28 Ocak 2019, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Tk’dan elenenleri değil,tk’dan çeşitli sebeplerle işe başlatılamayanları ,tek tek kendi eliyle seçti sunexpress,vardır bir kriterleri elbet.
  • bu haber 2. pilot aday adayı için mi? yoksa atpl lisansı olup giremeyenler için mi?
  • Hadi ilk sefer hata,ikincisi tercihtir!yahu şu ülkede çamur atarak bir yerlere gelinemeyeceğini hala anlamayan bol sıfırlı rakamlardan oluşan bir kitle var.abicim çalışmadan emek vermeden bir şey alınamaz.velev ki alındıgını düşünüyorsan o zaman terket orayı.iyisen her yerde iş bulursun.sanane torpilliden?şandır onurdur şereftir diyerek ülkeyi dolandıran ne askerler ne siyasiler ne başarılı(!)adamlar gördük.ya hastalar yada ölü.sen işini iyi yap.gerisi boş laf.
  • Kaptan çocuğu arkadaşlarımın neredeyse hepsi elendi TK'dan. Yukarıda tanıdığı olan bir arkadaşım da simden elendi. Yani girişte torpile güvenmeyin, elendiyseniz de torpilim yoktu diye kendinizi kandırmayın. Ancaaak kapağı bir kere attınız mı, torpilin alası konuşuyor içeride o ayrı
  • BABASI KAPTANLARDAN OLUŞUYOR.
  • Sxs’de kidemli FO’yum, eger thy yatay gecisi acarsa arkama bakmadan gecerim. Sirketimi sevsemde, bu isi kimsenin kara kasi kara gözü icin yapmiyorum. Maaslar cok kotu, yönetim cok yavas, aksiyon alma konusunda cok geri kaliyorlar. Thy, eger kidemli FO istiyorsan, yatay gecisi ac, cunku gecmek isteyen cok kisi var 1500-2000 saat üzeri olan...
  • Yıllardır DHMİ’nin aldığı eurocontrol tazminatını SHGM’ye getir(e)meyen, bir avuç özverili çalışanının çalışma şartlarını iyileştir(e)meyen yöneticilere yazıklar olsun. Hiç bilmiyorsanız bağlayın SHGM’yi DHMİ’ye, alan razı veren razı olsun! Binlerce kez yazıklar olsun. İnşallah en kısa zamanda darısı diğer tecrübeli ve iş bilen personelinin başına? Birileri de hala yurdadönmeden görevlerine devam etsin. Anladın sen onu...
  • TGS alım var mı?
  • Aynı sistemi kabin memurları içinde uygulaması iyi olabilir. XQ kabin personeli Anadolu Jet'in insanlık dışı uçuşları ile iyice tecrübe kazanıyor zaten. Bu tecrübelerden de yararlanabilirler.
  • GM den torpilin olsun rahat gecersin yan masamdaki herif ne CRM ne KURUL gordu. kendi agzıyla soyledi. selam verip cikti. bu adamın ismi burak. DLR 1-2 ay saglam calis zaten geciyorsun. Nitekim gectik torpilimiz saglam olmadigindan elendik.

THY ile Sunexpress pilot havuzu oluşturacak - SHGM’de beyin göçü!

Geçtiğimiz cumartesi akşamı, Türk Hava Yolları Kokpit İstihdam Müdürlüğü tarafından, alım sürecinde başarısız olan pilot adaylarına gönderilen bir e posta elime ulaştı. THY’nin pilot seçim süreçlerinde, “Bekleme sürecine” alınan adaylara tekrar umut veren duyuruyu içeren e-postada, THY ile Sunexpress Havayolları arasında önemli bir projeden bahsediliyordu.

Projeye göre, THY alım sürecinden elenen adaylar, yapılan anlaşma kapsamında Sunexpress’in alım sürecine yönlendirilecek. THY pilot alım sürecinde başarısız olan adaylar Sunexpress Havayolları alım sürecinde başarılı olursa burada iki yıl boyunca mecburi hizmet yapacaklar. İki yılın sonunda ise isterlerse sınavsız olarak THY’de iş başı yapabilecekler. Tabi geçiş sırasında mesleki sınavlar yapılmayacak ama sağlık testleri yapılacak. Sunexpress’teki çalışma süresince disiplin suçu işlememek, kınama cezası almamak ve olumsuz referans olmaması durumunda geçişler sorunsuz şekilde hallolacak.

Sunexpress’e geçiş sürecinde başarısız olan adayların THY alım sürecinde hak kaybı yaşamayacak olması da projenin önemli bir avantajı olarak görünüyor. Açıklamada olmayan ve belki anlaşmanın detayında yer aldığını düşündüğüm konu ise, ya aday iki yılın sonunda THY’ye dönmek istemezse ne olacak? Bu bir zorunluluk değil tercih olarak görünüyor. 

Her şeye rağmen, THY ile Sunexpress Havayolları’nın özellikle kokpit kaynağı konusunda işbirliğine gidiyor olmasını önemli bir adım olarak görüyorum. Sunexpress’in bir diğer ortağı Lufthansa’nın, ortağı ya da sahibi olduğu şirketlerden kendine geniş bir iş gücü havuzu oluşturduğunu ve Lufthansa’nın bu şirketlerden gelen yetişmiş ve deneyimli iş gücü ile beslendiği örneği önümüzde dururken THY’nin yıllardır Sunexpress Havayolları ile bu tür bir işbirliğine gitmemiş olması bana göre büyük eksiklikti.

Burada THY’nin bir zaruretten dolayı Sunexpress kartını açtığını biliyor olsak da proje kısa ve orta vadede THY’nin elini oldukça rahatlatacaktır. Çünkü THY şu anda birçok adayı işine yaramayacağı için değil eğitim sınıfları tamamen dolu olduğu için elemek zorunda kalıyor. Bundan birkaç ay önce 10-15 kişilik gruplardan sadece birkaçı elenirken bugün tam aksi bir durum ile karşı karşıya olunduğunun altını çizmekte fayda var. Birkaç ay önce THY’nin eğitim sınıflarını doldurmak ve pilot ihtiyacını ivedi şekilde giderebilmek için alım kriterlerinin esnetildiğini, bugün ise eğitim sınıflarının dolması ile birlikte başvuru sahiplerinin yetersizliğinden değil kendi etmenlerinden dolayı THY’nin alım kriterlerini güçleştirdiğini ve elenenlerin sayısında bu yüzden olağanüstü artış olduğunu unutmayalım.

İşte bu projenin anlamı da tam bu noktada ortaya çıkıyor. Proje sayesinde,  THY kendi ihtiyacı olmasına rağmen fiziki engeller sebebiyle işe alamadığı adayları kaybetmeyecek ve bir havuzda toplayacak. Sunexpress de o adaylar arasından işine yarayanları  seçerek kendisi istihdam edecek ve iki yılın sonunda THY’ye tecrübeli ikinci pilot olarak geri gönderecek.

Hem THY açısından hem de Sunexpress açısından kazan-kazan yöntemi olarak bu projenin başarılı olacağını düşünüyorum. Ayrıca THY’nin kriterleri güçleştirerek elemek durumunda kaldığı adaylar da, başka şirketlere gitmek yerine bir nevi THY’nin elinin altında olacak ve ilk fırsatta nihai hedefleri olan THY’nin kapısından içeri girme fırsatı bulacaklar.

SHGM’DE DEĞERLER BİR BİR KAÇIYOR

Son dönemde Türk ve Türkiye’de çalışan yabancı pilotların, maddi koşulları öne sürerek Körfez ülkelerinin yolunu tuttuklarına çokça tanık olduk. Pilotlar kadar konuşulmayan ama en az onlar kadar önemli bir başka beyin göçü dalgası daha var.  Belki onların gidişi pilotları kadar konuşulmuyor, belki farkedilmiyor bile ancak büyüyen havacılık sektörüne kısıtlı imkan ve personel ile hizmet vermeye çalışan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden bir süredir ‘beyin takımı’ diyebileceğimiz isimler birer ikişer Körfez ülkelerinin yolunu tutuyor.

Bilgisi, deneyimi ve donanımı ile uluslararası havacılık camiasında da parmakla gösterilen isimlerin de aralarında bulunduğu önemli isimlerin SHGM’den ayrılarak yurtdışında daha iyi koşullar sunan ülkelere gitmesi,  Türk sivil havacılığına bir pilotun körfez ülkelerindeki havayolunu tercih etmesinden daha ciddi handikaplar yaşatacağı açıktır. Özellikle ICAO, EASA ve ECAC mevzuatlarına hakim, kritik ve önemli görevleri üstlenen isimlerin, kendi ülkelerinde bırakın emeğinin maddi karşılığını almayı manevi olarak hak ettikleri değeri alamadıkları için bir bir ülkemizi terk etmelerinin sonuçlarını, tecrübeye ihtiyacımız olan yeni havalimanı konusunda en derin şekliyle hissedeceğimizden şüphem yok!   Kısa süre içerisinde SHGM’den ayrılan 5-6 değerli ismi, pasta keserek uğurlamak yerine, “ Neden gidiyorsunuz?” diye anlamaya çalışsaydık keşke…

THY ile Sunexpress pilot havuzu oluşturacak - SHGM’de beyin göçü!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

Direk ~ 3 ay önce
Tk’dan elenenleri değil,tk’dan çeşitli sebeplerle işe başlatılamayanları ,tek tek kendi eliyle seçti sunexpress,vardır bir kriterleri elbet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
soru ~ 4 ay önce
bu haber 2. pilot aday adayı için mi? yoksa atpl lisansı olup giremeyenler için mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Broker ~ 4 ay önce
Hadi ilk sefer hata,ikincisi tercihtir!yahu şu ülkede çamur atarak bir yerlere gelinemeyeceğini hala anlamayan bol sıfırlı rakamlardan oluşan bir kitle var.abicim çalışmadan emek vermeden bir şey alınamaz.velev ki alındıgını düşünüyorsan o zaman terket orayı.iyisen her yerde iş bulursun.sanane torpilliden?şandır onurdur şereftir diyerek ülkeyi dolandıran ne askerler ne siyasiler ne başarılı(!)adamlar gördük.ya hastalar yada ölü.sen işini iyi yap.gerisi boş laf.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Torpil Hava yolları diyen zat ~ 5 ay önce
Kaptan çocuğu arkadaşlarımın neredeyse hepsi elendi TK'dan. Yukarıda tanıdığı olan bir arkadaşım da simden elendi. Yani girişte torpile güvenmeyin, elendiyseniz de torpilim yoktu diye kendinizi kandırmayın. Ancaaak kapağı bir kere attınız mı, torpilin alası konuşuyor içeride o ayrı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK nın YARISI ~ 5 ay önce
BABASI KAPTANLARDAN OLUŞUYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yatay gecis ~ 5 ay önce
Sxs’de kidemli FO’yum, eger thy yatay gecisi acarsa arkama bakmadan gecerim. Sirketimi sevsemde, bu isi kimsenin kara kasi kara gözü icin yapmiyorum. Maaslar cok kotu, yönetim cok yavas, aksiyon alma konusunda cok geri kaliyorlar. Thy, eger kidemli FO istiyorsan, yatay gecisi ac, cunku gecmek isteyen cok kisi var 1500-2000 saat üzeri olan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eurocontrol ~ 5 ay önce
Yıllardır DHMİ’nin aldığı eurocontrol tazminatını SHGM’ye getir(e)meyen, bir avuç özverili çalışanının çalışma şartlarını iyileştir(e)meyen yöneticilere yazıklar olsun. Hiç bilmiyorsanız bağlayın SHGM’yi DHMİ’ye, alan razı veren razı olsun! Binlerce kez yazıklar olsun. İnşallah en kısa zamanda darısı diğer tecrübeli ve iş bilen personelinin başına? Birileri de hala yurdadönmeden görevlerine devam etsin. Anladın sen onu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Furkan Reis ~ 5 ay önce
TGS alım var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST TK ~ 5 ay önce
Aynı sistemi kabin memurları içinde uygulaması iyi olabilir. XQ kabin personeli Anadolu Jet'in insanlık dışı uçuşları ile iyice tecrübe kazanıyor zaten. Bu tecrübelerden de yararlanabilirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rüya ~ 5 ay önce
Kabin memurları için bu işlerine gelmez.
Umit. ~ 5 ay önce
GM den torpilin olsun rahat gecersin yan masamdaki herif ne CRM ne KURUL gordu. kendi agzıyla soyledi. selam verip cikti. bu adamın ismi burak. DLR 1-2 ay saglam calis zaten geciyorsun. Nitekim gectik torpilimiz saglam olmadigindan elendik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tıröl ~ 5 ay önce
Sen de bi bitmedin arkadaş :d
Kim Bu ~ 5 ay önce
Burak?
CRM ~ 4 ay önce
işi şansa bırakmışsın, CRM'in ne olduğunu kavra, kendine çeki düzen ver,feedbackler neden verildi bir bak kendine önce, başarısızlığına kılıf arama bence.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000