01 Haziran 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • 10 yıldır İşini en iyi şekilde yapan ey İlker aycı bu şirketi yönetemiyorsun artık.Bir sürü boşuna yaptığın reklam harcamaları ne oldu bu yaptığın hataları şimdi İşini en iyi şekilde yapan şeflerden de mi çıkarıcan.Kendine gel hayal dünyasında koşma adam gibi şirketi yönet insanların ekmeği ile oynama. Ego ile bu iş yürümez haberin olsun.
  • Şef neymiş ki uçakta..bi çuval para alan hostesler var ya..Elbette bu arkadaşları işten çıkarmasınlar başka şekilde değerlendirsinler ama uçakta aşçımı olurmuş
  • Yahu bu elif Şule doğan nerede?ben yönetici oldum artık beni dinleyeksiniz diyen..bir de emir var boş işlerini yaptirdigi..gelsinler bu mecraya,kalmasınlar hodri meydan,Berna veya Dilara hanım ile korkutmazsiniz artık insanları,yolun sonu görünüyor
  • Valla bende şeftim evet çıkınca iş bulmak kolay ama bazı işyerlerinin şartları tk gibi degil evet , kafamıza göre işe girmedik biz bir ilan vardı uygun görüldük alındık çalıstık. Bittik , yok kabine yardım etmedi falan filan geçin , uçma dışında mutfak , cip , event diger yerlerde görev aldık, ha ne mi olur bize hiç birsey olmaz 3-5 neyse kazanılır ona göre yorgan a ayak uzatırız , üzülmesi gereken varsa bugünlerde THY. , adalet yargı dagıtan İLKER AYCI DIR . Bu zararları nasıl kapatırsın allah sonunu hayır etsin , yok fsc leri kabine alcaz yok bilmem ne 3 kuruş dava tazminatından kaçmak için , oyaladınız durdunuz , söke söke ödeyeceksin o paraları , dava açmayalım diye adam oyalanmanın bedeli onca şef kabin herneyse ah ları çok sürmeden tuttu.. ^^ işini dogru dürüst yapan kabin de çalısan arkadaslarım yolunuz açık olsun , işinize gücünüze sahip çıkın ama thy ye güvenmeyin ^^ Maaş para pul hak diye de karakterinizi satmayın .. Hadi eyvallah !
  • Docoya ait loungelar endişeli. Geç açılması lazım. Limandaki yolcuları olabildiğince hemen uçaklara yönlendirmek gerekir. Loungelarda çalışan personel de risk altında yolcu da. Üst seviye hizmet olduğu için yolcu sayısı az olacak ve yiyecekler de. Business uçan arkadaşlarım hijyen ne kadar iyi olsa da yemek.yerken maske çıkarılacak ya oksürürse ve bulastirirsa diye korkuyorlar.
  • Anadolujet Uçuşları neden personel fazlası olmasına rağmen taşerona veriliyor? Bizim kendi personellerimize 3 gün evde otur de, sonra da git taşerona iş ver. Böyle saçmalık olmaz. Acilen bütün Anadolujet uçuşları Sunexpress'den alınıp THY personeline verilmeli. Ayrıca adamlara kaptanından tekniğine, hostesinden memuruna kadar her ay euro ile ödeme yapıyorsun, Her ay zarar, her ay eksi bakiye. Ki maaşlarda neredeyse TK personelinin en az 2 katı. Bi teknisyene 3000 euro, F/O'ya 4500 euro, Kaptana 9000 euro, Hostese 3500 euro verirsen dibi görürsün tabiki. (Her yıl 2'şer 3'er verilen bonus adı altındaki ikramiyeleri saymıyorum bile) İşlerin bütün dünyada en az 3 yıl eskisine dönmesi zor iken, elimizdeki uçuşları acilen geri almalıyız. Kimsenin THY' den çıkmasına gerek kalmaz.
  • İnsan THY ve Diğer iştiraklerine üzülüyor... Sunexpress öyle mi ? Halen daha havacılık sektöründe çalışıp da dolar ve euro ile maaş alamayanlar mı var ... Yazık Allah kimseyi fakir etmesin, zenginlik farklı birşey:))) Dünya yıkılsa ben euro mu bilirim, ALLAH EURO YA KULUM demiş bize :))) Sen çok yaşa sunexpress, evmi, yazlığımı, son model mercedes'imi sana borçluyum...
  • SATİŞ TERFİ HAK EDİYOR.KİDEMLERİ YÜKSELİŞİ VERİLMESİ.
  • SATİŞ TERFİ HAK EDİYOR.KİDEMLERİ YÜKSELİŞİ VERİLMESİ.
  • Faslı,Mauritiuslu expat kabin memuru,Yunan,Sırp kaptan uçarken ilk Türklerin işten çıkarılması gerçekten çok acı.Bu şirketin adı Türk Havayolları değil mi?ne bu yabancı sevdası?biz neden halkımıza bu kadar düşmanız?

THY, Turkish Do&Co'dan ne istiyor?

Türk Hava Yolları'nın son yıllarda her krizde hedefe koyduğu ve ilk gözden çıkardığı, her nedense Turkish DO&CO ile onun çalışanları oluyor...

2016'da, 2017'de defalarca benzerleri ile karşılaştık...

Son olarak bu yılın Ocak ayında, yani Corona öncesinde, birçok Turkish DO&CO çalışanı kapı önüne konuldu.

Üstelik, yıllardır başarıyla uygulanan ve birçok havayoluna model olan uçan servis şef uygulaması ani bir kararla tamamen kaldırıldı. Dolayısıyla 190 şef,  ansızın ve sorgusuz sualsiz kapı dışarı edildi, işsiz kaldı.

Ocak ayında oldu bu dediğim...

Sonrasında işten çıkarılan şeflerin kabin memuru olarak istihdam edileceğine yönelik haberler yazdırıldı embedded (iliştirilmiş) muhabirlere... Ancak onun da ne aslı vardı ne astarı... Sonu elenmek olan mülakatlara sokuldular ve tabi ki “Üzgünüz” cevabıyla karşılaşmaları onlar için sürpriz olsa da, açıkçası benim için hiç olmadı... O dönem, planlama hatasından dolayı hali hazırda, eğitimlerini tamamlayan çok sayıda kabin memuru adayını işe başlatamayan THY'nin, Turkish DO&CO'dan çıkardığı servis şeflerini  kabin memuru olarak işe alması son derece ütopikti... Nitekim gerçekleşmedi de...

2016 yılındaki darbe girişimi sonrası kapasite daraldığında da çok sayıda uçan şef ile iş sözleşmesi fesh edilmişti. Keza 2017'de de benzeri sahnelere tanık olmuştuk.

Neden hep uçan şefler ve neden hep Turkish DO&CO?

Bu süreçlerde THY ile Turkish DO&CO'nun kendi içerisinde yaşadığı krizlerin, işten çıkarmalarda bir etkisi mi var yoksa? Nedense, her krizde ilk akla gelenin Turkish DO&CO olmasının  arka fonunda, ciddi hesaplaşmaların olduğu konusunda en küçük bir şüphem yok... Hatta biraz daha iddialı kelime kullanayım... Hesaplaşmadan öte, ciddi bir “kin” var sanki...

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın, Turkish DO&CO CEO'su Attila Doğudan ile sanırım yıldızı hiç barışmadı...

Yatırım Ajansı Başkanlığı döneminden tanışıklığı olan Singapurlu ikram şirketi SAT ile ikram hizmeti için görüşmeye başladığı sırada İlker Aycı'nın kurduğu şu cümle, yukarıda bahsettiğim gizli bir kavganın ve öfkenin tezahürü gibi durmuyor mu?

“Bizim Vizyonumuz Kuzu İncikle Sınırlı Değil”
Aycı, 2015 yılına kadar THY'yi Avrapa ve dünyada birçok  konuda zirveye taşıyan, adeta ödüle boğan Turkish DO&CO'ya söylüyor bu sözleri... Şimdi etraflıca düşünün... Yıllarca, başarılarıyla havacılık sektöründe adından sıkça söz ettiren ve sayısız ödül alan bir markayı, “kuzu incik” seviyesine çekme gayretinin, gerçeklerden uzak bir iç hesaplaşmadan kaynaklandığını söylersek yanılmış olur muyuz?

THY, bir zamanlar 5 yıldızlı havayolu olma hedefinde ilerlerken (Şu an böyle bir hedef de vizyon da maalesef yok) Turkish DO&CO'nun bu amaca ulaşmak için üstlendiği rolünü kim inkar edebilir?

Başlangıçta belki THY var olduğu için Turkish DO&CO da var oldu ve adını duyurdu, iyi bir marka oldu ancak zaman içerisinde THY'ye sunduğu katkılarla diyetini fazlasıyla ödemedi mi?

Belki de THY'nin bugün 5 yıldızlı bir havayolu olma hedefi olmadığı için Turkish DO&CO'dan bu kadar kolay vazgeçebiliyor ama icraatleriyle hedeflerden koşar adım uzaklaşan THY yönetimi, sırf kişisel hesaplaşmalar uğruna kaç çalışanın hayatına olumsuz bir dokunuşta bulunduğunun hesabını yapıyor mu?

Pandemi sonrası yeni ikram konseptinde önceliğin hijyen olması, başarılı bir konsepti bertaraf etmeyi haklı kılar mı?

Servis şeflerinden sonra uçan şefleri de, televizyonlarda yapılan bir açıklama ile kasvetli bir belirsizliğin kucağına attıklarını bilmiyorlar mı?

Ne olacak 400 uçan personelin geleceği... Televizyonlarda, “uçan aşçı dönemi bitti” demek kolay ama o bitti denilenler için o andan itibaren nelerin başladığını bilebilir misiniz?

Belirsizliğe itilen yüzlerce çalışanın, bu zorlu sürece eklenen işlerini kaybetme korkusu ile, tek bir saniyeyi bile nasıl sıkıntılı geçirdiği konusunda empati yapabilir misiniz?

Peki ama bunlar ne uğruna?

Alt edilemeyen hırslar için mi, geçmişten gelen mirasın sahiplerinin birbirinden değerli miraslarının reddedilmesi, yok edilmesi için mi? 
Sahiden ne için?

Neden herhangi bir iştirak değil de, her seferinde Turkish DO&CO?

Kapatın o halde...

Yoksa; şirket sözleşmesindeki, “Uyuşmazlık halinde uluslararası mahkemeler yetkilidir” maddesi mi  ürkütüyor sizleri...

Öyle bile olsa, nedir bu Turkish DO&CO çalışanlarının suçu?

Söyler misiniz?

THY, Turkish Do&Co'dan ne istiyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (172)

Uçan aşçıların ağını alan ey ilker aycı senin de sonun gelecek ~ 11 ay önce
10 yıldır İşini en iyi şekilde yapan ey İlker aycı bu şirketi yönetemiyorsun artık.Bir sürü boşuna yaptığın reklam harcamaları ne oldu bu yaptığın hataları şimdi İşini en iyi şekilde yapan şeflerden de mi çıkarıcan.Kendine gel hayal dünyasında koşma adam gibi şirketi yönet insanların ekmeği ile oynama. Ego ile bu iş yürümez haberin olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BIRAKIN BU ŞEF FALAN ~ 11 ay önce
Şef neymiş ki uçakta..bi çuval para alan hostesler var ya..Elbette bu arkadaşları işten çıkarmasınlar başka şekilde değerlendirsinler ama uçakta aşçımı olurmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maraba ~ 11 ay önce
Anlamadığın konular bunlar babuş çok canını sIkma sen bırak 50 IQ üzeri tartışsın
Sef ~ 11 ay önce
Yahu bu elif Şule doğan nerede?ben yönetici oldum artık beni dinleyeksiniz diyen..bir de emir var boş işlerini yaptirdigi..gelsinler bu mecraya,kalmasınlar hodri meydan,Berna veya Dilara hanım ile korkutmazsiniz artık insanları,yolun sonu görünüyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
her gün ~ 11 ay önce
her gün aralıksız burayı okuduklarından o kadar eminim ki
Neyin mecrası ? :) ~ 11 ay önce
Yahu ne kuyruk acın varmış arkadaş durup durup yazıyorsun.Ne yapsınlar gelip burda yorumlarda seninle mi yazışsınlar :) Varsa bir derdin ara onları söyle,yok yolun sonu gozukmüşte yok bilmem ne,yolun sonu gözüküyorsa senin icinde gözüküyor ayıktırayım(daha once çıkartılıpta kuyruk acının sebebi buysa o ayrı) burda klavye delikanlılı yapmaya gerek yok ;)
hahahahaha ~ 11 ay önce
gerçekten hergün burayı okuyorlarmış belli oldu cevap yazmış dayanamayıp
Doko ~ 11 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
NE ~ 11 ay önce
YÖNETİCİSİ HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA
Eski chef ~ 11 ay önce
Şirkette e.s.d veya emiri tanıyan yok ki,onlar düşük profilli insanlar..sıkıntılarımızı ciddi ve gerçek yöneticilere bildirmeniz lazim
Olsun ~ 11 ay önce
Valla bende şeftim evet çıkınca iş bulmak kolay ama bazı işyerlerinin şartları tk gibi degil evet , kafamıza göre işe girmedik biz bir ilan vardı uygun görüldük alındık çalıstık. Bittik , yok kabine yardım etmedi falan filan geçin , uçma dışında mutfak , cip , event diger yerlerde görev aldık, ha ne mi olur bize hiç birsey olmaz 3-5 neyse kazanılır ona göre yorgan a ayak uzatırız , üzülmesi gereken varsa bugünlerde THY. , adalet yargı dagıtan İLKER AYCI DIR . Bu zararları nasıl kapatırsın allah sonunu hayır etsin , yok fsc leri kabine alcaz yok bilmem ne 3 kuruş dava tazminatından kaçmak için , oyaladınız durdunuz , söke söke ödeyeceksin o paraları , dava açmayalım diye adam oyalanmanın bedeli onca şef kabin herneyse ah ları çok sürmeden tuttu.. ^^ işini dogru dürüst yapan kabin de çalısan arkadaslarım yolunuz açık olsun , işinize gücünüze sahip çıkın ama thy ye güvenmeyin ^^ Maaş para pul hak diye de karakterinizi satmayın .. Hadi eyvallah !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Loungelar ne olacak ~ 11 ay önce
Docoya ait loungelar endişeli. Geç açılması lazım. Limandaki yolcuları olabildiğince hemen uçaklara yönlendirmek gerekir. Loungelarda çalışan personel de risk altında yolcu da. Üst seviye hizmet olduğu için yolcu sayısı az olacak ve yiyecekler de. Business uçan arkadaşlarım hijyen ne kadar iyi olsa da yemek.yerken maske çıkarılacak ya oksürürse ve bulastirirsa diye korkuyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anadolujet Ucusları ~ 11 ay önce
Anadolujet Uçuşları neden personel fazlası olmasına rağmen taşerona veriliyor? Bizim kendi personellerimize 3 gün evde otur de, sonra da git taşerona iş ver. Böyle saçmalık olmaz. Acilen bütün Anadolujet uçuşları Sunexpress'den alınıp THY personeline verilmeli. Ayrıca adamlara kaptanından tekniğine, hostesinden memuruna kadar her ay euro ile ödeme yapıyorsun, Her ay zarar, her ay eksi bakiye. Ki maaşlarda neredeyse TK personelinin en az 2 katı. Bi teknisyene 3000 euro, F/O'ya 4500 euro, Kaptana 9000 euro, Hostese 3500 euro verirsen dibi görürsün tabiki. (Her yıl 2'şer 3'er verilen bonus adı altındaki ikramiyeleri saymıyorum bile) İşlerin bütün dünyada en az 3 yıl eskisine dönmesi zor iken, elimizdeki uçuşları acilen geri almalıyız. Kimsenin THY' den çıkmasına gerek kalmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aglama ~ 11 ay önce
Km'cik
ZENGİN SUNEX'Lİ ~ 11 ay önce
İnsan THY ve Diğer iştiraklerine üzülüyor... Sunexpress öyle mi ? Halen daha havacılık sektöründe çalışıp da dolar ve euro ile maaş alamayanlar mı var ... Yazık Allah kimseyi fakir etmesin, zenginlik farklı birşey:))) Dünya yıkılsa ben euro mu bilirim, ALLAH EURO YA KULUM demiş bize :))) Sen çok yaşa sunexpress, evmi, yazlığımı, son model mercedes'imi sana borçluyum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Canım ~ 11 ay önce
Annen de memnun mu
TÜM SATIŞ MEMURLARINA KİDEM FARKI VERİLMESİ VE ÖDÜLLENDİRME LÜTFEN. ~ 11 ay önce
SATİŞ TERFİ HAK EDİYOR.KİDEMLERİ YÜKSELİŞİ VERİLMESİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deli ~ 11 ay önce
Çıkartilmazsam öp de başina koy hala kıdem kıdem diye yirtinma
TÜM SATIŞ MEMURLARINA KİDEM FARKI VERİLMESİ VE ÖDÜLLENDİRME LÜTFEN. ~ 11 ay önce
SATİŞ TERFİ HAK EDİYOR.KİDEMLERİ YÜKSELİŞİ VERİLMESİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne kullanıyon ~ 11 ay önce
Neye istinaden bu düşünceye sahipsin acaba ?
Simay ~ 11 ay önce
Sen daha Türkçe cümle kuramıyorsun, seni hostes mi yaptılar?
Bronco ~ 11 ay önce
Faslı,Mauritiuslu expat kabin memuru,Yunan,Sırp kaptan uçarken ilk Türklerin işten çıkarılması gerçekten çok acı.Bu şirketin adı Türk Havayolları değil mi?ne bu yabancı sevdası?biz neden halkımıza bu kadar düşmanız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Because ~ 11 ay önce
Çünkü sen evrensel dil olan ingilizceyi bile konuşamayan, anca yatıda alkol alıp dağıtmayı bilen bir km'sin. Bu kadar basit.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000