mart'tan bu yana büyük ölçüde kesildi ve yaz aylarının bitmesiyle kapasite kullanımı giderek daha da azalacak. Böyle bir ortamda otorite konumundaki kişiler sektörün derdini anlamak, dinlemek ve çözüm üretmek yerine fantezi peşinde koşmalarını yadırgıyorum. Bir diğer otorite olan SHGM'nin Genel Müdürü Bahri Kesici'nin de yıl sonundaki emekliliğine erken başladığını ve pasif genel müdürlük modunda olan biteni izlemesi, özellikle bu dönemde, sektörün geleceğine dair  umutlarımı her seferinde daha fazla kırıyor.

SHGM GEM'İ SIKI TUTUYOR!

Yazının sonunda Ankara noteri durumuna getirilen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile ilgili de bir bölüm eklemek istedim. SHGM, bu yılın Ocak ayında yani pandemiden hemen önce, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Pegasus Havayolları'nın hızlı yükselişinin önüne geçmek (!) için, slot kısıtlaması uygulamaya başlamıştı. Yani henüz kapasitesi yüzde 100 bile olmayan Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kapasiteye sınır getirmenin ne mantıklı ne de rasyonel bir açıklaması olabilirdi. Şimdi içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde SHGM'nin o ucube kararı hala geçerliliğini koruyor. Hali hazırda yüzde 50 civarında kapasite kullanımı sözkonus iken o kısıtlama kararı neden hala yürürlükte tutuluyor, izahını yapacak bir SHGM yetkilisi var mı?

Yoksa, olur da işler açılırsa Sabiha Gökçen ve Pegasus uçuşa geçer diye gem'i sıkı tutmanız için tembihlendiniz mi? 

THY'de uçak siparişleri iptal mi ediliyor? Ankara noteri SHGM!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (151)

austrocontrol e ~ 28 gün önce
Her sakallı deden değil. Tüm austro control lisans sahipleri için bu genellemeyi yapamazsın. Millet burada bir gecede soru ezberlerken çatır çatır çalıştık geçtik alnımızın akıyla 13 ayda. kalıp bir daha girdiğim 2 ders oldu. kopya teşebbüslerinin oturumda tutanakla atıldığına da şahit oldum. Sınavların çoğuna austrocontrol binasında girdim oturum tarihi ve müsaitliğe göre. Her koyun kendi bacağından asılır. Yapan da kendine yapar. Sözüm sana değil ama genelde sağda solda böyle zırvalayanlar ya değişen sorulara karşı yeterli çalışma başarıyı gösteremeyip bırakıyorlar ya da o tutanaklı kafile içinde oluyorlar. Herkes mi günahkar? Biz doğru olalım eğri müstehakını bulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Type Rate ~ 29 gün önce
Yakında yine başlarlar 40 000 Euro Tip parası alıp umut dolu pilotları çarpmaya. İşe umudu taşıyan inançlı pilotlara ibadet sonrası iş vaadiyle pamuk eller cebe, camimize yardım hesabı yine başlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km1 ~ 1 ay önce
Instagram’da turkishcabincrew loveeflying sayfalarina fotograflarini dm’den atip paylasilmasini isteyen kabin memurlari (ozellikle evli ve sarisin olan) isten atilmasin diye herkesin maaslarindan kesintiye gidildi. Neresi adil? THY nasil olur da sosyal medyayi kontrol etmez?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anlayabilmiş değilim ~ 1 ay önce
Maximum 2 ay eğitimle yapılabilen ve hiç bir kişisel eğitim masrafı ( uçuş ve tip eğitimi masrafı gibi) gerektirmeyen bir iş kolunda çalışan kabin memurlarına Thy neden bu kadar yüksek maaş(Pegasus'un 2 katı) verir anlayabilmiş değilim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Austro Control Sahte Pilot ~ 1 ay önce
Austro Control Atpl lisanslı TC vatandaşı pilotlara ne yapıldı? 72 den 75 geç..kopya cekmek serbest Ichtwan'a kusadasi tatil hediyesi. Rafael Kizlara hasta.. Pakistan sahte pilot cenneti de austro control pilotlari aksütleri gibi helal mi? Yüzlercesi Thy kadrolarinda ve diger sirketlerde...Easa sorusturmasindan haberi olan var mi? En büyük Pilot kaybi buradan yasanacak haberiniz olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Austro Control ~ 1 ay önce
Austro Control den kopya, hile ve af ile Atpl teori derslerini veren havayollarimizda çalişan pilotlar hakkında ne zaman haber yazıp yayimlayacaksiniz? Haklarinda acilmis sorusturma var. Simsarlar da isin icinde kar ettiler. Bu simsar dediklerinle mucadeleye ne zaman baslarsin sn Herdem?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dinletemiyoruz!!! Fm:Dubai ~ 1 ay önce
Mayıs ayından bu yana fırsat buldukça durumu izah etmeye uğraşıyorum. Sevgili havacılık mensubu arkadaşlarım. Tüm havacılık şirketleri için yıl sonu beklenen minimum daralma %30 dur. İptal edilen siparişler nedeni ile boeing'in personel çıkarma kararını kim açıklayabilir? Ben açıklayayım 5 yıllık teslimat planı için 1500 civarında iptal başvurusu mevcut. Aynı zamanda askeri üretim yapan bir firmadan bahsediyoruz bu arada. Biricik kazık yemiş kaptan arkadaşlarım, gelir düzeyiniz en az 3 sene eski haline ulaşamayacak. Şirketinizi terk ettiğinizde suni gübreleme uçaklarında iş bulmanız olası. Atıp tutarken çok komik oluyorsunuz. Cumhurbaşkanı size sahip çıkmasa Ilker şutlayacaktı hepinizi. Madem o kadar onurluydunuz neden hala THY desiniz? Durun tahmin edeyim, yemedi :) THYnin ki dahil LR filolar elden çıkartılmaya ve seyreltilmeye başlandı. A380 mi kaldı 747 mi kaldı? Bu masraflardan kimse sağ çıkamaz. Her mesleğin aşırı parladıgı ve çakıldığı dönemler vardır. Genelde çakılma, parlamanın peşinden gelir. Hepinize iyi uçuşlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saygi ~ 1 ay önce
Biraz insanlara saygi ve sevgi duymalisin, biraz yetistir kendini, ayip bu tutumun, herkes senin kadar akilli merak etme
Doğrular ~ 1 ay önce
Sektörü bırakmış biri olarak malesef acı gerçekler diyorum. Üslup sert olmuş ama gerçekten doğrular. İşini bırakan pilotlarda zirai ilaçlamada bile iş bulamaz hele ki bu dönemde.
Csss ~ 1 ay önce
Kaptanlara neden caktin durup dururken, nedir bir kin nedir bu ofke, nedir kardesim derdin, icindeki aci nereden geliyor yahu
Kaptandan sana izah ~ 1 ay önce
Bak Dubai’li sevgili kardeşim. Şimdi iyi oku: Son resmî verilere göre Faz 3 dediğimiz son onay aşamasında tam 9 adet aşı adayı var. Bunların tamamı farklı ülkelerden ve hepsi ilk iki fazlarında son derece başarılı aşılar olarak belirlendi. Yani içlerinde bir tane bile onay alamayacak aşı yok. Aşılardan en az 7 tanesinin çıkış tarihi en geç Ocak 2021. Bu ne demek? Önümüzdeki Haziran-Temmuz aylarına kadar dünya çapında en az 700-800 milyon insanın aşılanması veya etkili bir aşıya ulaşması demek. Aşılanmak ise bu hastalığa ya tam bağışıklık kazanmak ya da hafif atlatmak anlamına geliyor. Şimdi düşün: Tüm bu veriler ışığında yüz milyonlarca insanın en geç 1 sene içerisinde aşılandığı bir ortamda ertelenmiş talep nasıl patlar? Bir tahmin et. 2020 yılında evine hiç istemeden mıhlanmış ve artık aşılanmış bir insanın ilk yapacağı iş ertelediği seyahatlerini gerçekleştirmek olacaktır. Bu da ne anlama gelir biliyor musun? En geç 1 yıl içinde uçacak uçak bulamayacaksın demek. O zaman geldiğinde pilotların iş durumunu bir daha konuşalım.
Yatırım yönetime atanan menzilci ~ 1 ay önce
O vasıfsız zat Mako’dan kovulup tarikatçılığı ile buralarda iş buldu. Şimdi personele küfürle hakaretle iş yaptırıyor. Getirdiği kankaları da kendi gibi vasıfsız şirketi kabadayı kahvesine çevirdiler. Bunlarla mı airbus’a boieng’e baskı kuracaksın ilker aycı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yatirim yonetim ~ 1 ay önce
Yatirim yonetime bekleriz, yeni baskan kimseye kufurle hakaretle is yaptirmiyor. Anonim olarak gelip bakabilirsin, bi kafani uzat bak sonra kacarsin begenmezsen. Pandemi boyunca sirkette ise gelen sayili genel mudurluk birimlerindendir. Itham ettigin kisiyi henuz tanimam ama koca bir birimin calisanlarini birkac kisi ile zan altinda birakma. Insanlar sirketi ulkesi icin parayi ikinci plana atip emekler harcadilar.
boingci ~ 1 ay önce
yarin cikip thy ucurma vakti bizde 10 liraniz varmi diye baslarlar yine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİLOTAJ ~ 1 ay önce
Türkiye değil, Dünya bile eski seviyeye uzun sürede dönecek.Lanet virüs yok olsa bile uğranan zararların giderilmesi çok sancılı olacak. Okullar haklı olarak PİLOTAJ eğitimi satma derdinde, sonuçta yatırım yapılmış. 600-700 bin tl öde, 2-3 yılda amorti ettir, sonra 30-35 sene para yağmurunda ıslanmaca. O DÖNEM ARTIK BİTTİ. Her mesleğin pick noktaya ulaştığı bir dönem vardır ve biter. PİLOTLUK mesleği her zaman var olacak fakat; artık hiçbir zaman hiçbir şekilde eski değerinde olmayacaktır. Pilot düşmanlığı yapmıyorum, yapanları da şiddetle kınıyorum. Gerçekleri görmek zorundayız. Malesef dünyanın her yerinde pilotun değeri çok düştü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kadir ~ 1 ay önce
Bos bos konuşma, thy her donem 1.5 2 milyar tl zarar acikliyordu zaten, bu donem 4 oldu. Aşi cikti cikiyor... havacilik 2 haftada bitti ama 2 3 ayda toparlayacakki zaten şuan toparlanma yuzde 55 seviyelerine asi olmamasina ragmen ulasti. Thyde doluluk normalde yuzde 80 iken suan yuzde 67 70 arasinda. Felaket tellalligi yapmayin. 1 seneye hicbir sey kalmayacak. Çikacak olan aşılar çok guvenli ve etkili olacak bu illeti onumuzdeki baharda tarihe gommüs olacagiz
Pilotaj ~ 1 ay önce
Bu kelime bir meslek grubuna ait değil .Önce konuştuğumuz konuyu en asgaride ismini düGün öğrenerek başlayalım.Sonra bahse girelim 2021 sonu maaşına ,benim ki eski galiba dönecek senin kini bilemem

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000