25 Ekim 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Her türlü bulunur !
  • Thy, kendini pilot sanan hostesleri kargoya gondermelidir kargo ucaklarini kullansinlar.
  • Türk pilotlar "şirket batırmaca" oynayan patronlar yüzünden işsiz kaldılar. Lütfen önce kendi vatandadışımız iş bulsun sonra başkası.
  • Tk nin en rezil filosu 330 dur, sakin bu tipe gecmeyin
  • VASTE üzeri 20 flap koyanı gördü bu gözler. Bu saatten sonra kimse kolay kolay taşın altına elini koymaz
  • dolar kuru ve yaşam kalitesi giderek kötüleşirken sokaktaki herkes yurt dışına kaçmaya çalışırken , ilk yurtdışı alımlarda tr de tecrübeli pilot kalmaz. onlar gider, gidenlerin yerine de şuanda bekleyenleri alırlar devran yine döner.
  • VASTE üzeri 20 flap koyanı gördü bu gözler. Bu saatten sonra kimsenin fedakarlık yapıp elini taşın altına koyacağını düşünmüyorum.
  • git gel 20 saat mesaili sefer yazmislar, as utanin yahu
  • Asla hitmem hergun sabah kalktigimda ucretsiz izin banneri gozumun onunden geciyor bir ses arabana yazik, gitmeye degmez, gitme diye sesleniyor, daha ne kadar cekerim bilmiyorum

THY kargoya pilot bulabilecek mi?

Türk Hava Yolları'nın, 2006 yılında tekniğin ayrı bir şirket haline gelmesi ile başlayan taşeronlaşma planının bugüne kadar çalışanlar açısından değil de işveren açısından kusursuz şekilde işlediğini söylemek mümkün...

Teknik A.Ş'den sonra yer hizmetlerinde TGS, ikramda Turkish DO&CO, yakıtta Turkish Opet, eğitimde Çıldır A.Ş gibi iştirak enflasyonundaki asıl amacın, hızlı karar alma ve uygulama güdüsünün yanı sıra, personel maliyetlerini düşürme ve sendikasızlaştırma amacı taşıdığını da bilmeyen yoktur.

THY anonim ortaklığından ayrılan şirketlerin bugüne kadar başarılı olması, bundan sonrası için de THY yönetiminin iştahını kabartıyor olabilir. Tıpkı bir zamanlar THY Teknik'in olduğu gibi Genel Müdür yardımcılığı pozisyonundaki Bilgi Teknolojileri'nin ortaklık bünyesinden ayrılarak şirketleştirilmesi, yakın geçmişte mevcut THY yönetiminin hayata geçirdiği en radikal hamlelerden biri idi.

Ancak şunun altını çizmekte fayda var ki, bilgi teknolojilerinin ayrı şirket olması sürecindeki ve sonrasındaki sancılı durum halen devam ediyor ve genel olarak hem çalışanlarda hem de yöneticilerde hoşnutsuz bir hava sözkonusu... İyi bir organizasyon yapısı olmadan belki de alelacele gerçekleşen ayrılma sürecinin, özellikle pandemi döneminde bu departmanda yaşanan ciddi kan kaybı sonrasına denk gelmesi, orada sağlam bir sistem kurulma çabalarını da olumsuz etkiliyor gibi görünüyor.

İstanbul Havalimanı'na taşınma operasyonunu bir kenara koyarsak, 2015 yılı Nisan ayından bu yana İlker Aycı ve ekibinin hayata geçirdiği en radikal değişim veya hamle, Bilgi Teknolojileri ile kargonun ayrı şirketler haline dönüştürülmesi olabilir. Bunlar dışında mevcut yönetimin, eğer bir başarı olarak kabul edilirse, güç bela bir üniforma değişikliği yapılması dışında altı çizilecek bir başarısı olmadığını da vurgulamam gerek...

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın, “Daha hızlı büyümek, ortaklık ve satın alma potansiyelini değerlendirmek için bu şirketleri ayrı kanatla uçuruyoruz” şeklindeki sözlerini THY Kargo'nun geleceği açısından yorumlamak mümkün...

Pandemi döneminde THY'nin can simidi olarak tutunduğu kargo taşımacılığının böylesine kritik bir süreçte yeni oluşum sevdasına kurban edilmemesi için Bilgi Teknolojileri gibi değil daha sistemli bir ayrılma öyküsüne sahip olması gerekiyor.

THY yönetimi, önce kargonun ve sonrasında Anadolujet'in ayrı şirketler haline getirilerek satılması konusunda, önceki yıllardaki iştirak şirketlerin başarılı olmasındaki faktörleri, komplekse girmeden iyi analiz etmesi lazım.  Kargonun altın çağını yaşadığı bir dönemde, plansız bir hareketle, bir çuval inciri berbat etme ve kargo pazarındaki güçlü pozisyonunu kaybetme riski olduğunu hatırlatmakta fayda var. İyi bir organizasyon yapısı ve liyakat esası ile oluşturulan sağlam bir alt yapı ile kargonun potansiyelinin daha yukarılara çekilebileceği ortada ancak bunun için öncelikle liyakata, sonrasında da kargoda çalışanların ya da çalışmayı planlayanların buna inanmasına ihtiyaç var.

Birkaç hafta önce THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, kargonun ayrı bir şirket olarak devam etmesi halinde ilk etapta uçuş ekibinin THY tarafından sağlanacağını ifade etmişti. Çok geçmeden bu açıklamanın aksi bir duyuru ile THY pilotları, kargo uçaklarında uçmak üzere kargo filosuna davet edildi. Anladığım kadarıyla ayrı bir işletme ruhsatı alınır alınmaz kargonun kendi pilot filosunun hazırda olması isteniyor. Ama gelin görün ki, bu şartlarda kargoya pilot bulabilirler mi?

Duyuruda, THY'den kargoya geçecek pilotlar için  hiçbir hak kaybı olmayacağı ve ücretler ile birlikte sosyal ve özlük haklarının da korunacağı vurgulanıyor.

Aynı haklar sunulduğu için teklifin pilotlar açısından hiçbir cazip yanı yok... Aynı ücretleri alacaklar, aynı haklara sahip olacaklar. O halde neden THY'den ayrılıp geleceği belirsiz bir şirkete geçsinler?

Özellikle saat yapmak isteyen ikinci pilotlar, ütilizasyonu düşük kargo uçaklarını neden tercih etsin?

THY yöneticileri bu soruyu acaba kendilerine sormuşlar mıdır?

“İki yıl sonra geri dönebilirsiniz” denilse de iki yıl sonra kim öle kim kala?

Kargo gibi zor bir operasyonu aynı şartlarda yapmak, üstelik, bırakın Körfez havayollarını, Türkiye'deki kargo şirketlerindeki meslektaşlarının yarı maaşla bunu  yapmak, hangi pilot tarafından tercih edilir?

Bu şartlarda 400 pilotun THY'yi bırakarak nasıl bir gelecek sunacağından emin olmadıkları Turkish Cargo'ya geçeceğini beklemek fazlasıyla iyimser bir yaklaşım gibi geldi.

Sanıyorum ki, bu şartlarda THY o uçaklar için 400 pilotu bulamaz... Bu kur şartlarında yabancı pilot da bulamayacağı için mecburen içerdeki pilotları cezbeden bir teklif sunmak durumunda...

Bu teklifi bence yok kabul edelim...

Öyle süslü sözlerle reklam yapmak kolay tabi...

Hadi bakalım şimdi pamuk eller cebe...

THY kargoya pilot bulabilecek mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (58)

Körfezin ~ 1 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harekat ~ 1 ay önce
Her türlü bulunur !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 1 ay önce
Thy, kendini pilot sanan hostesleri kargoya gondermelidir kargo ucaklarini kullansinlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı ~ 1 ay önce
Türk pilotlar "şirket batırmaca" oynayan patronlar yüzünden işsiz kaldılar. Lütfen önce kendi vatandadışımız iş bulsun sonra başkası.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 1 ay önce
Tk nin en rezil filosu 330 dur, sakin bu tipe gecmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Basta ~ 1 ay önce
Mudur ve teknik pilotlari seviyede sorunlu
Yediotuzyedi - Fo ~ 1 ay önce
VASTE üzeri 20 flap koyanı gördü bu gözler. Bu saatten sonra kimse kolay kolay taşın altına elini koymaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaçankaçan ~ 1 ay önce
dolar kuru ve yaşam kalitesi giderek kötüleşirken sokaktaki herkes yurt dışına kaçmaya çalışırken , ilk yurtdışı alımlarda tr de tecrübeli pilot kalmaz. onlar gider, gidenlerin yerine de şuanda bekleyenleri alırlar devran yine döner.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yediotuzyedi Fo ~ 1 ay önce
VASTE üzeri 20 flap koyanı gördü bu gözler. Bu saatten sonra kimsenin fedakarlık yapıp elini taşın altına koyacağını düşünmüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Utanma ~ 1 ay önce
git gel 20 saat mesaili sefer yazmislar, as utanin yahu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asla ~ 1 ay önce
Asla hitmem hergun sabah kalktigimda ucretsiz izin banneri gozumun onunden geciyor bir ses arabana yazik, gitmeye degmez, gitme diye sesleniyor, daha ne kadar cekerim bilmiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000