21 Ekim 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Merkez tayinli personel olmadan hiçbir yurtdışı istasyonu iş yapamaz. Şirketin menfaatlerini TK personeli gibi kimse koruyamaz. Lokallerin ne haltlar yediğini de biliyoruz. Cahil cahil yorum yapmayın.
  • Emekliliği dolan torpilli çalışanlar ve müdürler ne zaman emekli olacak.
  • Bunların hepsi lafta kalan şeyler. Hele o saçma sapan cemiyetlere verilen, pardon peşkeş çekile pass biletleri görseniz ağlarsınız. Bilmemne cemiyeti 999 adet pass, adını herkesin bildiği ama bir başarısı olmayan malum okul binlerce ekonomi-business pass... Bir de VIP işleri var ya tam bir karadelik. Bilmem kaç senesinde vekillik yapmış, şimdi kendi de değil karısı turla Amerika'ya, Uzak Doğu'ya gidecek. Alıyor 3-4 bin liraya ucuz bileti. " hadi beni upgrade edin". Verdiği para 4 bin lira, oturduğu koltuk 34bin lira. Aradaki 30 bin liralık business kârını şirket alamıyor. Bunun gibi binlerce asalaktan acilen kurtulmamız lazım...
  • Ziyareci olarak Thy Florya binasında bulunduğumda standlardaki ücretsiz skylife ve benzeri dergilerinden almak istedim ancak kapı görevlisi dergilerden alamayacağımı ifade etti. Peki o standdaki dergiler insanlar alsın diye değilse ne için şov için o halde?
  • Müdürlerin ikramiyelerini kesin... ev kiralarını, araba Leasinglerini kesin özel cep faturalarını ödemeyin... bakın bakalım tasarruf nasıl oluyor....
  • bu maddelerin hiç biri yok iştiraklerden personel çıkar iştiraklerin ihtiyaçlarını kıss gerisi fasa fiso
  • O dediğini yapmaya Güven, Özveri, Tecrübe ister.
  • Neyi nereden sallamış? Müdürleri kast ediyorsan az bile yazmış,ailesine yedirdiği yemeği,aldığı hediyeyi bile şirket kasasından harcayanlar var mesela onlardan biri fransa'da müdürdü şimdi polonya'ya müdür oldu,bilmiyorsan soruştur,öğren öyle yorum yap.
  • Avrupa'dakilerin çoğu gittikleri ülkelerin dilini bilmiyor,ingilizceleri bile yarım yamalak,Fransa,Avusturya,Belçika gibi ülkelerde milliyetçilik yoğun olduğundan çoğu yerde ingilizce konuşulmuyor haliyle şefler,müdürler de toplantı vs oldu mu yanında dil bilen lokaller ile gidiyorlar onu geçtim sosyal hayatlarında,araba tamirinde vs sorun yaşadıklarında da lokallerden yardım istiyorlar bu olay da hem alay konusu oluyor ve hem müdürlerin çoğu işi bilmediklerinden türlü dümenler olabiliyor ki örnekleri çok. Mesela biri harekatçılıktan,alanda tek dakika çalışmadan torpille Fransa'ya müdür olmuş neredeyse tuvalete de fransızca bilen personelle gidecek. Ayrıca abd'deki şef,müdürlerin çoğunun hala fetoyla bağlantısı var,sosyal medya hesaplarında eskiden hainin resimleri,sözleri vardı şimdi de Türk bayraklı pozları,milli sözler var.Oralara giderken gelirken bedava upgrade olanlar,business bilet alanlar ve verenler kimler araştırılsın herşey ortaya çıkar ama nedense yapılmıyor.
  • İş bankasına ki chp'nin hiçbir vasfı yok bakarız da sen önce güya dini bütün akepe'nin ve belediyelerinin eski yönetimlerinin vakıflarına,şirketlerine,harcamalarına bak olur mu sahibinin sesi?

THY israfa dur diyebilecek mi?

Türk Hava Yolları, bu yıl başında belirlenen yolcu sayısı hedefinin tutmayacağını anlayınca,  yıl ortasında hedef rakamı bir miktar aşağı çekti. Dolayısıyla, mevcut şartlarda hedef gelir rakamlarına ulaşamamak endişesi de kurum içerisinde hakim görüş olarak ortaya çıktı.  

Yolcu sayısının düşmesini de göz önüne alırsak... Boeing 737 MAX uçaklarının yere indirilmesi ve İstanbul Havalimanı’nın yüksek maliyetleri gibi major etkenler, gelir hedefini de saptıracak gibi.

Ancak burada, yukarıdaki her iki sebebin de doğrudan THY yönetimi ile alakalı olmadığını vurgulayalım. Ama sebebi her ne olursa olsun, yıl sonunda bilanço hanesine yazılacak bir zararın faturası doğrudan yönetime kesilir.

THY yönetimi de bunun bilincinde ki, bütün hesapları bilançoyu artıda tutmak üzerine yapıyor.

THY’nin bu ay başından itibaren etkin maliyet yönetimi ve tasarruf tedbirleri adı altında çok katı önlem paketi hazırladığını biliyorum. THY’nin alıştığımız bugünkü yönetim anlayışı ile taban tabana zıt önlemleri içeren pakete ne kadar uyulduğunu ya da gelecekte ne kadar uyulacağını  takip edeceğiz.

Önce hangi önlemler alındı bir göz atalım…

- Temsil ikram harcamalarının azaltılması(2016 krizinden sonra ikramda yapılan tasarrufun sonuçlarının ne olduğunu gördük. Bahsedilen umarım uçak içi ikramı kapsamıyordur)

-Aciliyeti olmayan tüm satın almaların ötelenmesi

-Zorunlu olmayan yurtiçi ve yurtdışı görev giderlerinin ötelenmesi

- Zorunlu olmayan mesleki teknik hizmet,  danışmanlık hizmetlerinin alınmaması veya ötelenmesi

- Reklam-sponsorluk, promosyon malzemesi, fam trip(tanıtım gezisi) organizasyon giderlerinde azami tasarruf sağlanması

-Zorunlu olmayan tadilat ve bakım onarım işlerinin ötelenmesi

-Kırtasiye ve temizlik malzemelerinde, elektrik,doğalgaz ve su giderlerinde tasarruf sağlanması, taksi, otopark ve kurye işlerinde azaltmaya gidilmesi

-Uçak bakım , handling, havaalanı giderleri, akaryakıt,ikram, CIP Lounge,satış teşvik gibi operasyonel giderlerde tüm kontratların titizlikle gözden geçirilmesi; rekabetçi fiyatların veya indirimlerin alınabilmesi için gerekli piyasa ve tedarikçi görüşme ve araştırma yapılması…”

- Personel ve dış kaynak personel alımının durdurulması, zorunlu olması durumunda ilgili birimin bu zorunluluğu analiz etmesi ve kendi içerisinden temin yoluna gitmesi ya da genel müdürlükten temin yoluna gitmesi, fazla mesai ve eğitim ücretlerinin düşürülmesi…

Etkin maliyet yönetimi ve tasarruf tedbirleri bunlar...

Özeti şu aslında...

THY için artık pabuç pahalı… Eşe dosta danışmanlık, bol keseden temsil harcamaları, lüks otellerde konaklamalar, ballı geziler, pas bilet israfları, getirisi olmayan sponsorluklar, astronomik ücretli kontratlar,  legolar, egolar vs. olmayacak.

Aslında olması gerekenlerin yapılmadığının ve hatta tam tersinin yapıldığının bir itirafı gibi...

Bugüne kadar; yandaşa, arkadaşa, eşe dosta peşkeş çekilen THY imkanlarını, “ çok verdik, bu aralar vermeyelim” diyorlar aslında...

Yırtık büyük, yama küçük ama yine de uygulanabilirse kâr kârdır diyelim. Ama İstanbul Havalimanı’nda bir taraftan tasarruf için ofisler boşaltılırken diğer taraftan ultra lüks makam odalarının astronomik bedellerle kiralanması ve özenle dayanıp döşenmesi, size de 'balık baştan kokar' sözünü anımsatıyor mu? 

THY israfa dur diyebilecek mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (124)

Cahillik ~ 5 ay önce
Merkez tayinli personel olmadan hiçbir yurtdışı istasyonu iş yapamaz. Şirketin menfaatlerini TK personeli gibi kimse koruyamaz. Lokallerin ne haltlar yediğini de biliyoruz. Cahil cahil yorum yapmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müdür ~ 5 ay önce
Emekliliği dolan torpilli çalışanlar ve müdürler ne zaman emekli olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST TK ~ 5 ay önce
Bunların hepsi lafta kalan şeyler. Hele o saçma sapan cemiyetlere verilen, pardon peşkeş çekile pass biletleri görseniz ağlarsınız. Bilmemne cemiyeti 999 adet pass, adını herkesin bildiği ama bir başarısı olmayan malum okul binlerce ekonomi-business pass... Bir de VIP işleri var ya tam bir karadelik. Bilmem kaç senesinde vekillik yapmış, şimdi kendi de değil karısı turla Amerika'ya, Uzak Doğu'ya gidecek. Alıyor 3-4 bin liraya ucuz bileti. " hadi beni upgrade edin". Verdiği para 4 bin lira, oturduğu koltuk 34bin lira. Aradaki 30 bin liralık business kârını şirket alamıyor. Bunun gibi binlerce asalaktan acilen kurtulmamız lazım...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ozan ~ 6 ay önce
Ziyareci olarak Thy Florya binasında bulunduğumda standlardaki ücretsiz skylife ve benzeri dergilerinden almak istedim ancak kapı görevlisi dergilerden alamayacağımı ifade etti. Peki o standdaki dergiler insanlar alsın diye değilse ne için şov için o halde?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alm. İstasyon şefi ~ 6 ay önce
Müdürlerin ikramiyelerini kesin... ev kiralarını, araba Leasinglerini kesin özel cep faturalarını ödemeyin... bakın bakalım tasarruf nasıl oluyor....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haklı ~ 6 ay önce
Haklısın... müdürlerin tek ev kiralarını Nike keseler yeter... bakın bakalım tasarruf nasıl oluyormuş... bundan sonra memurlara şeflere tehditleri de bırakırlar belki veya bende bu yetki var istediğimi yaparım bizi Kartal’lar koluyor ayaklarını da bıraktılar her halde....
yazık ~ 6 ay önce
bu maddelerin hiç biri yok iştiraklerden personel çıkar iştiraklerin ihtiyaçlarını kıss gerisi fasa fiso

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tasarruf mu? ~ 6 ay önce
O dediğini yapmaya Güven, Özveri, Tecrübe ister.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
babacım rumuzuna ~ 6 ay önce
Neyi nereden sallamış? Müdürleri kast ediyorsan az bile yazmış,ailesine yedirdiği yemeği,aldığı hediyeyi bile şirket kasasından harcayanlar var mesela onlardan biri fransa'da müdürdü şimdi polonya'ya müdür oldu,bilmiyorsan soruştur,öğren öyle yorum yap.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
müdürler ~ 6 ay önce
Avrupa'dakilerin çoğu gittikleri ülkelerin dilini bilmiyor,ingilizceleri bile yarım yamalak,Fransa,Avusturya,Belçika gibi ülkelerde milliyetçilik yoğun olduğundan çoğu yerde ingilizce konuşulmuyor haliyle şefler,müdürler de toplantı vs oldu mu yanında dil bilen lokaller ile gidiyorlar onu geçtim sosyal hayatlarında,araba tamirinde vs sorun yaşadıklarında da lokallerden yardım istiyorlar bu olay da hem alay konusu oluyor ve hem müdürlerin çoğu işi bilmediklerinden türlü dümenler olabiliyor ki örnekleri çok. Mesela biri harekatçılıktan,alanda tek dakika çalışmadan torpille Fransa'ya müdür olmuş neredeyse tuvalete de fransızca bilen personelle gidecek. Ayrıca abd'deki şef,müdürlerin çoğunun hala fetoyla bağlantısı var,sosyal medya hesaplarında eskiden hainin resimleri,sözleri vardı şimdi de Türk bayraklı pozları,milli sözler var.Oralara giderken gelirken bedava upgrade olanlar,business bilet alanlar ve verenler kimler araştırılsın herşey ortaya çıkar ama nedense yapılmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu zihniyet yazana ~ 6 ay önce
İş bankasına ki chp'nin hiçbir vasfı yok bakarız da sen önce güya dini bütün akepe'nin ve belediyelerinin eski yönetimlerinin vakıflarına,şirketlerine,harcamalarına bak olur mu sahibinin sesi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000