09 Mart 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • fiyatlar yüksek olduğu için bukadar kar var
  • Bir charter firması politikası izleyerek çok yakında bir charter firmasından farkı kalmayacak. Hepimizin canına tak etti artık, Kabin personeli şirketin kalitesini belirleyen en önemli unsurdur, bizden soyulanlarla bir yere gelmeye çalışılması boşa kütek çekmek olur. Uolvu teşekkür sayılarının 3 aylık dönemde yüzde 20 düşmesinin sebebini çok uzak yerde aramamak gerek. Personel mutlu olduğu kadar yolcu mutlu olabilir. Yoksa yakında 500e satılan bilet 300e satılamaz hale gelir. Yolcunun THY'yi tercih etmesinin sebebi İlkey Aycı mı? Yada Sıcak Sandeviçlerimiz mi? Yoksa Hiç bir firmada olmadığı kadar güler yüzlü ve profesyonel kabin Ekibiyle Kokpit ekibi mi?
  • Öyle bir yorum yapılmış ki, çalışanın hiç bir katkısı yok gibi gösterilmiş. Asıl özveri gösteren uçuş ekibi. Her türlü kısıtlamaya rağmen canla başla çalışmış ve bu kar elde edilmiştir. Ama sonuç ne kar payi ne pazar ne de otoyol ücreti.....bu mu sizin yorumunuz yazıyı alan beyefendi. Asıl bu karı elde eden çalışanlardır.
  • Sıra bana geldi arkadaşlar bugün son benimde hayırlısı olsun bakalım 500 kişi çıkardı doco rahat
  • Valla şu kısa hayatta her insan evladı insanlık onuruna yakışır bir şekilde yaşamalıdır, bu kadar insanın yazılı olan hakkını gasp eden yöneticiler kar etse ne olur kar etmese ne olur, biz “hakkı gasp edilenler” bir şey daha öğrenerek yürür gideriz, onlarsa yüklendikleri ağır yükle patinaj yapar dururlar, Allah kelimesini ağzından düşürmeyen bu insanların gönlüne Allah genişlik, vicdan, merhamet ve sadece ve sadece Allah’tan korkma gücü kuvveti versin.
  • Thy bugün çıkarılan geçen ay çıkarılan FSClerin %90a olumsuz döndü.
  • THY de 5000 pilot olduğunu farz ve kabul edelim. Her bir pilotun en kötü ihtimalle bir pazar uçtuğunu öngörelim. Pazar ücreti farz misal 500 TL olsun. 5000x500=2.500.000 TL yapar. Kabin memurlarının sayısı pilot sayısının iki katı olduğu ve pazar ücreti de 250 TL olduğu varsayılırsa bir o kadar da onlardan kesinti yapılmış olur. Sadece bir ayda bir pazar uçulduğu düşünülerek yapılan bu hesaplamayı en az üç katı ile çarpmalısınız ki gerçek değerleri bulmuş olasınız. Sonuç olarak THY uçucuların en 15 milyonunu gasp etmiştir. Bunun adı kar değil soygundur. Kolay gelsin kul hakkı yiyenlere!
  • Memura , İşçiye , Kabine , Kokpite gelince tasarruf deniliyor Ama tarikat ve cemaatçilere gelinince vasfı olmayan adamlara Özel Başkanlıklar , Müdürlükler açılıyor...Yurt dışında gezmeleri için işe alınıp müdür yapılan yarım adamlardan geçilmiyor şirkette...Yeni açılan Başkanlıkları Müdürlüğe Müdürlükleri Şefliğe düşürsünler eğer güçleri yetiyorsa , bunların gücü anca torpili olmayan evine ekmek parası götürmeye çalışan memurlara yetiyor...Görüntüde hepsi dindar be sahte hatipler topluluğu madem inanıyorsunuz bu yaptığınız zulümlerin ve haksızlıkların hesabını ahirette nasıl vereceksiniz ? ? ? Kendi adıma HAKKIMI HELAL ETMİYORUM diğer yerdeki kabindeki kokpitteki arkadaşlarında sizlere hakkını helal edeceklerini hiç düşünmüyorum...Tüm Torpilsiz Hakkı ile Çalışan Arkadaşlara Saygılar , Emniyetli Uçuşlar....
  • Selam ve dua ile müdür olunabiliyor konuyu bilmeyenler için https://eksisozluk.com/elif-can-yetim--5443402?a=popular
  • üzüldüm şef arkadaşlara ama sanmıyorum geri çağrılın km olarak thy ye , klasik akp oyalama taktiği , umut ver , kendine bağla sonra unut ! Maalesef

THY para basarken tasarruf yaptı!

Boeing 737 MAX krizinin yaşandığı, İstanbul Havalimanı’na taşınma ve operasyon maliyetinin sırtına yüklendiği, yolcu hedefinin epey gerisinde kalındığı bir yılda elde ettiği 4 milyar 536 milyon TL’lik kârdan dolayı Türk Hava Yolları’nı kutlamak gerekir!

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yılın ikinci yarısından itibaren, "2019 yılını kârla kapatacağız" diye ısrarla vurgularken mevcut tabloda, birçok negatif unsurun THY aleyhine işlediği bir görünüm vardı.

Öyle ki, THY yıl sonunda kar beklentisini dillendirdiği dönemde, birçok tasarruf tedbirini  devreye koymuştu.

- Acil olmayan ihtiyaç kalemlerinin satın almanın durdurulması,

- Sponsorluk bütçelerinin kısılması (belirli yerler hariç)

- Kırtasiye, temizlik, elektrik, dogalgaz, taksi, otopark ve kurye gibi giderlerde azaltmaya gidilmesi

- Zorunlu olmayan iç ve dış görevlerin ötelenmesi,

- Personel alımının durdurulması,

-Fazla mesai ve eğitim ücretlerinin düşürülmesi,

- Uçucu personelin yakıt ve otoyol masraflarının ve hatta pazar mesailerinin kesilmesi,

- Ve son olarak ikram şirketi DO&CO’daki tüm servis şeflerinin işten çıkarılması kararlaştırıldığında, THY’nin ekonomik olarak ciddi bir darboğazda olduğunu düşünmüştüm!

Meğer ne çok yanılmışım…

Düşünün, THY’nin mali tablosu coşmuş…

Rekor sayılabilecek kâr rakamlarının açıklanması an meselesi…

Uçaklar darphane gibi para basıyor…

Ama buna rağmen THY yönetimi, israf konusunda kocaman bir kırmızı çizgi çizerek bir dizi tedbir paketini uygulamaya koyuyor.

Ne büyük bir özveri, ne güçlü bir aidiyet, ne bulunmaz bir profesyonellik…

Zarardaki bir şirketin tasarruf yapmasından daha önemsenecek bir hassasiyet…

Kârın üzerine biraz daha kâr ekleme gayreti…

Gerçekten çok etkileyici değil mi?

Hatta önceki yıllardaki bir hata bu yıl da yapılmıyor. Kâr edilen her yılın sonunda çalışanlara verilen kâr payı bu yıl verilmiyor.

Neden?

Çünkü THY, borsaya daha çok kâr açıklayabilsin…

Bir de şöyle düşünün…

THY, son mali yıl içerisinde yeni havalimanına taşınmak için milyonlarca dolar harcamasa…

Eski havalimanına göre en az yüzde 30 yüksek maliyetlere göğüs germek zorunda kalmasa…

MAX krizinden dolayı 24 uçağı kullanamıyor durumda olmasa…
 
Yolcu sayısı hedefin epey altında kalmasa…

Kim bilir bu rakamı kaça katlardı, hiç düşündünüz mü?

Hiç mi kusuru yok diyorsunuz değil mi?

Var tabi…

Böylesine özverinin gösterildiği bir mali yılda, yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve genel müdür yardımcılarına 25 milyon TL’cik hak ediş de verilmemiş olsa kâr rakamı biraz daha artabilirdi ama olsun, o kadar kusur kadı kızında da var… Bu emeğin karşılığında 25 milyon liranın fazlasını da hak ediyorlar, güle güle harcasınlar…
THY para basarken tasarruf yaptı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

mrt ~ 10 ay önce
fiyatlar yüksek olduğu için bukadar kar var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin Memuru ~ 10 ay önce
Bir charter firması politikası izleyerek çok yakında bir charter firmasından farkı kalmayacak. Hepimizin canına tak etti artık, Kabin personeli şirketin kalitesini belirleyen en önemli unsurdur, bizden soyulanlarla bir yere gelmeye çalışılması boşa kütek çekmek olur. Uolvu teşekkür sayılarının 3 aylık dönemde yüzde 20 düşmesinin sebebini çok uzak yerde aramamak gerek. Personel mutlu olduğu kadar yolcu mutlu olabilir. Yoksa yakında 500e satılan bilet 300e satılamaz hale gelir. Yolcunun THY'yi tercih etmesinin sebebi İlkey Aycı mı? Yada Sıcak Sandeviçlerimiz mi? Yoksa Hiç bir firmada olmadığı kadar güler yüzlü ve profesyonel kabin Ekibiyle Kokpit ekibi mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 10 ay önce
Öyle bir yorum yapılmış ki, çalışanın hiç bir katkısı yok gibi gösterilmiş. Asıl özveri gösteren uçuş ekibi. Her türlü kısıtlamaya rağmen canla başla çalışmış ve bu kar elde edilmiştir. Ama sonuç ne kar payi ne pazar ne de otoyol ücreti.....bu mu sizin yorumunuz yazıyı alan beyefendi. Asıl bu karı elde eden çalışanlardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10. Köy ~ 10 ay önce
7 den 70 e iyi niyetli her bir çalışanın gayreti ile.. Uçucuların biz yaptık asıl işi biz yapıyoruz kafasından çıkması gerek. O uçak boş olunca birileri hesap veriyor uçuculardan farklı basınç yemiyoruz ancak 1 bilet 1 bilet o uçaklar doluyor.. biz bir aileyiz bizi bu kurtarır.. aksi durumda yalnız çalar yalnız oynarsınız..
10. Köy ~ 10 ay önce
7 den 70 e iyi niyetli her bir çalışanın gayreti ile.. Uçucuların biz yaptık asıl işi biz yapıyoruz kafasından çıkması gerek. O uçak boş olunca birileri hesap veriyor uçuculardan farklı basınç yemiyoruz ancak 1 bilet 1 bilet o uçaklar doluyor.. biz bir aileyiz bizi bu kurtarır.. aksi durumda yalnız çalar yalnız oynarsınız..
Daco ~ 10 ay önce
Sıra bana geldi arkadaşlar bugün son benimde hayırlısı olsun bakalım 500 kişi çıkardı doco rahat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sezonlukk ~ 10 ay önce
Farklı ünitelerde de durum aynı arkadaşlar bizleride çıkardılar. Peki mahkemeye gidip hakkını arayacak yok mu ?
İnsan ~ 10 ay önce
Valla şu kısa hayatta her insan evladı insanlık onuruna yakışır bir şekilde yaşamalıdır, bu kadar insanın yazılı olan hakkını gasp eden yöneticiler kar etse ne olur kar etmese ne olur, biz “hakkı gasp edilenler” bir şey daha öğrenerek yürür gideriz, onlarsa yüklendikleri ağır yükle patinaj yapar dururlar, Allah kelimesini ağzından düşürmeyen bu insanların gönlüne Allah genişlik, vicdan, merhamet ve sadece ve sadece Allah’tan korkma gücü kuvveti versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FSC ~ 10 ay önce
Thy bugün çıkarılan geçen ay çıkarılan FSClerin %90a olumsuz döndü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hesapçi ~ 10 ay önce
THY de 5000 pilot olduğunu farz ve kabul edelim. Her bir pilotun en kötü ihtimalle bir pazar uçtuğunu öngörelim. Pazar ücreti farz misal 500 TL olsun. 5000x500=2.500.000 TL yapar. Kabin memurlarının sayısı pilot sayısının iki katı olduğu ve pazar ücreti de 250 TL olduğu varsayılırsa bir o kadar da onlardan kesinti yapılmış olur. Sadece bir ayda bir pazar uçulduğu düşünülerek yapılan bu hesaplamayı en az üç katı ile çarpmalısınız ki gerçek değerleri bulmuş olasınız. Sonuç olarak THY uçucuların en 15 milyonunu gasp etmiştir. Bunun adı kar değil soygundur. Kolay gelsin kul hakkı yiyenlere!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zehir olsun ~ 10 ay önce
Haram olsun diyicem ama bunların dininde haram yok. Besmele çekince helal oluyor herşey.
Havacı ~ 10 ay önce
Memura , İşçiye , Kabine , Kokpite gelince tasarruf deniliyor Ama tarikat ve cemaatçilere gelinince vasfı olmayan adamlara Özel Başkanlıklar , Müdürlükler açılıyor...Yurt dışında gezmeleri için işe alınıp müdür yapılan yarım adamlardan geçilmiyor şirkette...Yeni açılan Başkanlıkları Müdürlüğe Müdürlükleri Şefliğe düşürsünler eğer güçleri yetiyorsa , bunların gücü anca torpili olmayan evine ekmek parası götürmeye çalışan memurlara yetiyor...Görüntüde hepsi dindar be sahte hatipler topluluğu madem inanıyorsunuz bu yaptığınız zulümlerin ve haksızlıkların hesabını ahirette nasıl vereceksiniz ? ? ? Kendi adıma HAKKIMI HELAL ETMİYORUM diğer yerdeki kabindeki kokpitteki arkadaşlarında sizlere hakkını helal edeceklerini hiç düşünmüyorum...Tüm Torpilsiz Hakkı ile Çalışan Arkadaşlara Saygılar , Emniyetli Uçuşlar....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selam ve dua ile ~ 10 ay önce
Selam ve dua ile müdür olunabiliyor konuyu bilmeyenler için https://eksisozluk.com/elif-can-yetim--5443402?a=popular

Yanıtla

Kalan karakter 1000
akp =thy ~ 10 ay önce
üzüldüm şef arkadaşlara ama sanmıyorum geri çağrılın km olarak thy ye , klasik akp oyalama taktiği , umut ver , kendine bağla sonra unut ! Maalesef

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaldık ortada ~ 10 ay önce
FSClerin neredeyse hepsine olumsuz döndüler... Tecrübesiz alım yapana kadar bizleri alsa ne kaybedecek ki THY. Biz para pul istemedik sadece işimiz olsun istedik... hep bir dışlanma hep bir dusmanlik

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000