27 Temmuz 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Iki ucak kirildi pilotajdan, pilot kaluteleri yapilan torpille ise girmeler ve sisirmeler guzunden dustu, hic kimse kazayi odeyemez, torpill mudur, atm memuru, vizyonsuz yoneticiler ve kartal Imam Hatip yapilanmasi bitirdi Tk yi,
  • Kimsenin ekmeğinde maaşında gözümüz yok. Pilotlardan intikam almak için 2018 yılı diye diretilmesi gerçekten çok acımasızca değil mi? FO maaşı 30 binden 20 bine düşececek. Uzmanların memurların maaşı ikramiye de olmayınca 6000'den 3500'e düşecek. İyice açlık sınırına yaklaşıyor. Bu durum değerlendirilmeli, minimum maaş alan kişilere daha dikkatli hesaplama getirilmelidir. Pilotlar da keşke aynı maaşlarını alsa, burada yazılanlara bakmayın. Kimse kimsenin kötülüğünü istemez. Herkesin her alanda tanıdıkları eşi, kardeşi var. Birinin kötülüğü öbürüne iyilik olmuyor. Sadece, ülkedeki bu şartlarda maaşı gerçekten asgari ücrete aşırı yaklaşacak kişilere ek tedbir alınmalı diye düşünüyorum.
  • ŞU ANDA YÜZLERCE KAPTAN HAVA İŞ SENDİKASINDA GÖRÜŞMELERE YÖN VERMEK MAKSADIYLA BİRLEŞTİLER. SENDİKA BAŞKANI ODASINDA DERTLERİNİ ANLATIYORLAR. THY NİN SUNDUĞU TEKLİF ASLA KABUL EDİLEMEZ. HER İNSANIN SAHİP OLDUĞU ONUR ELBETTE THY KAPTANLARINDA DA OLMAK ZORUNDA ANCAK THY YÖNETİMİ ONURUMUZU AYAKLAR ALTINA ALMAKTAN GERİ KALMIYOR. YAZIK HALBUKİ KENDİ TOPUKLARINA SIKIYORLAR. KAPTAN DEDİĞİMİZ İNSAN BUGÜN OLMASA DA YARIN MUHAKKAK DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA MESLEĞİNİ İCRA EDER. OLAN THY YE OLACAK. HERKES KENDİSİNİ ONURUNU VE AİLESİNİ DÜŞÜNMEK ZORUNDA.
  • Thy yöneticileri devamlı olumsuzluk pompalarken, yandım ettim modundayken, çalışanlarına istihdamın devamı konusunda devamlı aba altından sopa gösterip dolaylı olarak tehdit dili kullanırken, Pegasus tam tersini yapıp çalışanlarının gönlünü alarak , onları sürekli bilgilendirerek, ücret va çalışma koşullarını çok daha adil yaparak güzel bir yol izledi . Kendileri tebrik edilmeyi hak ediyor..
  • Sunex'i ve Pegasus'u tebrik etmek lazım vallahi.Adamlar bu pandemi sürecinde hiç ağlaşmadılar, paniğe kapılmadılar, şeffaf oldular , çalışanlarına değer verip sürekli bilgilendirdiler, personeli işten atmakla tehdit etmediler, Thy'den çok daha güzel maddi imkan sağladılar.Bu süreçte Thy ne yaptı :biraz önce saydıklarımın tamamen tersini yaptı , çalışanlarını çok üzdü, bir gram aidiyet duygusu bırakmadı.Atasözü: 'Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz'. Evet Thy çalışanları da bu süreçte kendisine yapılanları asla unutmayacaktır.
  • Bu şirkette sadece pilot ve kabin ekipleri var. Bir kere de çıkıp yer ve ofis çalışanlarından bahseden yok. Sendikası da aynı, havacılık namına sözde yazı yazan da aynı. Nedir bu ayrımcılık kardeşim ya? İcraya verilen pilot var da yer çalışanı yok mu? Hayır, herkesin derdi var anlıyoruz ama sürekli tek bir grup üzerinde yazı yazmak niye??
  • Hicbirsey beklemiyoruz, bizi utandirmasinlar yeter, algi yonetimi yapmasin adamlarina o igrenc yorumlari yaptirmaktan vazgecsinler yeter, bunlardan birsey bekmemiyoruz, cunku karsimizdakiler toplama bel alti yakalsimlari olan insanlar
  • Konustu yine bir diger global havacılık uzmanı. Size parayla söyletiyolar heralde 5 seneligine bitti 10 seneligine bitti diye.
  • Ego tavan yapmış TK olan kişiler müdür vb taşeron işçileri aşağıda gören zihniyet bu Corona belki birşeyleri anlatmıştır. Diye düşünüyorum.
  • Sevgili Pilot arkadaşım, Ucuz insanlara pahalı gelmen, senin değil, onların suçu. Unutma ki insan anlayana çok, anlamayana eksik görünür. Hepsi bu! Gabriel Marquez

THY neden anlaşmayı uzatıyor? SHGM'deki atamalar neyin nesi?

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası arasında, çalışanların maaş düzenlemesine ilişkin görüşmelerde yeni bir gelişme yok... 

Daha önce THY'nin, 25'inci Toplu İş Sözleşmesi'ne dönme talebi Hava İş Sendikası tarafından kesinlikle kabul edilmemiş, süreç de bu noktada tıkanmıştı.

THY'nin teklif ettiği bir önceki toplu iş sözleşmesine geri dönüş, birçok kazanılmış hakkın da kaybedilmesi anlamına geliyor ki, bu durum çalışanlar için çok ciddi bir handikap oluşturacak türden...

Neyse ki Hava İş Sendikası bunu kırmızı çizgi olarak kabul etti ve bir önceki TİS'e dönülemeyeceğini kesin ve net bir dille iletti.
Hava İş Sendikası'nın istediği, iş kaybının yaşanmaması için ücret kesintisi yapılması ancak bu kesintinin bugünün maaşlarından maaş skalasına göre yüzde 20 ile 30 arasında değişen oranlarda gerçekleşmesi...

25'inci dönem toplu iş sözleşmesine dönülürse, çalışanların hakettiği izin parası, kıdem parası gibi birçok kazanılmış hak kaybedilmiş, hatta yıl çarpanı ile alacakları ikramiyeler de değişmiş olacak ki, bu durum sendikayı, hem çalışanların gözünde hem de bağlı olduğu Türk İş'in nazarında sıkıntıya düşürür.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, son derece kritik olan süreci maalesef kendi başına yürütmüyor ve yetkisini altındaki isimlere delege ederek sendika ile dolaylı görüşme sağlıyor. Hatta bazen hatırlı kişilerin de arayı bulmak için çaba gösterdiğini duyuyoruz. Açıkçası, süreç sanki biraz vakit geçirmek için kasıtlı olarak ağırdan alınıyor gibi... Böylesi THY'nin işine geliyor çünkü...

Öyle ya da böyle bugün baktığımızda ortada altı ayı bulan bir belirsizlik süreci var.  Ve işin kötüsü bu sürecin ne zaman sona ereceğine dair de net bir takvim de yok... THY uçuş ekipleri yavaş yavaş uçuş maratonuna ısınıyor. Yolcu sayıları ile birlikte uçuş sayıları da artıyor. Eurocontrol'ün her gün paylaştığı rakamlarda THY'nin uçuş sayısı açısından en yukarlarda olduğunu görebiliyoruz.

Fakat buna rağmen diğer birçok yabancı havayolunun çözdüğü maaş ve işten çıkarma konusunu THY'nin kulak ardı etmekte ısrarcı olduğunu gözlemliyoruz.

THY, Hava İş Sendikası ile masaya oturup makul çerçevede ve bir an önce anlaşmak zorunda olduğunu sanırım anlamak istemiyor. Çünkü bu süreç, çalışanların moral motivasyonunu eksilttiği gibi, bir açıdan çok ciddi tehlikeler de içeriyor.

Şu net ki, belirsizlik ortamı uçuş emniyetini, isteseniz de istemeseniz de ve hatta reddetseniz de negatif olarak etkiler.
Zihninde bir sonraki aya ait ödemeleri nasıl yapacağı olan bir pilot, uçuşa ne kadar konsantre olabilir?
İşten çıkarılacak mı?
Çıkarılmayacaksa bir sonraki ay ne kadar maaş alacak?
Belirli bir standarttaki yaşamını bu haliyle nasıl   idame ettirebilir?
Bu sorular bütün ekiplerin zihninde uçuşuyor.
Bazı pilotların, ödeme dengesinin alt üst olmasından dolayı icra takiplerine girdiklerini duydum. Bunun uçuş emniyetine yansıması hiç olmaz diyebilir miyiz?

Sadece pilotlar için de değil...
Tüm personel için bunlar geçerli...
Özellikle kabin memurları belki de bu sürecin en çok kaybedeni olacak. 2018 yılında pilotlar kadar zam almamalarına rağmen vergi kesintisinin yüzde 4'ten yüzde 9.5'e çıkmasıyla da ektra kayıp yaşamışlardı kabin ekipleri...
Şimdi onlardan da ne kadar kesinti olacağı belirsiz...
Evini satan mı ararsın, arabasını satan mı...

Dikkat edin, Sunexpress'te, Tailwind'de, Freebird'de pilotlar böyle bir belirsizlik yaşanmıyor. Çünkü o şirketlerde sürecin başından beri kesinti oranı belli ve ona göre herkes hayatını şekillendirebiliyor.

Ama tekrar altını çizerek, konunun uçuş emniyeti açısından önemini göz ardı etmeyin diye uyarıyorum.
Uçuşların arttığı bir dönemde pilotların bulanık bir zihinle uçuşlara gitmesi çok şey kaybettirebilir.
ABD'de havacılıkta sık kullanılan bir söz ile yazıyı bitireyim...

You can not pay an accident (Bir kazanın bedeli yoktur)

SHGM'DE Kİ ATAMALAR NEDEN YAPILDI?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde son dönemde önemli görev değişiklikleri oldu.
Genel Müdür yardımcıları, daire başkanları bölge temsilcileri... Bunlardan sadece bir kaçı basına yansıdı.
Değişen kadroların tamamı deneyimli isimlerdi...

Yerlerine gelenlerin birçoğunun ise nispeten kurum ve sektör tecrübesi az olan isimlerden seçilmesi dikkat çeken noktalardan biri...
SHGM tarihinde, bir anda bunca değişiklik yapılan bir başka dönem mutlaka vardır ancak bu denli değişiklik daha önce yapılmış olsa bile, bütün bunlara şaşırma ve bir takım soruları sorma hakkımız vardır diye düşünüyorum.

Bir defa genel müdür yardımcısı seviyesinden temsilci seviyesine kadar çok sayıda yer değişikliği yapılıyorsa bunu tetikleyen önemli bir neden olmalıdır. Bu nedir?

Görevi ihmal, görevi kötüye kullanma, görevde başarısızlık gibi bir takım etmenlerden herhangi biri gerçekleşmemiş ise bu değişiklikler neden yaşandı?

Eğer yukarıda saydığım nedenlerden herhangi biri olduysa, kamuoyuna açıklanması gerekmez mi?

Bir de işin risk ve liyakat boyutu var. Mesela bu kadar deneyimli kadroyu bir anda değiştirmek görevin devamı noktasında kuruma nasıl etki eder? Devlette devamlılık esas mutlaka ancak bu kadar sayıda deneyimli, önemli ve kritik görevlerdeki kadroların bir anda iskartaya çekilmesi bir takım handikapları da beraberinde getirmez mi? Bu işin değişiklik yönetimi ve risk analizi yapıldı mı?

Ayrıca, çok tecrübeli isimlerin yerine daha az tecrübeli isimlerin atanması, liyakat kuşkusunu ortaya çıkarmaz mı?

SHGM'nin mevcut genel müdürü Bahri Kesici, Ocak ayında yaş haddinden emekli olacak. Acaba bu atamalar giderayak onun eliyle mi yapılıyor, yoksa Kesici'den sonraki SHGM şimdiden dizayn mı ediliyor?

Bu sorunlara sağlıklı bir cevap verilir mi?

İŞTE SHGM'DEKİ YAKIN DÖNEM GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ

Görevden alınanlar

Haydar Yalçın
Genel müdür Yardımcısı

Gaye Betül Doğan
Hava Seyrüsefer Daire Başkanı

Oğuzhan Kabakcı
Uçuş Operasyon Daire Başkanı

Abdulrezak Babuçcu
Uçuş Operasyon Daire Başkanı

Sinan Çetinkaya
Nevşehir Temsilcisi

Ahmet Gültekin
Antalya Temsilcisi

Sertan Albuz
Havaalanları Daire Başkanı

Mustafa Karabay
Havacılık Güvenliği Daire Başkanlığı

Ayşin Zeren
Hava Trafik Hizmetleri Müdürü

Anıl Koçer
Hava Ulaşım Daire Başkanı

Yeniden Görev verilenler

Özcan Başoğlu
Genel Müdür Yardımcısı
(Eski görevi: uçuşa elverişlilik Daire Başkanı)

Fatih Güniçen
Uçuş Operasyon Daire başkanı
Eski görevi: İstanbul Temsilcisi

Emrah Çetinkaya
Uçuşa elverişlilik daire başkanı

Sedat Güneş
Hava Ulaşım Daire Başkanı

Ertuğrul Aköz
Havaalanları Daire Başkanı

Ramazan Dursun
Havacılık Güvenliği Daire Başkanı

Erkan Demirci
Antalya Temsilcisi

Oğuz Akdemir
Hava Seyrüsefer Daire Başkanı

THY neden anlaşmayı uzatıyor? SHGM'deki atamalar neyin nesi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (159)

Gecen sene ~ 2 ay önce
Iki ucak kirildi pilotajdan, pilot kaluteleri yapilan torpille ise girmeler ve sisirmeler guzunden dustu, hic kimse kazayi odeyemez, torpill mudur, atm memuru, vizyonsuz yoneticiler ve kartal Imam Hatip yapilanmasi bitirdi Tk yi,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkçe ~ 2 ay önce
Sen önce Türkçe yazmayı öğren. Sonra bu konularda yorum yazarsın.
İntikam ~ 2 ay önce
Kimsenin ekmeğinde maaşında gözümüz yok. Pilotlardan intikam almak için 2018 yılı diye diretilmesi gerçekten çok acımasızca değil mi? FO maaşı 30 binden 20 bine düşececek. Uzmanların memurların maaşı ikramiye de olmayınca 6000'den 3500'e düşecek. İyice açlık sınırına yaklaşıyor. Bu durum değerlendirilmeli, minimum maaş alan kişilere daha dikkatli hesaplama getirilmelidir. Pilotlar da keşke aynı maaşlarını alsa, burada yazılanlara bakmayın. Kimse kimsenin kötülüğünü istemez. Herkesin her alanda tanıdıkları eşi, kardeşi var. Birinin kötülüğü öbürüne iyilik olmuyor. Sadece, ülkedeki bu şartlarda maaşı gerçekten asgari ücrete aşırı yaklaşacak kişilere ek tedbir alınmalı diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY KAPTAN ~ 2 ay önce
ŞU ANDA YÜZLERCE KAPTAN HAVA İŞ SENDİKASINDA GÖRÜŞMELERE YÖN VERMEK MAKSADIYLA BİRLEŞTİLER. SENDİKA BAŞKANI ODASINDA DERTLERİNİ ANLATIYORLAR. THY NİN SUNDUĞU TEKLİF ASLA KABUL EDİLEMEZ. HER İNSANIN SAHİP OLDUĞU ONUR ELBETTE THY KAPTANLARINDA DA OLMAK ZORUNDA ANCAK THY YÖNETİMİ ONURUMUZU AYAKLAR ALTINA ALMAKTAN GERİ KALMIYOR. YAZIK HALBUKİ KENDİ TOPUKLARINA SIKIYORLAR. KAPTAN DEDİĞİMİZ İNSAN BUGÜN OLMASA DA YARIN MUHAKKAK DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA MESLEĞİNİ İCRA EDER. OLAN THY YE OLACAK. HERKES KENDİSİNİ ONURUNU VE AİLESİNİ DÜŞÜNMEK ZORUNDA.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler Pegasus ~ 2 ay önce
Thy yöneticileri devamlı olumsuzluk pompalarken, yandım ettim modundayken, çalışanlarına istihdamın devamı konusunda devamlı aba altından sopa gösterip dolaylı olarak tehdit dili kullanırken, Pegasus tam tersini yapıp çalışanlarının gönlünü alarak , onları sürekli bilgilendirerek, ücret va çalışma koşullarını çok daha adil yaparak güzel bir yol izledi . Kendileri tebrik edilmeyi hak ediyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 2 ay önce
Sunex'i ve Pegasus'u tebrik etmek lazım vallahi.Adamlar bu pandemi sürecinde hiç ağlaşmadılar, paniğe kapılmadılar, şeffaf oldular , çalışanlarına değer verip sürekli bilgilendirdiler, personeli işten atmakla tehdit etmediler, Thy'den çok daha güzel maddi imkan sağladılar.Bu süreçte Thy ne yaptı :biraz önce saydıklarımın tamamen tersini yaptı , çalışanlarını çok üzdü, bir gram aidiyet duygusu bırakmadı.Atasözü: 'Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz'. Evet Thy çalışanları da bu süreçte kendisine yapılanları asla unutmayacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zaten ~ 2 ay önce
Bu şirkette sadece pilot ve kabin ekipleri var. Bir kere de çıkıp yer ve ofis çalışanlarından bahseden yok. Sendikası da aynı, havacılık namına sözde yazı yazan da aynı. Nedir bu ayrımcılık kardeşim ya? İcraya verilen pilot var da yer çalışanı yok mu? Hayır, herkesin derdi var anlıyoruz ama sürekli tek bir grup üzerinde yazı yazmak niye??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zaten ~ 2 ay önce
Uçağı pilot uçurmaz kabin ekibi hizmet ve emniyet ile yolcuyu gideceği yere kadar her kahrını çekerek götürmezse yer de olmaz atanacak istasyon müdürü de olmaz , bu işler bir halka şeklinde ilerliyor.Sabah 8 akşam 5 masa başında otur tüm gün 1 saat bilemedin 2 saat çalış sonra ağla dur .Madem bu kadar dertlisin buyur gel kabin de kokpitte de oturmak için koltuk var ama kar yağdı yağmur yağdı sel oldu idari izin alayım malasef yok birde mesailerimiz 19 saate kadar çıkabiliyor.Tam kendine geldim derken bir 19 saat daha mesai yapıp sonra nirvanaya ulaşırsın .Pehhhhh valla baydınız artık
Bu adamlardan ~ 2 ay önce
Hicbirsey beklemiyoruz, bizi utandirmasinlar yeter, algi yonetimi yapmasin adamlarina o igrenc yorumlari yaptirmaktan vazgecsinler yeter, bunlardan birsey bekmemiyoruz, cunku karsimizdakiler toplama bel alti yakalsimlari olan insanlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 2 ay önce
Konustu yine bir diger global havacılık uzmanı. Size parayla söyletiyolar heralde 5 seneligine bitti 10 seneligine bitti diye.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşçi ~ 2 ay önce
Ego tavan yapmış TK olan kişiler müdür vb taşeron işçileri aşağıda gören zihniyet bu Corona belki birşeyleri anlatmıştır. Diye düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Günün sözü ~ 2 ay önce
Sevgili Pilot arkadaşım, Ucuz insanlara pahalı gelmen, senin değil, onların suçu. Unutma ki insan anlayana çok, anlamayana eksik görünür. Hepsi bu! Gabriel Marquez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pahalı insan ~ 2 ay önce
Gidin kendinizi sevdirecek pahalı insan bulun

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000