28 Şubat 2011, Pazartesi
Tevfik UYAR
Tevfik UYAR tevfikuyar@airporthaber.com
  • Kesinlikle Thy doğru kriterlerde,neden derseniz?lise mezunu hostes parayı buluyor bende pilot olacağım diye tuturuyor ama daha kabinde kendini ifade etmekten aciz!Bu iş bu kadar ucuz olamaz.Bakıyorum babası pilotmuş yıllarca kendisi de yerde çalışıyormuş,para gani tabii uçuş okuluna gitmiş f/o olmuş:)komik yani!şimdi de tam bir yalaka kaptanlara karşı.Yerini sağlama almaya çalışıyor aklınca.bu kadar kolayolmamalı
  • geçen gün sitenizde haberi vardı kore havayollarının.adam ilanında 2 yıllık üniversite demiş ama tipte binlerce saat istiyor.insanın aklına şöyle bir soru geliyor:bu işi kore havayolları mı yoksa thy mi daha iyi biliyor?
  • şaka gibi gercekten .. daha fazla verip daka kotusunu niye getirirsin ki
  • Uçuş okullarıyla görüşmeye gidiyorum.Lise mezunu olur ama kaptan pilot olamazsın diyor.Açıköğretimden bitirsen olur,üniversiteden 4 yıllık iktisat diploması alsanda olur diyorlar.İyi güzel olurda,peki ya işe gireceğim zaman.Havayolu şirketlerinin lise mezunu veya açıköğretim kabul etmediğini 1-2 hafta önce öğrendim.THY üniversite mezununu geçti en az mühendis arıyor.Uçuş okullarıyla görüşmeye gidildiğinde bu konulara çok dikkat edilmeli.Uçuş okulları parayı aldıktan sonra ilgilinmeyecek.İyiki başlamadım bunları okula başladıktan sonra öğrenseydim durumum nasıl olurdu düşünmek bile istemiyorum.Lise mezunları uçurur mu konusunda her lise mezunu uçuramaz ama bir sınav ile bu iş çözülebilir.
  • Ozaman ilkokul mezunu birininde pilot olabilmesi lazim madem Universite sarti aranmasin ozaman lise sartida aranmasin o neden araniyo? Ilkokul mezunu biri neden pilot olamiyo lise oluyosa ilkokulda olmali
  • tecrübe esastır, ne üniversite mezunları var...ortalamaya bakılsın o zaman. madem öyle 3.50 ortalamanın altı pilot olamasın. 2.00 ortalama ile herkes üniversite mezunu olabilir. Saçma yerlerrde dolanıyoruz milletçe
  • Eğitim Şart ;)
  • Türkiye'den aldigim lise diplomasi ile Swiss Air'in ucus okuluna zorlu sinavlardan gecerek pilotaj egitimi aldim ve hala bu sirkette 6 yildir f/o olarak ucmaktayim, benim gibi ucus egitimini Lufthansa'da, Swiss'de veya Avrupa'daki diger ucus okullarinda tamamlamis bircok arkadasim da German Wings, Lufthansa, Air Berlin gibi sirketlerde ucuyorlar, ama bizler THY de ucamiyoruz. cünkü bizler underqualified pliotlariz :) sevgiler
  • Ulkemizde pilot sayısı yıllara bağlı olarak arttıkça şu an bır takım havayolu şirketlerınde lise diplomasıyla uçan pilotların işsiz kalacağı,üniversite mezuniyetının kati şart olacağını hatta yuksek lisans gibi kriterlerinde aranacağını,ingilizcenin haricinde başka yabancı dillerinde bılınmesının avantaj sağlayacağı,her üniversite mezunu pilotun mezun olduğu bölüme bakılarak alımının yapılıp yapılmayacağı günlerin geleceğini çok net görebiliyorum..Bu her meslekte kaçınılmaz sondur ülkemizde.O yüzden herkes kendini en iyi şekilde yetiştirsin çünkü kalabalık bır ülkeyiz iyinin de iyisi geliyor arkadan..
  • arkadasim,sen bu meslek ucuzmu diyorsun;gerekli sinavlari yaparlar;o zaman kim yetkin kim degil o zaman gorulur;ben herseyime guneviyorum...ama senin tek dayanagin universite olabilir...varmi bilegin?varmi lisanin? uviversite bir pilota hicbirsey kazandirmaz...

THY'de Mezuniyet Karmaşası

İki haftadır basına yansıyan haberlere göre Türk Havayolları fellik fellik kaptan pilot arıyor. Bunun için çeşitli ülkelerde insan kaynakları avına çıkılmış durumda. Siz okurlar –özellikle pilotlar- zaten bu konuyu oldukça yakından takip ediyorsunuz, ve yine biliyorsunuz ki Kaptan Pilot eksiği tüm dünyada mevcut. Filosunu hızla büyüten THY’nin de aynı sıkıntıyı çekmesi oldukça doğal. Bütün büyük ve büyüyen havayolları kokpite ekip bulmakta zorlanıyor.

Airporthaber köşe yazarlarından Murat Herdem, THY’deki yabancı pilot mevzusunu köşesinde fazlasıyla işledi, ama ben bu hafta özellikle “lise mezuniyeti” konusunda yeniden bahsetmek istiyorum.

Ancak... Ortada enteresan bir durum var:

Türkiye’de 10 bin saatten fazla uçuşa sahip olan ancak lise mezunu olan kaptanlar var ve sırf lise mezunu oldukları için işe alınmıyorlar. Gerekçe olarak da yönetim kurulu kararı gösteriliyor.

Peki. Yönetim Kurulu kararı ise bu saygıyla karşılanabilir. Bir havayolu firması “ben üniversite mezunu olmayan pilot istemiyorum” diyerek buna çeşitli gerekçeler gösterebilir.

Fakat yabancı pilot alımlarına baktığımızda aynı titizliğin gösterdildiğini görmüyoruz.

Konu Lise mi? Türk Liseleri mi? Eğer konu lise eğitiminin pilotaj için gerekli disiplin ve eğitimi sağlamadığına dair bir inanç ve buna dayalı bir karar ise beraberinde şu soruları soralım:

Mesela THY’nin ilgili departmanı ya da bu işi ihraç ettiği bir firma, tüm ülkelerin resmi lise müfredatları üzerine bir çalışma yapmış mı? Hangisi ne kadar yetkin ve yeterli eğitim veriyor, bununla ilgili bir sonuca ulaşmış mı? Hangi ülkelerin ortaöğretim kurumlarının verdiği eğitim daha nitelikli? Hangileri daha basit ya da niteliksiz?

Eğer Üniversite’de alınan temel fizik, geometri ve matematik bilgisine önem veriliyorsa, o halde konu basit bir sınavla çözülebilir mesela. Hatta bir genel yetenek ya da genel kültür sınavı bile yapılabilir. Tabi aynı sınava mümkünse yabancı kaptan pilotların da tabi tutulması gerekir. Ayrıca öyle bir durumda fizik, matematik gibi sayısal derslerle iştigal olmayan sözel ve sosyal bilimlerle ilgili bölümlerden mezun kimselerin de pilot olarak alınmaması gerekir.

Eğer mesele üniversite ortamının sağladığı demokratik eğitim ortamı ve bunun kokpit kaynak yönetimi, mesleki yetenek ve becerilere yönelik olumlu etkileri ise, o halde zaten halihazırda binlerce saat uçmuş kaptan pilotların bu disiplin ve becerilere sahip olmadığını söylemek mümkün müdür?

Kabul ediyorum, bir birey için üniversite mezuniyeti önemli bir şey, ancak söz konusu uçuş saatleri 5 basamaklı hanelere ulaştığında 4 yıllık bir üniversite mezuniyetinin pilotluk mesleğine katkısının ne olduğu sorusuna tatmin edici bir yanıt yok.

Özellikle Türkiye’de Açık Öğretim Fakültesi gerçeği de göz önünde bulundurulduğu zaman, söz gelimi “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri” adındaki çok sık tercih edilen bir bölümün pilotaja kattıklarına ilgili ne söylenebilir?

Yukarıda da dediğim gibi, bu konuda naçizane önereceğim çözüm,  lise mezunu olan ancak beş basamaklı uçuş saatlerine ulaşmış kaptan pilotların neyi bilmediğinden şüphe ediliyorsa o konuda sınav yapılması. THY Yönetim Kurulu olarak böyle bir karar almıştır, saygı duyulur elbet, ancak sadece karar almakla olmuyor; mutlaka altını doldurmak gerek.

Yap o sınavları. Geçemeyeni alma. O zaman kimsenin bir itirazı olmaz.

THY'de Mezuniyet Karmaşası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 8 yıl önce
Kesinlikle Thy doğru kriterlerde,neden derseniz?lise mezunu hostes parayı buluyor bende pilot olacağım diye tuturuyor ama daha kabinde kendini ifade etmekten aciz!Bu iş bu kadar ucuz olamaz.Bakıyorum babası pilotmuş yıllarca kendisi de yerde çalışıyormuş,para gani tabii uçuş okuluna gitmiş f/o olmuş:)komik yani!şimdi de tam bir yalaka kaptanlara karşı.Yerini sağlama almaya çalışıyor aklınca.bu kadar kolayolmamalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
geçen gün sitenizde haberi vardı kore havayollarının.adam ilanında 2 yıllık üniversite demiş ama tipte binlerce saat istiyor.insanın aklına şöyle bir soru geliyor:bu işi kore havayolları mı yoksa thy mi daha iyi biliyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
şaka gibi gercekten .. daha fazla verip daka kotusunu niye getirirsin ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Uçuş okullarıyla görüşmeye gidiyorum.Lise mezunu olur ama kaptan pilot olamazsın diyor.Açıköğretimden bitirsen olur,üniversiteden 4 yıllık iktisat diploması alsanda olur diyorlar.İyi güzel olurda,peki ya işe gireceğim zaman.Havayolu şirketlerinin lise mezunu veya açıköğretim kabul etmediğini 1-2 hafta önce öğrendim.THY üniversite mezununu geçti en az mühendis arıyor.Uçuş okullarıyla görüşmeye gidildiğinde bu konulara çok dikkat edilmeli.Uçuş okulları parayı aldıktan sonra ilgilinmeyecek.İyiki başlamadım bunları okula başladıktan sonra öğrenseydim durumum nasıl olurdu düşünmek bile istemiyorum.Lise mezunları uçurur mu konusunda her lise mezunu uçuramaz ama bir sınav ile bu iş çözülebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ozaman ilkokul mezunu birininde pilot olabilmesi lazim madem Universite sarti aranmasin ozaman lise sartida aranmasin o neden araniyo? Ilkokul mezunu biri neden pilot olamiyo lise oluyosa ilkokulda olmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
tecrübe esastır, ne üniversite mezunları var...ortalamaya bakılsın o zaman. madem öyle 3.50 ortalamanın altı pilot olamasın. 2.00 ortalama ile herkes üniversite mezunu olabilir. Saçma yerlerrde dolanıyoruz milletçe

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Eğitim Şart ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Türkiye'den aldigim lise diplomasi ile Swiss Air'in ucus okuluna zorlu sinavlardan gecerek pilotaj egitimi aldim ve hala bu sirkette 6 yildir f/o olarak ucmaktayim, benim gibi ucus egitimini Lufthansa'da, Swiss'de veya Avrupa'daki diger ucus okullarinda tamamlamis bircok arkadasim da German Wings, Lufthansa, Air Berlin gibi sirketlerde ucuyorlar, ama bizler THY de ucamiyoruz. cünkü bizler underqualified pliotlariz :) sevgiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ulkemizde pilot sayısı yıllara bağlı olarak arttıkça şu an bır takım havayolu şirketlerınde lise diplomasıyla uçan pilotların işsiz kalacağı,üniversite mezuniyetının kati şart olacağını hatta yuksek lisans gibi kriterlerinde aranacağını,ingilizcenin haricinde başka yabancı dillerinde bılınmesının avantaj sağlayacağı,her üniversite mezunu pilotun mezun olduğu bölüme bakılarak alımının yapılıp yapılmayacağı günlerin geleceğini çok net görebiliyorum..Bu her meslekte kaçınılmaz sondur ülkemizde.O yüzden herkes kendini en iyi şekilde yetiştirsin çünkü kalabalık bır ülkeyiz iyinin de iyisi geliyor arkadan..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
arkadasim,sen bu meslek ucuzmu diyorsun;gerekli sinavlari yaparlar;o zaman kim yetkin kim degil o zaman gorulur;ben herseyime guneviyorum...ama senin tek dayanagin universite olabilir...varmi bilegin?varmi lisanin? uviversite bir pilota hicbirsey kazandirmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000