22 Haziran 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Yaav kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Bu adamın kara propagandasını yaparsanız bu mevsimde zor ama adamı görevden alma ihtimalleri var. işinin ehli biri geldiğinde size nefes aldırmaz. Böyle hamuduyla görüemezsiniz. Bu yatışı bulamazsınız. Böyle yapmayın.
  • Yaav kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Bu adamın kara propagandasını yaparsanız bu mevsimde zor ama adamı görevden alma ihtimalleri var. Teftiş diye seyahatlerde gittiğinde sorduğu sorular, yaptığı incelemeler ve yazdığı rapordan ne kadar boş olduğu belli. Ne yani bu adam görevden alınsın da yerine 2 emekliliği uzatılmışlar mı gelsin. Cevap vermekten dolayı devrini döner. Burakın bu tür tek hücreleri, teftiş yapıyorum diye gezip dursun, sizler de hamuduyla götürün. Bu mevsim Bi daha gelmez unutmayın.
  • Babasi pilot olan fo’lari derhal sirketten cikarmak gerek. Torpil babalari
  • Bende milli havayolumuz zarar görecek diye üzülüyordum
  • Sadece su iki atamayi (o da atanan kisiler zaten daha once mudur zaten arastiririsaniz gorursunuz Sirket icin finansal bir kayip yok) gundeme getirip,burda insanlarin aidiyet duygusunu zedelemek nasil bir haya duygusu size sormak isterim. Surekli THY yi kotulemek sizin adetiniz.olmus.Yazik size gercekten yazik.
  • Eleman azaltılıcak ise 20 yılın üzerinden baslatılmasi dogru degıl mi ekıp de gençler mi çıksın yoksa 20 yıldir çalişanlar mı ?
  • Sabihada 5 thy 7 tgs müdürü var gerisini siz düşünün bunların aldıkları maaşları her daim iş yapmadıkları herkes tarafından biliniyor malesef
  • Pass bilet davası ne oldu? En son thy ykb'sinin mahkeme kararını uygulamadığı ve hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu okumuştuk. Herhangi bir olumlu gelişme var mı?
  • ULKEMIZIN en büyük ulaşım kurumunun düştüğü şu hale bakın tekel den farkı kalmamış
  • Eğer bu doğru ise kimin hakkı yenilip bir yerlere gelmeye çalışıyorlarsa ve kurumların mali kaynakları israf ediliyorsa veya devletin parası çarçur ediliyorsa Allah hesaplarına yatan maaşların 10 kıuruşunu bile yemeyi nasip etmesin,helak olsunlar.

THY'de isimden ve aileden bağımsız torpil!

Son bir hafta içerisinde havacılık sektörümüzde çok konuşulan iki olayı alt alta yazayım...

Pandemi dolayısıyla çok sayıda şirketin mali açıdan dar boğaza girdiği, binlerce çalışanın işsiz kalma ya da maaş kesintisi korkusu yaşadığı dönemde, “Kurt dumanlı günü sever” sözünün hakkını verircesine yaşanan şu olaylara bir bakalım...

Siyaset ve bürokrasi çevresinden iki önemli ismin yakını THY'de müdür olarak atandı...

Üstelik atananan müdürlerden birinin title'ı şu olacak: Özel Kalem Operasyon Müdürü...

Ne işe yarayacak, kimin özel işini yapacak belli değil?

İşe göre adam yerine adama göre iş...

Uydurulmuş bir koltuk...

Bir taraftan tasarrruf için müdür sayısının azaltılmasını beklerken, uydurulmuş müdürlüklere yenilerin eklenmesi, THY'nin yıllar boyu devam eden makus talihi gibi oldu..

Damacana müdürlüğü efsanesi belki title olarak THY'de hiç olmadı ancak binlerce damacananın kullanıldığı kuruma bu müdürü atamanın bile, bazı müdürlüklerden daha anlamlı olabileceği konusunda en ufak bir şüphem yok...

Genel Müdürlüktekileri geçtim... Öyle yerler var ki istasyonlarda... Bir personel, bir şef, bir müdür... İstasyonda hepi topu üç kişi var, onların da biri şef, biri müdür!

Biz bu dönemde bunların disipline edilmesini beklerken yeni yeni müdürlüklerin birilerine tevdi edildiğini görüyoruz.... Hele bir de bu atama sonrası THY kanadından yapılan, “İsmine ailesine değil, işine bakıyoruz” açıklaması var ki, güler misin ağlar mısın?

Bu açıklama düpedüz, bir kesimi aptal yerine koymanın en kibar tabiri olabilir...

THY'deki atamalarda, “ismine ve ailesine” bakılmadan sadece yaptığı işin değerlendirildiğini söylerlerse, biz de bu kalıba sığmayan onlarca müdür, şef ya da düz çalışan sayarız... En basitinden şunu sorarım: Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarını hangi kategoriye dahil etmemiz gerekiyor?

İsmine ve ailesine bakmadıklarımıza mı, mezun olduğu okula baktıklarımıza mı? Havacılık ile hiçbir tanışıklıkları olmamasına rağmen özellikle o okuldan mezun olan yaklaşık bin civarındaki çalışanın, THY'de iş garantili olarak iş ve pozisyon alabilmesini, isimden ve aileden bağımsız değerlendirmek olası mı Allah aşkına? Türkiye'de 70 civarında havacılık üniversitesi olmasına rağmen neden onlar değil de, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları tepeden inme atamalarla iyi pozisyonlar kapabiliyor?

Peki böyle bir dönemde THY'nin medikal ihtiyaçlarının, Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile aynı soyadını taşıyan birisine ait yeni kurulan bir şirket üzerinden tedarik edilmesi de mi “ İsimden ve aileden bağımsız” bir alışveriş?

İki torpilli atamayı, eline soru tutuşturduğunuz Fetö bankası kredili yalıda oturan gazeteciye sordururken, bu soru neden atlanmış olabilir?

Siyasi destek alabilmek için o iki soruyu gündeme getirirken, şahsi olarak değerlendirilebilecek diğer iddiayı neden es geçiyorsunuz mesela...

Madem iddialara yanıt vermek istiyorsunuz, o halde çağırın bir gazeteci, şu medikal işine de bir açıklık getirin... Soyadı benzerliği deyin, isimden ve aileden bağımsız deyin...

Biz alıştık, siz yine çekinmeden herkesi aptal yerine koyun...

KISSADAN HİSSE...

THY'deki torpil konusu ile ilgili kıssadan hisse bir olay anlatayım... Yakın bir tarihte, THY'deki bir departmanda, soyismi üst düzey bir THY yöneticisi ile aynı olan bir çalışan işe başlıyor. Bu kişinin yaptığı iş ile pek ilgisi olduğunu söylemek mümkün değil. Gel zaman git zaman, işinden memnun olmadıkları bu kişinin hareketlerinden de diğer arkadaşları çok hoşnut olmuyor. Ama soyadı ile üst düzey yöneticiyi ilişkilendirdikleri için, kimse de sesini çıkaramıyor. Bu kişi epey bir zaman, kafasına göre o departmanda takılıyor. İş yapmıyor, herkese müdahale ediyor, kalan zamanda da avare avare dolaşıyor. Ancak zaman içerisinde bir sebeple, aslında kimsenin bir şeyi olmadığı anlaşılınca, apar topar o departmandan uzaklaştırılıyor. Yani kurum içerisinde öyle bir torpil algısı var ki, gerçekten torpilli olmasan bile, soyadın ile ilişkilendirilip herkesi hizaya getirebiliyorsun... THY açısından ne kadar da acı değil mi?

THY'de isimden ve aileden bağımsız torpil!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (183)

Dikkat ~ 10 ay önce
Yaav kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Bu adamın kara propagandasını yaparsanız bu mevsimde zor ama adamı görevden alma ihtimalleri var. işinin ehli biri geldiğinde size nefes aldırmaz. Böyle hamuduyla görüemezsiniz. Bu yatışı bulamazsınız. Böyle yapmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dikkat ~ 10 ay önce
Yaav kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Bu adamın kara propagandasını yaparsanız bu mevsimde zor ama adamı görevden alma ihtimalleri var. Teftiş diye seyahatlerde gittiğinde sorduğu sorular, yaptığı incelemeler ve yazdığı rapordan ne kadar boş olduğu belli. Ne yani bu adam görevden alınsın da yerine 2 emekliliği uzatılmışlar mı gelsin. Cevap vermekten dolayı devrini döner. Burakın bu tür tek hücreleri, teftiş yapıyorum diye gezip dursun, sizler de hamuduyla götürün. Bu mevsim Bi daha gelmez unutmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 10 ay önce
Babasi pilot olan fo’lari derhal sirketten cikarmak gerek. Torpil babalari

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Safmışım ~ 10 ay önce
Bende milli havayolumuz zarar görecek diye üzülüyordum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaziklar Olsun ~ 10 ay önce
Sadece su iki atamayi (o da atanan kisiler zaten daha once mudur zaten arastiririsaniz gorursunuz Sirket icin finansal bir kayip yok) gundeme getirip,burda insanlarin aidiyet duygusunu zedelemek nasil bir haya duygusu size sormak isterim. Surekli THY yi kotulemek sizin adetiniz.olmus.Yazik size gercekten yazik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilinçligenc ~ 10 ay önce
Eleman azaltılıcak ise 20 yılın üzerinden baslatılmasi dogru degıl mi ekıp de gençler mi çıksın yoksa 20 yıldir çalişanlar mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sabiha ~ 10 ay önce
Sabihada 5 thy 7 tgs müdürü var gerisini siz düşünün bunların aldıkları maaşları her daim iş yapmadıkları herkes tarafından biliniyor malesef

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilal Yıldız'a ~ 10 ay önce
Pass bilet davası ne oldu? En son thy ykb'sinin mahkeme kararını uygulamadığı ve hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu okumuştuk. Herhangi bir olumlu gelişme var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 10 ay önce
Maalesef henüz olumlu bir sonuç yok. Sayın savcı bu kanun tanımazlığı ilgilenmeye değer bulmamış. Benim açtığım dava ise 4 yıldır Yargıtay arşivinde bekliyor. Bildiğim kadarıyla bir iki kişinin açtığı dava daha yerel mahkemede lehte sonuçlandı ve onlar da Yargıtay aşamasında. Ama Başmüfettiş Necmi beyin kazandığı davanın mahkeme sonucunu tanımayan mevcut THY yönetiminin bu davalar hakkında da aynı kanun tanımaz tavrı sürdürme ihtimali kuvvetle muhtemel. Bu ülkede adalete duyulan güven boşuna yüzde otuza düşmedi. Akyandaş olmayan vatandaşın hak hukuk taleplerine idare giderek daha fazla önyargılı ve düşmanca tutum sergiliyor, adalet ise genelde duyarsız, mecbur kalırsa zalim idareden yana. Maalesef memleketimizin hazin manzarası bu.
Yazık ki ne yazık ~ 10 ay önce
ULKEMIZIN en büyük ulaşım kurumunun düştüğü şu hale bakın tekel den farkı kalmamış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karabalık ~ 11 ay önce
Eğer bu doğru ise kimin hakkı yenilip bir yerlere gelmeye çalışıyorlarsa ve kurumların mali kaynakları israf ediliyorsa veya devletin parası çarçur ediliyorsa Allah hesaplarına yatan maaşların 10 kıuruşunu bile yemeyi nasip etmesin,helak olsunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000