24 Haziran 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Arkadaşlar ben İlker. Her yorumu okuyup hepinizi duyuyorum. İnşallah el birliğiyle güzel günler göreceğiz.
  • Tgs çalışanları aha yemek şirketinden yemek yiyor yemekler berbat içlerinden böcekler çıkıyor ilker aycı yediği yemekden 1 daha yer mi bilmem ama buna çözüm getirmezse 1 çalışan dahi kalmayacak tgs de zaten işçi kardeşlerimin aldığı maaşı dışarı da da veriyorlar devletimiz liman açmış diye ayakta dursun diye onca yoldan geliyoruz ama ne maaşlar ne yemekler 5 para etmez iş de ağır ALLAH yardım etsin bu insanlara
  • thy teknik engelli hasta calışanını işten attı Hesap görücü olarak Allah yeter
  • size de maaş bağlasınlar da rahatlayın
  • Murat Bey bir kere de havacılığın temel direği Arff'in sorunlarından bahsedin lütfen.
  • Dahil yetkikeri yok, yarin olur hesqp sorulur
  • ne sacma sapan bir grubun Eline dustun Talpa
  • Oncelikle yeniden tsk ya donen pilotlar ozel bir anlasma ile thyden ilisikleri kesilmeden belirli surelerde donmuslerdir.iki bu kadar vatan haininin arasinda tertemiz adamlar sistemi kurtarmak ve siz bile sacma sapan rahatsizliklar duyun diye savas ucaklariyla ucup thyde aldiklarin maasin yarisini bile almamaktadirlar.bunca satilmis adamin arasindan sistemin ihtiyaci olan bu adamlara daha fazlasini layik goreceginize belliki feto agziyla rahatsizlik duymaktasiniz.Allah once sizlere akil sonra biraz da milliyetcilik nasip etsin.
  • Sayın yazar, her zamanki gibi asker pilot karşıtlığınızı yazınıza yansıtmışsınız. Basın Kanunu da yanlış o halde. Niye çalışmadığın zaman yarı maaş alıyorsun? Kanun öyle diyeceksin, o zaman kanun değişsin. Basın Kanunu dediğin nedir ki, ülkede anayasa değişti.
  • Oldukça düşündüm ve karmaşık bir çözüm buldum: Askeri kökenli ve mecburi hizmetlerini doldurarak gelen pilotları kendi istekleri dışında şirketten çıkarmayın, kimse de kimseye para, sigorta, hak vs ödemesin.

THY, TSK'ya dönen pilota maaş verebilir mi?

Bugünlerde, Türk Hava Yolları’nda görev yapan birçok çalışanın, ağırlıklı olarak pilotların kimyasını bozan ve şaşkınlıkla birlikte onları biraz da öfkelendiren iki konu vardı. Biri Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın açıklaması, diğeri de yurtdışında yayınlanan pilot alım ilanı…

Aycı’nın açıklamasından başlayalım…

“THY bünyesinden ayrılarak zorunlu hizmet görevini yerine getirmek üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dönen pilotlara her yıl birer maaş ikramiye vereceğiz”

Ayrıca bu pilotların sağlık sigortalarının devam edeceğini, 10’ar bin TL taşınma harcırahı vereceğini de açıkladı Aycı…

Aycı’nın açıklaması birebir bu şekilde mi,  çarpıtılmış bir açıklama mı bilmiyorum.   Ama böyle bir açıklama yaptığından yola çıkalım..

THY tarihinde; kendi çalışanı olmayan bir kişi ya da grup mensuplarını maaşa bağlamak, özel sağlık sigortasından faydalandırmak ve taşınma harcırahı vermek  görülmüş bir şey değil.  Geçmişte (sadece bu dönem için söylemiyorum) işe gitmeden maaş alan bankamatik memurlarını, liyakatı olmamasına rağmen yüksek maaşlarla istihdam edilenleri sıkça gördük ama bu kez durum onlardan çok farklı.  

İlker Aycı, eğer gerçekten böyle bir açıklama yapmış ise, bu paranın kaynağı ne olacak?

Asıl soru bu…
Bir de,  yüzde 51’i halka arz olan şirketin kasasından çıkacak bu para hissedarlara nasıl açıklanacak?

Ve en önemlisi, pilotlar gibi yüksek maaşlar kazanmayan ancak yüksek emek harcayan hem ortaklık hem de iştirak şirketleri çalışanları, bu kararı nasıl karşılayacak, onların aidiyetlerini nasıl etkileyecek?

THY eğer Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dönen eski mensuplarına bir kıyak yapmak istiyorsa, mesela şöyle yapabilir. 212 sayılı Basın Kanunu’na tabi gazeteciler askerlik sürecinde yarı maaşlarını alırlar. Böyle bir sistemi THY için kurabilir, kurum bünyesinde olup vatani görev için ara veren çalışanlara o süreçte yarı maaş ödemesi yapılır.  Ama o da sadece TSK'ya dönen pilotlar için değil bordrolu tüm çalışanlarına yapılır. Bunu da Toplu İş Sözleşmesi’ne ekletirsen  kimsenin çıtı çıkmaz. Ama bu haliyle, iç huzuru bozar, vicdanları yaralar.

Ulufe dağıtır gibi THY’nin parasını kurumla bağlantısı olmayan kişilere dağıtmak hem personel aidiyeti zedeler hem de yasal hiçbir yere oturtulamaz.

Gelelim diğer konuya…

Biliyorsunuz THY’nin yurtdışında çalıştığı bir ajans, iflas eden Hintli Jet Airways pilotlarına THY adına 14 bin dolar maaş ve bazı sosyal haklar vaad etti.

Bugünkü dolar kuru ile teklif edilen 14 bin dolar, 80 bin TL’nin üzerinde bir paraya denk geliyor. Yani THY’de geniş gövde filosunda görev yapan tecrübeli bir kaptan pilotun aldığı maaşın daha üzerinde bir maaş…

THY’nin çok acil pilota ihtiyacı olsa bile böyle bir teklifi yapabilmesi ve bu şartlarda o pilotları çalıştırabilmesi mümkün değil.  Aynı şartlarda aynı işi yapan bir kişiye, hem dolar ile hem de diğerlerinden daha yüksek maaş vermesi, yasal olarak THY’ye sıkıntı yaratır ki THY’nin bu işe kalkışacağını pek sanmıyorum.

O halde o ilanı kim, neden verdi?
İlanı veren ajansın THY’nin bilgisi dışında bir maaş teklif etmesi pek olası görünmüyor ancak ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu sanıyorum. Bir işgüzarlık da olabilir, broker oyunları da... Ama şu bir gerçek ki, eğer böyle bir arayış varsa THY’nin iç huzuru için ve aidiyatı zedelememek için bu teklifi geri çekmesi, eğer bilgisi dışında bir ilan var ise de o ajans ile çalışmasını noktalaması gerekir.

THY, TSK'ya dönen pilota maaş verebilir mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

İlker Aycı ~ 1 yıl önce
Arkadaşlar ben İlker. Her yorumu okuyup hepinizi duyuyorum. İnşallah el birliğiyle güzel günler göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet ~ 1 yıl önce
Tgs çalışanları aha yemek şirketinden yemek yiyor yemekler berbat içlerinden böcekler çıkıyor ilker aycı yediği yemekden 1 daha yer mi bilmem ama buna çözüm getirmezse 1 çalışan dahi kalmayacak tgs de zaten işçi kardeşlerimin aldığı maaşı dışarı da da veriyorlar devletimiz liman açmış diye ayakta dursun diye onca yoldan geliyoruz ama ne maaşlar ne yemekler 5 para etmez iş de ağır ALLAH yardım etsin bu insanlara

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alım ~ 1 yıl önce
TGS'ye alım ne zaman acaba?
ttt ~ 1 yıl önce
thy teknik engelli hasta calışanını işten attı Hesap görücü olarak Allah yeter

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aliveli ~ 1 yıl önce
size de maaş bağlasınlar da rahatlayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arif Erdem ~ 1 yıl önce
Murat Bey bir kere de havacılığın temel direği Arff'in sorunlarından bahsedin lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ilkerin ~ 1 yıl önce
Dahil yetkikeri yok, yarin olur hesqp sorulur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talpa ~ 1 yıl önce
ne sacma sapan bir grubun Eline dustun Talpa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgisiz ~ 1 yıl önce
Oncelikle yeniden tsk ya donen pilotlar ozel bir anlasma ile thyden ilisikleri kesilmeden belirli surelerde donmuslerdir.iki bu kadar vatan haininin arasinda tertemiz adamlar sistemi kurtarmak ve siz bile sacma sapan rahatsizliklar duyun diye savas ucaklariyla ucup thyde aldiklarin maasin yarisini bile almamaktadirlar.bunca satilmis adamin arasindan sistemin ihtiyaci olan bu adamlara daha fazlasini layik goreceginize belliki feto agziyla rahatsizlik duymaktasiniz.Allah once sizlere akil sonra biraz da milliyetcilik nasip etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazara ~ 1 yıl önce
Sayın yazar, her zamanki gibi asker pilot karşıtlığınızı yazınıza yansıtmışsınız. Basın Kanunu da yanlış o halde. Niye çalışmadığın zaman yarı maaş alıyorsun? Kanun öyle diyeceksin, o zaman kanun değişsin. Basın Kanunu dediğin nedir ki, ülkede anayasa değişti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
khn ~ 1 yıl önce
Oldukça düşündüm ve karmaşık bir çözüm buldum: Askeri kökenli ve mecburi hizmetlerini doldurarak gelen pilotları kendi istekleri dışında şirketten çıkarmayın, kimse de kimseye para, sigorta, hak vs ödemesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000