24 Ağustos 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Sayin herdem Havaştaki aile akraba eşdost çalisanlarini neden araştirmiyorsunuz?neden devletin verdiği kçö ye sirtini dayadigini kar etmesine ragmen hala işciyi magdur ettigini yazmiyorsunuz?ozgur habercilik tabi yersen!
  • Arasindaki ucus esitsizligi kaldirilmali. 70-80 saat nere 20-30 saat nere
  • Artık yönetim kurulu başkanı demeyi bırakın. Yönetemeyen kurulun başkanı diyin.
  • ne kadar ırkçı olduğunuz yorumlardan ortada. arapları, zencileri tepeden bakıyorsunuz.sonrada köpek gibi onların şirketlerinde çalışmakla şirketi tehdit ediyorsunuz.sizden bir ..k olmaz editör bu ırkçıların yorumlarını kaldır!
  • Kotil ve Hamdi zamanini eski olarak mi algiliyorsun? bence curume o zaman basladi. baktilar kimse bir sey demiyor ve teker donuyor bugunlere geldik. Allah sonumuzu hayir etsin.
  • sabah aksam kul hakkindan bahsedenler firsati bulunca en cok kul hakkini yiyenler oluyor ama sorsan bu kul hakki degil, digerleri de yapiyordu? yaptigi isin ne egitimini almis, ne tecrubesi var ama o kadar biliyorlar ki kendilerine bir sey olmayacagini hemen her konuda ahkam kesebiliyorlar. karsi ciksan fislenip yerini de kaybedebilirsin. mecburen susup bekliyorsun belki anlar diye ama anlamayacagi da acik zira oyle bir kulturu yok. her zaman biat etmis. biat ettikce onune bir seyler vermisler ve onu kaybetmemek ve biat ettigine laf gitmesin diye herseyi yaparlar. Turkiye=THY. curumusluk heryerde maalesef.
  • Reiz Karadeniz'de doğalgaz buldu kaptan maaşları 150.000 TL olacak kabin maaşları 45000 TL olacak ikinci pilot maaşları 85000 TL olacak.. oylar reise
  • Kotil ve hamdi görevdeyken onların çoluk çocuğu bilmem nesi alana gelip gittiğinde de personel,şef,müdür çantalarını,bavullarını taşırlardı kimi yalakalıktan kimi emir geldiği için mecburiyetten. Ayrıca yedek biletli yakınları uçacak diye check in yapılmış transit yolcular uçurulmazdı ya da ok'li yolcu geç müracaat etti diye bahane buldurulurdu. Şimdikiler de öyle. Değişen bir şey yok. Kalitesi düşük,havadan koltuk ve bol maaş bulunca ne oldum delisi olan şahıslar. Bir de güya bunlar sofu,softa dindarlar,alınları secdeye değen,bir lokma bir hırkacılar ya tersi olsaymış ne olurmuş Allah bilir !
  • Martin Niemöller’e ait olan o meşhur sözleri tekrarlamak gerek. İnsanlar, “bir gün sıranın, haksızlıklar karşısında sessiz kalanlara da geleceğini” hatırlamalı.THY'de yıllardır hüküm süren sömürücü klikler el değiştirince mi problem oldu? Haksızlıklara susanlara müstehak olur. Sizde kendinizi yormayın sayın yazar, değmez.
  • Sisyle gorusulmuyor akdenizde batiyoruz, ihvancilik bizi bitirriyor, Esadla gorusmuyoruz Imf ile gorumusyoruz nedeni sadece kapris, Tk da kaprisleriyle one cikan Beksi ve Ayci sayesinde batiyor, bu donemin izellligi bu, akildan uzaklasmak, kibir ve kaprisle yonetim, laf soyleyene ofkelenmek ise normal, heryerde milletce dibe vurduk

THY ölümü gösterip sıtmaya razı mı edecek? THY'nin Akgül'leri...

Türk Hava Yolları'nın  pandemi dönemindeki ücret politikası, açık bir ekonomik şiddete dönüştü dersek inanın abartı yapmış olmayız. Havacılık sektöründeki birçok şirket, pandemi sürecinde ücret konusunu makul veya namakul de olsa bir netliğe kavuştururken THY yönetimi, süreci uzatarak hem ekonomik hem de psikolojik olarak çalışanları bir noktaya getirmeye çalışıyor. Nedir o nokta? 

Yıprat ve uygula...

Ya da şöyle izah edelim...

Ölümü gösterip sıtmaya razı etme politikası...

Pandeminin başında fedakarlık için, eşit oranda ve makul miktarlarda olmak kaydıyla elini taşın altına koymaktan çekinmeyecek çalışanlar, geçen süre zarfında uğradıkları ekonomik şiddetin tesiriyle, “ Yeterki belirsizlikten kurtulalım, maaşımızın yarısını vermeye de razıyız” noktasına, kendi rızasıyla değil bu ekonomik şiddetin sonucu olarak geldi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın, “Kimseyi işten çıkarmayacağız” sözünü anımsıyor musunuz?
Evet belki kimseyi işten çıkarmadı ya da çıkaramadı, ancak çalışanların şu son üç/beş ayda yaşadıklarını nasıl izah edeceğiz, nereye koyacağız?

Özellikle uçucu personel için dramatik bir tablo sözkonusu...
Maaş kayıpları yüzde 80 ile yüzde 90 arasında olanlar var...Bu herhalde Türkiye'de bir meslek grubundaki en yüksek maaş kesintisine denk geliyor olabilir.

Sırtını tamamen devletin ödediği KÇÖ'ye dayayan ve serzenişleri umursamayan bir yönetim anlayışının insan kaynakları yönetiminde sınıfta kaldığına kim itiraz edebilir?

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin attığı twitten operasyon rakamlarının geçen yılki seviyesinin yarısına ulaştığını görüyoruz. Peki, İşkur kriterindeki üçte bir oranı geçilmiş olmasına rağmen neden hala KÇÖ'ye devam ediliyor?

Hadi bunu geçtim.

Neden bir kısım çalışan ile yüzde 50 civarı maaş kesintisinde anlaşılıyor da bir başka çalışan grubunda kulağının üzerine yatılıyor?
Milyonlarca dolarlık uçaklarınızı teslim ettiğiniz uçuş ekipleri, bu sürecin günah keçisi ilan edildi de haberimiz mi yok?

Uçuş ekiplerini korumak için çıkarılan SHY-FTL muafiyetini işine geldiği gibi kullanarak uçuş ekiplerine, 30 saati aşan uçuşlar yaptırmak ve iş gücünü dibine kadar sömürmek midir insan kaynakları yönetimi?

Eşitlik ve adalet kavramlarından bu kadar mı hızlı uzaklaşılır...

Uçuşlar veriliyor, uçuşlar alınıyor...

Kimi çalışanlar keyfi olarak uçuşa gönderilmiyor, kimi sendikaya destek verdiği için, kimi telegramda hafiften sesini yükseltip sivrildiği için uçuştan kesiliyor...

Neden uçuşum alındı diye sorabilecekleri kimse de yok, bir açıklama da yok...

Bu dönem ki; uçuşlar, ekipler için her zamankinden çok daha kıymetli... Çünkü ne kadar uçuş, o kadar para...

Yevmiye usulü yani... THY yönetimi bir karar veremediği ve masaya oturmadığı için, uçuş ekiplerinin ne kadar maaş alacağına ekip planlama karar veriyor!

Orada neler dönüyor bilmiyorum ama örneğin bir pilotun 60 kuruş kazandığı aynı şirkette bir başka pilot 5 kuruş kazanıyorsa, orada ciddi bir adaletsizlik söz konusu değil midir?

Bir pilotun bu dönemde para kazanması için kokpitteki o koltuğa oturması gerekiyor. Ama onu da hak ve adalet çerçevesinde planlamayı beceremiyorlar. Boeing geniş gövde filosu 70-80 saat uçarken, Airbus geniş gövde filosu 20-30 saatlerde kalıyor. Aynı şekilde dar gövde de bir adaletsizlik sözkonusu...

Uçak tipleri arasında eşitsizlik...

Pilotlar arasında eşitsizlik...

Hatta yerli ile yabancı arasında da eşitsizlik... (Güçlü bir dedikoduya göre, bir grup özel kontratlı yabancı pilot pandeminin başından beri tam maaş alıyor. Bu notu da buraya düşmüş olalım...)

Hepsini geçtim...

Bir uçucu personel uçuş yapacağı ülkenin istediği PCR testini kendi cebinden yaptırıyor, ona da para yok...

Eğitim meşguliyetine para yok..

ER dinlenmelerine para yok...

Uçakta bir vaka rastgeldi ve 14 gün karantinadasınız... O dönem içerisinde yapamadığınız uçuşlar için de para yok!

Tüm bunlara sesini çıkarmaya kalkıyorsun “Uçuşun kesildi” diyorlar ve hoop bütün uçuşlarını alıyorlar.

Hava İş Sendikası'nı ziyaret ettiği için sendika yöneticileri dahil çok sayıda pilotun uçuşu alındı. Neden?

Çünkü gözdağı veriliyor...

Parmak sallanıyor...

Sesini çıkarırsan yevmiyeni keserim diyorlar...

Hatta şirketin İnsan Kaynakları Başkanı Ebubekir Akgül çıkıp, “ Protokol imzalanana kadar onlara uçuş yok” diyebiliyor...

Peki tüm bunlar olurken TALPA, PİLVAK ve TASSA gibi mesleki örgütler ne yapıyor? Mesela, sendikayı ziyaret eden grupta yer alan TALPA'nın eski başkanının uçuşlarını da kestiler. TALPA neden eski başkanına sahip çıkmıyor?

Özetle...

Bu süreç iyi yönetilemiyor.

Personel küstürülüyor, aidiyeti yok ediliyor.

Haksızlık ve adaletsizlik kol geziyor.

Ve THY üst yönetimi de olan biteni büyük bir umursamazlıkla sadece izliyor...

Bilmeliler ki, bir gün bu uçaklar o ekiplerle uçacak ama onlar hala o koltuklarda olacak mı emin değilim!

THY'DE  AKGÜL SOYİSMİ ÇOK POPÜLER!

Geçen hafta THY İnsan Kaynakları Başkanı Ebubekir Akgül ile ilgili bir bölüm yazdım. Eksik yazmışım. Ebubekir Akgül, THY'nin ortağı olduğu koltuk şirketi TSİ ile birlikte aynı zamanda THY Spor Kulübü'nün de yönetim kurulu üyesiymiş. Ve bir detay daha...

THY'de 25 civarında Akgül soy isimli çalışan var. Bunların yarısı 2016 ve 2017 sonrasında işe alınanlar... Akrabasıdır demiyorum ama bu kadar Akgül soyisminin şirkette olması ve büyük bölümünün Ebubekir Akgül'ün İnsan Kaynakları Başkanı olduğu dönemde şirkete girmesi, benim dikkatimi çekti. Paylaşmak istedim.

THY ölümü gösterip sıtmaya razı mı edecek? THY'nin Akgül'leri...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (296)

Sosyalist ~ 3 ay önce
Sayin herdem Havaştaki aile akraba eşdost çalisanlarini neden araştirmiyorsunuz?neden devletin verdiği kçö ye sirtini dayadigini kar etmesine ragmen hala işciyi magdur ettigini yazmiyorsunuz?ozgur habercilik tabi yersen!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boeing Airbus ~ 3 ay önce
Arasindaki ucus esitsizligi kaldirilmali. 70-80 saat nere 20-30 saat nere

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tgs01 ~ 3 ay önce
yıyo sa gıt afrıca ya kara kıta ya drdrlnma hvbuscı
Şu ilker aycıya ~ 3 ay önce
Artık yönetim kurulu başkanı demeyi bırakın. Yönetemeyen kurulun başkanı diyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hepinize ~ 3 ay önce
ne kadar ırkçı olduğunuz yorumlardan ortada. arapları, zencileri tepeden bakıyorsunuz.sonrada köpek gibi onların şirketlerinde çalışmakla şirketi tehdit ediyorsunuz.sizden bir ..k olmaz editör bu ırkçıların yorumlarını kaldır!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yallah habibi ~ 3 ay önce
arap yalayici da gelmis:)
Bence ~ 3 ay önce
Aral yalayici degil yunan sirp fransiz ispanyol yalayici
Yallah ~ 3 ay önce
Yallah arabistana
Hooop bir arapçı daha ~ 3 ay önce
Olm ne var bu araplarınkinde de, bu kadar çok seviyorsunuz yaaa... Dünyanın en asalak toplumu. Zerre birşey uretmezler, karun gibi zenginler petrolden dolayı ama dünyaya hiçbir fayda uretmezler. Tam asalaklar hepsi. Neden bu Arap seviciliği???
get out len ~ 3 ay önce
Frenk uşağı.
kotil ve hamdi ~ 3 ay önce
Kotil ve Hamdi zamanini eski olarak mi algiliyorsun? bence curume o zaman basladi. baktilar kimse bir sey demiyor ve teker donuyor bugunlere geldik. Allah sonumuzu hayir etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanılgı ~ 3 ay önce
Yanılıyorsunuz, o zaman gaz varsa frende vardı dengede vardı sonrasimi sonrasi tufan ve mevcut durum bknz İK ve uzantıları.
isin kotusu ~ 3 ay önce
sabah aksam kul hakkindan bahsedenler firsati bulunca en cok kul hakkini yiyenler oluyor ama sorsan bu kul hakki degil, digerleri de yapiyordu? yaptigi isin ne egitimini almis, ne tecrubesi var ama o kadar biliyorlar ki kendilerine bir sey olmayacagini hemen her konuda ahkam kesebiliyorlar. karsi ciksan fislenip yerini de kaybedebilirsin. mecburen susup bekliyorsun belki anlar diye ama anlamayacagi da acik zira oyle bir kulturu yok. her zaman biat etmis. biat ettikce onune bir seyler vermisler ve onu kaybetmemek ve biat ettigine laf gitmesin diye herseyi yaparlar. Turkiye=THY. curumusluk heryerde maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evreka ~ 3 ay önce
Reiz Karadeniz'de doğalgaz buldu kaptan maaşları 150.000 TL olacak kabin maaşları 45000 TL olacak ikinci pilot maaşları 85000 TL olacak.. oylar reise

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oy moy yok ~ 3 ay önce
Hadi canim. Batirdiniz koca devleti. yeter bu kadar. 2023 seçimleri değişecek. the end
Eskiden de aynıydı ~ 3 ay önce
Kotil ve hamdi görevdeyken onların çoluk çocuğu bilmem nesi alana gelip gittiğinde de personel,şef,müdür çantalarını,bavullarını taşırlardı kimi yalakalıktan kimi emir geldiği için mecburiyetten. Ayrıca yedek biletli yakınları uçacak diye check in yapılmış transit yolcular uçurulmazdı ya da ok'li yolcu geç müracaat etti diye bahane buldurulurdu. Şimdikiler de öyle. Değişen bir şey yok. Kalitesi düşük,havadan koltuk ve bol maaş bulunca ne oldum delisi olan şahıslar. Bir de güya bunlar sofu,softa dindarlar,alınları secdeye değen,bir lokma bir hırkacılar ya tersi olsaymış ne olurmuş Allah bilir !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daha neler ~ 3 ay önce
Allah bunları kahretsin her şeyi çürüttüler kirlettiler bu şirket babalarının malı mı yoksa dingonun ahırı mı
Yazık koca şirkete ~ 3 ay önce
Bunlar bu makamları, bu koltukları rüyalarında görseler inanmazlardı. Yaslandıkları güçler sayesinde liyakat olmadan bu makamları işgal ettiler. Yiyin ağalar yiyin. Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yiyin. Nasıl bir Müslümanlık anlayışıdır pes doğrusu. Allah bunları ıslah etsin.
Eskiden de aynıydı'ya ~ 3 ay önce
Bir seferinde havacılığı 6 ayda öğrenci gibi ders çalışarak öğrenen ! hamdi'nin kızı dubai'ye gidecekti, 2 bayan personelin refakat, 2 erkek personelin de çantaları taşımada yardımcı olmaları için hem özel kalemden aradılar hem de mail attılar. Sonuçta makam arabası ile kızı geldi ve geleceğini duyan yalakalık uğruna herşeyi yapmaya hazır yolcu hizmetleri şefleri,müdürleri kızın bir sürü bavulunu sen indireceksin ben indireceğim sen taşırsın ben taşırım diye çekişe çekişe taşıdılar. Bir keresinde de overbook olan bir Almanya uçuşunda 4 business yolcu kapı'ya geç müracaat ettiler diye körük'te yolcular olmasına rağmen alınmadı niye hamdi'nin yedek biletli akrabaları gidecek diye. Sonrasında adamlar dava açmış kazanmışlar ciddi bir rakam tutan tazminatı tabii ki şirket ödemiş. Başka bir sefer kotil efendinin kendi soyisimli yedek biletli akrabaları son uçakla Trabzon'a gidecek diye yurtdışından transit gelen yolcular kan ter içinde iç hatlara yetiştikleri halde uçağa alınmadı sonra bir sürü olay çıktı karakolluk olundu şirket her zamanki gibi personeline sahip çıkmadı. Böyle örnekler çok,alanda çalışmış olanlar gayet iyi bilir. Ayrıca bedava upgrade edilen,maaile bedava business biletler verilen,kargoları bedava taşınan cemaat,tarikat ve yandaşları saysak yer yetmez...
Boşver Boşver kardeşim ~ 3 ay önce
Martin Niemöller’e ait olan o meşhur sözleri tekrarlamak gerek. İnsanlar, “bir gün sıranın, haksızlıklar karşısında sessiz kalanlara da geleceğini” hatırlamalı.THY'de yıllardır hüküm süren sömürücü klikler el değiştirince mi problem oldu? Haksızlıklara susanlara müstehak olur. Sizde kendinizi yormayın sayın yazar, değmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam gibi Adam ~ 3 ay önce
THY pilotlarından adam gibi adam aranıyor! Yeni kurulmakta olan bir sirket için. Adam gibi adamlık minimum gereksinimdir. Burayı like'layip telefon numaranızı bırakırsanız sizi arayıp teste tabi tutacağız. Blue Jet
Al ~ 3 ay önce
0531 331 31 69. Kulak arkası yaparsın aslan
31e ~ 3 ay önce
31 69 yazınca komik olduğunu zannetmen...
Napsin ~ 3 ay önce
Garibim tek bildiği bu 31 Ve 69 kokpitteki muhabbetleride bu ama sorsa. Dünyayı kurtariyorlar, artık yemiyoruz gençler herkes pilot, egosunu eskiden kazandığı parasiyla tatmin edip kız tavliyordu şimdi oda yok, 31 ve 69 başka bahara kaldı ve kocum
Kapris donemi ~ 3 ay önce
Sisyle gorusulmuyor akdenizde batiyoruz, ihvancilik bizi bitirriyor, Esadla gorusmuyoruz Imf ile gorumusyoruz nedeni sadece kapris, Tk da kaprisleriyle one cikan Beksi ve Ayci sayesinde batiyor, bu donemin izellligi bu, akildan uzaklasmak, kibir ve kaprisle yonetim, laf soyleyene ofkelenmek ise normal, heryerde milletce dibe vurduk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 3 ay önce
Katil esadla gorusse sevecek misin yani hukumeti? ya da on yillarca faiz odedigimiz, ulkeyi somuren IMF ile gorusse? Senin etnik kokenin hakkinda bir fikrim yok ama ya cok cahilsin ya da hainsin. cehape gelirse iktidara getirir IMF yi geri, ulkeyi kurtariverirler hemen di mi :) lan biz bunu nasil dusunemedik bugune kadar,IMF gitti ulke ne hale geldi di mi? Kendi devlet memurunun maaslarini odeyemeyen capsiz yonetimlerden sonra su andaki durumun farkini anlayamamaniz ya da sirf koru korune muhalefet olmak istemeniz sizi bir hain yapar. Ve biz hainlerle mucadeleyi iyi biliriz. Yeri geldiginde sandiga gomeriz, yeri geldiginde 100 yil once yaptigimiz gibi Egenin serin ve tuzlu sularina. IMF imis... hadi ordan hain!
? Rumuzluya ~ 3 ay önce
Birisi katil dediğine kardeşim diyordu hatırlatırım. İmf ülkeyi sömürdü doğru peki başka ülkelerden yıllık ortalama %11 ile kredileri,borçları kim aldı? Ufacık Lüksemburg'dan bile köprü yapımı için kredi aldık! Kim 15 milyar dolar kredi için kapı kapı dolaştı? Kim İngiltere'de kraliçeden kredi istedi? Kim faiziyle birlikte 500 milyar dolar dış borç yaptı? Kim dolara endeksli garantili ihaleleri kimlere nasıl verdi,yetkili mahkemeler olarak da Londra'dakileri gösterdi? Kim dolar ve euroyu eski kuruna döndüremiyor? Kim elin adamı turistini göndersin diye kapılarında kedi gibi bekledi? Kim ülkeyi ekonomik,sosyal,toplumsal mahfetti? Akepeliler sayesinde her haltı gördük hamdolsun. Ayrıca devlet memuru maaşları ne zaman ödenememiş? Belediye seçimlerinde kimlerin sandığa acı farkla nasıl gömüldüğünü gayet güzel gördük. Asıl hain ve cahiller senin gibi çıkarcı,para için her kılığa girebilecek sahibinin sesi,iktidar şakşakçıları da siz de haklısınız zira böyle olmasanız kulübenizde sahibiniz sizi besleyemez,dişleyecek kemik bulamaz,aç kalırsınız...
Anlamazlar ~ 3 ay önce
Dostum bunların zihniyeti esedçi zihniyet boşuna yormuşsun kendini. Tk bunları ivedilikle kapı önüne koymalı.
Soru işareti ~ 3 ay önce
Deden egede hala git kurtar zibidi
Kaprise ~ 3 ay önce
Sizin için alışkanlık tabii. Gelsin birileri halkın seçtiği adamları devirsin sonra Sisiyi sevelim. Esed varil bombaları atsın binlerce evlat ölsün, suriyedrn binlerce mülteci can derdi ile oraya buraya sığınsınsın ama suçlu Esed yönetimi değil Erdoğan yönetimi olsun. Tamam madem ekonomi dibe vurdu öyleyse azıcık maaşlarından fedakarlık edin yıllarca sizi barındaran devletimize destek olun, nedir bu bitmez tükenmez para hırsınız. Azıcık sosyalizm okuyun...:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000