31 Ağustos 2008, Pazar
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]
  • türkiye ortalamasının üzerinde maaş alıpta bu kadar huzursuz olan bir başka şirket var mı acaba...? neden?????
  • her yıl kar açıklanır ama ne hikmetse sözleşme dönemi geldiğinde ağlamaya başlarlar bu kadar çalışanına gaddarlık görülmemiştir.allah ıslah etsin vicdan versin ne diyelim...
  • THY nin acikladigi bilanco buyuk itimal Anadolu jet ile birlikte konsolide bilancodur. Birde bilancolari ayirip baksinlar karmi, zararmi yoksa kayipmi??? Anadolu jet'in cirolarini cikarinca THY'nin cirolarindaki dususu goreceksiniz...
  • Durum tespitiniz içiniz tebrikler.Bu yazı aslında tarihe not düşme babında.Bu zat-ı muhteremler bir kaç sene sonra olmayacaklar.Gittiklerinde ise geride bırakacakları tam anlamı ile bir enkaz olacak.70 cente muhtaç THY!!!AKP partizanlığının THY'ye hediyesi olarak.Hesabını kimmi verecek?Tabiki yine gariban vatandaş.Ya da gariban vatandaşa yük olmaması için haraç mezat satılan bir THY olacak işin sonu.
  • Kralın çıplak olması sorun değil de,böylesi bir mantaleti inşallah THY'yi sonunda çıplak kraliçe yapıp,Avusturya havayollarına satılacak hale sokmaz.:))
  • Ama maalesef doğru.Sefa bey az bile yazmış.Sadece A320-B737ler için kaba bir hesap yaparsak,bu uçaklar yılda 3.000 saatden az uçmazlar.Saat başı minimum 1.000 usd bakım rezervi ihtiyaçları olur.Bu da yılda 3.000.000USD uçak başına demektir.THY'nin bu tip uçakları 90 tane civarında.Bu da demketir ki yılda bir koseye konması gereken bakım rezervi yaklasık 270 milyon usd.Bu hesapda A330-A340 da yok.Ne olacak ki, rezerv miktarını saat başı 250 usd'den hesapla,şirket kafadan 200 milyon usd karda olsun.A330-A340'i da eklediginde 400 milyon kar yapmayan basarisizdir.
  • Sefa Bey in değindiği ince çizgiyi tam olarak anlayamamışsınız bence.Thy technic e dönecek olan sadece işçi parasıdır.Alınacak malzemeler için ise para yine yurtdışına dönecektir.Burada en ucuz masraf işçilerindir ve milyondolarlık malzemeler için kaynak oluşturulması gerekiyor ki bu alınan uçakların bakımları hemen hemen aynı zamanlara denk gelecektir ve bu büyük bir yük getirecektir.Sefa Bey burada bir uyarı yapıyor ve soru yöneltiyor.Buna taş atmak mı diyorsunuz.
  • SON ZAMANLARDA ÇOK OKUNAN BİR KİTABIN ADI BUGÜNLERE ÇOK UYUYOR: SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?...BRAVO SEFA BEY...YİNE DAMARDAN GİRMİŞSİNİZ..İŞİ BİLMEYEN VEYA MAMALANMIŞ ÇEVRELERE BU BİLANÇOYU YEDİREBİLİRSİNİZ..AMA SEKTÖRÜN İÇİNDEKİLERE VEYE İŞTEN ANLAYANLARA ASLA...ÖZELLİKLE SON 3-4 YILIN BİLANÇOLARI TAMAMEN HORMONLU...HATTA HORMONU DA ABARTMIŞLAR...BAZI VERİLERE BAKINCA BU KARLARIN OLMASI İKTİSATIN VE MUHASEBENİN TEMEL KURALLARINA AYKIRI BİÇİMDE SIRITIYOR...ENRON'CULAR BAHSETTİĞİNİZ İDDİALARLA İÇERİ TIKILDI..BUNLARIN İSE İLAVE YANUKLARI DA VAR...BİLEN BİLİYOR...BU ARKADAŞLAR DA BİLİYOR...ELEŞTİRİ VE İNCELEMEYİ ÖNLEMEK İÇİN DE KARI ŞİŞİRİP BASIYORLAR REKLAMI...ONDAN SONRA , MARKET İDARE EDEMEYECEK ADAMLAR "ŞİRKETİ UÇURAN YÖNETİCİLER" OLARAK BASINDA YER ALIYOR...YERSENİZ....BU ARADA, BU İŞLERİ KURCALADIĞINIZ İÇİN SİZE DE EPEY BİR REKLAM VERİRLER ARTIK...
  • Sefa bey değindiğiniz konuya kısmen katılıyorum ancak motor bakımı ve diğer konularda yapılan teknik yatırımlarla bahsettiğiniz harcama kalemlerinin büyük kısmı şirketin bir diğer cebi olan Turkish Technic e dönecektir. Yazınızı hazırlarken bunu neden atladınız anlamadım açıkçası. İlla yönetime bir taş vurmaksa gerekçeniz çok fazla derine inmenize gerek yok.
  • Sefa Bey bu haftaki yazınızla yazarlık dersi verdiniz.Sektörde yazar olduğunu sanan, havacılığa dair hiçbirşey bilmeyen bazılarının hoşuna gidecek yazılar yazarak rant sağlamaya çalışan yazarların köşelerini doldurmak için laf kalabalığı yapmaları bir yana sizin araştırmacı ve mantıklı fikirler üzerine kurmuş olduğunuz gündemi yakından ilgilendiren yazılarınızla yeni bir gündem yaratmanız ve okuyucuda uyandırdığınız ilgi sekörün gerçek duayyenini açık bir şekilde ortaya koyuyor.İyi çalışmalar

THY’den Pembe Tablolar..

Geçtiğimiz günlerde, THY’nin ilk altı aylık bilançosu açıklandı. Gerçekten başarılı bir tablo var, bu yadsınamaz. Fakat, bu tabloyu incelerken diğer haberci gazetecilerin yaptığı gibi, sadece bardağın bir tarafından bakarak tabloyu kamuoyunun önüne koymak ve görünenleri yazmak, işin kolay yönü.

Gidişe, herkesten farklı olarak bir de pembe gözlüksüz bakmak gerektiğini düşünüyorum.

 

Hepimizin bildiği gibi, küresel ekonomik büyümeye denk düşecek şekilde THY, 2004’de Airbus ve Boeing’e verdiği uçak siparişleri ile filosunu ciddi şekilde büyütme adımı attı.

Filosunda bu denli büyümeye giden ve daha önce filosunda bulunmayan iki uçak tipini (Airbus A320 ve A330) filosuna ekleyen bir havayolunda; ilk yıllarda karlılıkda düşüş beklenmesi gerekirken, THY ardı ardına yüksek karlar açıklamaktadır.

Burada, dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var; yeni uçakların ilk 5 yıllık döneminin hem imalatçıların verdikleri garantiler, hem de henüz büyük bakımların (overhaul) devreye girmemiş olması nedeni ile bakım maliyetlerinin en az seviyede olmasıdır.

Oysaki, bu sürenin içinde ya da hemen bitiminde, milyonlarca dolar maliyetindeki motor, APU ve uçak gövde bakımlarının yapılması gerekecektir. Bunun peşinden de motorlar kadar acil olmasa da, iniş takımları bakımları büyük maliyetler getirecektir.

Hafızam beni yanıltmıyorsa; kısa dönem kiralanan uçakları bir yana bırakırsak, THY’nin verdiği yeni uçak siparişi; 19 adet A320, 12 adet A321, 5 adet A330 ve 23 adet B737–800 idi.

Bu uçakların hepsinin 1–3 yıl aralığında teslim edilmiş olduğunu düşünürsek, bu uçakların motor, APU, gövde ve iniş takımı bakımları da aynı zaman dilimine denk gelecekler.

İşte kafama takılan nokta bu olduğundan bakış açımı bu tarafa yönlendirdim.

THY böylesi yüksek karlar açıklarken, acaba bu bakımlar için bakım rezervi içeriğinde bir para ayırmakta mıdır?

Ayırıyor ise, bu hangi mertebededir? Eminim ki usulen konulmuş minicik rakamlar değildir bunlar.

Yapılacak bir motor bakımının, motorun durumuna bağlı olarak 1,5- 3,5 milyon dolar civarında bir bakım maliyeti olduğunu ve yukarıda belirtilen uçaklarda 2 adet motor olduğunu düşünürsek, ne demek istediğim daha anlaşılır olacaktır.

 

Havayolu taşımacılığı tarihimize geriye dönüp şöyle bir bakarsak, özel havayolları ilk 2–3 yıllarında karlıymış gibi görünürken, daha sonrasında birden bire finansman sorunları ile karşılaşmışlar ve pek çoğu ise bunun sonunda batmıştır.

Atladıkları nokta ise; 2–3 yıl içinde karşılaşacakları bakım maliyetlerini öngörememiş olmalarıdır.

 

Hani bilsem ki, THY yönetiminde kendilerini kanıtlamış, işinin ehli yöneticileri var, bu konuda kaygılanmam.

Ama, şu anki yöneticilerin havacılık alanında sağladıkları bilgi birikimleri konusunda çok fikir sahibi olamadığım ve yeteri kadar onlarla çalışma şansım olmadığı için, ister istemez yıllarca mensubu olmaktan gurur duyduğum THY’nin, yukarıda sözünü ettiğim özel havayollarının durumuna düşme olasılığı beni korkutuyor.

 

Hani, olur ya, birileri, maazallah, 3 sene sonraya, “Kim öle kim kala” mantığında bakar ve ”Benden sonra tufan”ı oynamaya kalkıp, bilanço makyajlarıyla günü kurtarmaya giderse vay gelenin haline derim.

 

THY halka açık bir şirket olduğuna göre, sanırım böylesi önemli bir konuda bir açıklama yapacak ve ne kadar rakam ayırdığını da kamuoyuyla paylaşacaktır.

Aksi takdirde, kredi kartı kullanarak devamlı borca girerek gününü gün etmeye çalışan, yarınını düşünmeyen, son ödeme tarihi geldiğinde ödeme güçlüğüne düşen vatandaşlarımızın haline benzeriz.

 

Ne THY’nin, ne de yöneticilerinin; Enron ve de yöneticilerinin başına gelenin gelmesini istemeyiz sonunda. Enron, bildiğiniz üzere Amerika’nın en büyük enerji şirketlerinden biri ve yöneticilerinin kardan pay almaları nedeniyle senelerce bilanço oyunları ile karda gösterilmiş ve sonunda durum anlaşıldığında şirket batmış ve bilanço makyajcısı tüm yöneticileri hapse atılmıştı.

 

THY’nin değerli yönetiminde Enron gibi kardan pay alma durumu yok, ama, THY’nin yönetiminin siyasi iktidara; “bak ben neler yapıyorum” diyerek, kendilerinin nasıl da bu işte başarılı olduklarını anlatabilmelerine ve iktidar sürelerini artırmaya ihtiyaçları olabilir.

 

Ayrıca; THY’nin Avusturya havayolunu alma olasılığının maddi ve siyasi zorluklardan ötürü sıfır olarak görmeyle birlikte, yine de alabiliriz demelerini tribüne oynama olarak görüyor ve eğer bu eylemi gerçekleştirebilirlerse, burada aynı sütunumda özür dilemeyi kendime bir borç telakki ediyorum.

 

İyi haftalar…

 

THY’den Pembe Tablolar..

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Rumuz ~ 14 yıl önce
türkiye ortalamasının üzerinde maaş alıpta bu kadar huzursuz olan bir başka şirket var mı acaba...? neden?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thyteknik ~ 14 yıl önce
her yıl kar açıklanır ama ne hikmetse sözleşme dönemi geldiğinde ağlamaya başlarlar bu kadar çalışanına gaddarlık görülmemiştir.allah ıslah etsin vicdan versin ne diyelim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rallx ~ 14 yıl önce
THY nin acikladigi bilanco buyuk itimal Anadolu jet ile birlikte konsolide bilancodur. Birde bilancolari ayirip baksinlar karmi, zararmi yoksa kayipmi??? Anadolu jet'in cirolarini cikarinca THY'nin cirolarindaki dususu goreceksiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 14 yıl önce
Durum tespitiniz içiniz tebrikler.Bu yazı aslında tarihe not düşme babında.Bu zat-ı muhteremler bir kaç sene sonra olmayacaklar.Gittiklerinde ise geride bırakacakları tam anlamı ile bir enkaz olacak.70 cente muhtaç THY!!!AKP partizanlığının THY'ye hediyesi olarak.Hesabını kimmi verecek?Tabiki yine gariban vatandaş.Ya da gariban vatandaşa yük olmaması için haraç mezat satılan bir THY olacak işin sonu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
seyirci ~ 14 yıl önce
Kralın çıplak olması sorun değil de,böylesi bir mantaleti inşallah THY'yi sonunda çıplak kraliçe yapıp,Avusturya havayollarına satılacak hale sokmaz.:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 14 yıl önce
Ama maalesef doğru.Sefa bey az bile yazmış.Sadece A320-B737ler için kaba bir hesap yaparsak,bu uçaklar yılda 3.000 saatden az uçmazlar.Saat başı minimum 1.000 usd bakım rezervi ihtiyaçları olur.Bu da yılda 3.000.000USD uçak başına demektir.THY'nin bu tip uçakları 90 tane civarında.Bu da demketir ki yılda bir koseye konması gereken bakım rezervi yaklasık 270 milyon usd.Bu hesapda A330-A340 da yok.Ne olacak ki, rezerv miktarını saat başı 250 usd'den hesapla,şirket kafadan 200 milyon usd karda olsun.A330-A340'i da eklediginde 400 milyon kar yapmayan basarisizdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
technic ~ 14 yıl önce
Sefa Bey in değindiği ince çizgiyi tam olarak anlayamamışsınız bence.Thy technic e dönecek olan sadece işçi parasıdır.Alınacak malzemeler için ise para yine yurtdışına dönecektir.Burada en ucuz masraf işçilerindir ve milyondolarlık malzemeler için kaynak oluşturulması gerekiyor ki bu alınan uçakların bakımları hemen hemen aynı zamanlara denk gelecektir ve bu büyük bir yük getirecektir.Sefa Bey burada bir uyarı yapıyor ve soru yöneltiyor.Buna taş atmak mı diyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BRAVO ~ 14 yıl önce
SON ZAMANLARDA ÇOK OKUNAN BİR KİTABIN ADI BUGÜNLERE ÇOK UYUYOR: SİZ KİMİ KANDIRIYORSUNUZ?...BRAVO SEFA BEY...YİNE DAMARDAN GİRMİŞSİNİZ..İŞİ BİLMEYEN VEYA MAMALANMIŞ ÇEVRELERE BU BİLANÇOYU YEDİREBİLİRSİNİZ..AMA SEKTÖRÜN İÇİNDEKİLERE VEYE İŞTEN ANLAYANLARA ASLA...ÖZELLİKLE SON 3-4 YILIN BİLANÇOLARI TAMAMEN HORMONLU...HATTA HORMONU DA ABARTMIŞLAR...BAZI VERİLERE BAKINCA BU KARLARIN OLMASI İKTİSATIN VE MUHASEBENİN TEMEL KURALLARINA AYKIRI BİÇİMDE SIRITIYOR...ENRON'CULAR BAHSETTİĞİNİZ İDDİALARLA İÇERİ TIKILDI..BUNLARIN İSE İLAVE YANUKLARI DA VAR...BİLEN BİLİYOR...BU ARKADAŞLAR DA BİLİYOR...ELEŞTİRİ VE İNCELEMEYİ ÖNLEMEK İÇİN DE KARI ŞİŞİRİP BASIYORLAR REKLAMI...ONDAN SONRA , MARKET İDARE EDEMEYECEK ADAMLAR "ŞİRKETİ UÇURAN YÖNETİCİLER" OLARAK BASINDA YER ALIYOR...YERSENİZ....BU ARADA, BU İŞLERİ KURCALADIĞINIZ İÇİN SİZE DE EPEY BİR REKLAM VERİRLER ARTIK...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nefs ~ 14 yıl önce
Sefa bey değindiğiniz konuya kısmen katılıyorum ancak motor bakımı ve diğer konularda yapılan teknik yatırımlarla bahsettiğiniz harcama kalemlerinin büyük kısmı şirketin bir diğer cebi olan Turkish Technic e dönecektir. Yazınızı hazırlarken bunu neden atladınız anlamadım açıkçası. İlla yönetime bir taş vurmaksa gerekçeniz çok fazla derine inmenize gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
air_engineer ~ 14 yıl önce
Sefa Bey bu haftaki yazınızla yazarlık dersi verdiniz.Sektörde yazar olduğunu sanan, havacılığa dair hiçbirşey bilmeyen bazılarının hoşuna gidecek yazılar yazarak rant sağlamaya çalışan yazarların köşelerini doldurmak için laf kalabalığı yapmaları bir yana sizin araştırmacı ve mantıklı fikirler üzerine kurmuş olduğunuz gündemi yakından ilgilendiren yazılarınızla yeni bir gündem yaratmanız ve okuyucuda uyandırdığınız ilgi sekörün gerçek duayyenini açık bir şekilde ortaya koyuyor.İyi çalışmalar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000