10 Eylül 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • amannn canım ya kervan yolda düzülür o bilgisiz F/Olarda öğrenirler herhalde birşeyler kaptan abilerinden eşek değiller ya..önemli olan THY'miz uçsun uçsun ki kalkınalım hep beraber kasamıza para girsin milletçe havacılığımız gelişsin dimi ama yerse tabi..
  • zamanında ielts 7.5 akademik notum varken beni alman juriyle elediniz, simdi genel mudurluk calisanını akademiye 6.0 ielts notuyla torpilli aldınız, size hersey mustehak. Zerre uzulmuyorum.
  • Isiniz gucunuz para olmus Size ne milletin parasi tatmin edio mu etmio mu
  • Pilotlara birer uçak versinler bari başka türlü doyuramayacak THY bunlari. Ülke olarak genel sorun aclari değil toklari doyuramiyoruz.
  • Türk parasının kıymetini koruma kararı kapsamında, sözleşmelerin Türk Lirası'na çevrilmesinin pilotlara etkisi olacak mı? https://skor.sozcu.com.tr/2018/09/14/ali-koctan-turk-lirasi-kurali-aciklamasi-779580/
  • Yabanci pilotların ve SXS'in maaşlarını bir gece ansızın çıkan KHK kararname ile TL'ye sabitlenmesi ile artık kimse SXS'i örnek vermesin.Özel sektördeki havacılar artık yerlisi yabancısı yurt dışında iş bakmaya başladılar bile.Türkiye gibi kararların kazanılmış haklara rağmen anlık alındığı bir ülkede( ki biz bunu daha önce bir gecede sigortalı çalışan gençlerin devletin emeklilik konusunda haklarını elinden alarak kademeli yaşın yükseltilmesi olayında da gördük) artık yerli yabancı farketmez , kimse akıllı ise bu ülkede durmaz.Sisteme olan inanç yitirilmiştir zira.Devlet KHK ile idare ediliyorken ve de hazır başkanlık sistemine de geçilmişken, TBMM'de 650 milletasillerine(!) bu millet kazanılmış haklarını kaybetmek uğruna neden bakmak zorundadır?
  • Benim işim de purser fakat uçak şöförü(pilot)arkadaşlar burda kabine sallarken benim her hafta bc de uçarken ödediğim parayla maaşınızı aldığınızı unutmayın ki yoksa tekrar hatırlatmayayim !
  • Thy katar a satildigi icin zam geldi sanirim
  • Gerçekten de “aman ha aman” Allah korusun,patates taşımıyorsunuz,insana hizmet işi bu,çok iyi bir eğitim şart ve enaz 6 ayda bir tekrar sağlık ve simülasyon sınavlarından geçmeliler,alım şartlarını asla düşürmemeliler,önüne gelen bu işi yapamaz herşeyin başında bu mesleği severek yapacak gençler olmalı,çok zorlu bir eğitim zaten,kalite düşerse çok büyük sorunlar da beraberinde gelir Allah korusun.
  • Murat Bey DHMI Hava Trafik eğitimindeki haksızlık ve hukuksuzlukları da dile getirin lütfen!!!

THY pilotlarını zam tatmin etmedi. Pilotlar arasındaki ücret dengesizliği

“Sular çekildiğinde karıncalar balıkları, sular yükseldiğinde balıklar karıncaları yer.”

Şu anda pilotlar ile havayolu şirketleri arasındaki durumu en iyi tarif eden cümle, sanıyorum budur. Yıllar içinde güle oynaya uçakları filolarına katan, patlayan flaşlar eşliğinde milyar dolarlık uçak siparişlerinin altına imza atanlar, bugün sadece o uçakları sipariş etmenin yetmediğini, aynı zamanda o uçakları uçuracak pilot yetiştirilmesi gerektiğini de hatırlayınca iş işten çoktan geçmişti.

Aslında geçmişteki açıklamalarına bakarsanız THY’nin eski Genel Müdürü Temel Kotil’in sık sık 2016 yılında pilot sıkıntısı yaşanacağına yönelik öngörülerini bulabilirsiniz. Birkaç yıl öncesinden pilot sıkıntısı yaşanacağını öngören bir genel müdürün ileri görüşlülüğünü takdir etmek gerekse de  o günlerde kalıcı çözümlerin bulunamamış olmasını da önceki yönetimlerin eksi hanesine eklemek zorundayız.

Evet pilot sıkıntısı bugün bir anda ortaya çıkan bir problem değil. Yıllar içerisinde ‘en kötü ihtimal yabancı pilot sayısını artırırız’ gibi günü kurtaran düşüncelerin rasyonel projelerin önünü kesmesi, yaşanması muhtemel pilot açığının tohumlarını da taa o günlerden serpiştirdi.

Bugüne baktığımızda THY başta olmak üzere Pegasus, Onur Air ve Atlasglobal gibi şirketler pilotları ellerinde tutabilmek için zam üstüne zam yapıyor. Pilotlarını kaybetmemek için  bir havayolu şirketi zam yapıyor, peşine diğeri de yapıyor. Hemen peşine bir başkası, zam yapmazsa civa kayganlığına erişen pilot geçişlerini önlemek için zam furyasına katılmak zorunda kalıyor. En son zam yapan şirketi referans gösteren ilk zam yapan şirketin pilotları, “yönetime parmak sallayarak” bir zam daha istiyor, “ Zam yapmazsanız giderim haaa” diyor.  Zamlar başa sarıyor ve aynı sırayı takip ederek şirketler bir kez daha zam yapmak zorunda kalıyor. Bu söylediğim olay abartı değil gerçeğin birebir kendisi. Geçen yıl Aralık ayından bu yana hangi şirketlerin pilotlarına ne kadar ve hangi dönemlerde yaptığına bakarsanız ne demek istediğimi çok net şekilde anlayabilirsiniz!

O zam furyasında son zam yapan şirket THY oldu… Henüz resmi olarak açıklanmasa da önümüzdeki ay pilotların Haziran ayındaki yüzde 20 zamma ek olarak yüzde 30 daha zam alacağını biliyoruz. Ama bu zam oranları pilotları tutmaya yeter mi?
Edindiğim izlenim şu ki, THY’deki pilotlar verilen zamlardan büyük oranda memnun görünmüyor. Tek ve olmazsa olmaz talepleri döviz kurundan maaş almak. En büyük referansları da yüzde 50’si THY’ye ait Sunexpress Havayolları…

THY taksit taksit zam vererek bu işi çözebileceğine inanıyor, ben ise inanmıyorum. Pilotların istediğini yukarıda yazdım. Dövizle maaş istiyorlar ve onun dışındaki tüm iyileştirmelere mesafeli yaklaşıyorlar. Tabi pilotların diğer çalışanlardan bağımsız zam almasının özellikle Teknik A.Ş’de çalışan teknisyenler arasında yarattığı infiali de görmezden gelemeyiz.  Haklı olarak kendilerinin bu zamlardan ayrı tutulmasına itiraz ediyorlar.  Ancak şu anda tüm kozlar pilotların ellerinde olduğu için THY yönetimin çaresizliğini de anlayışla karşılamaları gerekiyor.

Bugünlerin yaşanmasının sorumlularını bugünde değil yakın geçmişte arayalım ve gelecekte çalışanları ayrıştıran politikaların yaşanmaması için bugünden önlem alalım.

Aksi takdirde pilotlar hak ettikleri maaşları alırken, karşımıza; kabini, tekniği, genel müdürlüğü, yer hizmetleri, hepsi birbirine düşman edilmiş, iş barışı ve aidiyeti kalmamış binlerin çalıştığı bir THY çıkabilir.

PİLOTLAR ARASINDA ÜCRET DENGESİZLİĞİ Mİ VAR?

Sadece farklı meslek gruplarında değil pilotlar arasında da ayrışma ve çekişmeler yaratacak uygulamaların sona erdirilmesi gerekiyor. Mesela THY’de büyük gövde ile küçük gövde arasında gelir açışından uçurum var. Bu uçurum öyle ki, Boeing 777 ya da Airbus 330’daki bir ikinci pilot , dar gövdede 70 saat uçan sorumlu kaptandan çok daha fazla maaş alıyor. Bunun sebebi THY’nin artık işlevini yitirmiş 70 saat blok üstüne fazla mesai vermesi. Gerçekte çok daha fazla çalışıp günde 14 saat mesai ve 4 bacak uçan dar gövde kaptanı 4-5 arası  blok saat yazarken kıtalararası uçan bir büyük gövde kaptanı 14 saat mesaide tek bacak uçarak 12 saat blok yazıyor. Bu problemi Pegasus sektör ücreti vererek Sunexpress ise 2 saat altı uçuşlara Euro bazında 1.59 katsayı çarpanı vererek çözmüş. THY’nin de 70 saat blok saati üzerine mesai vermek yerine , fazla mesaiyi görev saati üzerinden uygulamasının bu konuya uygun bir çözüm olacağı kanaatindeyim. Zaten THY’den ayrılan pilotların büyük çoğunluğu ağır mesai şartlarına rağmen büyük gövdeye oranla çok düşük gelir sağlayan dar gövde (özellikle Afrika uçuşlarını yapan 737 filosu) ekipleri değil mi? İşte o ayrılıkların bir sebebi de bu!

HER GELENE KAPI AÇIK MI?

Dikkat çekmek istediğim bir başka nokta ise şu: Pilot sıkıntısının en üst seviyede yaşandığı bir dönemde, alım kriterlerinin yumuşatılması ve önüne gelenin içeri buyur edildiği bir anlayış da ileride havayolu şirketlerinin başını tahmin edemedikleri kadar fazla ağrıtabilir ki, işe alınan ikinci pilotların kabiliyetleri ve bilgileri konusunda kulağıma çok dikkat edilmesi gereken tüyolar geliyor. Aman ha aman...

THY pilotlarını zam tatmin etmedi. Pilotlar arasındaki ücret dengesizliği

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (250)

hudut kartalı ~ 5 ay önce
amannn canım ya kervan yolda düzülür o bilgisiz F/Olarda öğrenirler herhalde birşeyler kaptan abilerinden eşek değiller ya..önemli olan THY'miz uçsun uçsun ki kalkınalım hep beraber kasamıza para girsin milletçe havacılığımız gelişsin dimi ama yerse tabi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mahmud ~ 6 ay önce
zamanında ielts 7.5 akademik notum varken beni alman juriyle elediniz, simdi genel mudurluk calisanını akademiye 6.0 ielts notuyla torpilli aldınız, size hersey mustehak. Zerre uzulmuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO annesi ~ 6 ay önce
Çok doğru benim oğlum da 2. Hakkında 7,5 ıelts puanıyla alındı ilkinde 6,5 la elemişlerdi sonra seviye iyice düştü
Airporthaber ~ 6 ay önce
Isiniz gucunuz para olmus Size ne milletin parasi tatmin edio mu etmio mu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Security ~ 6 ay önce
Pilotlara birer uçak versinler bari başka türlü doyuramayacak THY bunlari. Ülke olarak genel sorun aclari değil toklari doyuramiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TL koruma ~ 6 ay önce
Türk parasının kıymetini koruma kararı kapsamında, sözleşmelerin Türk Lirası'na çevrilmesinin pilotlara etkisi olacak mı? https://skor.sozcu.com.tr/2018/09/14/ali-koctan-turk-lirasi-kurali-aciklamasi-779580/

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy ~ 6 ay önce
Evet olacak..
Yabancı&Yerli Pilotlar ~ 6 ay önce
Yabanci pilotların ve SXS'in maaşlarını bir gece ansızın çıkan KHK kararname ile TL'ye sabitlenmesi ile artık kimse SXS'i örnek vermesin.Özel sektördeki havacılar artık yerlisi yabancısı yurt dışında iş bakmaya başladılar bile.Türkiye gibi kararların kazanılmış haklara rağmen anlık alındığı bir ülkede( ki biz bunu daha önce bir gecede sigortalı çalışan gençlerin devletin emeklilik konusunda haklarını elinden alarak kademeli yaşın yükseltilmesi olayında da gördük) artık yerli yabancı farketmez , kimse akıllı ise bu ülkede durmaz.Sisteme olan inanç yitirilmiştir zira.Devlet KHK ile idare ediliyorken ve de hazır başkanlık sistemine de geçilmişken, TBMM'de 650 milletasillerine(!) bu millet kazanılmış haklarını kaybetmek uğruna neden bakmak zorundadır?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İş adamı ~ 6 ay önce
Benim işim de purser fakat uçak şöförü(pilot)arkadaşlar burda kabine sallarken benim her hafta bc de uçarken ödediğim parayla maaşınızı aldığınızı unutmayın ki yoksa tekrar hatırlatmayayim !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hebe hübele ~ 6 ay önce
Pırt purt cart curt .Aldın mı cevabını
Kaptan ~ 6 ay önce
Hadi ordan... Git işine bak
yok ~ 6 ay önce
Şirketinin aldığı biletle adam mı oldun keko
İşimin adamı ~ 6 ay önce
Benim maaşımı şirket veriyor senin bc biletin değil. Bir bilet aldın diye kendini uçak almış sayan senin gibi işimin adamları o bc nin kalitesini düşürmese biz daha çok kar ederiz.
Kaptan ~ 6 ay önce
Pek kendine yüksek değer biçen bc yolcusu , o biletler ced bc mi, yoksa para verip mi alıyorsun ))).Hadi para verip aldın diyelim , eşine bu zor işi o yaşında niye yaptırıyorsun hala , az ekonomi uç kadın evşnde rahat etsin.Şimdi haid git kumda oyna
Thy ~ 6 ay önce
Thy katar a satildigi icin zam geldi sanirim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yoo ~ 6 ay önce
TL neden düşüyor sanıyorsun , darpane para basıyor.
Mike Alpha Lima ~ 6 ay önce
Darphane para bastığı zaman TL'nin değeri düşer, dolar artar
GÜL ~ 6 ay önce
Gerçekten de “aman ha aman” Allah korusun,patates taşımıyorsunuz,insana hizmet işi bu,çok iyi bir eğitim şart ve enaz 6 ayda bir tekrar sağlık ve simülasyon sınavlarından geçmeliler,alım şartlarını asla düşürmemeliler,önüne gelen bu işi yapamaz herşeyin başında bu mesleği severek yapacak gençler olmalı,çok zorlu bir eğitim zaten,kalite düşerse çok büyük sorunlar da beraberinde gelir Allah korusun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakkı_Kul ~ 6 ay önce
Murat Bey DHMI Hava Trafik eğitimindeki haksızlık ve hukuksuzlukları da dile getirin lütfen!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000