06 Temmuz 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • kaptan sorumlulugun buyuk tabi ki kimse onu sorgulamaz. ama sizin ekip personel giderinin en buyuk bolumunu olusturuyor. mudur de cikarilsin tabi ki ama mudurluklerde yapilacak reorg veya kuculmenin toplama etkisi yuzde 5 anca olur. ama sizde yapilacak olay yuzde 20 30 bandinda etki edecek gidere..mudure de sira gelecek kaptan. ama once sizden baslanacak. ne mezunusun bilmiyorum ama daha bu hesabi bile bilmiyorsan senin ucagina binene yazik kaptan
  • Bahsi geçen olay için şöyle bir rivayet de var, o kişi abd'ye tayin oluyor fakat ingilizce bilmediğinden amerikalılarla sürekli sorun yaşanıyor,onlar da muhatap olacak adam bulamıyoruz diye üst yönetime şikayet edince onu mecburen geri çekmek zorunda kalıyorlar ama torpili sağlam ve devreye giriyor bari 1 sene daha kalsın ingilizce öğrensin öyle gelsin diyor tamam diyorlar yerine dil bilen birisi geliyor o da 1 sene orada görüntüden çalışıyor güya ingilizce öğreniyor sonra geri geliyor. L.A'e giden tam komedi zira thy'ye girmek ve abd'ye tayin olmak için partide yattım,kalktım,kapılar aşındırdım,bilmem nereden kız aldım diye açık açık söylemişti utanmaz. Bunlar iyi ki dini bütün,imanlılar ya tersi olsa ne olurmuş Allah bilir...
  • Sufya'nin ordusu Beyda'da batacak..Beyt-ul ebiyaz tekbirlerle yıkılacak...
  • Tüm TK yüzde elli indirimli kampanyalı maaşlara hazır olsun,geri sayım başladı..Atıp tutan klavye kahramanlarını görücez..kuzu kuzu,tıpış tıpış,seve seve..Özellikle kabin Tiktok bitti
  • Kendi mesleki niteliklerini artırıp daha iyi gelir elde etmeye çalışmak yerine, üstün niteliklerinin karşılığı olan bir oranda maaş alan pilotların maaşlarına göz dikip konu edenlerin psikiyatrik tedaviye ihtiyaçları olduğu kesindir.
  • Kendi mesleki niteliklerini artırıp daha iyi gelir elde etmeye çalışmak yerine, üstün niteliklerinin karşılığı olan bir oranda maaş alan pilotların maaşlarına göz dikip konu edenlerin psikiyatrik tedaviye ihtiyaçları olduğu kesindir.
  • bu işler böyledir. varoluş mücadelesi veriyor şirket, tabii ki yeni istihdam yaratamaz, saçmalık olur bu. işler düzelince alırlar. fakat öngörülen o ki 2022'den önce bu mümkün değil. başka alanlara yönelmek lazım havacılık sektörü biraz nankör olabiliyor, evet.
  • Yiyecek başka bir şey kalmadı..Bitti o tik tok,insta,face devirleri..Para oyunu bozdu dimi?Çakma havacılar sizi..
  • Şanslılar ki pandemi patladı yoksa 90 yıllık şirketi batıracaklardı. Şu anda bahane var: virüs, işler düzelince ne diyecekler acaba?
  • Anlaşılan mühendisler pilotların işlerini ellerinden alacak, 10 sene içerisinde uygulamaya geçilmesi planlanan insansız uçaklar çok daha kısa sürede gelecek gibi(link aşağıda) .ilk aşamada ben 2 pilotun bire indireleceğini düşünüyorum bu sistemle. Hiç pilot olmaması sonraki dönemlerde olacaktır ama görünen o ki çok pilot işsiz kalacak, önümüzdeki 5 sene için de pilot fazlalığı düşünülürse artık pilotlar için eski günler hayal. İnşallah bu işe eğitim olarak para yatırıp yeni göreve başlayan arkadaşlarımız en azından masraflarını çıkarabilirler. Aklı başında pilot arkadaşlara önerim kendilerine ikinci bir gelir kaynağı getirecek işlere girmeleridir, aksi durumda be yazık ki sıkıntılarla karşılaşacak değerli pilot arkadaşlarımız. Bu yorumu beğenmemek size kalmış ama realizmin psikolojideki karşılığı pesimizmdir, meselelere realist yaklaşmak zorundayız. Bu şirket için herşeyini veren pilotlarımıza sevgi ve saygılarımla.. https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2020/06/airbus-concludes-attol-with-fully-autonomous-flight-tests.html

THY, müdür ve başkan cenneti oldu!

THY'nin medyada bazı kalemleri var. THY'nin başı her sıkıştığında başvurduğu talimatla kalemşörlük yapan bu birkaç  ismin yazılarını okuyarak, talimatın nereden geldiğini ve her bir satırın ne amaçla yazdırıldığını anlamanız mümkün olur.

Bu isimlerin, THY'yi can hıraş savunmalarının altında, elbetteki maddi bir takım çıkar ilişkileri de yatıyor. THY'nin başındaki yönetim takımının kara kaşı kara gözü için  THY'yi savunmaya kalktıklarını düşünecek kadar saf  olmadığımızı da bilmeleri gerekir.

Bu kullanışlı gazetecilerin bir kısmının yolcu olarak uçağa binmek dışında havacılık sektörü ile uzaktan yakından ilgileri de yok aslında... Ellerine tutuşturulan bilgi notlarını köşelerine taşıdıkları için konuya hakim gibi görünseler de, aslında o yazdıkları kendilerine ait fikirler değil, THY'den aldıkları talimatılardır. Farkedilmediğini düşünebilirler ama açıkçası bunu bizler dışarıdan  çok net görebiliyoruz.

İşte bu yüzden geçen hafta Hürriyet gazetesinde yayınlanan ve Hava İş Sendikası ile birlikte birçok havacılık çalışanının tepki gösterdiği o köşe yazısının alt metninin iyi okunması gerektiğini vurgulamak isterim.

O bir talimat yazısıdır. Amacı da çok net şekilde ortadadır. THY uçuş ekiplerinin genel maaş giderlerinin yüzde 75'ini oluşturduğuna ilişkin algı yaratarak, maaş indirimi konusunda çatlak sesleri  bir nebze olsun susturma gayreti ile yazılan bir talimat yazısı... Yazı içerisindeki net bilgilerin de THY tarafından sızdırıldığını varsayarsak (ki bana göre öyle), yazının diğer bacağında kimlerin olabileceğini de az çok tahmin edebiliriz.

THY çalışanları her dönem üzerine düşen fedakarlığı fazlasıyla yerine getirmekten geri durmamıştır. 20 yıl önceki 2001 krizinde de üzerine düşeni yapmıştır, yakın dönemdeki 2016 krizinde de...

Ve bundan sonra da şirketinin geleceği için her türlü fedakarlığı göstermekten geri durmayacaktır. Bu konuda en küçük bir şüphe duymanın da yersiz olduğunu düşünenlerdenim.

Peki böyle olduğunu bile bile THY eliyle yazdırılan bu yazıda neden özellikle uçuş ekiplerinin maaşları hedef gösteriliyor?

Daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi, THY yönetimi 2018 yılında pilotlara verilen zammın acısını fersah fersah çıkarmanın,yani intikam almanın peşinde...

Şu anda hedefe sadece uçuş ekiplerinin, hatta pilotların konulmasının en önemli sebebi de, o gün verilen maaş zamları...

THY yönetimi “o gün verdik, bugün alacağız” derdinde...

Alabilir elbet... Arz talep dengesinin bozulduğu anda kimin lehine bozulursa avantaj ondadır... Ancak bunu bazı kirli eller üzerinden algı operasyonuna çevirmenin yersizliğini kim inkar edebilir?

Buna gerek var mı gerçekten?

THY yönetimi bu tür algı operasyonlarına girmeden, her bir personeline rahatlıkla ulaşarak, durumun izahını yapıp çalışanların rızasını rahatlıkla alamaz mı?

Elbette bu mümkün... Ama dediğim gibi, bu artık bir intikam hissine dönüşmüş... THY verirken zorlandığı zammın, alırken zevkini çıkarmak istiyor belli ki...

Ve fakat yanlış yapıyor. Yanlış üslup doğru sözün celladıdır diye bir söz var. THY yanlış üslupla doğruların celladı oluyor göz göre göre...

Koskoca bayrak taşıyıcının bu tür algı operasyonlarına ihtiyacı var mı gerçekten?

Hiç sanmıyorum...

THY MÜDÜR OPERASYONUNU YAPABİLECEK Mİ?

Bu arada aynı yazıda geçen, “Kabin ekipleri müdür kadar maaş alıyor” ve “634 müdür THY için çok değil” ifadeleri de yine THY'nin belki de en büyük sorunlarından birinin basite indirgenme çabasına girildiğini gösteriyor.

THY'nin, özellikle bu dönemde,  müdür arpalığına dur diyebilmesi gerekirken, aksine son yıllarda müdür, başkan ve hatta genel müdür yardımcılığı sayısındaki artışı görmemek mümkün mü?

Mesela IT departmanı... Son 5 yılda bir başkanlıktan, nasıl bir genel müdür yardımcılığı, 5 başkan ve başkan yardımcılığı ile müdürler cennetine dönüştürüldü?

Özel büro sadece müdürlük iken başkanlık ve altında iki müdür olan bir oluşuma gerçekten ihtiyaç var mıydı?

Basın müşavirliği 5 yıl öncesinde üç beş kişi ile işleri yürütürken bugün neden orada 30 kişi görev yapıyor?

Turkish Cargo'da Aralık ve Ocak aylarında çok sayıda müdürlük, başkan ve başkan yardımcılıkları neden açıldı?

İstanbul İstasyon baş müdürlük iken yer işletme başlandığından ayrılıp neden ayrı başkanlık yapıldı ve birçok kadro açıldı?

Kurumsal inovasyon  Başkanlığı''nın da altında iki müdürlük var. Peki bunlar ne iş yapar? Hiçbir şey...

Bir kişiye özel oluşturulan özel kalem operasyon müdürlüğü görevini saymıyorum bile...

Esasında 2015 yılındaki organizasyon şeması ile bugünkünü birebir karşılaştırmak lazım... Hangi başkanlıklar, hangi müdürlükler, hangi genel müdür yardımcılıkları oluşturuldu ve bunlar gerçekten ne kadar işe yarıyor?

O günden bugüne oluşturulan başkanlıklar, müdürlükler THY'ye hangi başarıyı getirdi?

Gerçekten beş yıl önceki organizasyon yapısı ile bugünkü arasında uçurum var ve ben bugünkü ve o günkü organizasyon yapısını bir başka yazıda karşılaştıracağım.  Çok şaşıracağınızdan en küçük bir şüphem de yok.
Ama şimdilik şunu unutmayın ki, “müdür sayısı fazla değil” diye kalemşörlere yazı yazdırarak gerçeklerin üzerini örtmek de açıkçası pek de mümkün olmayacak gibi... 

THY, müdür ve başkan cenneti oldu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (256)

kaptana ~ 10 ay önce
kaptan sorumlulugun buyuk tabi ki kimse onu sorgulamaz. ama sizin ekip personel giderinin en buyuk bolumunu olusturuyor. mudur de cikarilsin tabi ki ama mudurluklerde yapilacak reorg veya kuculmenin toplama etkisi yuzde 5 anca olur. ama sizde yapilacak olay yuzde 20 30 bandinda etki edecek gidere..mudure de sira gelecek kaptan. ama once sizden baslanacak. ne mezunusun bilmiyorum ama daha bu hesabi bile bilmiyorsan senin ucagina binene yazik kaptan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cemil'e ~ 10 ay önce
Bahsi geçen olay için şöyle bir rivayet de var, o kişi abd'ye tayin oluyor fakat ingilizce bilmediğinden amerikalılarla sürekli sorun yaşanıyor,onlar da muhatap olacak adam bulamıyoruz diye üst yönetime şikayet edince onu mecburen geri çekmek zorunda kalıyorlar ama torpili sağlam ve devreye giriyor bari 1 sene daha kalsın ingilizce öğrensin öyle gelsin diyor tamam diyorlar yerine dil bilen birisi geliyor o da 1 sene orada görüntüden çalışıyor güya ingilizce öğreniyor sonra geri geliyor. L.A'e giden tam komedi zira thy'ye girmek ve abd'ye tayin olmak için partide yattım,kalktım,kapılar aşındırdım,bilmem nereden kız aldım diye açık açık söylemişti utanmaz. Bunlar iyi ki dini bütün,imanlılar ya tersi olsa ne olurmuş Allah bilir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saw ~ 10 ay önce
Saw da 5 tane mudur var...
Ehl-i Zuhurat ~ 10 ay önce
Sufya'nin ordusu Beyda'da batacak..Beyt-ul ebiyaz tekbirlerle yıkılacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hasan ~ 10 ay önce
Ney?
Yüzde elli ~ 10 ay önce
Tüm TK yüzde elli indirimli kampanyalı maaşlara hazır olsun,geri sayım başladı..Atıp tutan klavye kahramanlarını görücez..kuzu kuzu,tıpış tıpış,seve seve..Özellikle kabin Tiktok bitti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dogru ~ 10 ay önce
Pilotlarda yuzde 50,diger personelde ise yuzde 30civari kesintiler olacak,ayrica ikramiyelerde calisilan gun sayisi olarak verilecek.KESIN DEGILSE BILE SABLON BUDUR
Km ~ 10 ay önce
Hiç rüya görmem geceleri... ancak; bu sözleri yazan arkadaşın karşıma geçip, aynı sözleri söyleyip akabinde 6 ay hastanede yatıp en sonunda malulen emekliye ayrıldığını ve hayatı boyunca tekerlekli sandalyede süründüğünü gördüm sanki...
Km ye Cevap ~ 10 ay önce
Komik çocuksun,güldürdün beni..önümüzdeki ay yüzde elliyle daha da çok gülücem,sen de gül gülebilirsen
Tedavi ~ 10 ay önce
Kendi mesleki niteliklerini artırıp daha iyi gelir elde etmeye çalışmak yerine, üstün niteliklerinin karşılığı olan bir oranda maaş alan pilotların maaşlarına göz dikip konu edenlerin psikiyatrik tedaviye ihtiyaçları olduğu kesindir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok konustun ~ 10 ay önce
Üstün nitelik eşittir para, herkes pilot olur , ama herkes mühendis veya doktor olamaz gardaş, kafa ister çünkü. Ama lise mezunu pilot olmak için yeter. Var mı itirazın? Acittimi gerçekler? Artık şu ezikliginizi bukadar belki etmeyin. Nitelik falan yok para konuşur para, hicbriniz adam gibi okumadığı için hayatnzdaki en büyük başarı parayla pilot olmak. İçinizde çok değerli insanlar var ama yüzde yirmiyi geçmez gerisi cop, kimleri gördük pilot oldu maval okumayin
Çok konuştuna yanıt ~ 10 ay önce
Yazdıkların baştan sona ön yargılı, saplantılı , kuyruk acısı yaşamış bir kişiliğin dışa vurumu.Pilot olanların büyük kısmı ya burs alan, ya havayolu şirketlerine borçlanarak eğitim almış, ya da bankadan kredi kullanmış kişiler.Yani çoğu yaklaşık 140.000 Euro borçlanmış, bu borçlarını uzun yıllar alinteri dökerek ödeyen kişiler.Bunlar içinde OSYM'de ilk bine girmiş ve burslu okumuş kişiler var.Sen kendi dünyanda psikolojik saplantılarınla debelen dur.
ODTÜ makina ~ 10 ay önce
Yeter mi sana yoksa yetmezse soyle
Çok konuştuna yanıt ~ 10 ay önce
Kedi erişemediği ciğere mındar dermiş, fesatlığından çatla emi!!
Tedaviye yanıt ~ 10 ay önce
Boş ver arkadaş ya, bizim güzel bir atasözümüz var: zenginin malı züğürdün çenesini yorar diye ,bu durum ona benziyor.
Çok konuşana yanıt ~ 10 ay önce
Vermeye bile değmez. Dünyanın en zor mesleklerinden bir tanesini bu kadar küçümseyen kişinin mal olduğunu sadece kendisi bilmiyor. Gayet normal bir doğa olayı.
Tedavi ~ 10 ay önce
Kendi mesleki niteliklerini artırıp daha iyi gelir elde etmeye çalışmak yerine, üstün niteliklerinin karşılığı olan bir oranda maaş alan pilotların maaşlarına göz dikip konu edenlerin psikiyatrik tedaviye ihtiyaçları olduğu kesindir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km fo cptn ~ 10 ay önce
bu işler böyledir. varoluş mücadelesi veriyor şirket, tabii ki yeni istihdam yaratamaz, saçmalık olur bu. işler düzelince alırlar. fakat öngörülen o ki 2022'den önce bu mümkün değil. başka alanlara yönelmek lazım havacılık sektörü biraz nankör olabiliyor, evet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YİYİN BİRBİRİNİZİ ~ 10 ay önce
Yiyecek başka bir şey kalmadı..Bitti o tik tok,insta,face devirleri..Para oyunu bozdu dimi?Çakma havacılar sizi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lucky Strike ~ 10 ay önce
Şanslılar ki pandemi patladı yoksa 90 yıllık şirketi batıracaklardı. Şu anda bahane var: virüs, işler düzelince ne diyecekler acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mühendislik > Pilotluk ~ 10 ay önce
Anlaşılan mühendisler pilotların işlerini ellerinden alacak, 10 sene içerisinde uygulamaya geçilmesi planlanan insansız uçaklar çok daha kısa sürede gelecek gibi(link aşağıda) .ilk aşamada ben 2 pilotun bire indireleceğini düşünüyorum bu sistemle. Hiç pilot olmaması sonraki dönemlerde olacaktır ama görünen o ki çok pilot işsiz kalacak, önümüzdeki 5 sene için de pilot fazlalığı düşünülürse artık pilotlar için eski günler hayal. İnşallah bu işe eğitim olarak para yatırıp yeni göreve başlayan arkadaşlarımız en azından masraflarını çıkarabilirler. Aklı başında pilot arkadaşlara önerim kendilerine ikinci bir gelir kaynağı getirecek işlere girmeleridir, aksi durumda be yazık ki sıkıntılarla karşılaşacak değerli pilot arkadaşlarımız. Bu yorumu beğenmemek size kalmış ama realizmin psikolojideki karşılığı pesimizmdir, meselelere realist yaklaşmak zorundayız. Bu şirket için herşeyini veren pilotlarımıza sevgi ve saygılarımla.. https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2020/06/airbus-concludes-attol-with-fully-autonomous-flight-tests.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Realizm ~ 10 ay önce
Karşılığı pesimizm felan değildir
Realizm ~ 10 ay önce
“I’d consider myself a realist, alright? But, in philosophical terms, I’m what’s called a pessimist” — Rust Chole
realizm bu Moşe’nin dediğin o vatandaşın yorumu okuduğumuzu anlamalıyız ~ 10 ay önce
realizm Alm. Realismus Lat. realis = nesnellik, gerçeğe uygunluk. XIX. yüzyıl ortalarında, sanat alanında, doğa bilimleri, teknik ve sanayileşme sonucunda ortaya çıkan sorunlar ele alınmıştır: bireyin topluluğa olan ilişkisi ve çevresine uyumunu nesnellikle inceler. Darvin'in ve Heckel'in yapıtları ile de bilimsel temel kazanır. Üslûp akımı olarak klasik sanatın ülkücülüğünden ve romantizmden dönüştür. Bu sanat üslûbunda insan, günlük yaşamında, işinde ve topluluğa olan doğal ilişkileri içinde gösteril

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000