15 Mart 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • kimsenin korkudan çıkamadığı falan yok.uçuş ypılan ülkeler biz ülke olarak kara listede olduğumuz için çıkartmıyorlar dışarıya..sen arff ofiste çay içerken ben adını bilmediğin ülkelere uçtum...korku falan boş konuşma...tavlanı oynamaya devam et..
  • Pilotlar dua etsin Çin'de sadece 3 kere burundan sürpüntü alıyorlar yeni uygulama ile analdan da günde 3 kere sürpüntü alma durumunu yaşayabilirlerdi.. şaka bir yana umarım bu süreçi herkes sağlığını ve motivasyonunu koruyarak geçirir çok zor bir dönemden geçiyoruz mental olarak da risk olarak da, allah herkesin yardımcısı olsun.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • bizzat tacizine uğradım...
  • Olsa asla sigara icenler ise alinmasa ne kadar mukemmel olurdu tadindan yenmezdi, butun zaman israfi onlenirdi, ekip terminaline girerken o les kokuya maruz kalinmazdi. Ucus aralarinda sigaraya gitmek icin kivranan insanlar gormezdik. Cok iyi olurdu!
  • Ekip yatisi kaldirilsin. Kurallar cok kati ve karantina merkezinin sartlari cok kotu. 30 gunden fazla orada mahsur kalan arkadaslarimiz var.
  • Yıllarca gezdiklerine saysınlar..İnsanlar 3 kuruş paraya ne şartlar altında çalışıyor beyfendiler otelden çıkamıyormuş..derdinizi yiyim:))
  • Tamam zor şartlar da, ne kadar abartmışsınız. Otelin oda servisi yok mu? Onu geçtim böyle şartlar altında yatıya giden adam yanında hiç mi yiyecek götürmez? O kadar sorunu olan sektör varken ben bir pilot olarak bu konuların abartılmasından rahatsızım.
  • kabin memurlar evden cikarken house keeping uniformasi getirsin yaninda peruk :)

THY pilotlarına odadan çıkmak bile yasak!

Pandeminin başından beri bazı Afrika ülkelerinde ve Uzakdoğu'nun tamamında uçuş ekiplerine karşı bazı yasaklar uygulanıyor. Biz bunu sadece Türk Hava Yolları'ndaki uçuş ekipleri için söylüyoruz ancak yerli ve yabancı birçok havayolu için aynı prosedürler geçerli...

Ama gözönünde ve dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olduğu için bizler bu konudaki gözlem ve eleştirilerimizi hep THY üzerinden yazmak durumunda kalıyoruz.

Gerçekten THY ekipleri, en az sağlıkçılar kadar zor ve stresli bir pandemi sürecinden geçiyor. Birçok ülke ve her ülke kendi prosedürleri çerçevesinde farklı kurallar uyguluyor. Bundan en çok ve yoğun şekilde etkilenense Türk Hava Yolları oluyor.

Şöyle ki, uçuş ekipleri bazı ülkelere yatı görevine gittiklerinde otelden çıkamıyorlar. Bırakın otelden çıkmayı, otel içerisinde odalarından çıkmaları dahi yasak...

Mesela Malezya'da Hong Kong'da ekiplerin otelden çıkmaları yasakken, Singapur ve Sri Lanka gibi ülkelere uçan ekipler sadece sigara içmek için hazırlanan özel bölümlere çıkabiliyor ve orada da kısıtlı sürelerle kalabiliyorlar... Hatta, Ocak ayında bir pilotun odadan çıkması sonrası yaşanan sorunlar dolayısıyla Lufthansa pilotları Singapur'da sigara molasına çıkabilirken, THY'nin ilgili ülkedeki yöneticilerinin umursamaz tavırlarından dolayı, Türk Hava Yolları pilotlarına o bile yasaklandı!

Çin'deki bütün şehirlerde, Vietnam, Tayland ve Tayvan gibi ülkelerde ise yatı görevi süresince odadan çıkamamaları için ekiplere oda kartı dahi verilmiyor.

Elbette bu, insanlıkdışı muameleye en çok geniş gövdede uçan ekipler maruz kalıyor. Boeing 777, Boeing 787, Airbus 330 ve Airbus 350 filosunda uçan ekipler, gittikleri birçok ülkede suçlu muamelesi görüyorlar, açlık, sefalet ve çaresizlik içerisinde görevlerini icra etmeye çalışıyorlar.
Bu ülkelere seyahatleri öncesinde PCR ve antijen testleri yaptıran ekipler, bir de gittikleri ülkede aynı testleri yaptırmak zorunda kaldıkları için neredeyse 24 saatlik süre içerisinde burunlarına üç defa test çubukları sokularak teste maruz bırakılıyorlar. Yukarıda da dediğim gibi, bu koşullar elbette sadece THY ekipleri için geçerli değil... O ülkelere uçan tüm havayollarının ekipleri hemen hemen aynı muamele ile karşı karşıya kalıyorlar.

Şimdi lütfen bu yazıyı okurken, bir an için kendinizi o ekiplerin yerine koyun... Günde üç defa burnunuzdan sürüntü alındığını ve sonrasında bir odaya hapsedilerek günlerce hapsedildiğinizi, yemek hizmetleri de yetersiz olduğu için zor şartlarda kendi imkanlarınızla, Türkiye'den götürdüğünüz kumanyalarla beslendiğinizi hayal edin...

Gerçekten çok zor ve insanın tahammül sınırlarını zorlayacak türden muamelelerle karşı karşıyalar...

Uçuş ekipleri böylesine özverili ve biraz da mecburiyetten kaynaklanan fedakarlığı yerine getirirken, onların bu fedakarlığına karşı havayolu şirketleri sorumluluklarını yerine getirebiliyorlar mı?

Özellikle bu noktada, havayollarının yurtdışındaki ülke yöneticilerine, temsilcilerine büyük iş düşüyor.  Ekiplerin kendilerini güvende hissedebilmeleri için, yurtdışında dövizle maaş alan, her türlü imkanlardan maksimumda faydalanan yöneticililer gerekli özeni gösteriyor mu, bundan pek emin değilim...

Bir takım örnekler geliyor kulağımıza... Elbette burada isim vererek birilerini suçlamak niyetinde değilim, ancak yurtdışındaki havayolu yöneticilerinin biraz daha ilgili ve sorun çözme odaklı olmasında fayda görüyorum. Ekipleri suçlamak ve onları yargılamak yerine, onların yanlarında olduğunu hissettirmek bu açıdan çok önemli...

Havayolu şirketlerinin, pandemi döneminde dahi milyonlarca dolar ciro yapmasında en önemli katkı ve görev, kuşkusuz uçuş ekipleri... Rakamlar açıklanırken, ekiplerden de birer cümle söz edilmesi, şartlarının iyileştirilmesine yönelik adımlar atılması onların kendilerini çok daha özgüvenli hissetmesini ve motive olmalarını sağlar...

Herşey rakam değildir...

O insanların emekleri de en az rakamlar kadar kıymetlidir...

Bu hassasiyetle, bunu sanki onların görevi gibi görmeden, en azından birkaç cümle ile anımsamak ve haklarını teslim etmek, yöneticilerin görevidir.

THY pilotlarına odadan çıkmak bile yasak!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (187)

ARFF! ~ 3 ay önce
kimsenin korkudan çıkamadığı falan yok.uçuş ypılan ülkeler biz ülke olarak kara listede olduğumuz için çıkartmıyorlar dışarıya..sen arff ofiste çay içerken ben adını bilmediğin ülkelere uçtum...korku falan boş konuşma...tavlanı oynamaya devam et..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burntover ~ 3 ay önce
Ulkenin her kademesinde, her yerinde nefret soylemi. Bu ulkenin insanlari birbirlerinden nefret eder hâle geldi. Yazik...
Muhammed N. ~ 3 ay önce
Pilotlar dua etsin Çin'de sadece 3 kere burundan sürpüntü alıyorlar yeni uygulama ile analdan da günde 3 kere sürpüntü alma durumunu yaşayabilirlerdi.. şaka bir yana umarım bu süreçi herkes sağlığını ve motivasyonunu koruyarak geçirir çok zor bir dönemden geçiyoruz mental olarak da risk olarak da, allah herkesin yardımcısı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cok ~ 3 ay önce
Cok bos adamsin. O isminin hakkini ver
malum kişi ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
murat acar ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acar mı ~ 3 ay önce
bizzat tacizine uğradım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
steward H. ~ 3 ay önce
kardeşim niye şikayet etmedin
Yoksa ~ 3 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
yok artık ~ 3 ay önce
herkes isim versin bu böyle olmaz
Bir havayolu ~ 3 ay önce
Olsa asla sigara icenler ise alinmasa ne kadar mukemmel olurdu tadindan yenmezdi, butun zaman israfi onlenirdi, ekip terminaline girerken o les kokuya maruz kalinmazdi. Ucus aralarinda sigaraya gitmek icin kivranan insanlar gormezdik. Cok iyi olurdu!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hong Kong ~ 3 ay önce
Ekip yatisi kaldirilsin. Kurallar cok kati ve karantina merkezinin sartlari cok kotu. 30 gunden fazla orada mahsur kalan arkadaslarimiz var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harcirah ~ 3 ay önce
Deli gibi harcirah kaldirilmistir
wide body ~ 3 ay önce
haklı bir beklenti
:))) ~ 3 ay önce
Yıllarca gezdiklerine saysınlar..İnsanlar 3 kuruş paraya ne şartlar altında çalışıyor beyfendiler otelden çıkamıyormuş..derdinizi yiyim:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yoruma yorum ~ 3 ay önce
kimin ne maaş aldığı seni neden ilgilendiriyor? sen kendi çalışma şartlarını ve maaşını iyileştirmeye yor kafanı başkalarınınkini kıskanmaya değil.
guest ~ 3 ay önce
orman çocuğu
Açlık sefalet? ~ 3 ay önce
Tamam zor şartlar da, ne kadar abartmışsınız. Otelin oda servisi yok mu? Onu geçtim böyle şartlar altında yatıya giden adam yanında hiç mi yiyecek götürmez? O kadar sorunu olan sektör varken ben bir pilot olarak bu konuların abartılmasından rahatsızım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
akili ~ 3 ay önce
kabin memurlar evden cikarken house keeping uniformasi getirsin yaninda peruk :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peruk ~ 3 ay önce
Valla o renk ve sekilde saclari olacagina bence de peruk taksalar daha iyi

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000