08 Ocak 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Anadolu jet sadece Sunex ekibi tarafından işletilmeli çünkü TK ekibi kısa ground timelara hızlı sayımlara alışık değil ve TK ekibinin biraz burnu havada olduğundan Anadolujet uçarken keyifsiz oluyorlar sinirlerini handlingden veya yolcudan çıkarıyolar
  • Thy nin hostesini Anadolu jete verirsen 30 dakika da o uçağı çeviremez ve her seferinde yarım saat geç kalkar. Pegasus yada sunexpres den sadece Anadolu jette çalışacak pratik kabin lazım bide yer hizmetlerini Pegasus dan almalı... yani uçağı son yolcu girdikten 10 dakika sonra değil 30 saniye sonra pushback e hazır etmeli. Aksi takdirde şuan olduğu gibi her uçuş en az yarım saat gecikir.
  • Diyorsun ki İç hatın yarısı Almanların Dış hatın da yarısı onların olsun. Çok zekice
  • Thy elindeki ucak eglence sistemi olmayan butun ucaklarini AnadoluJete satmali. Anadolu jet Ankara da ic hat base, dis hatlarda ise Sabiha Gokceni base olarak belirleyip acilen dis hatlara yonelmeli. Thy bence sabiha gokcenden ucmamali. Sabiha Gokcen tamamen low cost olarak kullanilmali ve Pegasus ile rekabet edilmeli. Bu iki firmayada fayda saglayacaktir. Eger Sabiha gokcen low cost base olarak belirlenip,uzun ucus da dahil guzel bir transfer merkezi yapilirsa muazzem bir hale gelecektir. Diger yandan Thy yeni havaalani ile dunyayi birbirine baglarken alt dali anadolujette sawda liderligini gostermeli.
  • Emirates ve Norvegian iki büyük petrol üreticisi. Farkında mısınız? Bizim elimizdeki deniz suyu kadar petrolleri var. Yani analiz yaparken saçmalamasak?
  • Kardeş yeni sendika kuruluyor bir şeyler yazsana
  • If you cannot beat them, take dom... Derler
  • Anadalo Jet THY den ayrilmasi yanlis zamaninda TPAO TPIC i boyle yaptilar ikisinide yaramadi, sadece profesyonel yonetimle daha gucli Anadolu Jet yoneticileri THY yonetimi ile ayni seviyede deger gormeli
  • anadolu jet büyüyecekse önce sabiha gökçene taşınmalı. İkincil hub ise adnan menderes olmalı. Ankaradan bu iş olmaz. Merkezini yanlış seçmiş bir kere pegasus ile nasıl rekabet etsin.
  • İyi de turkish, özelikle transit yolcuda zaten low cost fiyatlarına en yakın fiyatları veren firma. Daha ne yapacak ki?

THY... Yenemiyorsan sen de katıl!

Bizdeki ‘bükemediğin bileği öpeceksin’ sözünü Avrupalılar şu şekilde kullanıyor: “Yenemiyorsan onlara katıl …” (If you can’ t beat them, join them)

İngilizler yakın dönemde bu sözü havayolları ile rekabet stratejisi geliştirirken sıkça kullandı.  Dünyada klasik havayolu taşımacılığı anlayışının değişmeye başlamasıyla bu değişime ayak uydurmanın zorunluluk olduğunu vurgulamak ve rekabette kaybetmemek için “onlar ne yapıyorsa biz de yapalım” diyerek çağın gerekliliklerine ayak uydurma kararı aldılar.

Yolcu memnuniyetinin en üst seviyede tutulduğu anlayış ile yönetilen Emirates ile de, düşük maliyetli havayolu olmasına rağmen kaliteli hizmet veren Norwagian ile de mücadele etmenin başka bir yolu yoktu. Onları mevcut durumda yok etme şansları olmadığı için rekabette ayakta kalabilmenin yolu, onları taklit etmekti. Tabi yanı başındaki Lufthansa’yı da unutmamak gerek.  “Böl, parçala, hükmet” anlayışı ve yayılmacı strateji ile hızla büyüyen bayrak taşıyıcı Lufthansa’nın, uzun menzilli düşük maliyetli havayolu projesini Eurowings ile hayata geçirmesi elbette ki British Airways’in de dikkatinden kaçmadı. Tıpkı Emirates ve Norwagian’da olduğu gibi Lufthansa’yı da rekabette alt etmesi mümkün olmadığı için ona öykünmek durumundaydı. Geçtiğimiz yıl içerisinde IAG bünyesindeki British Airways, kendisi ile aynı gruptaki Iberia’nın memleketi İspanya’dan uzun menzilli uçuşlar  (long haul) yapması için Level Air’i kurdu. Böylece, batan havayollarının (Niki, Air Berlin, Air Monarch) büyük havalimanlarındaki slotlarını birer ikişer satın alan Lufthansa’ya, “ Bir dakika biraz da biz alalım” mesajı vererek Monarh Airways’in  Gatwick’teki slotlarının bir bölmümünü de aldı. Yani Britisih transatlantik low cost piyasasında Lufthansa’ya bir nevi yalnız değilsin mesajını da vermiş oldu. Level Air geçen Mart ayında düşük maliyetli modelle Barselona'dan San Francisco, Los Angeles, Buenos Aires ve Dominik Cumhuriyeti'ndeki Punta Cana’ya uçuşlara başladı.

Lufthansa ve Britisih Airways kanadında uzun menzilli düşük maliyetli havayolu modelinde kıyasıya rekabet yaşanırken Air France da bu rekabete Joon ile katıldı. Şimdilik orta menzilli uçuşlarla başladılar ancak önümüzdeki yaz aylarında onlar da uzun menzilli low cost uçuşlara başlayacaklar. Her ne kadar kendilerine low cost tanımını uygun görmeseler de bayrak taşıyıcının altında klasik havayolu anlayışının dışında bir modelle karşımıza çıkacağı şimdilik kesin gibi görünüyor. Iberia Havayolları’nın Iberia Express’inin de son dönemde kendini tazeleme hamlelerini, şimdilik orta ve kısa menzildeki rekabetini de es geçemeyiz. Aeroflot’un İstanbul’a da uçmaya başlayan alt markası Pobeda’nın da iyi bir proje olduğunun altını da çizelim.

Ayrıca, Singapur Havayolları’nın alt markası Scoot, Avustralya’da Qantas’ın alt markası Jetstar, hem yeni nesil havacılık modelini kullanıyorlar hem de Boeing 787 Dreamliner gibi iddialı uçak modeliyle business class hizmeti sunarak bu alanda çığır açıyorlar.

Bu örneklere bakarak yola çıkarsak, bayrak taşıyıcıların yavaş yavaş farklı stratejiler geliştirmeye başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki dünya havacılığında uzun menzilli ve bayrak taşıyıcıların altında kurulan Scoot gibi Jetstar gibi alt markaların business hizmet ve uçak içi eğlence sistemleri kullanarak fark yaratma çabaları bizde nasıl yorumlanıyor?
THY, low cost modeline ve daha agresif alt marka fikrine nasıl bakıyor? THY, Anadolujet’i, gittikçe gerileyen bir proje olmaktan kurtaracak mı? Açıkçası THY’nin low cost alt marka fikrine nasıl baktığını ve bu gelişmeleri nasıl değerlendirdiğini merak ediyorum.

Örneklerde de gördüğümüz gibi yakın gelecekte low cost alt markalar rekabetine tanık olacağız. Anadolujet birçok alt markadan daha eski bir tarihe sahip ancak Türkiye sınırlarına hapsolan bir alt markanın ne THY’ye ne ülkemize bir katkısı olabilir. “Ağabeyinin küçülen ayakkabılarını giyen kardeş” misali THY’nin efektif bulmadığı için filodan çıkardığı, operasyon maliyetleri yüksek uçak modelleri ve sadece iç hatları kapsayan network ile Anadolujet’in mesafe katetmesi zor gibi görünüyor. THY low cost pazarında treni kaçırmamak için filo yapısı başta olmak üzere Anadolujet’te biz dizi değişiklikler yapmalı ve bu rekabete katılmazsa yenileceğini de unutmamalı.

THY... Yenemiyorsan sen de katıl!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Sunex crew ~ 1 yıl önce
Anadolu jet sadece Sunex ekibi tarafından işletilmeli çünkü TK ekibi kısa ground timelara hızlı sayımlara alışık değil ve TK ekibinin biraz burnu havada olduğundan Anadolujet uçarken keyifsiz oluyorlar sinirlerini handlingden veya yolcudan çıkarıyolar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anadolu jet THY mantığında olmazzzzzz ~ 1 yıl önce
Thy nin hostesini Anadolu jete verirsen 30 dakika da o uçağı çeviremez ve her seferinde yarım saat geç kalkar. Pegasus yada sunexpres den sadece Anadolu jette çalışacak pratik kabin lazım bide yer hizmetlerini Pegasus dan almalı... yani uçağı son yolcu girdikten 10 dakika sonra değil 30 saniye sonra pushback e hazır etmeli. Aksi takdirde şuan olduğu gibi her uçuş en az yarım saat gecikir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 1 yıl önce
Bu işten hiçbir şey anlamadığın ap açık ortada :)
gecikme ~ 1 yıl önce
ekiple ne ilgisi var gecikmenin. pegasusda servis yok arada uçağa temizlik girmiyor. arada ekip uçak değişimi yapılmıyor. pegasusa temizliği sok her uçuşta ekibi ve uçağı değiştir bak bakalım noluyor.
Xxx ~ 1 yıl önce
Diyorsun ki İç hatın yarısı Almanların Dış hatın da yarısı onların olsun. Çok zekice

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Guzel konu, ~ 1 yıl önce
Thy elindeki ucak eglence sistemi olmayan butun ucaklarini AnadoluJete satmali. Anadolu jet Ankara da ic hat base, dis hatlarda ise Sabiha Gokceni base olarak belirleyip acilen dis hatlara yonelmeli. Thy bence sabiha gokcenden ucmamali. Sabiha Gokcen tamamen low cost olarak kullanilmali ve Pegasus ile rekabet edilmeli. Bu iki firmayada fayda saglayacaktir. Eger Sabiha gokcen low cost base olarak belirlenip,uzun ucus da dahil guzel bir transfer merkezi yapilirsa muazzem bir hale gelecektir. Diger yandan Thy yeni havaalani ile dunyayi birbirine baglarken alt dali anadolujette sawda liderligini gostermeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Analize gel ~ 1 yıl önce
Emirates ve Norvegian iki büyük petrol üreticisi. Farkında mısınız? Bizim elimizdeki deniz suyu kadar petrolleri var. Yani analiz yaparken saçmalamasak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 1 yıl önce
Kardeş yeni sendika kuruluyor bir şeyler yazsana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çinliler de ~ 1 yıl önce
If you cannot beat them, take dom... Derler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy Anadolu Jet ~ 1 yıl önce
Anadalo Jet THY den ayrilmasi yanlis zamaninda TPAO TPIC i boyle yaptilar ikisinide yaramadi, sadece profesyonel yonetimle daha gucli Anadolu Jet yoneticileri THY yonetimi ile ayni seviyede deger gormeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emre iklim ~ 1 yıl önce
anadolu jet büyüyecekse önce sabiha gökçene taşınmalı. İkincil hub ise adnan menderes olmalı. Ankaradan bu iş olmaz. Merkezini yanlış seçmiş bir kere pegasus ile nasıl rekabet etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 1 yıl önce
İzmirden halihazırda Sunexpress birçok uçuş düzenliyor Anadolujet gelmez o yüzden.
? ~ 1 yıl önce
Anadolujet'in kuruluş amacı Ankara idi zaten. Ne garip bir yorum olmuş sizinkisi... İstanbul'da yeterince havayolu ve uçuş var...
Meka ~ 1 yıl önce
İyi de turkish, özelikle transit yolcuda zaten low cost fiyatlarına en yakın fiyatları veren firma. Daha ne yapacak ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bbb ~ 1 yıl önce
Transit yolcu de THY zaten low cost. Anadolu jet ultra low mu olucak :-)))

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000