31 Ağustos 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Tabi ki pilotlar kabin memurlarindan fazla maas alacak zam farki fazla olacak. Acin bakin instagram turkishcabincrew sayfasina bir suru hostes hatta aralarinda evli olanlar var oraya fotograflarini gonderip manita ariyorlar. Business class’tan ekmek cikmadi herhalde korona donemi. Rezalet.
  • Yaziniz cok degerli, bu konuyu guncel tutun lutfen. Tum dunyada is cikariminda once yabancilar cikariliyor. Bizde ise Turk pilotun maasinda kesintiler yapiliyor. YABANCI PILOTLAR DERHAL TAZMINATLARI VERILIP GONDERILMELI. SIRKETTE SU AN PILOT ACIGI YOK
  • Epey ayrilik kesin olacak sirkette, ayrilma sezonu yakinda baslar ve kolay kolay bitmez, web de bize sayfiran troller ve yoneticiler kalir, hergun beraber kahvalti yapip ETIK degerler, CRM ve AILE konularini gorusurler
  • Pilotlar ve kabin ekipleri korunmak ve kollanmak zorundadır. Daima iyi para kazanmalıdır. Aldıkları risk çok yüksektir. Dünyada bu iş böyledir. Sebepler; 1. Uçucu ekipler ortalamanın çok üzerinde kozmik radyasyona maruz kalmaktadır. 2. Sadece kokpit ekibi uçuş aletleri, birkaç metre önlerinde duran devasa radar, uçağın her yerine montajlanmış antenlerden muazzam radyasyon, elektromanyetik etkileri on yıllarca alıyorlar. Ve sonucu; KANSER. Basınç değişiminden uğradıkları kardiyak ve damar hastalıkları da ayrı bir mesele. Ortalama yaşam süreleri birçok meslek grubunun çok altında. Kaza-kırım yapma riski de cabası. Sağlık muayenelerinde yaşayacakları en küçük bir şanssızlık bile lisans kaybı demek. Biyo ritm bozuklukları.. Uçuş mesaisini yapan bilir. Mürettebat olmak çok zordur. Hem pilot hem de kabin ekipleri açısından. Her emekçi gibi onların da emeklerinin bir karşılığı var. Emeklilikten sonra tüm birikimini tedaviye harcadığı halde kurtulamayan rahmetli pilotlarımızı çok iyi bilirim.
  • Gönderilsinler de bize yer açılsın (pilot adayı). Milli servet yabancılara harcatılmasın. Bu ülkede işsizlik var, Türk pilotlar işsiz. Murat Bey lütfen bu konuyu canlı tutun
  • Cumhuriyet kurulduğunda Sivil Havacılığın gelişimi için THK kuruldu. Devamında malesef bazı diğer girişimlerin önü kesildi. Türk Sivil Havacılığı sadece askeri kaynaktan beslendi. 10 sene önce bile havayollarında sivilden gelenlere ''alien'' muamelesi yapılırdı. Fakat artık asker yok ve uzun süre hiç olmayacak bu bir. İkincisi; yabancılar sayıca fazla, ihtiyaç döneminde ihtiyaç olduğu için kapılar onlara açıldı evet de biz onların ülkelerinde aynı değerde miyiz? Malesef hayır. Turist olarak bile ziyaret edebilmek için, dünyanın parası, dosyalar, evraklar. Yabancı düşmanlığından bunu ayırmak gerek, devletler her zaman kendi vatandaşına istihdam önceliği sağlar ve sağlamalıdır. Türk uçuş okullarının teşviklerle desteklenmesi gereklidir. Sayılarının artması, rekabetin güçlenmesi, öğrencilerin Macaristan Polonya gibi ülkelere kaçırılmaması, istihdamın da bu şekilde rahatlatılması şarttır. Pandemi bitecek ve ihtiyaç şiddetlenecektir. 3-4 aylık öngörüyle plan yapılmaz.
  • sn edıtor yine ayrıntılı detaylı bir yazı! tk kokpit yerler altında. bu kadar risk e bu karşılık Yazık! hzo’lsun tabiki...
  • Allah protein tozundan razı olsun kardeşim. Mükemmel bir yorum. Ayakta alkışlıyorum. Saygılar. Kaslı A320 F/O
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Yallah yabancı sevgilinizle yunanistana italya ispanyaya tani sizi yanlarına alıp götürürlerse :)) sizi de şirket atmalı

THY'de ayrılık mı var?

Türk Hava Yolları, bundan birkaç yıl önce, Aydın'daki Uçuş Akademisi'ni ortaklık bünyesinden ayırarak, anonim şirket haline getirmişti. O dönem, akademide görev yapan, başkan ve müdürler hariç, diğer çalışanlar; Türk Hava Yolları bünyesinden çıkarılarak Çıldır A.Ş'ye geçmesi için önlerine konulan sözleşmeyi imzalamak durumunda kalmış, imzalamayanlarla da yollar ayrılmıştı.

Şimdi benzer bir ayrılmanın hazırlığı Bilişim Teknolojileri departmanında yaşanıyor. THY'nin dijital alt yapısının ve siber güvenliğinin teslim edildiği departman için, tıpkı uçuş akademisinde olduğu gibi, anonim şirket olmasına yönelik adımlar atıldığı bilgisi geldi.

THY'nin en kritik departmanlarından birinin bu yöntemle ortaklık bünyesinden ayrılmasının, kan kaybına neden olacağı açıktır. Zaten pandemi sürecinde, bu birimde çalışan önemli ve deneyimli isimleri elinde tutamayan THY, tıpkı Çıldır'daki gibi, özlük haklarında kayba neden olacak bir sözleşmeyi IT departmanında çalışanların önüne koyarsa, kopmalar yaşanması kaçınılmazdır.

Bu arada bölünme sırasında, Çıldır A.Ş'deki gibi, müdür ve başkanların neden ortaklık bünyesinde kaldığını da merak etmiyor değilim. Eğer çalışanlar için iyi birşeyse neden yöneticiler de ayrılan birimde yer almıyor, şayet çalışanlar için iyi bir hamle ise neden yöneticileri bundan gayri tutuluyor. Anlayan beri gelsin!

EKİP PLANLAMADA SORUNLAR VAR

Türk Hava Yolları'nın uçuş ekiplerinin uçuş süresi limitlerini belirleyen FTL'in  Türkiye'de uygulanması sırasında ciddi sorunlar yaşadığını hatırlıyorum. Birçok havayolu şirketinin sorunsuz şekilde kullandığı FTL'in yanlış uygulanması sonucu uçuş ekiplerinde kümülatif yorgunluk artmıştı. O dönemi hatırlarsanız, THY'nin en çok pilota ihtiyacı olduğu zamanlardı ve yabancı pilotlar sadece FTL'den kaynaklanan organizasyon hatalarından dolayı THY'de uçmaktan vazgeçerek yurtdışında başka havayollarını tercih etmişti.

Pilotlar için iyi bir uçuş programı, en az maaş kadar önemli bir detaydır. Ki buna ilişkin Türkiye'de uçan yabancı pilotların yabancı forumlarda ciddi eleştirlerinin olduğunu da hatırlayın.

Bugüne gelindiğinde bir kez daha THY'nin uçuş planlama konusunda haklı eleştirilerin hedefi olduğunu görüyorum. Pilotlar rahatsız... Geçen hafta yazdığım gibi, pilotların bir kısmı pandemi sürecinde 10 birim maaş alırken, bir başka pilot 60-70 birim maaş alıyor. İşte bu da bir kez daha ekip planlama sorununu akıllara getiriyor. THY'nin kokpit planlamasının başında Ali Kemal Salihoğlu var. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne karşı form 4 yetkisi sadece onda olduğu için operasyonun kilit ismi de kendisi... Ancak planlamada aksaklıklar giderek daha çok rahatsızlığa neden oluyor. THY'nin bu süreçte en azından daha adil bir uçuş ve maaş politikası uygulaması için ekip planlama departmanının daha etkin ve yetkin isimlerce idare edilmesini sağlaması gerekir. Aksi takdirde, KÇÖ bitse de iç huzursuzluk azalmak yerine artacaktır.

YABANCI İKİNCİ PİLOTLARIN NE İŞİ VAR?

Türkiye'de yabancı pilot çalıştırılmasına, 15 yıl önce de karşıydım, bugün de karşıyım. Elbette yabancı pilotlardan, özellikle CRM konusunda faydalanılması gerekir ancak Türkiye tekrar,  asla ve asla yabancı pilot cennetine dönüşmemelidir.
Son dönemde yabancı pilotların Türkiye'ye ilgisinin eskisi gibi olmadığı hepimizin malumu. Bunda, yukarıda da belirttiğim gibi planlama rahatsızlıklarının yanı sıra kur artışından dolayı maaşlarının erimesi etkili oldu. Ama hala Türkiye'de 900 civarında yabancı pilot var. Bunun 510 civarı THY'de uçuyor. Özellikle bazı filolarda, (geniş gövde) yabancı kaptan oranı neredeyse yüzde 20'ler seviyesinde... Yani her beş kaptan pilottan biri yabancı... Bu çok fazla...

İşin ilginç tarafı, ikinci pilot sayısının da azımsanmayacak seviyede olması...

Hali hazırda 120 civarında yabancı ikinci pilot var THY'de...

Birçok uçuş okulundan mezun olan ikinci pilot adayları ve kendi akademisinde ciddi ikinci pilot potansiyeli varken, yabancı ikinci pilotların sağ koltuklara oturtulması gibi bir hatadan da böylece pandemi vesilesiyle dönülmüş oldu.

Umarım havayolu şirketlerimiz, bir daha yabancı pilot cenneti olmak zorunda kalmamak için uçuş eğitim sistemine gereken önemi vermeye başlar.

THY'de ayrılık mı var?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (183)

Pilotluk ~ 3 ay önce
Tabi ki pilotlar kabin memurlarindan fazla maas alacak zam farki fazla olacak. Acin bakin instagram turkishcabincrew sayfasina bir suru hostes hatta aralarinda evli olanlar var oraya fotograflarini gonderip manita ariyorlar. Business class’tan ekmek cikmadi herhalde korona donemi. Rezalet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CabinChef ~ 2 ay önce
Sizi kınıyorum, bu nasıl talihsiz açıklama.. Sizin kazandığınız maaşta kimsenin gözü yok. Ancak bizde emeğimizin peşindeyiz. Pilot ve Km arasında kıyası burada siz yapmışsınız kendi kendize gülünç :) Bahsettiğiniz sayfaya bende fotomu paylaştım.. Ancak dediğiniz sebepler geçerli değil. Madem bu yanlış olarak buluyorsunuz, Sizin ne işiniz vardı o mecralarda!?
Murat bey ~ 3 ay önce
Yaziniz cok degerli, bu konuyu guncel tutun lutfen. Tum dunyada is cikariminda once yabancilar cikariliyor. Bizde ise Turk pilotun maasinda kesintiler yapiliyor. YABANCI PILOTLAR DERHAL TAZMINATLARI VERILIP GONDERILMELI. SIRKETTE SU AN PILOT ACIGI YOK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heh heh ~ 3 ay önce
Epey ayrilik kesin olacak sirkette, ayrilma sezonu yakinda baslar ve kolay kolay bitmez, web de bize sayfiran troller ve yoneticiler kalir, hergun beraber kahvalti yapip ETIK degerler, CRM ve AILE konularini gorusurler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kokpit-Kabin ~ 3 ay önce
Pilotlar ve kabin ekipleri korunmak ve kollanmak zorundadır. Daima iyi para kazanmalıdır. Aldıkları risk çok yüksektir. Dünyada bu iş böyledir. Sebepler; 1. Uçucu ekipler ortalamanın çok üzerinde kozmik radyasyona maruz kalmaktadır. 2. Sadece kokpit ekibi uçuş aletleri, birkaç metre önlerinde duran devasa radar, uçağın her yerine montajlanmış antenlerden muazzam radyasyon, elektromanyetik etkileri on yıllarca alıyorlar. Ve sonucu; KANSER. Basınç değişiminden uğradıkları kardiyak ve damar hastalıkları da ayrı bir mesele. Ortalama yaşam süreleri birçok meslek grubunun çok altında. Kaza-kırım yapma riski de cabası. Sağlık muayenelerinde yaşayacakları en küçük bir şanssızlık bile lisans kaybı demek. Biyo ritm bozuklukları.. Uçuş mesaisini yapan bilir. Mürettebat olmak çok zordur. Hem pilot hem de kabin ekipleri açısından. Her emekçi gibi onların da emeklerinin bir karşılığı var. Emeklilikten sonra tüm birikimini tedaviye harcadığı halde kurtulamayan rahmetli pilotlarımızı çok iyi bilirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin memurlari ~ 3 ay önce
Dunyanin her tarafinda pilot maasinin 5’te birinj almaktadir yani yaptiklari is kritik degildir ve yeri kolay doldurulur.
Mark ~ 3 ay önce
Mesleğin önemini bu nedenlerle izah etmeye kalkarsanız, bodrumlarda kot boyayıp ‘30 yaşımda öleceğimi biliyorum’ diyen işçinin normal karşılandığı ülkede kıymetiniz olmaz. Pilotluk mesleğinin önemi sadece sağlık riskleri, vb ile tarif edilemez. Önce bizim mesleği tanımamız ve ortak dile sahip olmamız lazım, bu sayede pilotluğun neden özel bir iş kolu olduğu anlaşılsın.
Murat Bey teşekkürler ilginiz için ~ 3 ay önce
Gönderilsinler de bize yer açılsın (pilot adayı). Milli servet yabancılara harcatılmasın. Bu ülkede işsizlik var, Türk pilotlar işsiz. Murat Bey lütfen bu konuyu canlı tutun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 ay önce
Pilotun yerlisi yabancısı olsaydı Yunanlı pilot Türk şirketlerinde uçmazdı
Gelişim Şart ~ 3 ay önce
Cumhuriyet kurulduğunda Sivil Havacılığın gelişimi için THK kuruldu. Devamında malesef bazı diğer girişimlerin önü kesildi. Türk Sivil Havacılığı sadece askeri kaynaktan beslendi. 10 sene önce bile havayollarında sivilden gelenlere ''alien'' muamelesi yapılırdı. Fakat artık asker yok ve uzun süre hiç olmayacak bu bir. İkincisi; yabancılar sayıca fazla, ihtiyaç döneminde ihtiyaç olduğu için kapılar onlara açıldı evet de biz onların ülkelerinde aynı değerde miyiz? Malesef hayır. Turist olarak bile ziyaret edebilmek için, dünyanın parası, dosyalar, evraklar. Yabancı düşmanlığından bunu ayırmak gerek, devletler her zaman kendi vatandaşına istihdam önceliği sağlar ve sağlamalıdır. Türk uçuş okullarının teşviklerle desteklenmesi gereklidir. Sayılarının artması, rekabetin güçlenmesi, öğrencilerin Macaristan Polonya gibi ülkelere kaçırılmaması, istihdamın da bu şekilde rahatlatılması şarttır. Pandemi bitecek ve ihtiyaç şiddetlenecektir. 3-4 aylık öngörüyle plan yapılmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
edıtedby ~ 3 ay önce
sn edıtor yine ayrıntılı detaylı bir yazı! tk kokpit yerler altında. bu kadar risk e bu karşılık Yazık! hzo’lsun tabiki...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaslıya ~ 3 ay önce
Allah protein tozundan razı olsun kardeşim. Mükemmel bir yorum. Ayakta alkışlıyorum. Saygılar. Kaslı A320 F/O

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sizi gidi ~ 3 ay önce
Kassiz fo’lar
Soru ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yallah ~ 3 ay önce
Yallah yabancı sevgilinizle yunanistana italya ispanyaya tani sizi yanlarına alıp götürürlerse :)) sizi de şirket atmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000