05 Şubat 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Balked Landing ILS chartında CAUTION bölümünde ''If unable to comply with the BALKED LANDING PROC immediately inform ATC as soon as possible but not later than turning to the final.'' yazar. Rus pilotun eğitim alıp almadığını ATC bilemez , bu alçalmayı yapanın sorumluluğundadır. Eğer rus pilo eğitim almadı ise ''UNABLE BALKED LANDİNG'' ikazı ile ATC nin mesafe ayarlaması yaparak 17 istikametnden kalkışı geciktirmesi sağlanır.
  • 1.si 23 B yaklaşması tasarlanırken sol taraftaki duvar gibi yürüyen binalar yoktu, shear tehlikesi de daha bir düşüktü şu anda 23e türbülans veya windshear yaşamadan yaklaşan bir trafik var mıdır bilemiyorum. Veriler var DHMİ’nin rekor iniş kalkış kovalamak yerine bunu araştırması lazım, pilotları gömmeden. 2.si kaptanlık süresi çok uzayan tecrübeli F/Oların arayış içerisinde olması gayet normal. 4-5 yılda kaptan olan kaptanlarımızın empati kuramaması da normal. Birbirinizi ikna etmekle uğraşmayın orta yolu bulup tek ses olmaya çalışın derim. Kaptanlık mülakatından elenen arkadaşlar da oturup düşünsün. 3.sü akademiden gelen arkadaşların borçlarının tekrardan yapılandırılması gerekir, değişen ekonomik şartlar göz önünde bulundurulunca, aksi takdirde kovulmak için ellerinden geleni yapanlar var, ki hiç hoş değil. En son sunulan teklif; bankadan kredi çekin bir kerede kapatın şeklindeydi ki, bu meblağda kredi verecek banka olduğunu sanmıyorum. Herkese emniyetli uçuşlar, ama Allah aşkına artık biraz sakin, tef gibi gerginsiniz. Pilotuz biz sakin kalmamız şart!
  • Murat Herdem bey bize 3 üncü havalimanı hakkında bilgi verirmisiniz metro alt yapılar 29 Ekim 2018 e yetişiyormu teşekkkür ederiz
  • Bu ortamda insanların birbirini eleştirmelerini kınıyorum, öğretmen pilotların ihtiyaçlar ve kişisel çıkarlar doğrultusunda fail vermesini kınıyorum, bence öğretmen pilotların bilgi seviyesi Sivil Havacılığın Yapacağı çok genel bir sınavla ölçülmeli, Bir öğretmen pilot olarak sevmediğim bir adamı simülatörde rahatlıkla Fail edebilirim, Simülatörde küfür ve bağırmayı kınıyorum, kokpitte sıgarayı kınıyorum, Bir kaptan olarak FO ların arkadan konuşmasını kınıyorum. Bir FO olarak kaptanların bilgisizliklerini kınıyorum. Asker pilotları eleştirmeyi kınıyorum, Sivil pilotları aşağılamayı kınıyorum,Şirketleri pilotların haklarına saygıya davet ediyorum,pilotları şirketleri kendi şirketleri gibi görmeye davet ediyorum, büyükleri küçüklerin haklarını korumaya,küçükleri büyüklere saygı duymaya davet ediyorum, Devletimizden daha güzel kanunlar çıkarmasını istiyorum. Önce karakter. Karanlıkta esnerken ağzınızı kapatınız. Herkesi onur ve nezakete davet ediyorum. Emniyetli uçuşlar.
  • Türkiyede, türKHavayollarında,akademiye ilk kabul şartı tc vatandaşi olmak iken neden euro!! Ve kalitesi giderek düşen bir akademi, nerde eski f16 pilotu Tansel hOcamin ogrencileri, nerde simdiki batik thk dan gelmis balon hocaların öğrencileri!!
  • Türkiyede, türKHavayollarında,akademiye ilk kabul şartı tc vatandaşi olmak iken neden euro!! Ve kalitesi giderek düşen bir akademi, nerde eski f16 pilotu Tansel hOcamin ogrencileri, nerde simdiki batik thk dan gelmis balon hocaların öğrencileri!!
  • Sen bir purser’a 9 bin tl maas, yeni baslayan 22 yasindaki bir hostese 5000 tl maas veriyorsan o sirkette egitim kesintisinden sonra eline 12 bin tl kalan FO durmaz ceker gider.
  • Sn Cumhur Başkanımız ve Ekonomi ve Maliyeden sorumlu bakanlarımız Dövizle borçlanılmamasını öneriyor Bizde bu öneri doğrultusunda Thy nin Euro kurunu Sabitlemesini istiyoruz Tl olarak borçlanmak istiyoruz
  • Bakıyorum ağzı olan konuşmuş yok şu bu kadar bu bu kadar alıyo. Devlet mesleğine göre tavan ve taban ücret yapsın. +- yüzde 10 içinde kavgada bitsin
  • Euro kuru sabitlensin! Akademiyle ,Ozel ucus okulundan krediyle aldigin egitim arasinda fark yok Artik! Ustunede akademideki Cahil askerlerle ugrasmak var, line a geldiginde kaptan, akademideki adamlara bilenir, nasil egitim verdiler diye... ortada savrulur gidersiniz!!Bu yaziya Tepki verecek Macolar cikacaktir:)) bir Mercedes icin Dunyanin yukunu ucuracak kafada superman pilotlar var bu sirkette!

THY pilotları istifadan nasıl döndü? Balked landing’de kusur kimde?

Futbolda nasıl transfer dönemleri varsa son birkaç yıldır bizim havacılığımızda benzer bir transfer dönemimiz var. Havayolu şirketlerini yoğun sezonda personel kaybından korumak amacıyla Eylül-Nisan aylarında, uçucu ekiplerin bir başka havayolu şirketine transfer olmalarına yasak getirildiğini biliyoruz. Tabi yasağa rağmen cezasını ödeyerek transferini gerçekleştirenler de oluyor. Geçen yaz az da olsa bunun örneğini yaşadık.  

Şu anda transfer yasağı yok. Havayolu şirketleri de kokpitte yaz aylarında sorun yaşamamak için transfer dönemini iyi değerlendirmek istiyor ve  tüm kozlarını kullanmaktan çekinmiyorlar. Özel havayolları bu noktada biraz daha rahat.  Arz talep dengesine göre, verebileceği maaşı ve diğer hakları veriyor. Ancak THY’de durum böyle değil. Toplu iş sözleşmesine aykırı olarak yapılacak bir düzenleme iç huzuru ciddi şekilde etkileyeceği için THY’nin elinde böyle bir koz yok. Bu sebeple, Pegasus bugün bir kaptana 39-40 bin TL maaş vererek transfer ederken THY maaş dışında farklı cazip teklifler sunmak zorunda…

Kulislerde, geçtiğimiz haftalarda THY’den 25 ikinci pilotun Pegasus’a, 10 F/O’nun da Onur Havayolları’na gitmek için istifa verdiği konuşuluyor. Özellikle ikinci pilotlar için cazip adres olan THY’den özel havayolu şirketlerine geçişin ana sebebi maaş değil. Maaşın dışında teklif edilen en önemli şey deneme sürecinden sonra kaptanlık verilecek olması. Baktığınız zaman kaptan maaşlarında THY, Pegasus’un ve hatta Onur Air’in gerisinde olsa da, ikinci pilot maaşları açısından THY daha avantajlı görünüyor. Ancak 2015 yılından bu yana yayınlanmayan yıllık sinyorite listesinde kendilerine kaptanlık sırasının gelmesinden umudu kesen ikinci pilotlar, maaşın dışında kaptanlık için diğer şirketlerin yolunu tutuyor. THY işte bu noktada büyük güç kaybedecekken önemli bir hamle yapıyor ve kaptanlık listesini 120+120’den 120+140’a çıkarıyor. Dolayısıyla 20 ikinci pilota da ekstra olarak kaptanlık yolunu açıyor. Böyle olunca istifa dilekçesi veren pilotlar dilekçelerini geri çekiyor ve THY’de yollarına devam etme kararı alıyorlar. THY’nin Nisan ayına kadar benzer manevralar yapacağını tahmin ediyorum.

Şu bir gerçek ki, THY’nin, özellikle sinyorite adaleti konusunda hata yapma lüksü yok. Hatta maaş dezavantajını lehine çevirebilmek için öncekine nazaran daha disiplinli bir sinyorite listesine ihtiyacı dahi var. Belki de elindeki tek kozu da bu… Başka türlü Pegasus başta olmak üzere diğer özel havayolu şirketleri THY’nin pilotlarını havada kapar gibi görünüyor.

 AA PİLOTUN EĞİTİMİ YOKMUŞ!

Geçen Cuma günü Pegasus Havayolları uçağı ile Rus Pobeda Havayolları uçağını çarpışmanın eşiğine getiren olayda Rus pilot suçlandı. Atatürk Havalimanı’nda birkaç yıldır  zorunlu pas geçme sırasında uygulanan prosedür olan Balked Landing konusunda Rus pilotun eğitiminin olmadığı iddia edildi.

Bu iddia doğru mudur, gerçekten olay sırasında hatalı olan taraf Rus pilot mudur bilemiyorum. Rapor edilen bu olayla ilgili gerekli soruşturmalar yapıldıktan sonra işin aslı ortaya çıkacaktır ancak burada üzerinde durulması gereken önemli bir konu var. Böyle bir prosedür uygulanıyorsa o Rus pilotun ya da İstanbul’a inecek herhangi bir pilotun bu prosedüre ait eğitimi alıp almadığının kontrolünü kim nasıl yapıyor?

Hayati derecede öneme haiz bir konu olan bu prosedürle ilgili havayolu şirketlerine kalın harflerle bildirim yapılıyor mu? Örneğin, bu eğitimi almayan pilotunuzu İstanbul’a göndermeyin deniliyor mu?

Anlıyoruz ki, Balked Landing saliselik hatada iki uçağı her an burun buruna getirebilecek çok ciddi bir prosedür…  Eğer bu prosedürü uygulamaya kalkıyorsanız, sorumluluğunu da üstlenmişsinizdir demektir. Eğer sorumluluğu üstlendiyseniz de kontrolünü sağlamak sizin yükümlülüğünüzdedir.  

Allah korusun o gün o iki uçak çarpışsaydı, “ Aa pilotun eğitimi yokmuş” deyip geçiştirecek miydik? Madem eğitimi olmayan bir pilottu, neden inişi kabul edildi? Öncesinde, o pilotun şirketine bu eğitimi almayan pilotunuzu göndermeyin bilgisi verildi mi verilmedi mi? Bunları sormak hakkımız değil mi?

Bir kural uygulanıyorsa takibi de mutlaka yapılmalıdır. İş işten geçtikten sonra “Eyvah desek kime ne faydası olur?”

 

THY pilotları istifadan nasıl döndü? Balked landing’de kusur kimde?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (94)

FREE FIGHTER ~ 1 yıl önce
Balked Landing ILS chartında CAUTION bölümünde ''If unable to comply with the BALKED LANDING PROC immediately inform ATC as soon as possible but not later than turning to the final.'' yazar. Rus pilotun eğitim alıp almadığını ATC bilemez , bu alçalmayı yapanın sorumluluğundadır. Eğer rus pilo eğitim almadı ise ''UNABLE BALKED LANDİNG'' ikazı ile ATC nin mesafe ayarlaması yaparak 17 istikametnden kalkışı geciktirmesi sağlanır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Denecek çok şey var.. ~ 1 yıl önce
1.si 23 B yaklaşması tasarlanırken sol taraftaki duvar gibi yürüyen binalar yoktu, shear tehlikesi de daha bir düşüktü şu anda 23e türbülans veya windshear yaşamadan yaklaşan bir trafik var mıdır bilemiyorum. Veriler var DHMİ’nin rekor iniş kalkış kovalamak yerine bunu araştırması lazım, pilotları gömmeden. 2.si kaptanlık süresi çok uzayan tecrübeli F/Oların arayış içerisinde olması gayet normal. 4-5 yılda kaptan olan kaptanlarımızın empati kuramaması da normal. Birbirinizi ikna etmekle uğraşmayın orta yolu bulup tek ses olmaya çalışın derim. Kaptanlık mülakatından elenen arkadaşlar da oturup düşünsün. 3.sü akademiden gelen arkadaşların borçlarının tekrardan yapılandırılması gerekir, değişen ekonomik şartlar göz önünde bulundurulunca, aksi takdirde kovulmak için ellerinden geleni yapanlar var, ki hiç hoş değil. En son sunulan teklif; bankadan kredi çekin bir kerede kapatın şeklindeydi ki, bu meblağda kredi verecek banka olduğunu sanmıyorum. Herkese emniyetli uçuşlar, ama Allah aşkına artık biraz sakin, tef gibi gerginsiniz. Pilotuz biz sakin kalmamız şart!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
....... ~ 1 yıl önce
Murat Herdem bey bize 3 üncü havalimanı hakkında bilgi verirmisiniz metro alt yapılar 29 Ekim 2018 e yetişiyormu teşekkkür ederiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk Pilotu ~ 1 yıl önce
Bu ortamda insanların birbirini eleştirmelerini kınıyorum, öğretmen pilotların ihtiyaçlar ve kişisel çıkarlar doğrultusunda fail vermesini kınıyorum, bence öğretmen pilotların bilgi seviyesi Sivil Havacılığın Yapacağı çok genel bir sınavla ölçülmeli, Bir öğretmen pilot olarak sevmediğim bir adamı simülatörde rahatlıkla Fail edebilirim, Simülatörde küfür ve bağırmayı kınıyorum, kokpitte sıgarayı kınıyorum, Bir kaptan olarak FO ların arkadan konuşmasını kınıyorum. Bir FO olarak kaptanların bilgisizliklerini kınıyorum. Asker pilotları eleştirmeyi kınıyorum, Sivil pilotları aşağılamayı kınıyorum,Şirketleri pilotların haklarına saygıya davet ediyorum,pilotları şirketleri kendi şirketleri gibi görmeye davet ediyorum, büyükleri küçüklerin haklarını korumaya,küçükleri büyüklere saygı duymaya davet ediyorum, Devletimizden daha güzel kanunlar çıkarmasını istiyorum. Önce karakter. Karanlıkta esnerken ağzınızı kapatınız. Herkesi onur ve nezakete davet ediyorum. Emniyetli uçuşlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski akademili ~ 1 yıl önce
Türkiyede, türKHavayollarında,akademiye ilk kabul şartı tc vatandaşi olmak iken neden euro!! Ve kalitesi giderek düşen bir akademi, nerde eski f16 pilotu Tansel hOcamin ogrencileri, nerde simdiki batik thk dan gelmis balon hocaların öğrencileri!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eski akademili ~ 1 yıl önce
Türkiyede, türKHavayollarında,akademiye ilk kabul şartı tc vatandaşi olmak iken neden euro!! Ve kalitesi giderek düşen bir akademi, nerde eski f16 pilotu Tansel hOcamin ogrencileri, nerde simdiki batik thk dan gelmis balon hocaların öğrencileri!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gercek ~ 1 yıl önce
Sen bir purser’a 9 bin tl maas, yeni baslayan 22 yasindaki bir hostese 5000 tl maas veriyorsan o sirkette egitim kesintisinden sonra eline 12 bin tl kalan FO durmaz ceker gider.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tutmayin kucuk enisteyi ~ 1 yıl önce
Kimse seni zorla tutmuyor!Sen istedin diye 10bin! Kazanan pursera veya 5bin kazanan hostese yarisini verecek degil sirket!Ya da sana ilk aydan 25bin!Pilot olma adam ol
Başka bir fo ~ 1 yıl önce
Saçma sapan konuşma , sanane purserın , kabin memurunun maaşından , işine bak .Dersini şirketle hallet , sizin gibilerinin mahvettiği ilişkileri tekrar düzeltmek mümkün olmuyor , buda en çok işverene yarıyor
Adam hakli ~ 1 yıl önce
Bence kabin ekibinden bir miktar kesinti yapilarak akademi mezunlarinin borclarina sayilsin. Sonucta adam bunca egitim almista sadece kendine mi almis. Ucagi emniyetle ucurunca kabin ekibi de faydalaniyor, emniyetle sag salim evlerine gidebiliyor.Yolcular nasil oduyorsa, kabin de odemeli.Hepimiz ayni gemideyiz.
Alaka ~ 1 yıl önce
Bence cok bile aliyosun sana 10 lira verip calistirmam. Hayvan severim o yuzden sanslisin.
Akademi Mağduru ~ 1 yıl önce
Sn Cumhur Başkanımız ve Ekonomi ve Maliyeden sorumlu bakanlarımız Dövizle borçlanılmamasını öneriyor Bizde bu öneri doğrultusunda Thy nin Euro kurunu Sabitlemesini istiyoruz Tl olarak borçlanmak istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herkes maaşından feragat etsin:) ~ 1 yıl önce
Bakıyorum ağzı olan konuşmuş yok şu bu kadar bu bu kadar alıyo. Devlet mesleğine göre tavan ve taban ücret yapsın. +- yüzde 10 içinde kavgada bitsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 1 yıl önce
Herkes yaptığı işe göre ülke ortalaması hesaplansın + veya - %10 a göre şirket bazında tavan ve taban maaş çıksın
İyi güzelde bu sadece teknik ve kaptana yarıycak gerisinin maaş 4 te 1 e düşer ~ 1 yıl önce
Tamamda şimdi böyle bişey olursa THY için diğer şirketlere göre %30 az alan kaptan ve teknisyen ler zam alırken diğer şirketlerin 3-8 katı alan hostes ve genel müdürlük çalışanlarının maaşı kuşa dönecek... en iyisi az alanları özeldekilerle eşitleyelim bizim maaşlar kuşa dönmesin
%30 az mi! ~ 1 yıl önce
6ay once thy ye gecen bir fo olarak diyebilirimki Thy nin ikramiye dahil ucret skalasi kesinlikle pegasusun ustundedir(kaptanlar icin)Teknik icin yorum yapamiyorum.Kabin derseniz pegasus,karin tokluguna calistiriyor.emniyetli ucuslar
Lalemisiniz? ~ 1 yıl önce
Tamam hemen meclise sunuyorum. Siz bekleyin hemen karari uygulatip gelicem. Bekleyin Tamammi? =D
Efo2 . ~ 1 yıl önce
Euro kuru sabitlensin! Akademiyle ,Ozel ucus okulundan krediyle aldigin egitim arasinda fark yok Artik! Ustunede akademideki Cahil askerlerle ugrasmak var, line a geldiginde kaptan, akademideki adamlara bilenir, nasil egitim verdiler diye... ortada savrulur gidersiniz!!Bu yaziya Tepki verecek Macolar cikacaktir:)) bir Mercedes icin Dunyanin yukunu ucuracak kafada superman pilotlar var bu sirkette!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000