20 Temmuz 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Nerde aloooooo
  • agliyor bu cadetler ya bu kadar. Oturun Kpss calisin dunyanin sonu degilki sizin kpssye giren insanlardan ne farkiniz var. En azindan issiz kalmazsiniz heh heh. Tek sorun internette hava atamayacaksiniz ama olsun en azindan issiz cadet olmaktan iyidir
  • Bir musibet, bin nasihatten iyidir derler. Amerikalının, Avrupalının mühendisi uçak yapıyor. Hiç müdahale edilmese makina kendi başına neredeyse kalkışı da yapacak (-ki geçenlerde onu bile başardılar), bizdeki 2 kaz güdemeyecek olanlar çıkmış uçak uçurduğunu sanıyor. Bu bela ile piyasada işsiz pilot artarsa, Otopilotsuz uçamayanları göreceğiz.
  • Hangi şirkette olursa olsun, bazı gizli uygulamalar mutlaka yaşanır. THY ile Pegasus’ un aslında hiçbir farkı yok. Pegasus, abisi THY yi taklit etmekte imiş. THY 60 yaş üstünü ücretsiz izne çıkardıysa Pegasus ta birebir aynısını yapmasa bile onun da ücrestiz izne çıkardıkları varmış. Aynı zamanda 60 yaş üstündekileri de emekliliğe ikna etmeye çalışıyorlar deniyor. Ateş olmayan yerden duman çıkmazmış.
  • henüz crm sürecindeyim ve cadet olmak için okumadık kitap bırakmadım kendimi de geliştirmeye çalışıyorum sürekli okuyorum,izliyorum,hayatıma entegre etmeye çalışıyorum gördüklerimi.pilotluk henüz 25 yaşında olmama rağmen çok geç kaldığım ve geç girdiğim bir alan oldu ama pes etmeyi düşünmüyorum;şu anlık eğer dünya bir salgınla daha sarsılmaz ve sektör ayakta kalırsa.burada gördüğüm havacılık içinde her grubun birbirinden nefret etmesi beni çok şaşırttı.yani bugün taşımacılık dünyada her zaman para getirenm bir sektör olmuştur hatta tır şoförü bile olsanız aylığınız 10binden aşağı olmaz fakat burada sürekli pilot,kabin memuru,yer hizmetleri çalışanlarının maaşları sorgulanıyor.bu kavgalar ne pilotun maaşını düşürür ne kabin memurunun maaşını eğer bir şey olacaksa ikisine de olacaktır.biri artıp diğeri azalmaz.o yüzden bu kavgalara yalnız sizlere zarar veriyor.
  • O kadar normal bir hal aldı ki bu ülkede insan kayırmak. Kestirme yollar ile insanların hakkını, umutlarını gasp etmek. Bu sadece THY'nin sorunu değil, diğer tüm kurumların ve ülkenin de büyük bir sorunu. Milleti bir hayalle ayağa kaldırdılar; dil kurslarına gitti bu insanlar üç kuruş biriktirdikleriyle, DLR sınavına çalıştılar haftalarca, CRM eğitimlerine gittiler yine aynı şekilde. Kurul mülakatında insanın yüzüne bile bakmayan bir or*spu bizi pilotluğa uygun bulmadı ama. (Bu bahsettiğim süreç 1 sene sürmüştür.) Kokpit içinde FO'ya ana avrat söven sinir hastası kaptanlarını, namusuyla para kazanan kabin görevlisi iş arkadaşlarını taciz eden kaptanlarını tedavi ettirsinler önce. Sadece bir yakını için boy sınırını 157cm'e çekti bu onursuzlar. Rüşvetler-aracılar-telefonlar hop çözüldü mü pilotluk işi. Biz başta çok üzüldük, ama daha iyi iş imkanlarıyla karşılaştık sonunda. Tanrı dürüstün yanındadır. Hile ile iş görenler de minnet ile can vermekle meşgul şuan da. İnancımız perçinlendi.
  • Durum çok vahim gerçekten, faal pilotlardan bile 1500-2000 fazla olucak en az 2 sene, bu durum nasıl yönetilecek Muamma..
  • Pilotları bu şirketten çıkarmayan zihniyet sürünmeye mahkumdur
  • işte acı gerçekler, yahu cadet a neden yol vermesinler? iş yok uçuş yok, birkaç gün önce antalyadan geldim antalya bomboş , yabancı turist falan yok, al sana turizm cenneti. thy ile uçuş yaptım ülke dışına düzgün uçuş yok, anca şehirler arası o da çok sık değil eskisi kadar. ve pandemiye çare hala bulunamıyor, aşıyı en az 2021 sonuna kadar beklemeyin çıksa bile diyorlar. thy , pegasus gibi firmalar ayakta kalmaya çalışırken elinde çalıştıramadığı tecrübeli pilotlar varken, her geçen gün zarar ederken tecrübesiz pilot adayları en son düşüneceği şey olur, adamlar önce kendi kurtarma derdinde.
  • Bizden ne istiyorsunuz bu ne çekememezlik???! Kira ödeyemiyor bir sigara alamıyorum ne ücret veriliyor ne sahip çıkan var allahtan korkun allahtan!!!! Kıskancligin sonu kendini yiyip bitirmektir yazıklar olsun

THY'de pilot eğitimleri duracak mı?

Türk Hava Yolları'nın pandemi süresince hem yolcularla hem de kendi çalışanları ile iletişim konusunda sınıfta kaldığını söylersek sanırım haksızlık etmiş olmayız. İptal edilen uçuşlar, bu uçuşlara ait bilet iadeleri, uçuşların başlangıç tarihleri gibi konularda birçok yolcu ne çağrı merkezlerine ulaşabildi ne de sosyal medyadaki THY'ye ait hesaplardan sorularına yanıt bulabildi.

Aynı şekilde; çalışanlar ve THY için eğitim sürecinde bulunan pilot ve kabin memurları için de, sağlıklı bir bilgilendirme yapılmadığını net bir şekilde gözlemleyebildik. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, katıldığı televizyon programlarında çalışanların iş akitlerinin sonlandırılmayacağını açıklamasına karşın bu süreçte 60 yaş üzeri birçok pilot zorunlu ücretsiz izne çıkarılırken bu karar bile ani bir baskın şeklinde gerçekleşti ve doğrusu hakkaniyeten uzak bir karardı.

THY bünyesindeki çalışanların dışında  sözleşme imzalanarak pilot ve kabin eğitimine alınan veya mülakat sürecini geçerek sözleşme aşamasına gelenler ile mülakat sürecinde olan adaylar için de sağlıklı bir bilgilendirme yapılamadı.
THY'de bunlar yaşanırken aynı durumdaki Pegasus Havayolları hem kendi çalışanlarına hem de mülakat aşamasındaki ve eğitimdeki personel adaylarına dönem dönem bilgilendirmeler yaptı.

Hem çalışanların hem de yukarıda saydığım diğer durumdaki birçok kişinin böylesine belirsizliğin hakim olduğu ortamda şirketten duyacağı en küçük bir sözün ne denli kıymetli olduğunu tahmin etmek zor değil. Ki küçük bir açıklama için aylarca bekleyen çalışanların yaşadığı psikolojiyi düşündüğünüzde bunun ne kadar önemli olduğu konusunda empati yapabiliriz.

Bugün gelinen noktada THY bünyesindeki çalışanların maaş kesintisi ve işten çıkarma konusundaki görüşmelere dair, sadece bir kez yapılan açıklama dışında, THY tarafından herhangi bir bilgiye ulaşıbildiğini söyleyemeyiz. Kaldı ki o açıklamada da, THY'nin; yetkili Hava İş Sendikası'na resmi bir teklif iletmemiş olmasına rağmen 'resmi teklif” iletmiş gibi hazırladığı açıklama da, bayrak taşıyıcıya yakışmadığı gibi, çalışanlar açısından tatmin edici de bulunmadı.
Bu süreçte akıbeti en çok merak edilen konulardan biri ise  Türk Hava Yolları ile iş sözleşmesi imzalayarak pilotaj eğitimine alınan yaklaşık bin civarında pilot adayının durumu...

Eğitimler devam edecek mi, yoksa durdurulacak mı?
Birçoğu asıl mesleklerini bırakarak THY'nin pilotaj eğitim programına dahil olan adayların akıbeti ne olacak?
Bu soruların cevabını aradı yüzlerce pilot adayı...

Pegasus Havayolları, pandemi öncesinde mülakat sürecini geçerek eğitim sınıflarına dahil edilmeyi bekleyen adayları bilgilendirerek en azından “şu anda bütün sürecin durdurulduğunu ve ileride değerlendirilebileceğini” söyleyerek herkesin kendi başının çaresine bakması için bir yol vermiş oldu. Benzer açıklamayı THY'deki aynı statüdeki  kişiler de bekledi ama maalesef o açıklama bir türlü gelmedi. Telefonlara veya e postalara da dönüş olmadı. Kapı duvardı adeta...

Pandemi şaşkınlığını yeni yeni üzerlerinden atmış olacaklar ki, THY'den pilot eğitim sürecine ilişkin somut bir takım adımlar gelmeye başladı. Bir süredir THY yönetiminin pilotaj eğitimindeki adaylar için kılı kırk yaran bir formül arayışı vardı. Sadece THY'nin Aydın'daki uçuş akademisinde eğitim alanlar değil THY için; Afa, Ayjet ve Erah gibi diğer  uçuş okullarında yetiştirilen pilot adayları da bu süreçteki belirsizlikten nasiplerini aldı. Uzun süre belirsizlik içerisinde beklediler. Şimdi THY bu konu ile ilgili kararını verdi. Belki de önümüzdeki yıllarda pilot eğitim sisteminin çok büyük bir yara almasına neden olacak karara göre, THY yukarıda isimlerini saydığım uçuş okullarında eğitim alan yaklaşık ‪400-500‬ civarında pilot adayının sürecini üç farklı kategoride değerlendirecek.

Bu okullarda eğitime başlayan ve teori eğitimlerini alan son dönem filolarındaki öğrencilerin eğitimleri büyük olasılıkla askıya alınacak. THY, bu filolardaki öğrencilere, “ya kendi paranla eğitimine devam et ya da bırak” seçeneğini sunacak. Üç ila beş yıl arasında eğitimini tamamlayan bu kişilere iş garantisi sunulacak mı, o da belirsiz..

THY; eğitimi bırakan öğrencilerdense o güne kadarki aldığı eğitimin parasını geri alacak. Halbuki o öğrencilerin birçoğu  THY için çok iyi işlerini bırakmışlardı...

Bu arada THY için eğitim alan entegre (sıfırdan havayolu için pilot yetiştirilen sistem) pilotaj eğitimindeki bir diğer grup pilot adaylarının eğitimleri de entegreden modülere çevrilecek. Bununla ilgili olarak, THY'nin talebiyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün mevzuatında bir düzenleme yaptığını biliyorum. THY böylece, eğitim seviyesi biraz daha ilerleyen pilot adaylarını, 36 ayda eğitimin tamamlanması gereken entegre programından alacak, modüler eğitim programına aktararak zaman kazanmış olacak.

Pilot eğitimleri daha uzun sürece yayılacağı için THY hem mezun olan öğrencilerin sisteme dahil olması ile ortaya çıkacak maaş yükünden kurtulacak hem de kriz sonrası için elinde hazır yetişmiş pilot bulunduracak. Bunu da minimum maliyet ile gerçekleştirecek.

Zekice!

Tabi THY'nin bu sistemden önceki planı, entegre eğitim programının 36 aydan yani üç yıldan beş yıla çıkarılmasıydı. Ancak THY'nin "tak diye istediğini şak diye yerine getiren" SHGM, burada EASA mevzuatına takılınca THY'nin beş yıl hayali de son buldu. Dolayısıyla THY biraz da zorunlu olarak entegreden modülere geçmek zorunda kalmış oldu. Tabi burada pilot adaylarının mağduriyetinin ne SHGM ne de THY için önemli olmadığını da birlikte uyumlu çalışmalarından anlıyoruz.
Ve son gruptakiler...

THY bu gruptakileri de uçuş okullarından kendi akademisine çekecek. Mezuniyete yakın pilot adaylarının eğitimleri Aydın'daki THY uçuş akademisinde tamamlanacak.

Peki bu sistemin zararı en çok kime olacak?

THY normal olarak kendi planı dahilinde iş planı yönetmeye gayret ediyor. Ama işin diğer tarafında çok ciddi sıkıntılar yaşanması olası. Çünkü THY, uzun süredir uyguladığı dışarıdan pilot yetiştirme programları için Türkiye'deki birkaç uçuş okulu ile çalışıyor. Her yıl önemli sayıda pilot adayı bu okullarda THY için eğitim alıyor. Dolayısıyla bu okullar her yıl artan kapasite ölçüsünde yeni uçaklar ve simülatörler alıyor, eğitim kadroları oluşturuyor.

Şimdi THY bir anda bu okullardan pilot adaylarını çekince ne olacak? Yıllardır kurulan eğitim sistemi temelden çökecek. Uçuş okulları ciddi mali sıkıntıya girecek çünkü mevcut modüler eğitim talebi uçuş okullarının bu hacimle ayakta kalmasını sağlayacak boyutta olmayacak.
Kısacası, THY'nin kontrolsüz büyümesine paralel olarak iş ortaklığı yaptığı bu okullar çok ciddi buhranın eşiğine gelmiş görünüyor.

Tabi bu arada aynı sistemi daha kontrollü yürüten Pegasus Havayolları'nın eğitim sürelerini kısmen uzatacak olmasına rağmen hiçbir pilot adayının eğitimini sonlandırma planı olmadığını da dip not olarak vurgulamakta fayda var.
THY belki mali açıdan kaybını azaltmak için önlem alıyor ancak bu kararlar yıllardır tırnakla kazınarak bir noktaya gelen pilot eğitim sisteminin topyekün çökmesi anlamına da gelebilir.

THY bu panik tutumun benzerini 2016 krizi sırasında yaşamıştı. 40 civarı uçağı yere indiren bayrak taşıyıcı, çok sayıda kabin memurunu da işten çıkarmıştı. Ancak sonrasında toparlanma süreci hızlı olunca bu kez de bir anda ekip sıkıntısı ortaya çıkmıştı.

THY benzer panik havasını şimdi de yaşıyor.

Bakalım bu paniğin sonunda neler göreceğiz. 

THY'de pilot eğitimleri duracak mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (346)

Yorumlar ~ 2 ay önce
Nerde aloooooo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden ~ 2 ay önce
agliyor bu cadetler ya bu kadar. Oturun Kpss calisin dunyanin sonu degilki sizin kpssye giren insanlardan ne farkiniz var. En azindan issiz kalmazsiniz heh heh. Tek sorun internette hava atamayacaksiniz ama olsun en azindan issiz cadet olmaktan iyidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Musibet ~ 2 ay önce
Bir musibet, bin nasihatten iyidir derler. Amerikalının, Avrupalının mühendisi uçak yapıyor. Hiç müdahale edilmese makina kendi başına neredeyse kalkışı da yapacak (-ki geçenlerde onu bile başardılar), bizdeki 2 kaz güdemeyecek olanlar çıkmış uçak uçurduğunu sanıyor. Bu bela ile piyasada işsiz pilot artarsa, Otopilotsuz uçamayanları göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sende ~ 2 ay önce
Güney saksonyalısın galiba
Nonwritten ~ 2 ay önce
Hangi şirkette olursa olsun, bazı gizli uygulamalar mutlaka yaşanır. THY ile Pegasus’ un aslında hiçbir farkı yok. Pegasus, abisi THY yi taklit etmekte imiş. THY 60 yaş üstünü ücretsiz izne çıkardıysa Pegasus ta birebir aynısını yapmasa bile onun da ücrestiz izne çıkardıkları varmış. Aynı zamanda 60 yaş üstündekileri de emekliliğe ikna etmeye çalışıyorlar deniyor. Ateş olmayan yerden duman çıkmazmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cadet adayı ~ 2 ay önce
henüz crm sürecindeyim ve cadet olmak için okumadık kitap bırakmadım kendimi de geliştirmeye çalışıyorum sürekli okuyorum,izliyorum,hayatıma entegre etmeye çalışıyorum gördüklerimi.pilotluk henüz 25 yaşında olmama rağmen çok geç kaldığım ve geç girdiğim bir alan oldu ama pes etmeyi düşünmüyorum;şu anlık eğer dünya bir salgınla daha sarsılmaz ve sektör ayakta kalırsa.burada gördüğüm havacılık içinde her grubun birbirinden nefret etmesi beni çok şaşırttı.yani bugün taşımacılık dünyada her zaman para getirenm bir sektör olmuştur hatta tır şoförü bile olsanız aylığınız 10binden aşağı olmaz fakat burada sürekli pilot,kabin memuru,yer hizmetleri çalışanlarının maaşları sorgulanıyor.bu kavgalar ne pilotun maaşını düşürür ne kabin memurunun maaşını eğer bir şey olacaksa ikisine de olacaktır.biri artıp diğeri azalmaz.o yüzden bu kavgalara yalnız sizlere zarar veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaw ~ 2 ay önce
He he, çok konuşma git iş bul kendine, ne mezunuysan o işi yap. Herkes hersyi bilir olmuş, daha Crm de sanki pilot
Dürüstler kalsın ~ 2 ay önce
O kadar normal bir hal aldı ki bu ülkede insan kayırmak. Kestirme yollar ile insanların hakkını, umutlarını gasp etmek. Bu sadece THY'nin sorunu değil, diğer tüm kurumların ve ülkenin de büyük bir sorunu. Milleti bir hayalle ayağa kaldırdılar; dil kurslarına gitti bu insanlar üç kuruş biriktirdikleriyle, DLR sınavına çalıştılar haftalarca, CRM eğitimlerine gittiler yine aynı şekilde. Kurul mülakatında insanın yüzüne bile bakmayan bir or*spu bizi pilotluğa uygun bulmadı ama. (Bu bahsettiğim süreç 1 sene sürmüştür.) Kokpit içinde FO'ya ana avrat söven sinir hastası kaptanlarını, namusuyla para kazanan kabin görevlisi iş arkadaşlarını taciz eden kaptanlarını tedavi ettirsinler önce. Sadece bir yakını için boy sınırını 157cm'e çekti bu onursuzlar. Rüşvetler-aracılar-telefonlar hop çözüldü mü pilotluk işi. Biz başta çok üzüldük, ama daha iyi iş imkanlarıyla karşılaştık sonunda. Tanrı dürüstün yanındadır. Hile ile iş görenler de minnet ile can vermekle meşgul şuan da. İnancımız perçinlendi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayırlısı ~ 2 ay önce
Durum çok vahim gerçekten, faal pilotlardan bile 1500-2000 fazla olucak en az 2 sene, bu durum nasıl yönetilecek Muamma..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı ~ 2 ay önce
Pilotları bu şirketten çıkarmayan zihniyet sürünmeye mahkumdur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nerde yaşıyorsun ~ 2 ay önce
işte acı gerçekler, yahu cadet a neden yol vermesinler? iş yok uçuş yok, birkaç gün önce antalyadan geldim antalya bomboş , yabancı turist falan yok, al sana turizm cenneti. thy ile uçuş yaptım ülke dışına düzgün uçuş yok, anca şehirler arası o da çok sık değil eskisi kadar. ve pandemiye çare hala bulunamıyor, aşıyı en az 2021 sonuna kadar beklemeyin çıksa bile diyorlar. thy , pegasus gibi firmalar ayakta kalmaya çalışırken elinde çalıştıramadığı tecrübeli pilotlar varken, her geçen gün zarar ederken tecrübesiz pilot adayları en son düşüneceği şey olur, adamlar önce kendi kurtarma derdinde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cadet ~ 2 ay önce
Bizden ne istiyorsunuz bu ne çekememezlik???! Kira ödeyemiyor bir sigara alamıyorum ne ücret veriliyor ne sahip çıkan var allahtan korkun allahtan!!!! Kıskancligin sonu kendini yiyip bitirmektir yazıklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sigara ~ 2 ay önce
Alma, sağlık onemli, sağlıktan kalırsın sonra gisadda , bak paranda yok sigarayi bırak bu vesileyle, her serde bir hayır vardır, hadi bakım yavrum
Zamaninda ~ 2 ay önce
Düşün bakalım, çok havalandimmi, hak yedimmi, nerde hatam oldu, kibirli miyim? Egom ne durumda, kimleri pilotum diye kandırdım üzdüm, kul hakkina girdim mi diye, sigara sorun değil icmezsin olur biter, zaten hani sağlık önemliydi içme.sende, gerçi pilotların çoğu alkolik ne tezat dimi, hem sağlık derler hem alkolikler, sağlıkta bile torpil donuyor cunku, Allah bile bu haksızlığa dayanamadi artik, dur dedi
Fake ~ 2 ay önce
Şirket maaş yatırıyor. Ayrıca bilgilendirme de yapılıyor.
Hep kıskandılar ~ 2 ay önce
Kabız oldular kıskançlıktan, referansı ile başkalarının hakkını yiyenler hep kıskanılır zaten.
Benmi dedim ~ 2 ay önce
Benmi dedim sana torpil yap,borçlan nassolsa fazlasıyla çıkarırsın kısa zamanda diye? Ha benmi dedim? Ne bağırıp duruyon öyle?
Oturun ~ 2 ay önce
Kpss calisin gencler;)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000