13 Eylül 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Turkler varken Yabanci hayrani sirkete akademi borcunu takıp giderken inanilmaz keyif alacagiz.
  • 777 filosu ağırlıklı olarak yurt dışı ve ER uçtuğundan sadece expat pilotlar kullanılmalı ve yerli arkadaşlar diğer filolara yollanmalıdırlar.
  • Bugün onlar yabancı yarın sen belki araplara göre yabancı olucan...Hepimiz birer yabancı değilmiyiz bu dünyada bugün varız yarın yokuz çok büyütmeyin..
  • Expat pilotlar iyidir. Kazma kendi beğenmiş birçok Türk pilotundan en azından daha medeni ve bilgililerdi. Birde yönetim expat olsa eminimki daha adaletli yönetilirsi Tk. Ayrıca bir kriz anında şirketin sigortasıdır expatlar. İlk onları çıkartırsın. Neye ağlıyorsunuz anlamadım.
  • ACT kaptan ve fo ilani acmis bilgilerinize.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • 700 yabancı pilota ayda en az 35 000 000 TL para ödüyor bu şirket. Bu paranın hepsi dövize çevrilip yurtdışına çıkarılıyor
  • Türk pilotlar var Türkler isthdam edilmeli. Atlas global onur air
  • Cay kahve getir. Suya limon olsun
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

THY yabancı pilotlarına boşuna iki milyon dolar harcadı

Türk Hava Yolları ile yabancı pilotları arasındaki ilişkiyi “Ne seninle ne sensiz” olarak tanımlasak yanlış olmaz. Geçen sonbaharda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yabancı pilotları gönderin” talimatına bile uzun süre direnç gösterilmiş ve sonunda yabancı pilotlar işten çıkarılmak yerine 1 Kasım itibariyle altı aylık ücretsiz izne gönderilmişti.

THY burada kendince akıllıca bir stratejiyi tercih etti. Yaz ayları ile birlikte operasyonların artması ve pilot ihtiyacı olması ihtimaline karşı, yabancı pilotlarından tamamen vazgeçmek yerine onları bekleme moduna aldı.

THY yabancı pilotlarını, “ Ne olur ne olmaz” diyerek yaz ayları için yedekte tutarken kağıt üzerindeki taktiğini operasyona yansıtma konusunda aynı derecede başarılı olamadı.

THY, altı aylık sürenin dolmasından sonra birer aylık periyodlarla izne çıkardığı yabancı pilotlarını, uçuş programının yoğunlaşması dolayısıyla Temmuz ayı itibariyle yeniden göreve davet etti. Pandemi döneminin en yoğun uçuş programlarının çıktığı Temmuz, Ağustos ve içinde bulunduğumuz Eylül ayı için, yabancı pilotların yeniden görevlendirilmesi olasılığı belirince apar topar İstanbul’a çağırılan pilotlar, hızlıca sisteme dahil edilecek ve özellikle Ağustos ayındaki anormal uçuş sayısı artışı karşısında, süreç sorunsuz yürütülecekti.

Ancak İstanbul’a davet edilen ve uzun süredir hiç uçmayan bu pilotların yeniden uçabilir hale gelmesi için bir tazeleme ve bunlar için de hem zaman hem de para harcamak gerekiyordu. Hızlıca planlamalar yapıldı. Eğitim tazelemeleri, sağlık sertifikaları vs… Yabancı pilotların yeniden uçabilir hale gelmeleri için Türk Hava Yolları’nın kasasından yaklaşık iki milyon dolar civarında bir masraf yapıldı. Tabiki bu sırada yabancı pilotların son dakikada işe davet edilmesi ve lisanslarının yetiştirilememesi yüzünden, yerli uçuş ekipleri pandemide değil de normal zamandaki uçuş programlarına yakın performansla uçmak zorunda kaldılar. Yarı maaşla çalışan ekipler, büyük bir özveri ile tam performansla görevlerine devam ettiler.

Yanlış hesap Bağdat’tan döndü. Yabancı pilotların sisteme dahil olması yaz programlarında yerli ekipleri rahatlatacaktı ama iki milyon dolar para harcanmasına rağmen yabancı pilotlar bir türlü sisteme dahil edilemedi.  Ücretsiz izinden dönen hiçbir yabancı pilottan doğru düzgün faydalanılamadı.

Edilen masraflar çöpe giderken bir diğer handikaplı durum ise eğitimlerini tazeleyen bazı pilotların istifa ederek THY’den ayrılmaları oldu. 

Sonuç olarak THY hem para harcadı hem de pilotların hiç birinden faydalanamamış oldu. Olan yine THY’nin parasına oldu. Bu başarısız süreci yönetenlere ise yine hiçbir şey olmadı.

Elbette bu sürecin  hiç faydası olmadı diyemeyiz. Çünkü yabancı pilotlara harcanan enerjinin yerli kaynaklara harcanması konusunda bir kanaat ortaya çıkmasına vesile oldu bu süreç. Bildiğim kadarıyla hali hazırda Türk Hava Yolları’nda eğitiminin büyük bölümünü tamamlamış ve tip eğitimi konusunda planlama bekleyen, pandemi döneminde tip eğitimi yarıda kalan çok sayıda pilot var. Bu pilotlar için birkaç ay zaman ve biraz da para harcanmış olsa, pandemi sürecinin en büyük kazanımı olur. Eldeki imkanları yabancı pilotlar için çarçur etmek yerine  o paraları yerli kaynaklara harcamak hem  bu ülkenin insanları hem de Türk Hava Yolları için doğru bir karar olacağı düşüncesindeyim. THY’nin de bu kanaatte olduğunu biliyorum.

THY yabancı pilotlarına boşuna iki milyon dolar harcadı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (142)

Yabanci ~ 1 yıl önce
Turkler varken Yabanci hayrani sirkete akademi borcunu takıp giderken inanilmaz keyif alacagiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kel 777 kpt ~ 1 yıl önce
777 filosu ağırlıklı olarak yurt dışı ve ER uçtuğundan sadece expat pilotlar kullanılmalı ve yerli arkadaşlar diğer filolara yollanmalıdırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Apaçi Saçlı 787 FO ~ 1 yıl önce
Bugün onlar yabancı yarın sen belki araplara göre yabancı olucan...Hepimiz birer yabancı değilmiyiz bu dünyada bugün varız yarın yokuz çok büyütmeyin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot Hayri ~ 1 yıl önce
Expat pilotlar iyidir. Kazma kendi beğenmiş birçok Türk pilotundan en azından daha medeni ve bilgililerdi. Birde yönetim expat olsa eminimki daha adaletli yönetilirsi Tk. Ayrıca bir kriz anında şirketin sigortasıdır expatlar. İlk onları çıkartırsın. Neye ağlıyorsunuz anlamadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot alimi ~ 1 yıl önce
ACT kaptan ve fo ilani acmis bilgilerinize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kbk ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ortalama ~ 1 yıl önce
700 yabancı pilota ayda en az 35 000 000 TL para ödüyor bu şirket. Bu paranın hepsi dövize çevrilip yurtdışına çıkarılıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstihdam ~ 1 yıl önce
Türk pilotlar var Türkler isthdam edilmeli. Atlas global onur air

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Konusma ~ 1 yıl önce
Cay kahve getir. Suya limon olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km’ye ~ 1 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000