25 Mart 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Turkiye de müslümanım diye geçinenlerin tamamına yakını uydurulan islam a inanıyor. Çünkü indirilen islamda çalmak, kuran kurslarında çocuklara tecavuz etmek, torpil, hak yemek iftira atmak ve tüm bunları yaparken besmele çekmek yok. Uydurulan din müminleri tank fabrikasını da peşkeş çeker milli hava yolunu da.
  • O twiti atan kisi isvicreli degil yunan. Diger paylasimlarini gorurseniz Turk dusmanligi uzerinden besleniyor
  • acaba satılırsa mülakata mülakatını sevdiğim mülakatlar devam eder mi ???
  • Katar batmak uzere olan Air Albania yi alip bedavaya getirecek birde 10,5 milyar dolar THY nin 49% etmez ancak Yeni Hava Limani ,CB ucagini ve Tank palet fabrikasini eklerseniz o degere ulasabilir
  • Zaten satıldı ki
  • yeni havalimanının tek bir amacı var. Atatürk ismini silmek. ticari olarak mantık ile izah edilemez. cumhuriyetten öç alıyorlar. tüm hesap bu.
  • THY olmazsa YHT gelir belki
  • "iş geliştirme müdürü olarak görev yapan ve aynı zamanda pilot olduğunu iddia eden İsviçreli Harry Theocharous" . söylentinin kaynağı şahsın politik yönelimlerinden de bahsetmeniz gerekirdi.
  • TGS'ye alım var mı? lütfen bilgisi olan biri aydınlatabilir mi?
  • Havalimanlarında en temel ihtiyaç su bile servet ederinde satılırken yeni havalimanında rekorlara oynayacaktır diye düşünüyorum. Esnaf kira vs masraflarını çıkartmak için bizlere yüklenecek. Hele kontrol noktasından su geçirmenin yasak olduğunu düşünürsek bu tamamen modern soygundur bence.

“THY Katar’a satılıyor” söylentileri - İstanbul Havalimanı’nda THY tekel mi olacak?

Körfez’in beş yıldızlı havayolu Qatar Airways’in Türk Hava Yolları’nı satın alacağına ilişkin iddia, yine bir seçim öncesinde sosyal medya üzerinden hızla yayıldı.  Yıllardır Anadolujet’i Albayraklar’ın, THY’yi de Katar’ın satın alacağına ilişkin aslı astarı olmayan hikayeleri sıkça duyduktan sonra, birçoğu gibi ben de bu iddianın öncekiler gibi asılsız olduğunu düşündüm, önemsemedim.

Satış söylentilerini, önce THY Basın Müşaviri Yahya Üstün sosyal medya hesabından 11 Mart tarihinde  yalanladı. Geçen Pazar günü de THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, katıldığı televizyon programına, bu iddiaları yalanlayarak başladı.

İki yalanlama sonrası, 20 Mart tarihinde İsviçre’den atılan bir twit ortalığı yeniden alevlendirdi.

İddianın sahibi, havacılık alanında ticari faaliyetler yürüten bir firmada iş geliştirme müdürü olarak görev yapan ve aynı zamanda pilot olduğunu iddia eden  İsviçreli Harry Theocharous.

Ortalığı karıştıran twiti ise şu şekilde: “Son Dakika: Qatar Airways CEO'su Akbar Al Baker, Türk Hava Yolları'nın yüzde 49'unu satın aldıklarını duyurdu. Bu, fona ihtiyaç duyan Türk hükümetinin devlet kontrolündeki şirketleri özelleştirmesinin başlangıcı mı? Bir yorumunuz var mı @BeratAlbayrak?”


Bu twit atıldıktan sonra bu kez THY, kamuyu aydınlatma platformu üzerinden ‘satış’ söylentilerinin asılsız olduğunu kamuoyuna duyurdu. Bu yalanlama ile birlikte 10 gün içinde en yetkili kanallardan üç yalanlama birden gelmiş oldu!

İsviçreli Theocharous,  ITB Berlin’de Qatar Airways CEO’su Baker’in bizzat ağzından duyduğunu iddia ettiği bilgileri için önce  “ Yazdıklarım açık” diyerek arkasında durdu ama sonra “Herhalde Baker’in dili sürçtü” diyerek geri adım attı. Ancak bu geri adım ve THY’nin yalanlamaları da, sosyal medyada satış haberlerinin önünü alamadı.


Satış iddialarının ortaya çıkışı ve yayılma süreci bu şekilde idi. Şimdilik konu kapandı gibi görünüyor ancak şu bir gerçek ki Qatar Airways için, THY olmasa bile mutlaka bir çıkış yöntemi şart gibi duruyor. Son iki yıldır uygulanan ambargodan dolayı 2017 ve 2018 yılını zararla kapatan Qatar Havayolları’nın artan yakıt maliyetlerine ve uzayan rotalardan  dolayı artan uçuş sürelerine, uzun süre dayanabilmesi zor ve bu yüzden ambargodan kurtulmak için böyle bir hamle yapması olasılığı oldukça yüksek…

Bugün olmayabilir, satın alacağı havayolu THY de olmayabilir, belki THY söylentisi bilerek dolaşıma sürülerek İstanbul merkezli uçuşlar için kamuoyunun ikna edilmesi amaçlı bir strateji de  olabilir bu.  Öyle ya da böyle Qatar Airways’in, mutlaka bir gün bu coğrafyada yani geniş ambargo haritasının ön alanında, mevzi açacağını düşünüyorum.

Yurtdışında bu olay için “no smoke without fire” yorumları yapılıyor. Belki de bir yerlerde bir ateş yanıyordur kim bilir?

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA UCUZ BİLET HAYALCİLİK OLUR

İstanbul Havalimanı’na taşınma operasyonu bu kez ertelenmeyecek gibi görünüyor. Bundan önceki taşınma tarihleri arifesinde yapılmayan hazırlıkların bu defa daha özenle yapıldığını ve taşınmak için daha ciddi adımlar atıldığını görebiliyoruz. Taşınmanın getirdiği sorunlar ilk haftalarda mutlaka olacaktır ancak asıl taşınma sonrasında,  üzerinde sıkça konuşacağımız konu, yüksek bilet fiyatları olacak gibi…

İstanbul Havalimanı pahalı bir havalimanı olacak. Bu çok net şekilde ortada… Hem yolcu başına vergiler Atatürk Havalimanı’ndan daha yüksek hem de havayolu şirketlerine uygulanan tarifelerde eski havalimanına göre en az yüzde 30 fark var. Bu farkın bilet fiyatlarına indirim olarak yansıyacağını düşüneniniz yoktur herhalde öyle değil mi? Dış hatlarda giden yolcu başına terminal işletmecisine 15 dolar yerine 20 euro ödemek zorunda kalacak olan havayolu şirketi bu farkı kimden çıkaracak sizce? İç hatlarda da durum bundan çok farklı olmayacak. Belki yolcu başına ücret tarifesi açısından eskisi ile yenisi arasında bir fark yok ama yeni havalimanında rekabetçi fiyat politikası uygulanmayacak olması yolcular için en büyük handikaplardan biri olacak.

2003 yılında özel havayollarının iç hatlarda tarifeli seferlere başlaması ve neredeyse Türkiye’nin her noktasına, Siirt’ten Mardin’e, Tokat’tan Elazığ’a kadar birçok noktaya seferler yapmaları, bu noktalarda rekabetçi fiyat politikası uygulanmasını ve yolcuların da bundan faydalanarak ucuza uçmasını sağlıyordu. Peki ya, İstanbul Havalimanı’nda rekabet olacak mı? Şu anda görünen tabloda THY’nin yeniden tekel olacağının sinyallerini alıyorum. DHMİ’nin açıkladığı son 5 aydaki iç hat yolcu sayılarına hiç dikkat ettiniz mi? Neredeyse bütün havalimanlarında iç hat yolcu sayısında ciddi düşüşler mevcut. Buna Atatürk, Esenboğa ve Sabiha Gökçen Havalimanları da dahil!

Açıkçası İstanbul Havalimanı’nda azalan iç hat yolcu hareketinin yüksek bilet fiyatlarından dolayı bir miktar daha azalmasını bekliyorum.

Sebebi ise yüksek bilet fiyatları… Görünen tabloda İstanbul Havalimanı’nda THY tekeli oluşacağı için özellikle iç hatlarda fiyatlar yukarı çekilecek.

THY tekeli diyorum çünkü bugün baktığımızda iç hatlarda tarifeli uçuşlar yapan havayolları, enerjilerinin neredeyse tamamını yurtdışı tarifesiz operasyonlara ayırıyorlar. İstanbul dışında, özellikle Antalya merkezli operasyonlara ağırlık verdikleri için, iç hatları birer ikişer terk ediyorlar.

Onur Air’e bakıyorum. Bir zamanlar, Trabzon’a, Urfa’ya, Elazığ’a, Diyarbakır’a, Kayseri’ye, Dalaman’a, Konya’ya, Erzurum’a, Samsun’a uçan Onur Air, bugün hepi topu üç noktaya uçuyor. Günde ikişer sefer Antalya, Adana ve İzmir’e uçuyorlar. 10 Haziran’da Adana’yı kapatıp yaz sezonu boyunca Bodrum’a uçuş başlatacaklar. Muhtemeldir ki, önümüzdeki kış sezonunda elde sadece, İzmir ve Antalya kalacak.

Atlasglobal de farklı değil ki?

Onları da hatırlayın, iç hatlarda geniş bir network’e sahiplerdi. Onur Air’in uçtuğu birçok noktada onlar da vardı. Ama bugün baktığımızda haftada beş gün Gaziantep’e, günde iki kez Bodrum’a, günde üç kez Antalya’ya ve günde tek sefer İzmir’e uçuyorlar. Onlar da dört nokta ile sınırlandırmışlar operasyonlarını…

Bir de sadece Pegasus’un İzair markasından kalan slotlarla İzmir’e uçuşları var. Onun dışında iç hatlarda başka bir havayolu olmayacak.

Böyle olunca İstanbul Havalimanı’nda THY birçok iç hat noktasında tek havayolu olacak. Bu da ne demek biliyor musunuz? THY, rakip olmadığı için bilet fiyatlarını istediği gibi aşağı yukarı değiştirebilecek ve muhtemelen fiyatları hep yukarıda tutacak.

Sabiha Gökçen’de Pegasus’u Anadolujet ile tehdit ederek fiyatların yukarı çıkmasına engel olan THY, İstanbul Havalimanı’nda birçok destinasyonda tek tabanca olduğu için, fiyat politikasını istediği gibi belirleyecek.

THY’nin rekabetsiz ortamda fiyatları istediği gibi kontrol etmesi  ticari açıdan elbette eleştirilecek bir konu değil ama ben İstanbul Havalimanı’nda THY ve Pegasus rekabetinin olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bugünkü koşullarda THY ile rekabet edebilecek ve bu rekabet ile yolculara daha uygun fiyatlı uçma fırsatı sunabilecek tek şirket Pegasus Havayolları. Ama onlara da İstanbul Havalimanı kapısı bilinmeyen sebeplerle kapalı… O kapı bir açılırsa o zaman ortalık iyiden iyiye keyifli olur ama ilk fazda açarlar mı, hiç sanmıyorum. İkinci fazda belki...

“THY Katar’a satılıyor” söylentileri - İstanbul Havalimanı’nda THY tekel mi olacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (49)

indirilen islam ve uydurulan islam ~ 7 ay önce
Turkiye de müslümanım diye geçinenlerin tamamına yakını uydurulan islam a inanıyor. Çünkü indirilen islamda çalmak, kuran kurslarında çocuklara tecavuz etmek, torpil, hak yemek iftira atmak ve tüm bunları yaparken besmele çekmek yok. Uydurulan din müminleri tank fabrikasını da peşkeş çeker milli hava yolunu da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harry ~ 7 ay önce
O twiti atan kisi isvicreli degil yunan. Diger paylasimlarini gorurseniz Turk dusmanligi uzerinden besleniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
torpil ~ 7 ay önce
acaba satılırsa mülakata mülakatını sevdiğim mülakatlar devam eder mi ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mahmut Yayli ~ 7 ay önce
Katar batmak uzere olan Air Albania yi alip bedavaya getirecek birde 10,5 milyar dolar THY nin 49% etmez ancak Yeni Hava Limani ,CB ucagini ve Tank palet fabrikasini eklerseniz o degere ulasabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhammed İbrahim ~ 7 ay önce
Cok mantikli , bu isin icinde bilemedigimiz gizli anlasmalar var, CB tartismasiz ve denetlemeyen bir merci oldu nede olsa. Pedi eski THY calisanlari ne olacak tazminat verip gonderilecrkler mi?
maho ~ 7 ay önce
Frekans,slot hatları para ediyor o yüzden thy 10.5 milyar dolar eder hatta fazlasını da.
Selin ~ 7 ay önce
Zaten satıldı ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atatürk ~ 7 ay önce
yeni havalimanının tek bir amacı var. Atatürk ismini silmek. ticari olarak mantık ile izah edilemez. cumhuriyetten öç alıyorlar. tüm hesap bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MAN(adası) KAFA! ~ 7 ay önce
Yahu yıl olmuş 2019 siz hala 1900’lerin başındasınız! Zaman dinamiktir Her oluş bir zamana rehn olunmuştur.Artık bırakın bu Cumhuriyet elden gidiyor palavralarını.!Dünyada bizimkinden çok daha büyük ve önemli işler yapmış nice liderler var ama isimleri bir iki yere verilip geçiyor.Bırakın dünyaya kaf dağından bakmayı..Artık 21.yüzyıldayız.Bu isim tartışmaları tek parti döneminde kaldı!
man kafa'ya ! ~ 7 ay önce
Kimmiş o Atatürk'den çok daha büyük olup,önemli işler yapanlar? Saysana. Sen ve senin gibi kansız,cibiliyeti,milliyeti belirsizleri görünce keşke kurtarmasaydı bu ülkeyi diyorum. Dünyada kurucusuna,bayrağını,kimliğini,dinini,ülkesini kurtaran liderine bu kadar düşman olan bizden başka bir millet var mıdır acaba?
İdris ~ 7 ay önce
THY olmazsa YHT gelir belki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harry Theocharous ~ 7 ay önce
"iş geliştirme müdürü olarak görev yapan ve aynı zamanda pilot olduğunu iddia eden İsviçreli Harry Theocharous" . söylentinin kaynağı şahsın politik yönelimlerinden de bahsetmeniz gerekirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cem yılmaz ~ 7 ay önce
TGS'ye alım var mı? lütfen bilgisi olan biri aydınlatabilir mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 7 ay önce
Bence bu meseleyi Mahmut Yayli ya sormak lazim, derin birine benziyor
Faruk ~ 7 ay önce
Havalimanlarında en temel ihtiyaç su bile servet ederinde satılırken yeni havalimanında rekorlara oynayacaktır diye düşünüyorum. Esnaf kira vs masraflarını çıkartmak için bizlere yüklenecek. Hele kontrol noktasından su geçirmenin yasak olduğunu düşünürsek bu tamamen modern soygundur bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000