08 Ekim 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Dlr denen sınav zaten çok zor. Alım kriterini istediğin kadar düşür geçemeyen yine gecemiyor. Hadi dlri geçtin. Crm çantada keklik değil .on kişiden biri ancak geçiyor. Lütfen o kadar da değil.
  • Gereksiz derecede abartılarak yazılmış bir yazı.Evet sürecin geçmişe nazaran daha zor olduğu bir gerçek.Lakin şuanki ihtiyaç göz önüne alındığında daha fazla insanın alınması kalifiye olmayan insanların alındığı anlamına gelmiyor.Önceki yıllarda elenen onlarca adayın hepsi sizce gerekli standartları gösteremedikleri için mi elendiler ?.Yoksa makas dar olduğu için aralarından görece olarak en iyileri mi seçildi ? Yok efendim Einstein kadar zeki olmak lazım Flash kadar hızlı olmak lazım.Pilot bu süper kahraman değil.Analitik düşünebilen,hızlı bir şekilde neden-sonuç ilişkisi kurabilen, CRM gereklerini karşılayabilen ve herşeyden önemlisi eğitime uygun ve açık olan adaylar gayet tabi başarılı birer pilot olabilir.Son olarak orta okul ingilizcesiyle alıyorlar şeklinde bir durum yok.Süreci tamamlayabilmek için paşa paşa TOEFL veya IELTS belgenizi teslim etmeniz gerekiyor.Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir dönemde bu nasıl bir habercilik anlayışıdır ?
  • Bitti, sevgili tayfası başladı.Havacılık bu kaptan mafyasından kurtulmadıkça belini doğrultamaz.
  • Pilot olmaya çocukken yerdeki C130 koltuğuna oturduğumda karar vermiştim; taa ki sivil havacılığın rezil kurumları ile insanları ile tanışıncaya kadar ; nefret ettirdiniz ulan.
  • boş işlerle uğraşıyoruz. kabin memuru olupta yok macaristanda yok orda burda egitim alarak biyerlere gelmek isteyen sevdalilar var. bir gun de birisi demedi ki bu arkadaşlara mail atalım var mı egitilmek isteyen. sonuçta hepimizin profilleri ortada! üzücü
  • öncelikle şu kaptan çocuğu muhabbetini bir kenara bırakın üzerinizden ezikliği önce bir atın kaptan çocuklarının hepsi pilot olmuyor bu mesleği kendi isteğiyle seçen üniversitesini okumuş olan sonrasında gidip eğitimini alıyor ayrıca baba mesleğini seçmenin nesi kötü anlayamadım babası fabrikatör olan oğlunu fabrikanın başına geçirmiyor mu?babası pilot diye pilotaj ücreti ödememezlik yapmıyorlar ya da ayjet vb okullarda ya senin baban pilot zaten sen derslere gelme de denmiyor çatır çatır ders çalışıp bir sürü sınava girip çıkıp canlarına okunuyor. lisansı al sonra gel ielts,mollywalk,level,dlr dan geç baban pilot da olsa ne yazar bunlardan geçemedikten sonra?geçen sene tk işe alım süreci çok zordu bu sene daha kolay çok adama ihtiyacı var uçak alıcak bir sürü adam ayrılıyo emekli oluyor napsın almasın mı?herşeye rağmen tip eğitimi en iyi şirket tk dır. sizin diğer şirketlerin durumlarından haberiniz yok herhalde özel şirketlerde 1-2 sene uçup tk ya gelip yapamayan bir sürü insan var neden bünyeleri sıkıya gelemiyor hoppa sonra ayrıl gene dön git özel şirkete tk veriyo 9 ay 1 seneye yakın eğitim özel şirketler veriyo 3 ay eğitim herşey farklı adam adapte olamıyo.özel şirket seni min 3 max 5 senede kaptan yaparken tk 7 senelik f/o yu kaptan yapmıyo.Herkese iyi eğitim verir tk dan kötü adam çıkmaz tk da yapamayan da bilin ya başarısızdır ya da disiplinsiz.
  • Sayın Herdem bize THY kokpitinin tehlikede olmadığı bir dönemi söyleyebilir misiniz acaba? 2000'lerin başına kadar sadece asker hegemonyasında bir sivil havacılık sektörü , crm mrm hak getire-- işini layıkıyla yapan kaptan abilerimizi tenzih ederek konuşuyorum kesinlikle-- ki bu dönemde THY'nin kaza oranları ortadadır ,daha sonrasında sivillerin sektöre ufak ufak girmesiyle asker-sivil çekişmesi kokpitte f/o suna teğmeni muamelesi yapan kaptan mı ararsınız sivil kökenli kontrol hocasının simulatorden bıraktığı asker mi ararsınız, vs. vs. daha sonrasında bir baktık ki kokpit yerli ve milli olmaktan çoktan çıkmış asker-sivil didişmesini bırakın yakında kokpitte türk pilot kalmayacak haberleri tabii o esnada elinde type-rate'li hazır türk pilotları almak varken mutluluğu inadına yabancı pilotlarda arayan bir THY yönetimi şimdi de vay efendim DLR 'a girmemişte açıköğretim bitirmiş aman allahım yaygaraları kopartmanın çok da bir mantığı yok bu saatten sonra..kendi düşen ağlamaz
  • Atlas ile ilgili yorumu yayınlamak gerçek habercilik gereği (!) biraz sıkıyor olsa gerek
  • “Tabi kısa vadede THY’nin çözüm üretmesi gereken birçok konu da var. Mesela DLR konusu... Ya tamamen kaldırılmalı ya revize edilmeli ama Almanlar’dan komple alınmalı... HTA denilen garabete bir son verilmeli... HTA’nın ‘pilot olamaz’ diye rapor verdikleri pilotların başka şirketlerde pilot olabildikleri gerçeği görülmeli..” Üstteki yazı sizin 25 Haziran 2018 tarihli yazınızdır. Bu ne çelişki? Ayrıca DLR 1 süreçten kaldırılmadı. IELTS hala isteniyor. Başka bir parantez daha açayım; akademideki çoğu arkadaşım İTÜ, boğaziçi veya denk okullardan mezun.
  • Bi dakka bi dakka dlrnin biri mi gitti? Ben süreçten Mart'ta elendikten sonra hiç bakmamıştım haberlere. DLR 1 de mi kalkmış? Ne yapıyorlar yerine?

THY kokpitini bekleyen tehlike

Türk Hava Yolları’nın kokpit personeli seçimi konusunda geçmiş yıllarda ne kadar katı bir tutum sergilediğini en iyi kim biliyor biliyor musunuz?

Yıllar boyu, o aşamaları defalarca denemesine rağmen geçemeyen sayısız pilot adayı çok iyi bilir.

Yakın zamana kadar, Türkiye’deki tüm havayolu şirketleri arasında sadece  THY için, “ Girmek çok zor, çıkmak çok kolay” tabiri kullanılırdı. Bu tabirle kastedilen tabiî ki genel müdürlük çalışanları değil.  Uçuş ekipleri…

Kokpitte torpil olmaz, olsa da diğerleriyle kıyaslanacak kadar olmaz. Devrecilik olur, tavsiye olur ancak onlar da tüm kriterleri yerine getirerek o koltuğa oturur. Çünkü kokpit hata affetmez. Bir anda, özene bezene yarattığınız markanızı, yatırımlarınızı, planlarınızı yerle bir edebilir. Tarih, kokpitin tek bir hatasıyla kapanan havayolları ile dolu değil mi?

Bunu en iyi bilen havayollarından biri de THY’dir. Geçmişte birkaç yılda bir kaza yaşayan THY’nin, iyi bir eğitim programı ve yüksek insan kalitesi politikası sayesinde,  son 10 yıldır uçuş emniyeti açısından geldiği nokta takdir edilir seviyededir.

Sık sık dile getirdiğim gibi, geçmiş yıllarda THY’nin uçuş ekipleri seçiminde ve özellikle pilot alımındaki kriterleri Türkiye standartlarının çok üzerinde idi. Türkiye’deki özel uçuş okullarından gelen adaylara bile mesafeli yaklaşırdı.  ATPL lisansı ile başvuruya gelen o adayları adeta iğne deliğinden geçirdikten sonra bünyesine katardı. Birçoğu da tabiî ki elenirdi.

Kendi yetiştireceği adaylarda, mühendislik fakültesi mezunu olma kıstası olmazsa olmazdı. Bunların dışındaki üniversiteler yok sayılıyor, başvuru hakkı dahi tanınmıyordu.

DLR1 ve DLR2 sınavlarını geçmek için Einsten’e yakın zeka seviyeniz olmalı, HTA denilen garabette çelik gibi psikolojiye sahip olduğunuzu ıspatlamanız lazımdı.

İngilizce konusunda ise Türkiye şartlarında en yüksek TOEFL ve IELTS puanları isteniyordu. (İkinci pilot alımında dil belgesi istenmiyor)

Simülatörden ise fail olmanız işten bile değildi. Simülatör hocaları belki de ilk kez oturduğunuz Airbus 320 koltuğunda sizden,  türlü emercency prosedürlerini takır takır uygulamanızı istiyordu. Haliyle yapamıyordunuz ve, “ Güle güle…”

THY’nin bu aşamalarından geçmek için ortalamanın çok üzerinde bir zeka ve bilgiye sahip olmanız gerektiği için, “sadece iyiler” kokpitteki sağ koltuğa oturabiliyordu.

THY’nin elediği bazı adaylar ise kolaylıkla diğer havayollarındaki mülakat aşamaları geçebiliyor, 1500 saati doldurduktan sonra en azından DLR aşamasından yırttığı için deyimi yerindeyse kapağı THY’ye atıyordu.

Tabi zaman içerisinde ihtiyaca bağlı olarak kriterlerde esnemeler yapılmaya başlandı. DLR’ın ikisi gitti, sonra biri gitti. TOEFL, IELTS istenmez oldu, THY kendi yaptığı basit İngilizce sınavı ile o aşamadaki eşiği de düz ayak yaptı.

Mühendisten vazgeçti, 4 yıllık lisans mezununa fit  oldu. O da yetmedi açıköğretimi kabul etti, o da yetmedi lise seviyesine kadar indirdi alımları. Kabine aldığı memurdan en azından iki yıllık yüksekokul mezunu olmasını isteyen THY, lise mezunu pilotlara ise kapıyı ardına kadar açtı!

HTA artık sadece bir prosedür olarak uygulanmaya başlandı. Baraj kapaklarını tersine doğru açtı THY… İhtiyaç olduğu için kim olursa olsun kabul etmeye başladı. Eskiden THY’den elenenler özel havayollarına kolaylıkla girerken, bu kez özel havayollarından yetersiz görülenler THY’nin yolunu tuttu. Çünkü hiçbir şey eskisi gibi değildi. Şartlar çok daha hafifletilmiş, kokpite oturmak öğretim açısından lise seviyesine ve İngilizce bilgisi açısından ise ortaokul seviyesine çekilmişti.

Peki bu insan kaynakları kalitesi THY için nasıl sonuçlar doğurur? THY’nin önümüzdeki birkaç yılda bana göre en büyük sorunu bu olacak! Açıkçası bunun sonuçlarını ağır şekilde yaşamak hiç birimizin istediği bir şey değil ancak THY yönetimi yatıp kalkıp, kaptanların sorunsuz, stressiz, dinç ve tam konsantre şekilde uçuş yapmaları için dua etmelidir. Çünkü kokpite girişin basitleştirildiği bir dönemde kaptanlara çok daha fazla iş yükü düşeceğinden kuşku yok.

THY acı bir tecrübe yaşamadan kokpite girişin kevgire dönmüş halini yeniden ele almalı ve eskisi kadar olmasa da makul orta yolu bulmalıdır.
THY’nin her birimine kolay yollarla birilerini oturtabilirsiniz ancak kokpite asla…

Bu konuda THY süzgecin deliklerini bir an önce küçültmeli, iğne deliğinden olmasa da o süzgecin deliğinden geçirerek adayları kokpite almalı.

Çünkü kokpitte insan kaynakları kalitesi THY için olmazsa olmazdır.

THY kokpitini bekleyen tehlike

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (143)

Efendim ~ 7 ay önce
Dlr denen sınav zaten çok zor. Alım kriterini istediğin kadar düşür geçemeyen yine gecemiyor. Hadi dlri geçtin. Crm çantada keklik değil .on kişiden biri ancak geçiyor. Lütfen o kadar da değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abartı ~ 7 ay önce
Gereksiz derecede abartılarak yazılmış bir yazı.Evet sürecin geçmişe nazaran daha zor olduğu bir gerçek.Lakin şuanki ihtiyaç göz önüne alındığında daha fazla insanın alınması kalifiye olmayan insanların alındığı anlamına gelmiyor.Önceki yıllarda elenen onlarca adayın hepsi sizce gerekli standartları gösteremedikleri için mi elendiler ?.Yoksa makas dar olduğu için aralarından görece olarak en iyileri mi seçildi ? Yok efendim Einstein kadar zeki olmak lazım Flash kadar hızlı olmak lazım.Pilot bu süper kahraman değil.Analitik düşünebilen,hızlı bir şekilde neden-sonuç ilişkisi kurabilen, CRM gereklerini karşılayabilen ve herşeyden önemlisi eğitime uygun ve açık olan adaylar gayet tabi başarılı birer pilot olabilir.Son olarak orta okul ingilizcesiyle alıyorlar şeklinde bir durum yok.Süreci tamamlayabilmek için paşa paşa TOEFL veya IELTS belgenizi teslim etmeniz gerekiyor.Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir dönemde bu nasıl bir habercilik anlayışıdır ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çocuklar ~ 7 ay önce
Bitti, sevgili tayfası başladı.Havacılık bu kaptan mafyasından kurtulmadıkça belini doğrultamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IK ~ 7 ay önce
Sanki IK'nın keyfi tutumu yok
Canımıza okudunuz ~ 7 ay önce
Pilot olmaya çocukken yerdeki C130 koltuğuna oturduğumda karar vermiştim; taa ki sivil havacılığın rezil kurumları ile insanları ile tanışıncaya kadar ; nefret ettirdiniz ulan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
biraz ~ 7 ay önce
boş işlerle uğraşıyoruz. kabin memuru olupta yok macaristanda yok orda burda egitim alarak biyerlere gelmek isteyen sevdalilar var. bir gun de birisi demedi ki bu arkadaşlara mail atalım var mı egitilmek isteyen. sonuçta hepimizin profilleri ortada! üzücü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bırak ~ 7 ay önce
Az kaldı burunlarının sürtmesine.
Yerin ~ 7 ay önce
Senin yerin kabin
thy süreç ~ 7 ay önce
öncelikle şu kaptan çocuğu muhabbetini bir kenara bırakın üzerinizden ezikliği önce bir atın kaptan çocuklarının hepsi pilot olmuyor bu mesleği kendi isteğiyle seçen üniversitesini okumuş olan sonrasında gidip eğitimini alıyor ayrıca baba mesleğini seçmenin nesi kötü anlayamadım babası fabrikatör olan oğlunu fabrikanın başına geçirmiyor mu?babası pilot diye pilotaj ücreti ödememezlik yapmıyorlar ya da ayjet vb okullarda ya senin baban pilot zaten sen derslere gelme de denmiyor çatır çatır ders çalışıp bir sürü sınava girip çıkıp canlarına okunuyor. lisansı al sonra gel ielts,mollywalk,level,dlr dan geç baban pilot da olsa ne yazar bunlardan geçemedikten sonra?geçen sene tk işe alım süreci çok zordu bu sene daha kolay çok adama ihtiyacı var uçak alıcak bir sürü adam ayrılıyo emekli oluyor napsın almasın mı?herşeye rağmen tip eğitimi en iyi şirket tk dır. sizin diğer şirketlerin durumlarından haberiniz yok herhalde özel şirketlerde 1-2 sene uçup tk ya gelip yapamayan bir sürü insan var neden bünyeleri sıkıya gelemiyor hoppa sonra ayrıl gene dön git özel şirkete tk veriyo 9 ay 1 seneye yakın eğitim özel şirketler veriyo 3 ay eğitim herşey farklı adam adapte olamıyo.özel şirket seni min 3 max 5 senede kaptan yaparken tk 7 senelik f/o yu kaptan yapmıyo.Herkese iyi eğitim verir tk dan kötü adam çıkmaz tk da yapamayan da bilin ya başarısızdır ya da disiplinsiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Demokrasi ~ 7 ay önce
Bilal'in ne suçu var o da politikacı olup başkan olsun.Ama padişahlık var diye veryansın etmece yok.
maverick ~ 7 ay önce
Sayın Herdem bize THY kokpitinin tehlikede olmadığı bir dönemi söyleyebilir misiniz acaba? 2000'lerin başına kadar sadece asker hegemonyasında bir sivil havacılık sektörü , crm mrm hak getire-- işini layıkıyla yapan kaptan abilerimizi tenzih ederek konuşuyorum kesinlikle-- ki bu dönemde THY'nin kaza oranları ortadadır ,daha sonrasında sivillerin sektöre ufak ufak girmesiyle asker-sivil çekişmesi kokpitte f/o suna teğmeni muamelesi yapan kaptan mı ararsınız sivil kökenli kontrol hocasının simulatorden bıraktığı asker mi ararsınız, vs. vs. daha sonrasında bir baktık ki kokpit yerli ve milli olmaktan çoktan çıkmış asker-sivil didişmesini bırakın yakında kokpitte türk pilot kalmayacak haberleri tabii o esnada elinde type-rate'li hazır türk pilotları almak varken mutluluğu inadına yabancı pilotlarda arayan bir THY yönetimi şimdi de vay efendim DLR 'a girmemişte açıköğretim bitirmiş aman allahım yaygaraları kopartmanın çok da bir mantığı yok bu saatten sonra..kendi düşen ağlamaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sahibi bakan olunca ~ 7 ay önce
Atlas ile ilgili yorumu yayınlamak gerçek habercilik gereği (!) biraz sıkıyor olsa gerek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akademideki pilot adayı ~ 7 ay önce
“Tabi kısa vadede THY’nin çözüm üretmesi gereken birçok konu da var. Mesela DLR konusu... Ya tamamen kaldırılmalı ya revize edilmeli ama Almanlar’dan komple alınmalı... HTA denilen garabete bir son verilmeli... HTA’nın ‘pilot olamaz’ diye rapor verdikleri pilotların başka şirketlerde pilot olabildikleri gerçeği görülmeli..” Üstteki yazı sizin 25 Haziran 2018 tarihli yazınızdır. Bu ne çelişki? Ayrıca DLR 1 süreçten kaldırılmadı. IELTS hala isteniyor. Başka bir parantez daha açayım; akademideki çoğu arkadaşım İTÜ, boğaziçi veya denk okullardan mezun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
maverick ~ 7 ay önce
bırakalım da DLR'ın değerlendirmesini almanlar yapsın üstad o konuya bizimkiler el atarsa dönecek dümenleri düşünmek dahi istemiyorum.her ne kadar almanlar yenilince biz de yenik sayılsak da DLR yapılıyorsa sonucunu da onlar göndersin tabii ki bu bahsettiğim işin teknik değerleme kısmı DLR-1 için geçerli. DLR-2 konusu ise tam bir muamma kanımca alman psikolog türk kaptan temel fıkrasından hallice ,boncuk boncuk terleyen garibim pilot adayları...kime göre neye göre??
Paaa ~ 7 ay önce
Bi dakka bi dakka dlrnin biri mi gitti? Ben süreçten Mart'ta elendikten sonra hiç bakmamıştım haberlere. DLR 1 de mi kalkmış? Ne yapıyorlar yerine?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen ~ 7 ay önce
Ezberden bakara suresini oku , seneye tip müdürüsün.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000