12 Ekim 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • haberi okudum daha sonra sıra yorumlara geldi. yorumlar öfke, fanatizm dolu. nedir sebebi anlamak mümkün değil.
  • sirket icinde birbirini bu kadar cekemeyen insan olmasi cok yanlis. biz isimize bakiyoruz nefret kusanlari sallamiyoruz. saygilar selamlar
  • Borclu ve tutsak uçan şoförler mi agliyormus yoksa..hayat bazen acımasızdır ne oldum değil ne olacağım demeli..o imzayı attınız herkes kendi yureginin ekmeğini yer beyler dağılın
  • 14 olcak..satın herseyinizi üzerine kredi çekin ödeyin borcunuzu..buraya da notum olsun.
  • Vay anasını nasıl sosyolojisi bozuk bir ortamda çalışıyormuşuz. Dillere maaşla, gelirle pelesenk olmak utanç verici. 100.000 Euro hiç koymadı koymaz, ama bu güruhla aynı ortamda çalışmak cidden onur kırıcı.
  • Iyiki ebemiz Atc gobek bagimiz ils hatti olup dogarken ils hattina capture olacak sekilde firlayarak dogmadik yoksa sag koltugu hep hor gorurduk.
  • Ne kadar düşmanımız bizi çekemeyenler varmış kudurun oturduğunuz yerde şimdi...aldığımız maaşı ömrünüz boyunca alamayacaksınız..o borcuda paşa paşa çalışıp öderiz siz rahat olun..f/o lara laf eden klavye bebeleri sizi..
  • O imzayi atanindir....tepe tepe odeyeceksiniz...şirket sonradan kur değiştirmedi..
  • Baktıkça ayrıldım diye seviniyorum, sizin bu acınası hallerinizi gördükçe üzülüyorum.hak edenin hak ettiği yere getirilmediği THY , Allah acısın size
  • Yorumlari artik !!!

THY pilotlarının borcu 1.3 milyona çıktı

Türk Hava Yolları, kendi akademisinde yetiştirdiği pilotların geri ödemeli eğitim borçlarına ilişkin bir düzenleme yaptı. Bu arada, bu düzenlemenin THY'nin kendi iradesi ile değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğrudan talimatı ile gerçekleştiğinin altını çizelim.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve Hava İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın huzurunda yaptığı görüşmede, bizzat Cumhurbaşkanı'nın, “ Eğitim borçlarına ilişkin mağduriyet oluşmasın” şeklinde talimat verdiğini ve sonrasında böyle bir düzenleme yapıldığını aktaralım.

O talimatın hemen ardından THY bünyesindeki ilgili birimler, eğitim borçlarının geri ödenmesine yönelik kolaylık sağlanmasına ilişkin çalışmalara başlamıştı. Aslına bakarsanız bu çalışmanın sonunda, dövizdeki hızlı yükselişi de göz önüne alarak, “kur sabitleme” kararı çıkmasını bekliyordum. Genel beklenti de bu yönde idi...

Ancak bu beklenti, THY İstihdam Başkanlığı'nın e-postası ile boşa çıkmış oldu.

Düzenlemeye göre, 2020 yılının bundan sonra kalan aylarında ödeme olmayacak. Önümüzdeki yılki ödeme de net maaşın yüzde 25'inin üzerine çıkmayacak. (Ki zaten, İş Kanunu'na göre, maaşınıza haciz de gelse, yüzde 25'in üzerinde kesinti yapılamıyor.) Eğer geçerse arta kalan miktar bir sonraki yıla devredecek. Yani borç silinmeyecek, ertelenen borç bir sonraki yılın borcunun üzerine eklenecek.

İlk bakışta; heyecanlandıran, güzel bir düzenleme gibi görünüyordu. Fakat, eğitim borcu olan pilotların bu düzenlemeden çok da hoşnut kalmadığını biliyorum. Onların beklentisi dediğim gibi, kurun sabitlenmesi idi.

Haksız da sayılmazlar. Bugünkü kur ile hesaplarsak eğitim borcu, 140 bin euro karşılığı, 1.3 milyon TL. Eski para ile 1.3 trilyon...
Bugünkü ekonomik koşullara göre, bu rakamın aşağı yönlü değil yukarı yönlü bir eğilim göstermesi de olası... Örneğin 2015 yılında Euro kuru 3 TL iken 420 bin TL borcu olan bir akademi mezunu pilotun, bugünkü borcunun üç katından fazla arttığını ve ne kadar daha artacağının da belli olmadığı bir hesaptan bahsediyorum.

THY'nin pilot maaşlarında yaptığı son düzenleme  elbette geçici olacak ancak krizin etkisi devam eder ve maaş kesintisi daha uzun süre için geçerli olursa yüzde 50+yüzde 25 kesintili  maaşlarla o borçların, bırakın 10 yılı, 20 yılda bile ödenmesi teknik olarak mümkün olmayacaktır.

THY'nin elbette, “ İmzalamasaydınız” diyerek kenara çekilme hakkı var ancak bu cümlenin ticari açıdan izahı olsa da, bayrak taşıyıcı havayolumuz için vicdani açıdan kabul edilebilir bir tarafı yok. O günün koşullarında iyi şartlarda olduğu düşünülerek atılan imzalar yıllar sonra altından kalkılamayacak bir yük haline geliyorsa, THY yönetiminin buna daha fazla duyarlı olması gerekir. Aynı şekilde, o gün o protokole imza atan pilot adaylarına, “ İmza atmasaydınız” denilerek yüklenilmesi de yersiz ve vicdani olmayan bir davranış...  THY'nin ilk başta pilot  ihtiyacını karşılamak için başlattığı ancak zaman içerisinde  kâr ettiği bir sisteme dönüştürdüğü pilot eğitimlerinin sürdürülebilir olması için, şimdi olmasa bile önümüzdeki yıllarda daha cazip metodları uygulaması zaruridir.  Bunun ilk adımı da, Türk lirası ile maaş alan pilotların borçlarının Türk lirasına çevrilmesidir.

THY “GİDİN” DİYOR

Yetiştirilmek üzere demişken, THY'nin pandemi sürecinde, eğitimlerini uzun süre askıya aldığı pilot adayları meselesinde de, kriz tam olarak çözüme kavuşmuş değil. THY için şu anda yaklaşık bin civarında yetiştirilmek üzere pilot adayı, eğitimlerine devam ediyor veya eğitim için bekletiliyor. Bunlardan, eğitimlerin son aşamasına gelen kısmı, büyük olasılıkla eğitimlerini tamamlayacaklar. Ancak henüz eğitime başlayanlar için aynı durum maalesef söz konusu olmayacak gibi görünüyor. THY'nin bu pilot adaylarına 2025 yılına kadar uzatılmış eğitim programı uygulamak gibi bir planı var. Eğitimlerin entegreden modülere geçirilerek bu süreden faydalanıldığını daha önce yazmıştım. Bu süre zarfında, yani yaklaşık 4 buçuk yıl boyunca bu pilotlara iki asgari ücret verilerek, “ Bekleyin” denilecek. Tabiri caizse, ölme eşeğim ölme... Böylesine uzun bir süreyi o maddi koşullarda kim beklemek ister, bilmiyorum. Çok iyi meslek sahibi olanlar ve o mesleklerini bırakarak pilot olma hayalini gerçekleştirmek isteyenler için zorlu bir karar aşaması olacak. Beklemek veya gitmek... Sanırım THY, açıkça olmasa da, bazı pilot adaylarına, “ Gidin” demek istiyor...

THY pilotlarının borcu 1.3 milyona çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (303)

öfke patlaması ~ 2 gün önce
haberi okudum daha sonra sıra yorumlara geldi. yorumlar öfke, fanatizm dolu. nedir sebebi anlamak mümkün değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fo ~ 14 gün önce
sirket icinde birbirini bu kadar cekemeyen insan olmasi cok yanlis. biz isimize bakiyoruz nefret kusanlari sallamiyoruz. saygilar selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evetevet ~ 14 gün önce
Yaa evet herkesin derdi egitimdeki folar olmus tek bununla ugrasiyorlar. Yok kur artiyor borc artiyor. Arkadas git o zaman hemen parani ver kendin al egitimi ama tabi bilmem kac bin euroyu size faizsiz 10 yillik vadeyle hangi banka verir orasi ayri. Yok su yok bu egitim sinav sureci hrpsi yalan folan hakkiyla asamalari gecen ayni zamanda torpillede gecen cok kisi var. Ama hepsi sonrasinda n oldum delisi oluyor o ayri. Sen kabul asamalarini gectin diye yillarini bu sirkete verenler kabin olsun yer hizmetleri olsun diger herkes isten atilsin sen egitim bile gormeden 4 5 bin tl para almaya devam et kenfini birde yuksekte gor. Bir filo taniyprum mesela icinde ruh hastalari, sapiklar, hastaliklarini saklayanlar ileride birbirinin kuyularini kazmak icin simdiden arsivlerini olusturanlar daha neler neler. Sizin bu kadar ustseniz cok buyuk bir is yapiyorsaniz bunlara nasil zaman ayiriyorsunuz? Daha bir yilini bile tamamlamamis insanlar icin yillarini bu sirkete harcamis insanlari harcasin? Sizin kur zararinizi onlara yuklesin. Tabi sizde haklisiniz bu ulkede baska pilot adayi olacak kisiler yok bir siz varsiniz sizide bas taci yapmak lazim bulunmaz hint kumaslari.
evetevet'e ~ 13 gün önce
sampiyon sakin, kendimizi buyuk gorup kimseye artisligimiz yok. kimsenin isten cikmasini da istemeyiz. nerden cikti bunlar :)) pandemi yordu galiba..
Onlar ~ 12 gün önce
Kabin memurlari. Gozleri pilotlarda, pilotlar olmasa pilot maaslarinda. Onlar birbirlerini bile kiskaniyor, hostesler. Birbirlerini cekemiyorlar. Her seyde sacma yaris halindeler. Tipik ortadogu kadini
Bize ne ~ 12 gün önce
Bize ne pilot maaşından, borcundan. Şartlarının kötü olduğunu düşünen bıraksın THY yi.
kabine Uçan garson diyen ~ 14 gün önce
Borclu ve tutsak uçan şoförler mi agliyormus yoksa..hayat bazen acımasızdır ne oldum değil ne olacağım demeli..o imzayı attınız herkes kendi yureginin ekmeğini yer beyler dağılın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin memuruna ~ 14 gün önce
Sizin bu haber altinda isiniz ne? Pilot degilsiniz kendinize gelin
Garson ~ 14 gün önce
Sen sus
Pilot değilsiniz diyen ~ 13 gün önce
Hangi komedi filminden atıldın da geldin buralara, sen kendinde misin acaba lol
2021 sonu euro ~ 14 gün önce
14 olcak..satın herseyinizi üzerine kredi çekin ödeyin borcunuzu..buraya da notum olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kassız, Çelimsiz, Kel A330 F/O ~ 14 gün önce
Vay anasını nasıl sosyolojisi bozuk bir ortamda çalışıyormuşuz. Dillere maaşla, gelirle pelesenk olmak utanç verici. 100.000 Euro hiç koymadı koymaz, ama bu güruhla aynı ortamda çalışmak cidden onur kırıcı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fistikci kaptana ~ 14 gün önce
Iyiki ebemiz Atc gobek bagimiz ils hatti olup dogarken ils hattina capture olacak sekilde firlayarak dogmadik yoksa sag koltugu hep hor gorurduk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fo ~ 15 gün önce
Ne kadar düşmanımız bizi çekemeyenler varmış kudurun oturduğunuz yerde şimdi...aldığımız maaşı ömrünüz boyunca alamayacaksınız..o borcuda paşa paşa çalışıp öderiz siz rahat olun..f/o lara laf eden klavye bebeleri sizi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herkes de oturmuş sizi kiskaniyordu cunku ~ 14 gün önce
Ya bı iki sene olması gerekenden iki kat yüksek aldınız şimdi o borclarinizla artık o paraları rüyada görürsünüz hala sizi kiskaniyormuşuz gerçekten komiksiniz size üzülüyoruz biz yarın Euro 2021 sonunda 20 TL olsa ne yapcaksiniz.bu sefer bin Euro borcunuzun yüzde önünü keserler borcunuz bir on sene daha uzar ölene kadar on bin TL ye çalışırsınız.hayir zaten hakkınız o umarız çocuklarınıza borç kalmaz.
Onlar ~ 14 gün önce
Kabinci
Neyini kıskanacaklar senin... ~ 11 gün önce
Neyini kıskanacaklar senin:genelde liyakatsız ya pilot baba yardımı ile, ya baba parası ile zoraki yutdışında düşük seviye ingilizcenimizi, tanıdık bulup hakedilmeyen akademi başlığını(aslında sürücü kursu) kullanıp oraya kapak atılışı mı .. Neyini kıskanacaklar senin: yaptığın mesleği dünyada lise sınıfında olduğunu mu.. Neyini kıskanacaklar senin: yutdışında yabani sığırın kontrolü için kovboy kullanıyor helikopteri, tarlada tarım yapan arkadaş tarlasının ilacını kendi yapıyor uçakla, eskimo alışverişini uçakla yapıyor, 9 yaşında maymuna uçurtup belgesel yaptılar... Neyini kıskanacaklar senin: ortalama en düşük İngilizce seviyeni mi, tahsilini mi, diğer çalışanlara saygınımı, aldığınız ahları mı, liyakatsızliğini mi, 27-28 yasında kaptan oluşumuzu mu (demek ki çok kolay), kapalı kapı ardında oto uçuşu mu, şu ışık nedir diye sorulduğunda apışıp kalışınışınızı mı... Neyini kıskanacaklar senin!!!!
Kur riski ~ 15 gün önce
O imzayi atanindir....tepe tepe odeyeceksiniz...şirket sonradan kur değiştirmedi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sana giren ~ 14 gün önce
cikan ne olm? Sana mi borcum ??
kur riskine cevap ~ 14 gün önce
borclar hukuku ve calisma hukukuna uygun olarak duzenlemeler isteniyor. hukuki bazi haklar var borc duzeni ile alakali. bunlar ile duzenlenebilir. sirketi zarar ettirecek fikirler sunmuyoruz. sirkette bunu bildigi icin kolayliklar sunmaya calisiyor. bize saygi duyuyor. lutfen herkes kendi isine baksin.. cekememezlik kiskanclik kalbe zarardir. spor yapin.. :)
KHK ~ 14 gün önce
Cumhurbaşkanı bile KHK ile Euro borçlandırmayı yasakladı. Ama hukuk güçlünün yanında olduğundan hiçbir şey yapılamıyor. Emin ol bugün Euro maaş alsaydık bu kanun sonrası 1 dk gecikmeden TL ye çevrilirdi. Euro kurunun bu noktaya gelebileceğini ülkenin bakanları tahmin ve kontrol edemiyor sence bir işçi mi buna göre pozisyon almalı? Umarım senin de başına böyle bir olay gelirde anlarsın.
Öyle bir sektör ki... ~ 14 gün önce
Garip bir sektör dışa kapısı kapalı ve içeride çok mühim işler yapılıyor sanıyor insanlar. Uçağı uçurttuğu sanılan kişiler otomatik pilotlar işlerini halleder(kaptanlığın dünyada, eğitim ortalaması lisedir), amirim edasındaki, bir şekilde bu sektöre girmiş kişiler uçağım müdürüyüm edasında(%85 i lise mezunudur), sektörde müdürler açıköğretim diplomasıyla liyakatsız atamayla koltuğu kapıp havacılığı bildiğini sanır( en önemli işlerde operasyonda end. Meslek Lise muzunları da var), çoğunlukla lise mezunu teknik 18 yaşında hayatında göremeyeceği parayı alır... Bu pandemi olmasa daha çok zam talebi yoldaydı... Öyle bir sektör ki eğitim düşmanı, sertifika ile iş öğrendim sanıyor! Verilen imkanlar bedava: sülale boyu kabine pas ve ced uçuş, otel indirimleri, şirket adını kullanıp bazı ayrıcalıklar... Bunlar sanırım parça parça elden gidecek bence alışın şimdiden...
Bravo ~ 14 gün önce
Havacılık en güzel böyle anlatılabilirdi.
Kur riski için düzenleme olacak ~ 14 gün önce
Diyen arkadaş ne gibi bir düzenleme olacak şuan gündemde var mı bilgi versin lütfen stresten kafayı yiyoruz da
KHK ya ~ 13 gün önce
Aynı KHK da bazı sektörler için istisnalar belirtildi. Onların içinde havacılık da var. Borç neden euro diyorsan da çünkü şirketin sana yaptığı eğitim gideri euro.
tegese ~ 12 gün önce
zaten eski mudurluk torpilli personellerine koymaz bu kur € makarasina akademiye gecen güruh bunlar torpilli bebeler herkes biliyor
Cpt ~ 15 gün önce
Baktıkça ayrıldım diye seviniyorum, sizin bu acınası hallerinizi gördükçe üzülüyorum.hak edenin hak ettiği yere getirilmediği THY , Allah acısın size

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yayinlasana ~ 15 gün önce
Yorumlari artik !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000