13 Ağustos 2018, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • ISG nin işletme hakkının alınması akıllıca olur. ISG nin potansiyeli IGA dan daha fazladır. Stratejik ve zekice. Bu hamleyi destekliyoruz.
  • Kabin memuru maaslari 2900 tl yapilmalidir ve kabin amiri km’lere her brifing’de FLIGHT SAFETY ve FIRST AID konusunda sorular sormalidir. Avrupa’da her havayolu sirketinde boyle sorular soruluyor bilemeyenin ucusu aliniyor. Neden THY’de sorulmuyor? Kabin memurlari flight safety ve first aid bilmiyor!
  • Thk ambulans helikopter pilot ve saglikcilarina sadaka gibi maaş teklif edince sözleşmeleri biten 40 pilot ve birçok dr işi bıraktı. Su anda 7-8 istasyon kapalı ve sağlık hizmeti durdu. Diğer pilotlar ise yönetmelik ve ihale sözleşmesine aykırı olarak fazla çalıştırılıyor. Bakanlik ve shgm sessizce seyrediyor.
  • Bu adamın yaptığı işden hayırda gelmez başarıda tilki gibidir hep kürkç dükkanı
  • ulasim nedeniyle SAW bir sure daha cazibesini koruyacak. THY nin SAW i almasi zor, oncelikle Hukumet izin vermez. 25 milyar avro nasil ve kimden alinacak.? THY nin Do & co daki pazarlik amacina ulasti, SAW da ise bu pazarligi sonuc vermez.
  • İSG için TGS ye alım var mı ?
  • sabiha gökçen metro baglantısı 2020 de tamamen bitiyo yani istanbulun her bölgesinden sabiha gökçene hem metro hemde otobüslerle ulaşım kolay ve kısa olcak.artı yeni pist açılcak ve eski pist de hemen bakım yapılıp faliyete geçilcek ve yeni terminal binaları kargo binaları kule uçak park alanları taksi yolları vb hepsi 2020 de bitecek ve sabiha gökçen hem şehir havaalanı yeni ahl olacak.şimdiden birçok havayolu sabiha gökçenden uçmak için yeni pist terminali bekliyo eger thy burayı yine boş verirse pegasus sabihaya 150 uçaga çıkar ve iç ve dış hatlarda kimse baş edemez.Qatar,emirates,fly nas,aır arabia,nile aır,fly bagdat gibi şirketlerin uçakları hep ful gidiyo yolcu artık sabihaya kaymaya başladı.
  • sawın metrosu bitmk üzer 2. pist de bitiyor yani 2019 iganın değil sawın yılı olacak.. 3. havaalanıysa 25 milyar euroluk maliyetiyle ülkeye atılmış gereksiz bir kazık olarak kalacak.
  • Murat bey, km maaşları yükselmezse üçüncü havalimanına tek şirket bile uçmaz bunu da düşünün
  • Sen o işleri boşver dolar 7 euro 8 olmuş bu kadar pilotu nasıl tutmayı düşünüyorlar ondam haber ver maaşlar uçurum oldu resmen. Yabancı gelmez ve olan da gltcek de türk de kalmıycak. 3 günde param yüzde 35 eridi

THY İGA’ya blöf mü yaptı? THY Air Albania’da dejavu yaşar mı?

Geçen haftanın sürpriz gelişmesi kuşkusuz Türk Hava Yolları’nın Sabiha Gökçen Havalimanı hamlesiydi. Yeni havalimanına taşınma sürecinde artık son hazırlıklarını yapan ve bütün konsantrasyonunu buna odaklayan Türk Hava Yolları’nın bir taraftan da Sabiha Gökçen Havalimanı işletmesini devralmak için masaya oturması ve hatta işin imza aşamasına kadar getirilmesi sadece benim için değil herkes için sürprizdi.

Acaba THY’nin Sabiha Gökçen’i almaktaki amacı ne?

Nasıl bir iş modeli düşünülüyor?

-Atatürk Havalimanı’nın kapanmasıyla şehir havalimanı olacak olan Sabiha Gökçen’de mevzi kapmak mı?

-İçerdeki en büyük rakip olan Pegasus Havayolları’nı bitirmek mi?

-Veya Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hisse almak için imza aşamasına geldiği söylenen TAV’ı tamamen devredışı bırakmak ya da fiyat yükseltmek için mi?

THY’nin Sabiha Gökçen hamlesinden sonra ortaya atılan iddialar bunlar…

Hepsi dillendirilse de hiçbirini tek başına bir mantık çerçevesine oturtamıyorum ve ister istemez alternatif sebepler üzerinde kafa yoruyorum ve diyorum ki,

"Acaba bu hamle bütün senaryoları taca atacak bir blöf mü?"

THY yönetimi ile İstanbul Grand Airport (İGA) yönetiminin, yeni havalimanı inşa sürecinde uyum içerisinde olduğunu söylememiz mümkün değil. Hatta İGA işletmecileri ile en büyük müşteri olan THY arasında, zaman zaman sıkı pazarlıklar, sert tartışmalar yaşandığını biliyoruz, duyuyoruz.

THY, haklı olarak yeni havalimanında kendisine ayrıcalık istiyor. THY, “Milyonlarca insanı oraya ben getiriyorsam, bundan da benim bir çıkarım olmalı” düşüncesinde… İGA ise, “ Buraya mecbursun” diye kuyruğu dik tutarak taviz vermeme derdinde… THY özel müşteri muamelesi görmek istemesinin yanında İGA’dan maddi bir karşılık da bekliyor ama geçmişte Atatürk Havalimanı’nda THY ile TAV arasında böyle bir ilişki söz konusu olmadığı için İGA mevcut düzenin devam etmesini istiyor.

Böyle bir ortamda, free shop gelirlerinden dahi pay isteyen THY’nin, İGA yönetiminden umduğunu bulamamış olması acaba Sabiha Gökçen Havalimanı hamlesine zemin hazırlamış olabilir mi?

Yani, THY yönetimi Sabiha Gökçen Havalimanı’na talip olarak İGA yönetimine, “ İGA ile birlikte Sabiha Gökçen’e de base kurarız ve bizden elde edeceğiniz gelirlerin önemli bölümünü oraya kaydırırız” mesajı mı vermek istiyor?

Hatırlarsanız THY benzer bir süreci ikram şirketi Turkish Do&Co ile yaşadı. THY’nin, ikram şirketi Do&Co’dan 100 milyon dolar şerefiye hakkı  istediğini ve  Do&Co’nun buna sıcak bakmaması üzerine bayrak taşıyıcının anında Singapurlu Sats ile masaya oturarak ikram hizmeti almak için iyi niyet anlaşması imzaladığını hatırlayalım.

Ne oldu o sürecin sonunda?

THY Sats ile anlaştı mı?

Hayır…

Turkish Do&Co ile THY arasında yaşanan bu sürecin sonunda Do&Co şerefiye ücreti ödedi ve THY de Singapurlu Sats ile iyi niyet sözleşmesini iptal etti. Nihayetinde THY, Sats hamlesi ile Do&Co’ya isteklerini kabul ettirmeyi başardı. Esasında bu ciddye alınacak hamle değil, inandırıcı bir blöftü!

Acaba diyorum şimdi aynı süreç İGA için mi işliyor? THY, Sabiha Gökçen kartını çekerek İGA’dan istediğini koparmak mı istiyor?

Hem ayrıca Türk Hava Yolları, Malezyalılar ile imza aşamasına gelen TAV’ın ‘pişmiş aşına neden soğuk su katsın ki?”

Turkish Do&Co krizi ilk patlak verdiğinde de, “Sats hamlesi blöftü” diye yazmıştım.  . Biraz iddialı olacak ancak THY’nin Sabiha Gökçen Havalimanı hamlesi de sanki blöf gibi duruyor.

Air Albania ortaklığında dejavu etkisi!          

THY’nin Arnavutluk Havayolları Air Albaina’ya yüzde 49 hisse ile ortak olması en az Sabiha Gökçen kadar ilginçti. Çünkü THY bu konuda yakın geçmişte Air Bosna gibi milyon eurolara mal olan (19.2 milyon €) acı bir deneyim yaşadı. Ortaklığın başlama şekli çok benziyor. Her iki ortaklık da ticari hamleden çok siyasi yönlendirme ve irade ile gerçekleştiği için Air Albaina ortaklığı Air Bosna ortaklığında olduğu gibi THY’ye sadece ama sadece kaybedilen milyon dolarlar olarak geri dönecektir. THY’nin büyük hisse sahibi olarak yönetemeyeceği bir havayolundan ticari bir başarı beklemek fazlasıyla hayalcilik olur. Şuraya not düşeyim. Çok sürmez Air Albania’da bir Air Bosna dejavusu yaşarız.

THY İGA’ya blöf mü yaptı? THY Air Albania’da dejavu yaşar mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

vizyon ~ 8 ay önce
ISG nin işletme hakkının alınması akıllıca olur. ISG nin potansiyeli IGA dan daha fazladır. Stratejik ve zekice. Bu hamleyi destekliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nevin colak’a ~ 8 ay önce
Kabin memuru maaslari 2900 tl yapilmalidir ve kabin amiri km’lere her brifing’de FLIGHT SAFETY ve FIRST AID konusunda sorular sormalidir. Avrupa’da her havayolu sirketinde boyle sorular soruluyor bilemeyenin ucusu aliniyor. Neden THY’de sorulmuyor? Kabin memurlari flight safety ve first aid bilmiyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ambulans ~ 8 ay önce
Thk ambulans helikopter pilot ve saglikcilarina sadaka gibi maaş teklif edince sözleşmeleri biten 40 pilot ve birçok dr işi bıraktı. Su anda 7-8 istasyon kapalı ve sağlık hizmeti durdu. Diğer pilotlar ise yönetmelik ve ihale sözleşmesine aykırı olarak fazla çalıştırılıyor. Bakanlik ve shgm sessizce seyrediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aycı ~ 8 ay önce
Bu adamın yaptığı işden hayırda gelmez başarıda tilki gibidir hep kürkç dükkanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MHD ~ 8 ay önce
ulasim nedeniyle SAW bir sure daha cazibesini koruyacak. THY nin SAW i almasi zor, oncelikle Hukumet izin vermez. 25 milyar avro nasil ve kimden alinacak.? THY nin Do & co daki pazarlik amacina ulasti, SAW da ise bu pazarligi sonuc vermez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alım var mı ? ~ 8 ay önce
İSG için TGS ye alım var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2020 saw ~ 8 ay önce
sabiha gökçen metro baglantısı 2020 de tamamen bitiyo yani istanbulun her bölgesinden sabiha gökçene hem metro hemde otobüslerle ulaşım kolay ve kısa olcak.artı yeni pist açılcak ve eski pist de hemen bakım yapılıp faliyete geçilcek ve yeni terminal binaları kargo binaları kule uçak park alanları taksi yolları vb hepsi 2020 de bitecek ve sabiha gökçen hem şehir havaalanı yeni ahl olacak.şimdiden birçok havayolu sabiha gökçenden uçmak için yeni pist terminali bekliyo eger thy burayı yine boş verirse pegasus sabihaya 150 uçaga çıkar ve iç ve dış hatlarda kimse baş edemez.Qatar,emirates,fly nas,aır arabia,nile aır,fly bagdat gibi şirketlerin uçakları hep ful gidiyo yolcu artık sabihaya kaymaya başladı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saww ~ 8 ay önce
sawın metrosu bitmk üzer 2. pist de bitiyor yani 2019 iganın değil sawın yılı olacak.. 3. havaalanıysa 25 milyar euroluk maliyetiyle ülkeye atılmış gereksiz bir kazık olarak kalacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saww ~ 8 ay önce
Bu yorumların aynısını 2000 li yılların başında sabiha gökçen havalimanı için ana muhalefet partisinin başındaki şahsiyet de yapmıştı.
saww ~ 8 ay önce
2000 li yılların başında böyle bir açıklama yapılmadı sallamayalım. Okuma alışkanlığınız yok tamam anladık ama biraz araştırın da sonra yazın. Ama desene makarnacı olmanın yolu okumamaktan geçer.
Vatandaş ~ 8 ay önce
Sayın Kılıçdaroğlu 2001 yılında bu yorumu yapmıştır. https://www.youtube.com/watch?v=fPld0c5Ku2E ya da https://eksisozluk.com/kilicdaroglunun-2001deki-sabiha-gokcen-yorumu--5627873 Bu bağlantılar 21 saniyelik araştırma yapan makarnacı tarafından bulunmuştur.
Km ~ 8 ay önce
Murat bey, km maaşları yükselmezse üçüncü havalimanına tek şirket bile uçmaz bunu da düşünün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
garip ~ 8 ay önce
bu kafa ve düşünceden zaten hayır gelmez...
Ne alaka ~ 8 ay önce
Daha uçak bileti alırken km maaşıni sorup da bilet alan yolcu görmedim.
P ~ 8 ay önce
Sen o işleri boşver dolar 7 euro 8 olmuş bu kadar pilotu nasıl tutmayı düşünüyorlar ondam haber ver maaşlar uçurum oldu resmen. Yabancı gelmez ve olan da gltcek de türk de kalmıycak. 3 günde param yüzde 35 eridi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
P ye ~ 8 ay önce
O birikimini bu ülkede kazandın. O yüzden ağlamayı bırak. Ha ben fareyim diyosan bence hemen terket geç kalmadan.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000