13 Mayıs 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Lufthansa ya verilen odulde sebep olarak yeni 777x kabin konsepti sebep olarak skytrax yoneticisi tarafindan sebep gosterildi, henuz gelmeyen ucagin dizayni yani, odul metodolojisinde herhangi bir urun yada hizmet filonun yuzde sekseninde bulunmali diye yazar. Iskembeden sallamak guzel is
  • Tk da torpil ile gelmis tarikatci vizyonsuz yoneticiler degismeli, baska olmaz
  • kac gundur yorumlar okunmuyor, sansur mu var yorum okumaya?
  • GEREKSİZ ÖNEM VERİLMİŞ BU SKYTRAX'AÇ
  • O 4 yıldızı alana kadar gece gündüz neler yaşandı , nasıl hazırlanıldı , denetmenlere açık vermemek için personel nasıl dişini tırnağına takarak çalışıldı , kabinde kızlar nasıl özveri ile çalıştı , ground temizlik kontrolleri nasıl yardırdı vs vs. Lütfen örnek verirken Atlas bile 4 yıldız almışken.. ile başlayan cümlelerinizi tekrar gözden geçirin, küçümsemeyin! Bütçesi filosu belli mütevazı bir şirket olarak Atlas Global'in bunu parasıyla aldığını falan iddia edecek kadar da uçmuş olamazsınız bence... Dersine çalışan sınavı geçer, kimseye anlam vermeyin! Kabini küçümseyen teneke, siz ayda 5-6 uçuş yaparken onlar 90 saat uçsa sesini çıkarmaz ve yolcusunun memnuniyeti için öf bile demeden teker açana kadar çalışır! Bilgisayar ekranında soruları yan tarafa koyup doldurarak Tk ya girmediyse bu onun ahlakı ile ilgilidir. Yoksa fiziken de size bin basar , çalışkanlık olarak da, zeka olarak da...
  • Ben surekli Atlas Global ile ucuyorum... Cok ama COK memnunum. THY deki kibir, luzumsuz havalar, ukalaliklar, bilmem kimin yakini gelecek diye bekletmeler yok... Dort yildizi fazlasiyla hak ediyor... Burada neye dayanarak ATLAS GLOBAL i THY den daha asagi BIR yere konumlamaya calistiginizi anlayamadim... Herkese tavsiye ederim…
  • Sevgili Murat geçenlerde Saraybosna'da geldim. Oradan yiyecek aldım. Kırılacak eşya etiketinkstedim, THY bize vermiyor dedi. İstanbul'a indiğimde yiyecekler patlamisti haliyle. Ama esas önemli nokta Calvin Klein çek cek valizimin çekme kolu kirikti. Hemen hepsi için rapor tutturdum. Valiz vermek istediler ama aynı ayarda valiz verecekseniz kabulüm dedim. Hainsiniz dediler. Neyse birkaç gün sonra cevap geldi ve İngilizce bir metin. Benden fatura istiyor. Ben nereden bulayım faturasını. Öteki valiz ve yiyeceklerden bahsedilmiyor bile. Faturası yok yurtdisindan aldım dedim sonra 126 TL sigorta bedeli cikartmislar. Valizin değeri 203 USD. Defarca itiraz ettim yaptırın valizimi isterseniz bedavaya yaptırın ben size nasıl teslim ettiysem öyle geri verin diyorum onlar da ısrarla fatura diye cevap yolluyor. sikayetvar.com'da yazı yazdım cevap geldi. Yaptırın faturayı yollayın yeniden değerlendireceğiz diyor. Yani öderiz demiyor Yahu ben bunun orjinal parçasını hangi tamircide bulabilirim. Siz yaptırın siz kırdınız dedim, öyle bir uygulamamız yok diyor. Bu arada mesajlar ingilizce. Ayşe teyze Mehmet amcanın başına gelse bu olay ingilizce cevabı nasıl anlayacaklar onu da çözmüş değilim. Valizim kırıldıginda rapor tutulurken bir Japon geldi. Aynı gün iki ayrı TK ucusunda valizleri parçalanmış. Adam çıldırmış ama japon nezaketini kaybetmiyor gene ve hiç bir şey yapamayız deyip adamı gönderdiler. İkramlar berbat. İkinci pilotlarla ilgili yorumları bir de eski öğretmen kaptanlar dan dinleyin. Kokpit kapısını açmayı bilmeyen F/O lar var diyor. Amerika'da eğitim almış F/O İngilizce'den elenmiş. Çatır çatır diğer şirketlerde uçan arkadaşlarım elendi, alınmadı. İngilizce gram bilmeyen hostesler. Bunu THY yönetimine bildirdim. Binali Yıldırım ve Temel Kotil birlikteyken birçok şey söyledim. Binali Yıldırım şaşırdı kaldı. Temel Kotil de o gün bugündür beni görünce şeytan görmüş gibi bakar. Kimsenin bir bilgisi yok bence TK'da neler oldugundan. Ülke içindeki eyaletler gibi bölümler. Dış ilişkilerde merkeze bağlı a içişlerine kim kime dumduma. Bence kalite düşecek degeri düşecek sonra üç otuza Katar'a satılacak.
  • Murat kardes, gel bir uc ama busınessta degil ekonomide uc, o kiralik ucakların konforunu mu anlatayım sana calismayan IFE sistemini mi ? Yıl 2019 hala sehırlerarası otobus firması gibi basustu monıtorden karıncalı film izliyoruz. Lavabo Wc temizligi diyorsan Kabin ekibi su icecek zamanı zor buluyor hangi birisine yetissin, kokpit gibi ayakları uzatıp gazete okumuyor meyve yemiyor bunlar gercektir yasananlardır, yolcuyla mı ilgilensin kokpitle mi wcyle mi calismayan monitorle mi ikramla mı? Sana Liyakat olayından hic bahsetmeyeyim zaten, Hangi derneklerde takılırsan nereye ne zaman istasyon sefi olacagini sen daha iyi bilirsin Sen 3 yıldızı bulmussun sevin ben 2 yıldız bile vermem
  • Madem Skytrax her işi parayla yapıyor bugüne kadar alınan, çarşaf çarşaf haber yapılan ödülleri de para vererek mi aldınız? O zaman iyi güzel, bugün hayin. Bana benzer bir hikayeyi hatırlattı :)
  • İlgisiz biri olarak yorumlardan anlıyorum ki, THY içine etmişiz. Kiralık uçaklar, dışı boyalı için dökülen uçaklar. Liyakat yok torpil çok. Yemek kültürü yok, yemekler tanıdıktan ucuza alınıyor. AKP iktidardan düştüğünde ardında bir enkaz THY göreceğiz anlaşılan.

THY üç yıldıza düştü!

Yolcu deneyimlerinden yola çıkarak havayolu şirketlerini yıldız sayısına göre kategorize eden ve her yıl farklı alanlarda ödüller dağıtan Skytrax, 4 yıldızlı Türk Hava Yolları’nı bu yıl 3 yıldıza layık gördü…

Yani Ryanair, Easyjet gibi düşük maliyetli havayolu şirketleri ile aynı kategoriye düşürdü!

Biliyorsunuz THY geçen yıl “ Ben kendi değerlendirmemi yaparım” diyerek Skytrax’e rest çekmiş ve değerlendirmeden ayrılmıştı. Hatta THY geçen yılki değerlendirmelerde ödül de kazanmasına rağmen, THY’yi temsilen ödülü almaya  giden dahi olmamıştı.

Bir dönem Skytrax ödülleri ile iyi bir pazarlama stratejisi uygulayan THY ile Skytrax arasındaki iplerin kopma nedenini bilmiyoruz ancak beş yıldız bekleyen THY yerine, o yıldızın Lufthansa’ya verilmiş olmasının, iki kurum arasındaki ipleri kopardığı şeklindeki iddiaları duymuştuk. Ne kadar doğru bilgi onu da bilemiyorum.

Skytrax için Skycash diyenler çoğunlukta… Yani parayı verenin hem ödülü hem yıldızı kapacağı şeklinde genel bir kanı var. Para sorunu olmayan Körfez havayolu şirketlerinin Skytrax’te bol ödül almaları sebebiyle böyle bir algı ortaya çıktığını sanıyorum. Ancak bu konuda bir kanıt ya da itiraf olmadığı için derecelendirmenin objektif yapıldığına inanmaktan başka çaremiz de yok. En azından THY üç yıldıza düşürülene kadar yoktu!

5 yıldızlı 10 havayolunu dikkate aldığımızda, hiçbirine itiraz edilebilecek bir durum olmadığını ve tamamının yıldızları hak ettiğini söyleyebiliriz.  Hak edilerek  alınan yıldızlara rağmen, THY’nin beş yıldızın kapısından dönerek üç yıldıza düşürülmesinde maalesef iyi niyet göremiyorum.

THY’nin, üç yıldız kategorisindeki Afrikalı ve Asyalı bazı havayolları ile aynı kefeye konulmasının mantıklı bir izahının olduğunu da sanmıyorum.

En yakından bir örnekle izah edelim… Skytrax’e göre Atlasglobal dört yıldız, THY üç yıldız…

Yani Skytrax’e göre Atlasglobal, THY’den daha iyi bir havayolu…

Atlasglobal de özenle yönetilen, müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir havayolu ancak Atlasglobal’e  dört yıldızın verildiği bir sistemde THY’ye üç yıldız verilmesini doğru bulmamız mümkün değil…

Tabi THY’nin haksızlığa uğradığını söylerken ve uluslararası havayolu arenasında kendisi ile eşdeğer olmayan havayolları ile aynı sınıfta değerlendirilmesini eleştirirken bir takım gerçekleri de gözden kaçırmamamız gerekiyor.

Örneğin THY’nin yolcu değerlendirmelerinde en az puan aldığı kabin, koltuk ve lavabo temizliği, kabin içi ısısı, koltuk konforu ve ikram gibi kalemlerdeki eksiklikleri de dikkate alması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

THY bir süredir ekonomik kriz, yönetim çalkantıları ve taşınma sürecinde konsantrasyon kaybı yaşadı ancak bugün artık önünde bir mazeret kalmadı. Skytrax ile küskün olmanın değerlendirme dışında kalmayı sağlamadığı da ortada iken THY’nin yapması gereken yeniden Skytrax değerlendirmelerine girerek, beş yıldız için iddialı havayolu konumuna gelmek için kriterleri yeniden sağlamaya çalışmaktır.

Çünkü, birkaç yıl öncesine kadar beşinci yıldızın ucundan yakalayan THY’nin Afrikalı havayolu şirketleri ile aynı kategoride değerlendirilmesini asla içimize sindiremeyiz!

THY üç yıldıza düştü!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (102)

Sudden Expert! ~ 16 saat önce
Lufthansa ya verilen odulde sebep olarak yeni 777x kabin konsepti sebep olarak skytrax yoneticisi tarafindan sebep gosterildi, henuz gelmeyen ucagin dizayni yani, odul metodolojisinde herhangi bir urun yada hizmet filonun yuzde sekseninde bulunmali diye yazar. Iskembeden sallamak guzel is

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yoneticiler ~ 1 gün önce
Tk da torpil ile gelmis tarikatci vizyonsuz yoneticiler degismeli, baska olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorumlar nerede ~ 2 gün önce
kac gundur yorumlar okunmuyor, sansur mu var yorum okumaya?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
APTAL BİR DEĞER.. ~ 2 gün önce
GEREKSİZ ÖNEM VERİLMİŞ BU SKYTRAX'AÇ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KKK ~ 3 gün önce
O 4 yıldızı alana kadar gece gündüz neler yaşandı , nasıl hazırlanıldı , denetmenlere açık vermemek için personel nasıl dişini tırnağına takarak çalışıldı , kabinde kızlar nasıl özveri ile çalıştı , ground temizlik kontrolleri nasıl yardırdı vs vs. Lütfen örnek verirken Atlas bile 4 yıldız almışken.. ile başlayan cümlelerinizi tekrar gözden geçirin, küçümsemeyin! Bütçesi filosu belli mütevazı bir şirket olarak Atlas Global'in bunu parasıyla aldığını falan iddia edecek kadar da uçmuş olamazsınız bence... Dersine çalışan sınavı geçer, kimseye anlam vermeyin! Kabini küçümseyen teneke, siz ayda 5-6 uçuş yaparken onlar 90 saat uçsa sesini çıkarmaz ve yolcusunun memnuniyeti için öf bile demeden teker açana kadar çalışır! Bilgisayar ekranında soruları yan tarafa koyup doldurarak Tk ya girmediyse bu onun ahlakı ile ilgilidir. Yoksa fiziken de size bin basar , çalışkanlık olarak da, zeka olarak da...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
U. Arkun ~ 4 gün önce
Ben surekli Atlas Global ile ucuyorum... Cok ama COK memnunum. THY deki kibir, luzumsuz havalar, ukalaliklar, bilmem kimin yakini gelecek diye bekletmeler yok... Dort yildizi fazlasiyla hak ediyor... Burada neye dayanarak ATLAS GLOBAL i THY den daha asagi BIR yere konumlamaya calistiginizi anlayamadim... Herkese tavsiye ederim…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Serdar ~ 4 gün önce
Sevgili Murat geçenlerde Saraybosna'da geldim. Oradan yiyecek aldım. Kırılacak eşya etiketinkstedim, THY bize vermiyor dedi. İstanbul'a indiğimde yiyecekler patlamisti haliyle. Ama esas önemli nokta Calvin Klein çek cek valizimin çekme kolu kirikti. Hemen hepsi için rapor tutturdum. Valiz vermek istediler ama aynı ayarda valiz verecekseniz kabulüm dedim. Hainsiniz dediler. Neyse birkaç gün sonra cevap geldi ve İngilizce bir metin. Benden fatura istiyor. Ben nereden bulayım faturasını. Öteki valiz ve yiyeceklerden bahsedilmiyor bile. Faturası yok yurtdisindan aldım dedim sonra 126 TL sigorta bedeli cikartmislar. Valizin değeri 203 USD. Defarca itiraz ettim yaptırın valizimi isterseniz bedavaya yaptırın ben size nasıl teslim ettiysem öyle geri verin diyorum onlar da ısrarla fatura diye cevap yolluyor. sikayetvar.com'da yazı yazdım cevap geldi. Yaptırın faturayı yollayın yeniden değerlendireceğiz diyor. Yani öderiz demiyor Yahu ben bunun orjinal parçasını hangi tamircide bulabilirim. Siz yaptırın siz kırdınız dedim, öyle bir uygulamamız yok diyor. Bu arada mesajlar ingilizce. Ayşe teyze Mehmet amcanın başına gelse bu olay ingilizce cevabı nasıl anlayacaklar onu da çözmüş değilim. Valizim kırıldıginda rapor tutulurken bir Japon geldi. Aynı gün iki ayrı TK ucusunda valizleri parçalanmış. Adam çıldırmış ama japon nezaketini kaybetmiyor gene ve hiç bir şey yapamayız deyip adamı gönderdiler. İkramlar berbat. İkinci pilotlarla ilgili yorumları bir de eski öğretmen kaptanlar dan dinleyin. Kokpit kapısını açmayı bilmeyen F/O lar var diyor. Amerika'da eğitim almış F/O İngilizce'den elenmiş. Çatır çatır diğer şirketlerde uçan arkadaşlarım elendi, alınmadı. İngilizce gram bilmeyen hostesler. Bunu THY yönetimine bildirdim. Binali Yıldırım ve Temel Kotil birlikteyken birçok şey söyledim. Binali Yıldırım şaşırdı kaldı. Temel Kotil de o gün bugündür beni görünce şeytan görmüş gibi bakar. Kimsenin bir bilgisi yok bence TK'da neler oldugundan. Ülke içindeki eyaletler gibi bölümler. Dış ilişkilerde merkeze bağlı a içişlerine kim kime dumduma. Bence kalite düşecek degeri düşecek sonra üç otuza Katar'a satılacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ObjektiFKA ~ 4 gün önce
Murat kardes, gel bir uc ama busınessta degil ekonomide uc, o kiralik ucakların konforunu mu anlatayım sana calismayan IFE sistemini mi ? Yıl 2019 hala sehırlerarası otobus firması gibi basustu monıtorden karıncalı film izliyoruz. Lavabo Wc temizligi diyorsan Kabin ekibi su icecek zamanı zor buluyor hangi birisine yetissin, kokpit gibi ayakları uzatıp gazete okumuyor meyve yemiyor bunlar gercektir yasananlardır, yolcuyla mı ilgilensin kokpitle mi wcyle mi calismayan monitorle mi ikramla mı? Sana Liyakat olayından hic bahsetmeyeyim zaten, Hangi derneklerde takılırsan nereye ne zaman istasyon sefi olacagini sen daha iyi bilirsin Sen 3 yıldızı bulmussun sevin ben 2 yıldız bile vermem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Skytrax ~ 4 gün önce
Madem Skytrax her işi parayla yapıyor bugüne kadar alınan, çarşaf çarşaf haber yapılan ödülleri de para vererek mi aldınız? O zaman iyi güzel, bugün hayin. Bana benzer bir hikayeyi hatırlattı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlgisiz ~ 6 gün önce
İlgisiz biri olarak yorumlardan anlıyorum ki, THY içine etmişiz. Kiralık uçaklar, dışı boyalı için dökülen uçaklar. Liyakat yok torpil çok. Yemek kültürü yok, yemekler tanıdıktan ucuza alınıyor. AKP iktidardan düştüğünde ardında bir enkaz THY göreceğiz anlaşılan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000