11 Mayıs 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • mühendislerden fazla maaş alabiliyorlar.. ama yazılımcılar insanların hayatlarını kolaylaştırmak için yazılım işindeler ve yakında pilotlar işsiz kalacaklar..7 dakika uçak kullanıyorsunuz maaş tartışması yapıyorsunuz...sizden daha fazla emek veren insanlar sizin yarınız kadar maaş almıyorlar... yakındır merak etmeyin gidecek yer bulamıcaksınız...thy maaş vermiyor başka firmaya gideyim dönemi bitiyor yakında otomatik pilot kalkışıda inişide yapacaklar...pilotsuz uçakları sorunsuz bir şekilde test ettiler..hele birde o yazılım şuanda varolan uçaklara uygulanırsa ki uygulanacak bence pilotluk diye birşey kalmayacak..bu yorumu okuyanlarda gelecekte pilot olucam demesin bence önümüzdeki 10 yıl içinde herşey değişecek..boşuna cevapta vermeyin bu yoruma çünkü bu siteye bir daha girmem denk geldim yazmak istedim o kadar....aslında sadece pilotalar değil birçok iş yazılım ile yapılacak bir çok insan işsiz kalacak.. SADECE BİR YAZILIMCI
  • https://www.aviationjobsearch.com/job/b777-787-position-with-china-southern-airline/11032793
  • Hangi akla hizmetle bu kadar çokk cadet alındı şaşıyorum doğrusu. Kendi akademisi dışındakileri gönder gitsin bakalım dışarda hemen iş bulabileceklermi. (Masrafları almayı da ihmal etmeyelim.)
  • Ama öbür sefer babadan oğula dönemi bitecek mi başlığı ardından konuyla ilgili yazıyı kesinlikle bekliyoruz
  • Neden yorumlar yayinlamadignizi bildirirseniz sevinirim Kufur kotu soz degil sadece elestriniceren yorumlari neden yayinlamiyorsunuz
  • verdiğin linkte ATTOL denilen olayın tek pilota düşürülme hadisesi için yarınlara yönelik hazırlık gibi bahşediyor. yani daha direk bir olay değil henüz. A350de denenen bir sistem, hatırlatmak gerekir ki A350de standart donanım olarak gelen bazı özellikler 320 için ya opsiyonel ya da mevcut olmuyor. Bu da bu tarz dar gövde uçakların daha uzun yıllar 2 pilotla uçması demek.. DISCO olayı için ise' This enhanced cockpit is designed to enable single-pilot operations for new aircraft' ifadesini kullanmış. yani daha önce belirttiğim yeni tip uçak meselesi. o zaman eskiler ne olacak? yine aynı kapıya çıkıyoruz. CRM eğitmenliği geçmişim var eğitim süreçlerini az çok biliyorum, havayolunun adaptasyonu ne demek onu bir öğrenip ondan sonra bu konuşmayı yapalım. Bir de DISCO'nun linki içerik vermiyor acaba neden?
  • Alay komutaninin verecegi yanlis bir talimat binlerce askerin hayatini riske atar. Kaptanın yaptığı hatalara benzemiyor mu bu durum? tarihte onlarca örneği var. emin ol ki amerikan askerleri de bu American airlines kaptanları niye 20bin dolar net maaş alıyorlar diye soruyorlardır. her konuda bilgi sahibiyiz ya hani. pilot düşmanlığını az ötede yapın, ilgi veya destek beklemiyoruz gölge etmeyin yeter.
  • Bu günlerde herkes pilot maaşlarına takmış durumda. Ben bir pilot olarak meslek seviyesindeki farklılığımın ve gelirimin farkındayım. Dolayısı ile de kendimi benim dışındaki bir meslek gurubu kazancı ile karşılaştırmıyorum, bu gelirimi de savunmak zorunda değilim. Bana verilen maaşın her kuruşunu sonuna kadar hak etmiş olduğumu da biliyorum ve bu konuda içim rahat. Bu parayı kazanmak isteyen herkese kapılar ardına kadar açık. THY pilot akademisi 150.000 Avro verebilecek ve pilot olma şartlarına taşıyan herkesi bünyesine almaya hazır. Sahi ya, madem benim maaşım çok yüksek, THY neden pilot yapmak bu kadar çok para istiyor? Hiç düşündünüz mü? Pilot maaşlarının çok olduğunu savunan THY yönetimi bile pilot akademisi için adaylardan 150.000 Avro istediklerini unutmuşa benziyorlar. Not: Akademiye giriş ücreti, bu işin sadece başlangıç noktası: Sağlık, genel yetenek, karakter, disiplin ve yabancı dil varsa vardır yoksa zaten olmazsa olmaz.
  • Yıllardır airportu takip ederim, ilk defa bir yazıya bu kadar çok yorum yazıldığını gördüm..
  • 10 yıldır pilotum Allah’a şükür alnımın teriyle bir ömür yetecek para kazandım.Yaşım 35 yok oto pilot indirecekmiş , yok insansız uçak olacakmış , yok sektör düzelemeyecekmiş pilot maaşları düşecekmiş .Bunların hepsi olur ama sizin ömrünüz yetmez .Ben kazandığım parayla en iyi evde oturup en iyi arabaya binip çocuklarımı en güzel yerlerde okuturum , sen ne yapacaksın acaba ağlamaya devam mı.Pşlotlar çok kazanıyorrrr ama çok kazanıyor

THY'de pilot maaşları kesilecek mi?

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, bir süre önce katıldığı bir canlı yayında, coronavirüs sürecinde hem üst düzey yöneticilerin hem de çalışanların bir takım fedakarlıklarda bulunduğunun altını çizmişti.

Ekşi'nin konuşmasındaki en önemli ve belki de THY içinde en çok konuşulan konulardan biri de, iki yıl önce pilotlara verilen zammın yeniden değerlendirilmesi olasılığını gündeme getirmesi idi.

Henüz ortada somut bir girişim olmasa da Ekşi'nin konuşmasından en azından, böyle bir yeniden değerlendirmenin yönetim katında dile getiriliyor olduğunu anlamamız mümkün...

İki yıl önce verilen zam konusunu hatırlamayanlar olabilir. Onlar için bir kez daha bilgileri tazelemekte fayda var.
Özellikle2017 ve  2018 yılları içerisinde tüm dünyada ciddi bir pilot açığı ortaya çıktı. Çin'in başını çektiği ülkelerde havayolu şirketlerinin, büyüyen filoları için pilot arayışına girmesi ve körfez havayollarından pilot transfer etmesi ile körfezin güçlü havayolları da Türkiye'deki pilotlarla flörtleşmeye başlamıştı. Türkiye'de o dönem döviz kurunun anormal şekilde artması ve özellikle Türkiye'de çalışan yabancı pilotların Türk lirası olarak aldıkları maaşların döviz karşısında erimesi, önce onları Türk havayolu şirketlerinden koparmaya başladı. Tabi yabancı pilotların bir kısmının da 2015 ve 2016 yılındaki terör saldırılarından hemen sonra Türkiye'den ayrıldığının da altını çizmekte fayda var.

Üzerine bir de ekonomik çalkantı eklenince yabancı pilotlar birer ikişer körfezin yolunu tutmaya başlamıştı. Binin üzerindeki yabancı pilot sayısı bir anda 400-500'lere kadar düşmüş, üzerine bir de Türk pilotlar körfezin 15-20 bin dolarlık maaş teklifine kayıtsız kalmamaya başlayınca, toplamda sadece THY'den bin 200 civarında pilot ayrılmış, ortaya da  çok ciddi “pilot krizi” çıkmıştı.

THY bir kısım pilotunu bu şekilde kaybettikten sonra tehlikenin farkına vardı ve elini cebine attı. İki ay arayla iki kez yüzde 15 ve yüzde 20 oranlarında zam yaparak pilotları elinde tutmayı başardı. Tabi iç transferin önüne geçmek için diğer havayolları da (Pegasus, Onur Air, Atlasglobal vs) pilotlarına ciddi oranlarda zam yapmak zorunda kaldı. Böylece pilotlar ile diğer çalışanlar arasındaki ücret makası biraz daha açılırken sanıyorum bütün havayollarının yönetim kademesi, istemeye istemeye pilotlara zam yaptıkları için, o günlerde bunu bir kenara not etmişti. Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unumaz sözünde olduğu gibi...

Bugüne geldiğimizde, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, o günleri anımsatarak, “Sendikamızla şunu tartışmak isteriz. Bir dönem döviz aşırı yükselince sendika ile anlaşarak ilave zam yaptık. Çünkü pilotlar dışarıya gitmeye başlamıştı. Şimdi piyasa daraldığı için sendika ile oturup şirketin devamı için, yöneticiler de dahil olmak üzere, eleman da çıkarmadan ne tür tasarruflar yapılabilir bunun çalışmasını yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekşi'nin mesajı çok açık... O dönem verilen zammı THY geri istiyor. Üstelik bunun Bilal Ekşi'nin kişisel düşüncesi olduğunu sanmıyorum. THY'nin böyle bir çalışma içerisinde olduğu açıkça ortada ama şu ana kadar  net bir adım gelmiş değil.
THY'nin, çalışanların örgütlü olduğu sendika Hava İş'i, “İndirime ikna  olmazsanız işten çıkarmalar başlar”  şeklinde aba altından sopa gösterme taktiğiyle köşeye sıkıştıracağını bugünden görmek mümkün... Yakın geçmişte bunun örneklerine tanık olmuştuk çünkü...

Peki ama pilotların buna tepkisi ne olur? Asıl burada üzerinde durulması gereken soru bu!
Hepimiz biliyoruz ki, kendi içerisinde bir olmaktan uzak, böl parçala yönet taktiğine yenik düşen kokpit üyeleri, bu bir nevi şantaj karşısında da yine birlik olmaktan uzak bir görüntü mü sergileyecekler? Yoksa topyekün bir mi olacaklar?

Henüz coronavirüs ortada yokken; pazar ve bayram mesailerinin alınması, yakıt ödeneklerinin kesilmesi, kredili uçuş parasının traşlanması, aylık 70 saatin aşılması halinde çarpanın bir buçuk saatten bire düşürülmesi gibi tasarruf tedbiri olarak ilan edilen alınan veya alınmak istenen kararlarda pilotlar hep kaybeden tarafta yer aldı.

Yani İstanbul Havalimanı'na taşınma ve taşınma sonrası artan maliyet farkları ile yanlış yönetim kusurları hep çalışanlardan, en başta da kokpit üyelerinden kesildi.

Şimdi gözler yine pilotların üzerinde... Daha doğrusu cebinde... THY yönetimi biliyor ki, yukarıda saydıkları bütün hak gasplarını tereyağından kıl çeker gibi hallettiler. Şimdi de maaş kesintisi için nabız yoklanıyor. Üstelik, “buna ikna olunmazsa, işten çıkarmalar olabilir” şeklinde bilindik metodlarla...

Bir sonraki adım belki de ikramiyelerdir...

Kim bilir?

THY'de pilot maaşları kesilecek mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (623)

yazlımcı ~ 3 gün önce
mühendislerden fazla maaş alabiliyorlar.. ama yazılımcılar insanların hayatlarını kolaylaştırmak için yazılım işindeler ve yakında pilotlar işsiz kalacaklar..7 dakika uçak kullanıyorsunuz maaş tartışması yapıyorsunuz...sizden daha fazla emek veren insanlar sizin yarınız kadar maaş almıyorlar... yakındır merak etmeyin gidecek yer bulamıcaksınız...thy maaş vermiyor başka firmaya gideyim dönemi bitiyor yakında otomatik pilot kalkışıda inişide yapacaklar...pilotsuz uçakları sorunsuz bir şekilde test ettiler..hele birde o yazılım şuanda varolan uçaklara uygulanırsa ki uygulanacak bence pilotluk diye birşey kalmayacak..bu yorumu okuyanlarda gelecekte pilot olucam demesin bence önümüzdeki 10 yıl içinde herşey değişecek..boşuna cevapta vermeyin bu yoruma çünkü bu siteye bir daha girmem denk geldim yazmak istedim o kadar....aslında sadece pilotalar değil birçok iş yazılım ile yapılacak bir çok insan işsiz kalacak.. SADECE BİR YAZILIMCI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilotlar parasız pulsuz kalacaklar ~ 21 gün önce
https://www.aviationjobsearch.com/job/b777-787-position-with-china-southern-airline/11032793

Yanıtla

Kalan karakter 1000
he he ~ 19 gün önce
Çin türk pasaportu kabul etmiyor canım boşuna artistlik yapma
hangi akla hizmet ~ 21 gün önce
Hangi akla hizmetle bu kadar çokk cadet alındı şaşıyorum doğrusu. Kendi akademisi dışındakileri gönder gitsin bakalım dışarda hemen iş bulabileceklermi. (Masrafları almayı da ihmal etmeyelim.)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel yazı ~ 21 gün önce
Ama öbür sefer babadan oğula dönemi bitecek mi başlığı ardından konuyla ilgili yazıyı kesinlikle bekliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 21 gün önce
Her yıl milyonlarca pirim alıp , maybach arabalarla gezen yöneticiler neden konuşulmuyor? Bu şirkette sadece pilotların maaşı herkese dert olmuş. Gerekirse birkaç yıl işsiz gezer hakkımızı yedirmeyiz.!!
Kinama ~ 21 gün önce
Neden yorumlar yayinlamadignizi bildirirseniz sevinirim Kufur kotu soz degil sadece elestriniceren yorumlari neden yayinlamiyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
az sabır ~ 21 gün önce
verdiğin linkte ATTOL denilen olayın tek pilota düşürülme hadisesi için yarınlara yönelik hazırlık gibi bahşediyor. yani daha direk bir olay değil henüz. A350de denenen bir sistem, hatırlatmak gerekir ki A350de standart donanım olarak gelen bazı özellikler 320 için ya opsiyonel ya da mevcut olmuyor. Bu da bu tarz dar gövde uçakların daha uzun yıllar 2 pilotla uçması demek.. DISCO olayı için ise' This enhanced cockpit is designed to enable single-pilot operations for new aircraft' ifadesini kullanmış. yani daha önce belirttiğim yeni tip uçak meselesi. o zaman eskiler ne olacak? yine aynı kapıya çıkıyoruz. CRM eğitmenliği geçmişim var eğitim süreçlerini az çok biliyorum, havayolunun adaptasyonu ne demek onu bir öğrenip ondan sonra bu konuşmayı yapalım. Bir de DISCO'nun linki içerik vermiyor acaba neden?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet tabi ~ 21 gün önce
Alay komutaninin verecegi yanlis bir talimat binlerce askerin hayatini riske atar. Kaptanın yaptığı hatalara benzemiyor mu bu durum? tarihte onlarca örneği var. emin ol ki amerikan askerleri de bu American airlines kaptanları niye 20bin dolar net maaş alıyorlar diye soruyorlardır. her konuda bilgi sahibiyiz ya hani. pilot düşmanlığını az ötede yapın, ilgi veya destek beklemiyoruz gölge etmeyin yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot Maaşları ~ 22 gün önce
Bu günlerde herkes pilot maaşlarına takmış durumda. Ben bir pilot olarak meslek seviyesindeki farklılığımın ve gelirimin farkındayım. Dolayısı ile de kendimi benim dışındaki bir meslek gurubu kazancı ile karşılaştırmıyorum, bu gelirimi de savunmak zorunda değilim. Bana verilen maaşın her kuruşunu sonuna kadar hak etmiş olduğumu da biliyorum ve bu konuda içim rahat. Bu parayı kazanmak isteyen herkese kapılar ardına kadar açık. THY pilot akademisi 150.000 Avro verebilecek ve pilot olma şartlarına taşıyan herkesi bünyesine almaya hazır. Sahi ya, madem benim maaşım çok yüksek, THY neden pilot yapmak bu kadar çok para istiyor? Hiç düşündünüz mü? Pilot maaşlarının çok olduğunu savunan THY yönetimi bile pilot akademisi için adaylardan 150.000 Avro istediklerini unutmuşa benziyorlar. Not: Akademiye giriş ücreti, bu işin sadece başlangıç noktası: Sağlık, genel yetenek, karakter, disiplin ve yabancı dil varsa vardır yoksa zaten olmazsa olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akademiye girisin ilk kuralini es gecmissin ~ 21 gün önce
Torpil
Pilot maaşlarına cevap ~ 21 gün önce
Görende sadece thy de pilot yetişiyor sanır erah afa thk anadolu üniversitesi ve bir sürü yer pilot yetiştiriyor dolayısı ile lise mezunu sağlıklı herkes pilot olabiliyor pahalı mi evet ama kredi çekip herkes bu ise giriyor yani olağanüstü bir meslek değil. Herkes pilot maaşına takmış çünkü tehditle hakkınız olmayan maaşı aldınız şimdi rüzgar çok kötü terse döndü atlasın batısı şirketlerin iflası pilot fazlalığı ve en kötü corona bu mesleğe kötü darbe vurdu kolay düzelmez en az 3 sene
İlk defa ~ 23 gün önce
Yıllardır airportu takip ederim, ilk defa bir yazıya bu kadar çok yorum yazıldığını gördüm..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya işinize bakın ~ 23 gün önce
10 yıldır pilotum Allah’a şükür alnımın teriyle bir ömür yetecek para kazandım.Yaşım 35 yok oto pilot indirecekmiş , yok insansız uçak olacakmış , yok sektör düzelemeyecekmiş pilot maaşları düşecekmiş .Bunların hepsi olur ama sizin ömrünüz yetmez .Ben kazandığım parayla en iyi evde oturup en iyi arabaya binip çocuklarımı en güzel yerlerde okuturum , sen ne yapacaksın acaba ağlamaya devam mı.Pşlotlar çok kazanıyorrrr ama çok kazanıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonra da ~ 21 gün önce
Herkesin girdiği aynı tahta tabuta girersin, evlerin ver arabaların da çocuklarına kalır onlar yer:) sonuc her halükarda tabut, okdar paranın hesabı da çok kolay olur inan:)
Yani. ~ 19 gün önce
10 yılda 10 kere piyango çıktı heralde sana. Keza bu dediklerini karşılayacak para kazanmadığını ikimizde biliyoruz. Yani nasıl bir garibanlıktan çıktıysan şirketin ortağı olmuş gibi hissetmişsin sana bravo...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000