02 Eylül 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • eden bulur derler. thy'nin dahi idarecileri çare bulsun derim ama üzüleceğim thy batar da personeli ekmeğinden olur diye korkarım.
  • Bizi bitirmek için bütün imkânları seferber edenler, ne yüzle taşın altına elimizi sokmadığımızı iddia ediyor?????
  • Murat Bey tebrik ederim. Senelerdir özel şirketlere yapılan ezici muameleleri çok güzel özetlemiş ve hatırlatmış oldunuz. THY kendi kuyusunu kendi kazdı. Şimdi sızlanması boşuna. Sabena ve Swissair'in akıbetine uğrayacak gibi görünüyor. Hayırlısı olsun.
  • Herşeye rağmen Onur Air ve Atlasglobal'in ayakta kalabilmesi, Pegasus'un Sabiha Gökçen'de başarı hikayesi yazması kimseyi rahatsız etmesin... En iyisi siz önce özel sektörün önünden çekilin, sonra "risk ve yük" konusunu konuşalım. Dediniz ve duygularımıza tercüman oldunuz. Baştan sona konuşulması gerekenler tebrik ederim.
  • ayakta alkışlanacak bir yazı olmuş. özellikle esb-ist parkurunda bizi tekele mahkum etmeleri kabul edilemez. thy'nin fahiş fiyat politikası ile gereksiz sponsorluklarına (boca juniors) kaynak yaratıyor sayemizde. pegasus ile polonya'ya gidemiyorsunuz, karadağ, belarus ve moldova parkurları tk'nın tekelinde. ryanair-easyjet ülkeye giremiyor çünkü bu riskçi tayfanın yolcusu azalacak. olan da biraz gezip kültürlenmek isteyen bizlere oluyor. paran yoksa gezme diyor bize tk
  • ayakta alkışlanacak bir yazı olmuş. özellikle esb-ist parkurunda bizi tekele mahkum etmeleri kabul edilemez. thy'nin fahiş fiyat politikası ile gereksiz sponsorluklarına (boca juniors) kaynak yaratıyor sayemizde. pegasus ile polonya'ya gidemiyorsunuz, karadağ, belarus ve moldova parkurları tk'nın tekelinde. ryanair-easyjet ülkeye giremiyor çünkü bu riskçi tayfanın yolcusu azalacak. olan da biraz gezip kültürlenmek isteyen bizlere oluyor. paran yoksa gezme diyor bize tk
  • Uzungöl’ü Araplara sattık,Trabzon uçakları Araplarda,İstanbul’un en pahalı konut projelerini Araplar satın alıyor,tank palet fabrikasında 50 milyon dolara Araplarda,nedir bu Arap sevdası? 10 milyon dolara thy satılırsa şaşırmayın araplara
  • 3cü havalimanı yüzde 80 park pozisyonları boş duruyor.Thy ve birkaç havayolu hariç bu meydana hiç kimse maliyet ve diğer nedenlerden ötürü gelmiyor.Ben Pegasus onur ve diğerlerinin yerinde olsam bu meydana hiç gelmem ,thy kendi çalşın kendi oynasın burda,geçmişte yapılan haksızlıklara saysın..800 metrekare dükkan kiralamışsınız 100 metrekaresini kullanıyorsun gerisi boş duruyor.ödedigin kira maliyeti çıkarmıyor sürekli zarardasın sonu ise iflas
  • Çok yerinde bir yazı, tamamen katılıyorum. Tebrikler...
  • Sen ne içtin sayı okadar ensara yardım etsin diyorsun ozaman kendi maaşını ver heray

THY özel havayollarından neden rahatsız oldu?

Biliyorsunuz, Türk Hava Yolları 2019 yılının ilk yarısında 1.12 milyar TL zarar açıklarken aynı dönem içerisinde Pegasus Havayolları 110 milyon TL kar etti.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın hafta içinde, " Özel havayolları risk almıyor, yükü paylaşmıyor" derken sanıyorum bu bilançonun etkisi ile o cümleleri kurdu.

Ancak "yük ve risk" sözleriyle neyi kastetti? Hangi yük THY'ye ağır geldi? Yüzde 51'i halka arz olan THY hangi riski, neden üstlendi? Açıkçası hiç anlamadım!

Biraz geriye dönelim...

THY ile özel havayolu şirketlerinin boyutlarının eşit ve hatta özel havayollarının yüzde 60 ile filo üstünlüğü olan yıllara...

2003 yılını takip eden birkaç yıl içinde, THY ile özel havayolları filo sayıları ve uçulan destinasyonlar bakımından birbirine denk bir görüntü veriyordu. Hatta o yıllarda toplam uçak sayısının yüzde 60'ı özel havayollarındaydı. Zaman içerisinde bu fotoğraf tamamen tersine döndü, özel havayolları yüzde 30'lara kadar gerilerken THY lehine hızlı bir değişim yaşandı.

Daha önce bir yazımda Onur Air ve Atlasglobal'in iç hatlarda bir dönem 15-20 noktaya kadar uçtuğunu ve THY ile hemen her destinasyonda rekabet ettiklerini yazmıştım. Bugün ise aynı havayollarının iç hatlarda sadece birkaç noktada varolma çabası verdiğini biliyoruz. Ki onların da bu yaz sezonundan sonra akibetinin ne olacağı belli değil.

İç hatlarda özel sektörün daralmaya başlamasının ve rekabette orantısız gücün THY lehine kullanılmasının etkisini inkar etmemiz mümkün değil. Atatürk Havalimanı'ndaki kapasite sıkıntısı yaşanan dönemleri hatırlayın. Pik saatlerdeki slotların, THY dışındaki şirketlere kullandırılması konusunda slot koordinasyon merkezinin tutumunun ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Ve hatta diğer havayolları hiçe sayılarak Atatürk Havalimanı'nda oluşturulan etkin kapasite kullanım konsonsiyumunda "DHMİ, THY ve TAV" üçü bir hareket ederken özel havayollarının bu oluşuma dahil edilmediğini ve adeta üvey evlat  olarak görüldüğünü o günleri bilenler hatırlayacaktır.

Daha öncesinde Pegasus'un ısrarla Atatürk Havalimanı'ndan uçmak istemesine rağmen bir türlü permi (uçuş izni) verilmediğini ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na hapsedildiğini, bunu kırmak için İzair'i satın alarak en azından İzmir hattında var olma çabasına girdiğini unuttuk mu?

Peki iç hatlar 2003 yılında özel sektöre açılırken Ankara hattında Atatürk Havalimanı'ndan sadece THY'nin uçmasına izin verildiğini, Onur Air, Borajet ve Atlasglobal başta olmak üzere Ankara'ya uçmak isteyen tüm şirketlere, " Ankara uçuşu verilmediğini" unuttuk mu?

O dönem güç bela Ankara uçuşu için permi alan Atlasglobal uçağının, Atatürk Havalimanı apronunda yolcusu içerisinde olmasına rağmen uçağın kalkışının engellendiğini unuttuk mu?

Bu zorba tutumdan birkaç yıl sonra, bir kez daha Atlasglobal'in SHGM'den Ankara için permi almasına ve hatta, o hattın reklamlarını yapmasına rağmen, uçuş tarihine kısa süre kala, uçmadan Ankara hattından geri çekilmek zorunda kaldığını anımsamıyor muyuz?

O zamanlar kimler, neden özel sektörün önüne barikat kurdu hepimiz biliyoruz. Daha geriye gidersek, İstanbul Havayolları'nın batışının avuç ovuşturularak izlendiği unuttuk mu peki?

Yıllardır havacılık sektöründe, özel şirketlere karşı görünmez bir elin sistemli olarak müdahale ettiğini, yaz döneminde uçuş ekiplerinin iyi koşullarda transfer edilerek şirketlerin uçaklarının yerde kaldığını ve küçülmek zorunda bırakıldıklarını da mı hatırlamıyoruz?

Yakın geçmişte Pegasus'a verilen Moskova'dan uçuş hakkının son dakikada nasıl el değiştirerek THY'ye tahsis edildiğini mesela...

Aynı şekilde Bakü, Tebriz, Taşkent, Saint Petersburg gibi özel sektörün talep ettiği ancak sadece THY'ye verilen ayrıcalıklı permiler konusunda da THY gökyüzünde kendisini yalnız hissediyor mudur acaba?

Bütün şirketlerimizin kuyruğunda Türk bayrağı olmasına rağmen ülkeler arası ikili anlaşmalar gereği, slot kullanım hakkının bayrak taşıyıcı olduğu için THY'ye verilirken ve ondan arta kalırsa slotların diğer şirketlere kaşık ucuyla üleştirilirken de THY kendisini gökyüzünde yalnız hissediyor mu peki?

Yıllarca üzerine çullanılan özel sektörün zaman içerisinde bitkisel hayata sokulmasını zevkle izleyen THY, bugün onlardan ne gibi bir risk ve yük almasını bekliyor ki?

Atatürk Havalimanı'nın kapısını ilk bölgesel havayolu şirketimiz Borajet'e ve Pegasus'a kapatan, kendisi kepçe ile slotları alırken özel şirketlere kaşıkla dağıtan THY, şimdi onlara söz söyleme hakkını nereden alıyor?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Pegasus'u bitirmek üzere ilmek ilmek işlenen slot dağıtım sistemine rağmen başarısız olunmasının sorumlusu Pegasus mu şimdi?

THY eğer ortaya çıkan kötü bilançoya bir sorumlu arıyorsa bunu önce kendi içerisindeki liyakat ve torpil sisteminde, yeni havalimanının bilançodaki mali yükünde, siyasete ve bürokrasiye tam  teslim yönetim şeklinde aramalıdır.

Ve hatta, özel şirketlerin kar etmediği hatlarda uçmayı tercih etmemesine rağmen THY'nin siyasi sebeplerle birçok noktada zararına uçuşlar yapmasında aramalıdır.

Zor zamanlarda bitirmek için el birliğiyle çaba harcanan özel şirketlerden bugün risk ve yük almasını istemek kusura bakmayın ama abesle iştigaldir.

Herşeye rağmen Onur Air ve Atlasglobal'in ayakta kalabilmesi, Pegasus'un Sabiha Gökçen'de başarı hikayesi yazması kimseyi rahatsız etmesin...

En iyisi siz önce özel sektörün önünden çekilin, sonra "risk ve yük" konusunu konuşalım.

THY özel havayollarından neden rahatsız oldu?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (72)

tebrikler ~ 11 ay önce
eden bulur derler. thy'nin dahi idarecileri çare bulsun derim ama üzüleceğim thy batar da personeli ekmeğinden olur diye korkarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sarı Kuyruk ~ 11 ay önce
Bizi bitirmek için bütün imkânları seferber edenler, ne yüzle taşın altına elimizi sokmadığımızı iddia ediyor?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravo ~ 12 ay önce
Murat Bey tebrik ederim. Senelerdir özel şirketlere yapılan ezici muameleleri çok güzel özetlemiş ve hatırlatmış oldunuz. THY kendi kuyusunu kendi kazdı. Şimdi sızlanması boşuna. Sabena ve Swissair'in akıbetine uğrayacak gibi görünüyor. Hayırlısı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Millet ~ 1 yıl önce
Herşeye rağmen Onur Air ve Atlasglobal'in ayakta kalabilmesi, Pegasus'un Sabiha Gökçen'de başarı hikayesi yazması kimseyi rahatsız etmesin... En iyisi siz önce özel sektörün önünden çekilin, sonra "risk ve yük" konusunu konuşalım. Dediniz ve duygularımıza tercüman oldunuz. Baştan sona konuşulması gerekenler tebrik ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
stf ~ 1 yıl önce
ayakta alkışlanacak bir yazı olmuş. özellikle esb-ist parkurunda bizi tekele mahkum etmeleri kabul edilemez. thy'nin fahiş fiyat politikası ile gereksiz sponsorluklarına (boca juniors) kaynak yaratıyor sayemizde. pegasus ile polonya'ya gidemiyorsunuz, karadağ, belarus ve moldova parkurları tk'nın tekelinde. ryanair-easyjet ülkeye giremiyor çünkü bu riskçi tayfanın yolcusu azalacak. olan da biraz gezip kültürlenmek isteyen bizlere oluyor. paran yoksa gezme diyor bize tk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
stf ~ 1 yıl önce
ayakta alkışlanacak bir yazı olmuş. özellikle esb-ist parkurunda bizi tekele mahkum etmeleri kabul edilemez. thy'nin fahiş fiyat politikası ile gereksiz sponsorluklarına (boca juniors) kaynak yaratıyor sayemizde. pegasus ile polonya'ya gidemiyorsunuz, karadağ, belarus ve moldova parkurları tk'nın tekelinde. ryanair-easyjet ülkeye giremiyor çünkü bu riskçi tayfanın yolcusu azalacak. olan da biraz gezip kültürlenmek isteyen bizlere oluyor. paran yoksa gezme diyor bize tk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Araplara ~ 1 yıl önce
Uzungöl’ü Araplara sattık,Trabzon uçakları Araplarda,İstanbul’un en pahalı konut projelerini Araplar satın alıyor,tank palet fabrikasında 50 milyon dolara Araplarda,nedir bu Arap sevdası? 10 milyon dolara thy satılırsa şaşırmayın araplara

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sonu iflas ! ~ 1 yıl önce
3cü havalimanı yüzde 80 park pozisyonları boş duruyor.Thy ve birkaç havayolu hariç bu meydana hiç kimse maliyet ve diğer nedenlerden ötürü gelmiyor.Ben Pegasus onur ve diğerlerinin yerinde olsam bu meydana hiç gelmem ,thy kendi çalşın kendi oynasın burda,geçmişte yapılan haksızlıklara saysın..800 metrekare dükkan kiralamışsınız 100 metrekaresini kullanıyorsun gerisi boş duruyor.ödedigin kira maliyeti çıkarmıyor sürekli zarardasın sonu ise iflas

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ela ~ 1 yıl önce
Çok yerinde bir yazı, tamamen katılıyorum. Tebrikler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
01 ~ 1 yıl önce
Sen ne içtin sayı okadar ensara yardım etsin diyorsun ozaman kendi maaşını ver heray

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000