31 Mayıs 2010, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]
  • Balık başkan kokar sevgili kardeşim. Kurulları toplayacak olan da aynı kafada olmasa yıllardır yanında taşır mı bu adamı.................!!
  • Ne kadar cahil ve bilinçsizce yazmışsınız.O sektörde kriz var; senin yolcu sayın %35-40 arttı. Arkadaşların veya sen o maddeye dayandırılarak işten atılacaksın.önce verimsiz diyecekler.Psikolojik işkencede profesyonel bu insanlar canına okuyacaklar. o maddeyle ilgili sendika 6 GÜN İÇİNDE TALEP EDEN PERSONEL YARARLANACAK diye bir açıklama yapmaktalar.. eğer bu doğruysa, o madde hükmü bitiştir.Pek inandırıcı gelmiyor.. Sendikanın yaptığı TARİHİ BİR HATAdır!neden mi?Boşalan kadroma bir badem bıyıklı gelecekse,bunu 6 maaşla sağlayamayacaklar.. maalesef.. beni istemiyorsa;atsın.. 6 mı alırım 16 mı bunu hakimler bilir.kamu nezdindeki rezillik de cabası..
  • Ülkemizde ve dünyada işçi sınıfına sorumlulukları gereği her türlü bedeli ödeyen sendikacıları düşünün. Birde, Hava-İş'te sendikacı sıfatı ile üyenin arasında dolaşan, söz ve davranışları ile üyesini tacize yeltenenleri düşünün lütfen. Bu konuda sendika genel başkanına düşen görev gereğini yapmak üzere kurullarını toplamak olmalıdır. Sessiz kalmak kabul etmek ve onaylamak demektir!
  • Sendikayı kendi malı gibi gören ve bir şirket patronu gibi davranan bu insanlar çalışanlarada bu mantıkla bakmaktadırlar.Adı gecen şahıs bu tür davranışları ve hakaretleri geçmişte de yapan bir sendika yöneticisi idi.Bu tip davranışları yapanları sendikadan uzaklaştırmak yerine onları kolluyan hatta teşvik eden bir anlayış olmasa zaten bunlar yaşanmaz.Sana para veriyorum öyleyse sana sahibim diyen bir patronla ben sendikacıyım senin için sözleşme yapıyorum ben senin sahibinim diyen anlayış birdir.HARAMİLERİN BU SALTANATI YIKILACAKTIR.HAVA İŞ ÇALIŞANLARINDIR.
  • Bu adamın sendikadaki kadınlar dahil onlarca kadını taciz ettiği, sululuklarının ayyuka çıktığı bilinir. Üstelik bu vatandaştan birtane de değildir!!!! Şaşılacak olan bu ahlak anlayışı bilinmesine rağmen, diğer "Yöneticilerin" bunu nasıl içlerine sindirdiği! ve bu sululuğa ve arsızlığa özellikle kadın çalışanların nasıl tahammül ettiğidir! Bu üsluba rağmen oraya girmesine nasıl izin veriyorsunuz?
  • Sendikanın oncelikli görevi her ne olursa olsun işçinin iş güvencesini sağlayabilmektir;onun adına iş mahkemesi avukatlığı yapmak degil..Bunun için zaten T.C. nin mahkemeleri var..Bir başka eleştirilmesi gereken husus da işçiler adına pazarlık ve sözleşme yapma yetkisi bulunan sendikanın butun sureci işçilerden birhaber,onlara danışmadan surdurmesıdır.Bir Thy çalışanı ve hava iş sendikası uyesı olarak hakkımda imzalanan sözleşmenin ne oldugundan bırakın ımza asamasına kadar gecen sureyı,imzalandıktan sonra bıle haberim yok..sozlesme kıtapcıkları baskıdan cıkmamıs denebılır ama ınternet sayfası var sendıkamızın..
  • bu nasıl bir konuşma uslubudur? bu nasıl bir bakış açısıdır? bundan şunu mu anlamamız gerekiyor; sendika yöneticisi bir adam dinlenme odamıza gelip bütün uşuş personeli bayanları "çıtır" ve "çıtır olmayan" diye kategorize edebiliyor. ayıptır ayıp...
  • eşim ve ben kabin amiriyiz. bugün dinlenme odamızda brifinge gelen simay hanım kaya beyin konuşması sırasında (kendisinin henüz iki lafı biraraya getirip anlaşılır bir cümle kuruduğuna tanık olmadık)ilkokul çocuğunu azarlayan bir eda ve ses tonu ilehepimizden sessiz olmamızı isteyerek düne kadar beraber kader birliğiyapttığı arkadaşlarına hakaret etmiştir. öte yandan toplu sözleşme boyunca farklı zamanlrada aynı soruyu soran ben ve eşime sürekli farklı cevaplar veren kaya bey de konuşmasının bir kısmında kendisine soru soran başka bir kabin amiri arkadaşımıza cevap verirken "o zamanlar siz çıtırdınız" ifadesini futursuzca kullandı.
  • Sefa bey, bu haberle ilgili değil ama lütfen şu sindel konusunu gündeme taşıyın.. Alper bey sorumluluklarının farkına varır inşallah..
  • ZAMMI FARKLARI ALDIN DİYELİM 2 AY SONRA DA HAYDİ VAN A HAYDİ BATMANA DEDİLER NE OLACAK BU MU İŞ GÜVENCESİ SEN KİMİ KANDIRIYORSUN EY SENDİKA YÖNETİMİ

THY'DE SON TANGO

KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU
 
THY ve Hava-İş tarafından organize edilen 22.dönem tango gösterisi sona erdi!
 
 İlgiyle izlenen bu gösteride, partnerler birbirlerinin ayağına basmamaya son derece özen gösterdiler. Bu gösterinin sonunda izleyiciler ;her iki tangocuyu da ayakta alkışladı.
 
Partnerlerden birisinin 22 senelik tangocu olduğu kıvrak hareketlerinden ve kendine özel figürlerinden anlaşılıp, seyirciler tarafından; işte deneyim ! diyerek alkışlanırken, diğer tangocunun bir önceki tango festivalindeki aksaklığını giderdiği ve harika bir uyum içinde deneyimli partneriyle kendine özgü ve önceden planlanmış figürleriyle 2011 Ocak ayındaki festival için şimdiden alt yapısal eksikliklerini giderdiği gözlemleniyordu.
 
 
Evet değerli okurlarım; 27 Mayıs 2010 tarihinde seyrettiğim gelenekselleşmiş bir gösterinin final bölümünün etkisinde kalarak yazdığım başlangıç mesajından sonra, yeniden gerçeklere dönüyorum.
Öncelikle, 22.dönem THY toplu iş sözleşmesindeki alınan hakların tüm THY personeline hayırlı olmasını diliyorum.
Toplu iş sözleşmeleri,işverenle-işçi arasında bir pazarlık dır. Verirsen- alırsın,Alırsan verirsin diye olaya bakılabilir. Burada önemli olan neyin verilip neyin alındığıdır.
 
Her iki tarafın da; olmazsa olmazları olduğu gibi, esneyecekleri ve ne koparırsam kar diyebilecekleri noktaları da vardır. Şimdi, THY’nin yeni bitmiş toplu iş sözleşmesine baktığımızda, bilhassa THY cephesinde müthiş bir planlama ve taktik yarışı yapıldığına tanık oluyoruz.
 
Sonuca bakıldığında; 2009 ve 2010 için alınan haklar; Türkiye’de şu anda yaşanan ve bu yıl içersinde yaşanacak olan reel enflasyonun altındadır. Aslına bakacak olursanız, uçucu kesimde ve diğer çalışanlarda, maaş’tan çok önem verilmesi gereken; çalışma koşulları, dinlenme süreleri, iş güvencesi ve taşeronlaşmadır.
 
Sendikanın almış olduğu grev kararının, seçeneksiz olarak zorunluluktan alınmış olduğunda, sanırım hemfikiriz. Ancak greve çıkmaya 60 gün süre daha varken bir anda müthiş bir kazanım elde edilmiş gibi imzalanmasını anlayamadım. Halbuki, her geçen gün THY aleyhine olacak ve tavizler peş peşe gelmeye başlayacaktı(Turizm sezonu malum)
 
 İşverenin; geçen toplu iş sözleşmesinde; grev kararına karşı geçen sene THY’nin anında aldığı lokavt kararını bu sefer almaması THY’nin A-B-C planlarının olduğunu gösteriyor.
THY’nin lokavt kararı almamasının ve sendikanın greve başlamadan en az bir hafta önce işverene grev gününü bildirmesi koşuluna karşın (daha zaman varken), neden sendikayı acilen çağırıp masaya oturmasının nedeninin içini doldurmakta fayda var.
 
İşveren, sendikaya verdiği her türlü öneriye karşın anlaşma sağlayamayıp grev oylamasında da kaybetseydi; “C” planını devreye sokarak, kapıları sonuna kadar açacak tüm personeline, “isteyen gelir çalışır, istemeyen gelmez “diyerek çağrıda bulunacaktı diye düşünüyorum.
 
İş barışı için son derece tehlikeli olsa da, olabilirliği olan bu uygulama sonucunda; THY’nin taşeronları,TGS şirketi ve Teknik A.Ş; zorunluluktan çalışacak ve içeriye giren, grevde çalışması izine bağlı personelin yanı sıra, bazı çalışanlar kapının açılması ile çalışmak için içeriye girmek isteyecek ve bu da greve katılan çalışanlar arasında sert müdahalelere neden olacaktı. Bu uygulamada bir çok sefer, aksayarak da olsa yapılabilirdi. (2006 yaz aylarında yaşanan ve karanlık Cuma olarak anılan aksaklıklar zincirinden kötü olamazdı.) Çalışanların hepsinin greve “evet” demeyeceği ve greve “evet” dese bile direnme güçlerinin sınırlı olduğunu düşündüğümüzde bu uygulama işçiyi, işçiye düşürme tehlikesine rağmen “C” planı olarak gündemdeydi sanıyorum.
 
Ayrıca; Grev kararı asılır asılmaz işveren bir acele ile Anadolu, Avrupa, Genel Müdürlük gibi bazı departmanlardan imza toparlatmış ve oylama yapılabilmesi için gerekli olan ¼ çalışan barajını çok kolay aşmıştı. Çünkü; çalışanların, ister sendika üyesi olsun ister olmasın hatta kapsam dışı personel bile olsa (tüm yöneticiler dahil) oylama isteme hakları vardır.
 
 Bu oylama yapılsaydı çalışanlar yine “evet”ciler ve “hayır”cılar olarak ikiye ayrılacak olduğu tartışılacak iş barışı son derece zedelenecekti. Ancak şu unutulmamalıdır ki, grev oylamasında işveren kaybetse lokavt ilan etmediğinden “kapıları açık tutarak grev kırıcılığı” gibi bir seçeneği daha bulunmasına rağmen sendikanın oylamayı kaybettiğinde istifa etmesi veya olağanüstüne götürülmesi gerekecekti.
 
İşte, karşılıklı strateji savaşı ve olası sonuç riskleri her iki tarafı bir araya getirerek “al gülüm ver gülüm” misali ortak bir noktada buluşuldu. ve sonuçta sözleşme sonuçlandı. Alınan rakamların, iş değerlendirmesi yapılmamış bir şirket için eşit miktarda olmasına rağmen özellikle düşük ücretlilerde seyyanen takviyelere rağmen, piyasa reel enflasyonunun %25 civarında olması nedeniyle mükemmel denilemez. Ancak yine de diğer işyerlerine ve özel sektörün cimriliğine bakıldığında ücretsel bir başarı söz konusudur.
 
Peki; mademki Toplu İş Sözleşmeleri bir pazarlıktır ve al gülüm ver gülüm sistemi içersinde her iki taraf kendince olmazsa olmazlarını ortaya koyacağına göre işveren ne kazanmıştır?            
 
İŞTE O TARİHİ MADDE:
 
İdari maddelerde dikkatimi çeken aşağıdaki maddeyi yorumlamak gerekirse;
Personelin çalıştığı işyerinin tamamen veya kısmen kapatılması durumunda işçilerin Ortaklığın bir başka bölümde istihdamının devam ettirilmesi ile iş güvencesi sağlanması;
“Bir başka bölüm ve göreve atanan veya nakil edilen sendika personelin kendi isteği ile bu görevi ve nakil işlemini kabul etmemesi halinde işçinin iş sözleşmesini, ihbar öneli, kıdem tazminatı haklarına ilaveten 6 aylık ücreti tutarında iş güvencesi tazminatı alarak Feshini isteme hakkı tanınması,
Bu feshinden sonrada işe iade ile ilgili hukuki haklarını kullanma hakkı tanınması” Buyurun buradan yakın.
 
Bu anlaşmaya göre çok yakında sıklıkla görüleceği üzere, bir çok personel başka departmanlara çekilme suretiyle boşalan işyeri için TGS örneğinde olduğu gibi yeni şirketler kurularak,kendilerince yüksek olan ücretler piyasa şartlarına çekilmek istenecektir. Bulunduğu işyerinden yani departmanından gitmek istemeyen ve direnen işçilere Hava-iş imzaladığı maddeye göre destek olamayacaktır. (işçi tek başına bırakılmıştır)Ancak, Hava-İş bu bezdirilerek istifaya zorlanan çalışanlar için yasal hakları dışında 6 maaş tutarında ekstra tazminat almıştır. Kısaca, öyle veya böyle başta THY yer işletme olmak üzere emekli edilme-bezdirme veya çalışanlara 6 maaş avantaj verilerek atılma şartları yerine getirilecektir. THY bu şekilde yer işletme hizmetlerinden çekilecek ve yerine sendikasız TGS şimdiki THY yer işletme çalışanlarının aldığı rakamın 1/3 üne tüm hizmetleri yapacaktır.
 
 Bu ilgili madde bence bu ve buna yakın bir çok alternatiflere gebe olup, THY işvereninin,sendika yönetimine imzalattırdığı ve bu seneki toplu iş sözleşmesi maliyetini anında karşılayacak çok önemli bir maddedir.
 
Ayrıca, çalışma hayatının en önemli konusu, hatta baş belası taşeronlaşma-iş güvencesi konusunda olumlu bir adım bile yok.
 
Şunu unutmamak gerekir ki; iş barışı, iş güvencesi ve huzurlu ortam; alınacak her türlü ücretin üstündedir.
 
Sonuç olarak;  Türk topluluğumuzda son zamanlarda, geleceği görmeden(!)  günü kurtarmaya yönelik ve sadece paraya endekslenmiş bir yaşam bicimi şekillendiriliyor. Bu yeni yaşam biçimine aynen ayak uyduran sendikalarda  atılan atılır kalan sağlar  bizimdir mantalitesi ile günü kurtarıp bir dönem daha iktidarda kalabilmenin mücadelelerini sürdürüyor. Yazık-yazık-yazık.  

THY'DE SON TANGO

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Misafir ~ 13 yıl önce
Balık başkan kokar sevgili kardeşim. Kurulları toplayacak olan da aynı kafada olmasa yıllardır yanında taşır mı bu adamı.................!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ne kadar cahil ve bilinçsizce yazmışsınız.O sektörde kriz var; senin yolcu sayın %35-40 arttı. Arkadaşların veya sen o maddeye dayandırılarak işten atılacaksın.önce verimsiz diyecekler.Psikolojik işkencede profesyonel bu insanlar canına okuyacaklar. o maddeyle ilgili sendika 6 GÜN İÇİNDE TALEP EDEN PERSONEL YARARLANACAK diye bir açıklama yapmaktalar.. eğer bu doğruysa, o madde hükmü bitiştir.Pek inandırıcı gelmiyor.. Sendikanın yaptığı TARİHİ BİR HATAdır!neden mi?Boşalan kadroma bir badem bıyıklı gelecekse,bunu 6 maaşla sağlayamayacaklar.. maalesef.. beni istemiyorsa;atsın.. 6 mı alırım 16 mı bunu hakimler bilir.kamu nezdindeki rezillik de cabası..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ülkemizde ve dünyada işçi sınıfına sorumlulukları gereği her türlü bedeli ödeyen sendikacıları düşünün. Birde, Hava-İş'te sendikacı sıfatı ile üyenin arasında dolaşan, söz ve davranışları ile üyesini tacize yeltenenleri düşünün lütfen. Bu konuda sendika genel başkanına düşen görev gereğini yapmak üzere kurullarını toplamak olmalıdır. Sessiz kalmak kabul etmek ve onaylamak demektir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sendikayı kendi malı gibi gören ve bir şirket patronu gibi davranan bu insanlar çalışanlarada bu mantıkla bakmaktadırlar.Adı gecen şahıs bu tür davranışları ve hakaretleri geçmişte de yapan bir sendika yöneticisi idi.Bu tip davranışları yapanları sendikadan uzaklaştırmak yerine onları kolluyan hatta teşvik eden bir anlayış olmasa zaten bunlar yaşanmaz.Sana para veriyorum öyleyse sana sahibim diyen bir patronla ben sendikacıyım senin için sözleşme yapıyorum ben senin sahibinim diyen anlayış birdir.HARAMİLERİN BU SALTANATI YIKILACAKTIR.HAVA İŞ ÇALIŞANLARINDIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu adamın sendikadaki kadınlar dahil onlarca kadını taciz ettiği, sululuklarının ayyuka çıktığı bilinir. Üstelik bu vatandaştan birtane de değildir!!!! Şaşılacak olan bu ahlak anlayışı bilinmesine rağmen, diğer "Yöneticilerin" bunu nasıl içlerine sindirdiği! ve bu sululuğa ve arsızlığa özellikle kadın çalışanların nasıl tahammül ettiğidir! Bu üsluba rağmen oraya girmesine nasıl izin veriyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sendikanın oncelikli görevi her ne olursa olsun işçinin iş güvencesini sağlayabilmektir;onun adına iş mahkemesi avukatlığı yapmak degil..Bunun için zaten T.C. nin mahkemeleri var..Bir başka eleştirilmesi gereken husus da işçiler adına pazarlık ve sözleşme yapma yetkisi bulunan sendikanın butun sureci işçilerden birhaber,onlara danışmadan surdurmesıdır.Bir Thy çalışanı ve hava iş sendikası uyesı olarak hakkımda imzalanan sözleşmenin ne oldugundan bırakın ımza asamasına kadar gecen sureyı,imzalandıktan sonra bıle haberim yok..sozlesme kıtapcıkları baskıdan cıkmamıs denebılır ama ınternet sayfası var sendıkamızın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu nasıl bir konuşma uslubudur? bu nasıl bir bakış açısıdır? bundan şunu mu anlamamız gerekiyor; sendika yöneticisi bir adam dinlenme odamıza gelip bütün uşuş personeli bayanları "çıtır" ve "çıtır olmayan" diye kategorize edebiliyor. ayıptır ayıp...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
eşim ve ben kabin amiriyiz. bugün dinlenme odamızda brifinge gelen simay hanım kaya beyin konuşması sırasında (kendisinin henüz iki lafı biraraya getirip anlaşılır bir cümle kuruduğuna tanık olmadık)ilkokul çocuğunu azarlayan bir eda ve ses tonu ilehepimizden sessiz olmamızı isteyerek düne kadar beraber kader birliğiyapttığı arkadaşlarına hakaret etmiştir. öte yandan toplu sözleşme boyunca farklı zamanlrada aynı soruyu soran ben ve eşime sürekli farklı cevaplar veren kaya bey de konuşmasının bir kısmında kendisine soru soran başka bir kabin amiri arkadaşımıza cevap verirken "o zamanlar siz çıtırdınız" ifadesini futursuzca kullandı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sefa bey, bu haberle ilgili değil ama lütfen şu sindel konusunu gündeme taşıyın.. Alper bey sorumluluklarının farkına varır inşallah..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ZAMMI FARKLARI ALDIN DİYELİM 2 AY SONRA DA HAYDİ VAN A HAYDİ BATMANA DEDİLER NE OLACAK BU MU İŞ GÜVENCESİ SEN KİMİ KANDIRIYORSUN EY SENDİKA YÖNETİMİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000